Liško…

Liška

Bála jsem se. Celou dobu. Ty bolesti, co neměly být, a potom, když se to vrátilo…

Když mi už nezavolala zpátky. Když pak už ani neodpovídala na zprávy na messengeru. A když pak ta poslední, z 1.9., už zůstala nepřečtená.

Neměla jsem odvahu vytočit to druhé číslo a zavolat mamince, paní Heleně. Jak se jí zeptat…? A nezpůsobit bolest…

Tak jsem čekala, odkládala ze dne na den. Všechny fotky na Liščině Facebooku jsem prošla, i ty svoje doma či tak různě uvízlé. Rozesmáté, zářící. – „Taková byla. Takovou si ji budu pamatovat,“ tlačilo mě v hlavě.

Dneska se u Zuzi objevilo parte. Ten den, 1.9., kdy se mi nad ránem o Lišce zdálo, že jsme spolu zase na tripu, a proto jsem jí to napsala do zprávy na messengeru, byl její poslední celý.

Klidnou bezbolestnou cestu v míru a tom nejlepším světle nejen pro malování tam někde, Liško. Stýská se mi.

Komentáře:

 • Žena s moly

  Přemýšlela jsem, jak a kde se zeptat po tom dlouhém tichu na blogu, i když odpověď jsem tušila. Přála bych si, aby „už to nebolí“ nám mohla liška říct sama.
  Snad má tam, kde je, rychlou wifi, i když my už si nepočteme.

 • Šárka

  Dneska jsem měla nad ránem takový hrozný sen o smrti někoho blízkého… a teď čtu tohle. Já Lišku neznala, jen z blogu posledních pár let. Je mi to moc líto, chybí mi.

 • nominek

  Ach bože, tak tohle jsem opravdu nechtěla číst… Tak strašně moc jsem držela palce a ta dlouhá mezera od posledního článku mě taky solidně strašila, ale pořád jsem doufala, že to je jen třeba únavou…

 • Lenka_Aw

  Achjo, měla jsem ráda Liščin blog, ale vracela jsem se k němu nárazově, moc jsem nekomentovala, protože jsem nemívala, co dodat. Často mě vedl k zamyšlení a její texty pro mě byly inspirativní. A teď jsem nedávno zjistila, že v létě psala o nemoci a dlouho nic nového nebylo a taky jsem měla obavy. Je mi to moc líto.

 • Jirka*

  No doprdele to snad ne…
  .
  .
  Už jsem byl na sebe skoro až pyšnej, že na Lišku netlačim a dávám jí čas na to, aby se v klidu dala dohromady a psala, až se jí zas bude chtít, ať vyzkouší mou trpělivost ještě dál a možná jí to potom prominu…
  .
  .
  Tak tvůrčí člověk byl zastavený blbě brzo.
  .
  .
  Snad má jiné, lepší plány.
  .
  .
  Jak mám teď usnout…

 • rulisa

  Děkuju všem. Se Saulem jsme se rozloučili s Liškou kyticí ze slunečnic (její obrázky z hlavy vymazat taky nemůžu) a stuhou, kde bylo „Lišce za blogery“. Protože nám bylo jasné, že když i k nám se ta zpráva dostala dost pozdě, bude vás ještě pár, kteří se to dozví ještě později a třeba by i byli přišli.

  Bylo to těžké a nejsem s tím smířená. Snad jen že té nekonečné několikaleté bolesti, která Lišku neopouštěla, už je konec.
  Obřad byl bez zbytečných proslovů, jen kněz ze skupinky jejích přátel – starokatolíků měl pár velmi pěkných vět a rozloučení společnou motlibou. Řekl něco v tom smyslu, že věří, že Liščino utrpení, kterým se přiblížila utrpení Kristovu, ji stejně tak přiblíží k němu tam někde… asi nahoře…

 • Psice

  Ahoj, hledala jsem se spatnou predtuchou, jestli nekdo nevite, jak se vede Lisce. Je mi to strasne lito:( Porad jsem chtela verit, ze to byla „jen“ narocna etapa lecby, ze se Liska ozve s komiksem, ze bude treba lepe. Na druhou stranu, to utrpeni a bolesti poslednich mesicu a let…zaslouzi si, ze uz nic neboli:( Budu na Lisku vzdycky rada vzpominat a doufam, ze to jeji maminka zvladne.

 • rulisa

  Ahoj, Psice, Saul ti psal na nějaký mejl, ale měl tušení, žes to asi nečtla nebo že ti to nějak nedorazilo, když jsi nedorazila ty.
  Když tak můžeš psát na rulisa.cz a gmail nebo odepsat Saulovi, jestli to najdeš někde ve spamu. Přemýšlíme, jestli se snažit nějak zachránit blog, zakonzervovat, zazálohovat…

 • Lenka_Aw

  Její blog by určitě stál za zálohu.

 • rulisa

  To bez diskuze. Jenže otázka je jak, za jakou cenu získat přístup do administrátorského rozhraní. Zatím jediná cesta, která mě napadá, je přes její maminku. A to teď ještě nejde a nejspíš dlouho nepůjde.

  Nebo možná ta Národní knihovna, ale ta asi nemá přístup, jen stahuje z webu, takže třeba komentáře, které tam ještě někde jsou neschválené, už se nezveřejní a ani nepůjde napsat nějaký poslední kratičký článek uzavírající blog nebo dovkládat to, co Liška kreslila v poslední době v nemocnici.
  Otázka je, jestli ty posledně jmenované aktivity vůbec mají být publikovány. Jestli tam ještě patří.
  Prostě nevím.

 • Psice

  Ruli, na mail mrknu – omlouvam se, necetla – jen malokdy je tam neco vylozene pro me, spis tuny spamu. Ozvu se.

 • Saul

  Aha, já až teď objevil, že si Ru obnovila blog!!

 • rulisa

  A pak měla docela dlouho pocit, že je nepatřičný psát o svých blbůstkách, zatímco Liška bojuje…

 • Saul

  Ru, kdybys s Lišky maminkou mluvila, zkusila by ses optat, jestli by nešlo odkoupit nějaký Liščin akvarel?
  To bych moc rád měl.

 • rulisa

  14
  Vůbec si zatím nedovedu představit, že o tohle paní Helenu prosím…
  Být na jejím místě, tak neprodám ani papírek.

 • Roj

  Málokdy se mi chce brečet. Když jsem na několik zátahů dočetl Lišku, tak jo.
  Čest její památce!
  Ohledně zachování blogu, nevíte, jak to má blokuje.cz? Snad ne tak příšerně jako mělo bloguje, kdy se blogy samy od sebe mazaly….

 • rulisa

  Ahoj, Roji. To je let, viď…
  O blokuje nevím nic, zkus se optat těch, co tam mají blogy.

 • Saul

  15:
  jasně, OK.
  I když…je rozdíl jen tak něco rozprodávat a nechat to někomu jako památku na zesnulého.
  Ale nech to být, koneckonců jsou některé Liščiny obrázky pořád dostupné na blogu.

 • …bo

  Tak snad tam někde jinde může taky tvořit. Činorodá Liška ..

 • Jirka*

  V dnešní sváteční den se někdo u Lišky postaral o uvolnění posledních komentářů adminem, tak tomu někomu děkuji – snad to znamená i fakt, že se podaří nějak archivovat, nebo aspoň nerušit její stránky.

 • rulisa

  Taky jsem tam psala poděkování.

  Ale kdo, nebo jak se s ním spojit, nevím.

 • Jirka*

  Tak Zuzi o tom píše, koukám. Vzpomněl jsem si, že o tom s někým okolo blokuje.cz mluvila skrz komentáře.

 • rulisa

  Nic nevím, se mnou Zuzi nekomunikuje a já už blogy krom Lišky a Ženy s moly posledních pár let ani nečtla. Pokud bych mohla nějak pomoct, pomůžu. Zatím jsem jen hledala, jestli nemám přístupové kódy z doby, kdy jsem Lišce pomáhala opravovat dyzajn, ale nenašla jsem je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.