Nejlepší jsou ty věci, do kterých člověk vpadne neplánovaně.
Třeba skrze naplánovnou schůzku za účelem seznámení, ze kterého nakonec nevzešlo nic.
Jen ten nový mobil.
Když jsem ten lednový článek psala, bylo to spíš ještě stéblo na chytnutí se. Že když nic, tak aspoň občas ty kešky.
Dneska je to svět.
Úžasný, nově objevený a ještě pořád objevovaný svět. Otevřený novým mobilem, ze kterého se stal nejúžasnější nový předmět v mém životě hned po plynovém kotli.
Normální smrtelník neregistrovaný na patřičných stránkách, takzvaný mudla, nemá představu, jaké vzrušení poskytuje i jen pouhé otevření tamní mapy s kolečky, zelenými, oranžovými, tmavomodrými, bledě modrými… žlutými…. Není keška jako keška, každý druh odlišený barvou kolečka se loví trochu jinak. Kešky tradičky, nejjednodušší, prostě se jde či jede a najde se na souřadnicích, multinky, kde se musejí napřed nasbírat na více zadaných souřadnicích indicie a pak nějak vypočítat souřadnice úkrytu reálné finální keše, mysterky, kde se souřadnice luští z listingu čili slovního popisu keše, přičemž šifer, kódů a úkrytů pomocí slov či obrázků v tazkzvaném listingu keše je nespočet a člověk sám musí přijít na to, kde je fígl… A pak si člověk přidá to těžší, třeba wherigo či revers keše, kde nemá informaci o souřadnicích, jen o vzdálenosti, a přesnou polohu keše hledá podle opakovaných měření oné vzdálenosti při změnách svojí polohy… A virtuálky a earthky (ty mě nebaví) a noční keše (se světýlkama, co jsou vidět jen v noci při posvícení čelovkou)…
Nejvíc keší je ve velkých městech. Ale to jsou z 99 % keše pro mě nejnudnější. Těžko se loví nepozorovaně, musí se člověk pekelně snažit a furt hlídat okolí. Furt okolo choděj lidi. To mě moc nebaví. Z důvodu přelidněnosti okolí tyhle keše nemívají moc prostor pro nějaké netradiční provedení nebo pro luštění, jak je rozmontovat a dostat se k logbooku, zato mívají největší úmrtnost – mudloničení čili vymudlení.
Baví mě keše přírodní. Venkovní. Ty, co se musejí na daných souřadnicích hledat občas v nevyzpytatelných a všelijak lišácky záludných úkrytech v lesích a skalách a u nesilničních cest nebo aspoň bezpečně za humny vesnic a za kterými se musí chodit buď cestou vymyšlenou namyšlenou v mapách, nebo takzvaně za šipkou, ovšem s rizikem slízání strží, poškrábání maliním a ostružiním, popálení od kopřiv nebo topení se v bažině.
Postupem jara se mi život změnil v kolotoč práce – zahrádka – večer u luštění kešek a přípravy na víkend. Stáhnout si kešky v nějaké oblasti do mobilu. Namyslet si trasu. Nebo radši dvě – jednu delší a jednu kratší záložní pro případ horšího počasí. Okruh, nebo jak se poposunout od auta ještě o kousek dál vlakem a kudy se pak vracet k autu. Trasa musí být ujitelná/ujetelná na kole za den i s hledáním keší (přepočet pro pěší chůzi je jedna hodina na cca 2 – 3 km, záleží, kolik je na celé trase multinek), musí být zajímavá i bez keší – tedy hezká přírodní – a musí se na ni ty keše naskládat tak, aby se jich dalo ulovit minimálně šest a aby si člověk nešel zbytečně v protisměru trasy sběru indicií nějaké multiny a nemusel se pak pro finálku kdovíkam vracet. Což občas nejde úplně dopředu přesně poznat, musí se to odhadnout.
Teď, jestli to čtou nějací letití ostřílení kačeři – neb český lovec keší, čilí cache-í, není cacher, ale kačer – nejspíš se chytají za hlavu i osrdečník: Jen šest keší za den??? Jen šest???
Ono totiž je v tom společenství lidí zvykem naskákat s partou do auta či aut a objet, co se dá, od keše ke keši, začít ráno a skončit v noci a pak si hrdě napsat do statistik a logů: „A za ten den jsem udělali rekord 86 keší…“
V životě nikdy neudělám 86 keší za den. Připadlo by mi to, že mi ten den někdo ukradl z rychlíku.
Udělám vždycky právě jen tolik keší, abych si všechny pěkně užila a všechny si večer v pohodě vybavila. Jak byly schované, kudy jsem k nim šla, jak vypadaly, která mě rozesmála, která zklamala…
Třeba mě rozesmála keš, co se jmenovala Titanic a nakonec jako Titanic opravdu vypadala. A když ji člověk ulovil, nakonec vypadal, jako by se předtím topil. I když to bylo na suchu.
Nebo keš Nafoukaná – k té si musí člověk donést vlastní pumpičku na kolo. Jinak by se k logbooku nedostal. Nebo Kominická – tam zas loví kominíčka z komínku pomocí dvou hřebíků…
Nemůžu psát detaily. Kdyby to četl někdo, kdo to ještě odloveno nemá, ale chce mít, zkazilo by mu to potěšení z nálezu.
Prostě kačeři jsou takoví ti lidi, co se občas tak divně bloncají, dokud jsou okolo jiní lidi, a pak lezou po kolenou až po břiše, šátrají v pařezech a pod kameny, zkoušejí jestli všechno drží opravdu tak pevně přilepeno a přišroubováno, jak se to tváří, visí hlavou dolů…
Strašně mě to baví. Pokrylo mi to přesně tu potřebu, co jsem měla – hrát si, moct se do něčeho relaxačně zakousnout, zaměstnávat současně tělo i hlavu a být v přírodě. Moct zkoušet a hledat pořád něco nového (teď naposledy jsem objevila způsob, jak coby obyčejný neplatící hráč můžu lovit některé keše určené jen hráčům platícím, tzv. prémiovým, tedy keše obyčejným hráčům neukazující souřadnice). V každé volné chvíli koukám na mapu keší a zkusmo si v hlavě kreslím trasy. Těším se z práce domů, až si otevřu tentýž site a dostanu se k luštění. Můj počítačový stůl je pokrytý vrstvou papírů s různými schématy, náčrtky a výpočty. Mám tam mysterky už vyluštěné a odlovené i mysterky napůl rozluštěné, na kterých postupně pracuju, stačí je dopočítat, i mysterky s několika desítkami pokusů o zlomení šifry, které všechny vedou do nikam… Asi tři, ale já je dám, já je nakonec dám… (Akorát si budu muset osvěžit v paměti, jak se počítají rovnice o mnoha neznámých, mimo jiné asi…)
Geokešingová mapa na mém internetovém profilu se plní kolečky žlutými. Žlutými smajlíky, které naskočí za každou jinak barevnou keš, kterou si na tom patřičném servru zaloguju jako nalezenou.
Jen jeden druh keše asi mít odlovený nebudu – takzvaný event.
Je to zvláštní, ale tak, jak mě strašně moc baví ta hra a jak jsem vděčná všem těm lidičkám, co si se zakládáním keší dávají takovou práci, tak o hromadná setkání kačerů nestojím. Prohlížím si občas fotky z takových setkání, dívám se na ty lidi, jak se tam hromadně fotí, jak si opíkají buřty, pijí pivo nebo společně sbírají odpadky v lese – a přijdou mi divní. Nechci. Nechci být s nimi.
Nechci být s tolika lidmi najednou. Nechci trávit svůj soukromý čas s mnoha neznámými lidmi. Škoda ztraceného dne.
Čím dál méně dní mi zbývá, vím to.
Mám pocit, že čím jsem starší, tím víc mě lidi serou. Sere mě lidská hloupá malost. Nikoli ve smyslu výšky. Cizí i moje. Kódovaná ve slovech jako mysterka nijak těžká.
Čím víc vidím jako seroucí sebe sama (bych si někdy nafackovala, jak trapně se slyším zasmát nebo něco plácnout), tím víc to špatně snáším i u jiných.
A přitom jsem o to víc konfliktní, protože o to víc mluvím na větší rovinu… – Tak trochu čím dál víc moje maminka…?
A tak radši chodím do lesa. Sama. Nějaká ta desítka kilometrů, čistý vzduch, čistá hlava zaměřená jen na mapy a kešky.
Myšlenky, jaké chci.
Přijdu domů a nechci už nic, je mi dobře.
Bylo to krásné léto. A moc se těším na to další. Celou zimu budu luštit do foroty.
Komentáře: