u kafíčka patří k rituálům nedělním.
Sice tam pořád dokola objevujou ameriku jednou od severu a podruhý od jihu a při čtení rad text završujících má člověk pocit, že se vrátil do dob Bravíčka v jeho vrcholné podlaviční popularitě, ale na prodlevu mezi „vstávám“ a „budím se“ je letmé čtení o ničem důležitém docela fajn a dokonce občas v té ranní polodebilitě přeci jen něco zaujme…
A tak jsem dneska narazila na tenhle článek:
https://www.zena.cz/vztahy/kde-hledat-stesti/r~b5419d301d8111e6888a0025900fea04/
„Výzkum Raje Raghunathana (…) dokonce potvrdil, že inteligentní a úspěšní lidé nedělají rozhodnutí, která by ke štěstí vedla. Poté, co absolvoval setkání s kolegy z medicíny, si totiž všiml, že čím byly nápadnější jejich úspěchy – ať už povýšení v práci, zvýšení platu nebo luxusní dovolené a domy, tím méně působili dotyční vyrovnaně a naplněně.“
To sice věděli filozofové už v antice, ale to neva, jdem dál.
„Právě v důsledku těchto zážitků se rozhodl uskutečnit výzkum, jak určité psychologické vlastnosti jako touha po kontrole, pocit důležitosti nebo potřeba cítit se chtěný ovlivňují spokojenost nebo nespokojenost.“
Pocit důležitosti. Potřeba pochvaly. Potřeba jistoty (duševní – odtud možná taky ta touha po kontrole – nebo hmotné).
A potřeba cítit se chtěný.
Nedostatek pocitu lásky.
Nedostatek zázemí.
Které když je v dostatku, je tak samozřejmé, že si je člověk vlastně ani neuvědomuje, ale nese si je v sobě po celý život.
Moje mladší dítě nebude nikdy silné, úspěšné, statečné, čestné…
Je to tvoreček slabý a zbabělý a utíkající před vším namáhavým, vždycky se vymlouvající na někoho zvenčí, vždycky volící tu nejjednodušší cestu, byť by byla nefér, a pak agresívní obranu sama sebe před křivdou celého světa, když ta cesta nevyjde… S lítosti pocitu osamění a ztracenosti na tom světě…
Je hodný, ale zas a znovu a pořád dokola selhávající. Charakterem.
Nevím, nakolik to má v povaze kombinací nějakých prastarých genů od početí, možná dost, trochu určitě. Určitě to není jen tím, co mu bylo od nás, ode mě dáno a nedáno.
Ale je to i tím.
Nemá a neměl svou jistou pozici v zázemí, o němž se nepochybuje natolik, že ani nepřemýšlí…
Nevím, ja mu pomoct, slabým a zbabělým, věčně se vymlouvajícím se nedá pomoct. Hledat sílu u sebe je hrozná dřina, hrozná… vysilující… Uzavřený kruh pro slabého…
A nejhorší, že vidím, že on jen o něco silněji trpí tímtéž, čím já.
Včetně té únavy.
(Přestože podbod dvě v bodu jedna, tedy slovo úspěch ve společností daných normách jsem za slovem inteligence škrtla už dávno.)
(A jdu vší silou vůle pověsit prádlo.)
Komentáře: