O rytmu paměti

A stejně mi to leží v hlavě, ta diskuze u Barči.

Sjíždění atlasů zvířat v dětství. Rozdíly v tom, která jsme čemu dávaly přednost. A proč si někdo do dospělosti donesl a někdo nedonesl to členění druh – rod – čeleď – řád…

Třeba to neutkví, když člověk jde jen po jednotlivých heslech. Lev pustinný. Okapia pruhovaná. Babočka osiková. Obrázek a jméno.

Mě bavily děje. Děje v životech zvířat a vývoje druhů. Větvení vývojovojových linií, zvláštně znějící latinská slova s obrázky zvířat vypadajících jako rozmarný úlet malíře vrátivšího se z hospody. Jedno zvíře jako složenina několika jiných dnešních. Eohippus-mesohippus-meryhippus-pliohippus… Má to rytmus.
I ty linie samy o sobě mají rytmus, rodokmeny mají rytmus, každé větvení má rytmus.

Všecko, co si pamatuju, má kromě tvaru a tvaru slov i rytmus.

Koheilan-O’Bajan-Siglavi-Hadban-a-Hamdaní. S „a“, bez „a“ je to špatně slepenej přetrženej film. A dycky mi tam vadilo to Siglavi. Bez něj by to bylo rytmičtější. Někdy se dává na začátek, ale dát na začátek slabiku s „i“ cítím jako nepříjemný, na začátku má být pusa volně, aby to plynulo, ne se hned v první slabice sevřít…

Druh-rod-čeleď-řád. Příjemnější by bylo druh-rod-sleď-řád. Nutí to sklouznout do pán-hrad-muž-stroj. Pánský vzory jmen. Jako čtyři střely z revolveru. Dámský i dětský jsou daleko nepříjemnější na říkání, protože delší, ukecanější. O slabiku až dvě (Krom kosti. Žena kost taky moc kecat nepotřebuje.)

Nese-bere-maže-peče-umře. Nevím, proč to museli po novu měnit na tře, to tam kulhá naprosto. S umře to byly příjemný vlnky na řece, takový ty peřejky pravidelný, co zhoupnutí, to  plesknutí do laminátu dna lodi.

Helium-neon-argon-krypton-xenon-radon. Na škole mi to přišlo jako nejmíň důležitá skupina prvků – asi protože jak byla až na konci, tak se nikdy pořádně nestihla probrat, nejvíc se babralo s těma na začátku a na vzácný plyny pak už nezbyl vzácný čas – ale nejlíp se pamatovala.

Mastek-sůl kamenná… topas-korund-diamant. Víc jsem si z Mohsovy stupnice tvrdosti nikdy nezapamatovala, protože to ostatní mezi solí kamennou a topasem nemělo rytmus. Hodil by semi tam ještě jednou diamant a jinak už nic.

Noli tangere circulos meos. Latina je parádní, má melodii a rytmus skoro pořád. Jen když slyším laiky číst ji krátce, tak je to jak poslouchat Kde domov můj zpívaný falešně. Neumím na klávesnici udělat ten vodorovný příznak, jakým se to značí v učebnicích latiny pro začátečníky. Nolí tangere circulós meós. Gállia est omnís dívisa in partés trés, quárum únam incolunt Belgaé, alliam Aquitání, tertiam quí ipsórum linguá Celtaé, nostrá Gallí apellantur.

Čísla. Hesla.

Šestsetšedesátčtyři dvanáct. Směrovací číslo k babičce, psávala jsem je na pohlednice z prázdnin a pamatuju si je líp než směrovací číslo chalupy, kde jsem pak skoro dvacet let žila.

Nulajednanulajednanulatřicetdvaosmsetdva – číslo mého prvního bankovního účtu. Ty dva dnešní musím pracně lovit z paměti, nejsou zdaleka tak zvukomalebně rytmické.

Jednacésedm-nulastodvacetjedna. Zvláštní je, že jsem si nezapamatovala ani jedno spz svého zesnulého swifta (před přestěhováním a po přestěhování), zato hlavě uvízlo spz předchozího favorita, taky pěkně v rytmu. Suzuki už se tam skrze ně neprotlačil.

Šedesátsedm-padesátšest-nulačtyři. Znám spoustu čísel důležitých pro běžný civilní život i úřední styk. Akorát je vždycky všechny musím přeříkat jako básničku. Zprostředka to nedám. Vždycky od začátku a vždycky stejným tempem. Což má zádrhel – když na začátku nasadím špatně, zjistím to, až když něco nefunguje. Jako například když jsem kdysi v telefonní budce úpěnlivě vytáčela číslo a vztekala se, že je to krám rozbitej kecající nesmysly o neexistujícím číslu, abych pak zjistila, že točím svoje číslo rodné.

Až na mě jednou někdo blafne o půlnoci, odrecituju mu všechna svoje hesla v počítači.

A až budu mít jednou toho Alzheimera, tak si budu prostě už jen recitovat.

Dekahektokilomega-decicentimilimikro.
Tříšestdevětdvanáctpatnáct.
Nýnatýitýičitýečnýičnýovýistýičelý.
Befelemepeseveze.

——–

(P.S. A to prosím nejoblíbenější nejsrdceryvnější historka mého staršího bratra z mého dětství je o tom, jak se snažil mě coby dítko předškolního věku naučit básničku mamince ke svátku matek. Měsíc se mnou potajmu trénoval říkanku asi o třech verších, dokud jsem ji perfektně nepřeříkala v kteroukoli denní i večerní dobu okamžitě a bez přemýšlení, načež když přišel den Dé, převzala jsem od něj kytku, v šatičkách a mašličkách důležitě předstoupila před maminku a pak jí tu kytku strčila řkouc: „Tady máš, maminko, ať máš taky nějaký Vánoce…“)

Komentáře:

  • Jirka*

    eee… Národní týden trénování paměti?
    Asi jsem mimo mísu, neúčastí na předchozím…

    Já si musel většinou odvozovat asociace, převod… jak se to…. mnemotechnické pomůcky! Proto můj PIN na kartách nikdy nebyl složený čísly, například :) Jenže když už jich bylo víc, tak se začaly i ty pomůcky motat jednu přes druhou, takže narozeniny někoho z rodiny jsem chtěl občas slavit jindy a na schůzky jsem chodil ve smyslu pozpátku šifrované „mnemotechniky“ :-) Možná za to odvozování můžou učitelky z mateřské školy, které mě učily, že lžíce je zásadně a vždycky u okna!

  • ratka

    mám vše popsané na papírcích, včetně hesel a pinů. když se někdo ptá na moje rodné číslo, vytahuji OP a čtu si ho.

  • rulisa

    Rodný čísla znám z hlavy svoje, svých synů, svého exmanžela a svojí matky.
    Ale ty nový bankovní účty jsou mor, ty fakt nedávám. Ty mám taky na kartičkách.

    Zvláštní je, že jsem si nezapamatovala ani jedno spz svého zesnulého swifta. (Před přestěhováním a po přestěhování.) V hlavě uvízlo spz předchozího favorita, dík třem jedničkám v něm bylo taky pěkně v rytmu. A suzuki už se tam skrze ně neprotlačil.
    To přidám do článku, to tam patří a to je to, co mi tam furt chybělo. :-)

  • Jirka*

    a z těch mnemo-pomůcek si nejvíc vybavuju geodetické „šetři se osle“

    Zajímalo by mě, proč si někdo vybavuje řadu čísel po dvojicích a někdo po trojici (např. telefonní čísla). Mně jakmile někdo násilně rozdělí telefon na vizitce do dvojčísel, tak nemám šanci… pamatovat si méně „větších“ čísel, nebo více „menších“… asi jde o zvyk.

  • Liška H. ryška

    Takhle jsem si pamatovala odříkávat slova a čísla v dětství, naposledy jako teenager, pak už mě to tak nebavilo.
    Jedno desetimístný číslo účtu už si pamatuju a ještě desetimístný kód na internetbanking. Hesla zatím naštěstí taky, ale říkám si, kdypak asi přijde čas, že mě to pamatování bavit už vůbec nebude. Jako mě už tolik nebaví ty slovníky a encyklopedie, co mě v dětství a dospívání tak bavily.

  • Liška

    4 Jirko
    jo, to jsem si všimla, že jsem jedna z mála, kdo si hodněmístná čísla zpravidla pamatuje po jednotlivých cifrách, ne dvojicích a trojicích. Ale původně to tak nebylo. Přešaltrovala jsme na jednotliviny asi ve dvaceti.

  • ratka

    6. tak jednotlivě… a v posledních desetiletích vůbec. Přičítám to faktu, že jsem (asi) dyskalkulík. že tedy se mi čísla pletou a prohazujou v hlavě a tancujou tam šílené indiánské tance. TAkže nevím kdy je něco 38 a kdy 83. měla jsem to vždycky takhle… ale teprve v posledních letech (s tím nejmladším) to přiznávám otevřeně a je mi lépe. radostněji :-)

  • rulisa

    7
    Dyskalkulik není schopen pochopit číselné řady a soustavy. Mívá problémy s abstraktní představivostí vyjádřenou čísly a tvary, na hraně dysgrafie. Neumí si představit číselné operace, poměrová vyjádření.
    Prohazování čísel je stejně jako prohazování psímenek spíš dyslexie.

    Kdybys byla skutečně dyskalkulik, tak bys fakt tu techniku nedala.
    Jako dyslektik klidně.

  • rulisa

    4,6
    Telefonní čísla jedu po trojicích, dvojice mě blbnou. Když před časem zavedli, že normovaný zápis je předčíslí a tři dvojice čísel za ním, málem mě ranila mrtvice. Svoje vlastní číslo jsem se tímhle způsobem dodneška nenaučila ani pamatovat, ani diktovat.

  • rulisa

    Jdu hledat šetřiseosle. Mám očividně mezery. :-)

  • ratka

    tak jo, dyslektik. prostě ten co si motá pravá levá, neví kde je mezera a nepozná jestli tam jsou dvě nebo tři čísla po sobě.

  • ratka

    Ru, jaký používáte program na sledování zakázek?

  • rulisa

    12
    Šéfovu hlavu, rozdělení úkolů dle kompetencí, dvě zelený složky s objednávkama do výroby, jeden kancelářský stůl s objednávkama hotovýma a nachystanýma ke spočítání ceny, jednu zelenou složku s objednávkama hotovýma a spočítanýma k zaplacení a jedno šuple na objednávky odebrané a zaplacené. :-)
    No a telefony zákazníků, kdo urguje častěji, je v cíli dřív. :-)

  • ratka

    skvěle zařízeno :-) u nás jen v hlavě jedné paní.. (objednávky do výroby) a v druhé hlavě kam poslat to co je udělané. Složky zatím chybí :-))

  • rulisa

    Když u nás je to komplikovanější tím, že skoro všecko je to vlastně individuální výroba, sériově děláme jen chladící whisky kostky, ale i do nich se často taky pískuje (písmenko, monogram), čili zas spešl úkony.
    Takže předem nepropočitatelná různorodostpracovní i materiálové náročnosti, cen, délky výroby… I když si tam tři lidi hlídáme svoje okruhy zakázek, tak šéf to prostě musí mít v hlavě krom e-shopových prkotin všechno, aby zkoordinoval práci na dílnách a na place, kamiony s nakupovaným materiálem i auta montážníků, kdy kam která parta má jet.

  • Liška

    Whisky znám, ale kostky ne.

  • rulisa

    Z kamene, dáš do mražáku, pak do whisky, ochladí ji, aniž by ji naředily. :-)
    Ale samo, že nechladí tak dobře, jako když se mění skupenství.

  • Liška

    17 to jsem si myslela. Já to piju radši teplý. Led ředí a mít ve sklenici šutr, co mě praští do zubů, toho se při své roztržitosti bojím.

  • ratka

    15. díky za info…spešl úkon, u nás jsou taky :-) Vypadá to tak že tam zůstanu, dohodla jsem se…

  • rulisa

    To je fajn. Spousta zážitků v dohlednu. :-)

  • ratka

    20. doufám, že budou podobné jako dosud :-)

  • rulisa

    Jestli to není velká fabrika, ale menší rodinná firma srovnatelná s tou naší, mohlo by to pro tebe být daleko příjemnější, opravdovější, smysluplnější. Lidštější.

  • ratka

    hmmm, to asi nebude. není to moc lidské, ale řekla bych… jsem schopna se orientovat víc než v plechách a kabelech do bagrů. 150 lidi, z toho otec a dvě děti jako majitelé, synovec jako vedoucí výroby a 4 lidé v řízení (včetně mě). Celé je to těsně ….nad propastí, možná již v ní a vládne totální chaos, o to zajímavější jelikož jde o to zda se ještě dá vyškrábat ven nebo … vše v řiti.

  • ratka

    je to prostě něco pro mě :-)

  • rulisa

    No tak to bude ještě zajímavější, a chápu, že žena před důchodem je pro ně ideální, neb není co ztratit ani na jedné straně. :-)

  • ratka

    25. taktak, pro obě strany je to zajímavá zkušenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.