A naopak

Tak dlouho jsem plánovala – hledala někoho na – dovolenou někde v Kolumbii, Thajsku nebo Indočíně, až propukl koronavirus a já odjela radši na Šumavu.

Místo teplého moře studený sníh.

Tedy to jsem si myslela. Ale když jsem první den dovolené cestou tam zastavila na procházku předjarně hnědozeleným lesem kolem Českého Krumlova a v prvním kopečku směrem ke Kleti se z bundy a svetru svlíkla do tílka a zaplakala nad absencí kraťasů, došlo mi, že ten vedle cesty bohatě kvetoucí lýkovec nebude žádná náhoda.

Tak aspoň nemusím trpět na bruslích přes Lipno.
Bruslení mám ráda asi jako žehlení.

A asi bych měla napsat, že na tu dovolenou jsem dostala nabídku od někoho mezi známým a kamarádem. Od někoho, o němž jsem už taky něco nepřímo napsala, nikoli v posledních dvou článcích. Prý že bude na týden s dcerou na chalupě od jeho kamaráda, tak jestli si chci přijet zalyžovat… Prý za malý příspěvek majiteli a možná ho ani nebude chtít, spacák a jídlo svoje. Prý můžu mít pokoj v patře, sice se tam nahoře netopí, stejně jako v koupelně, ale odspoda z krbu že se to prý přes strop docela vytopí.

Ta prý. Člověk má na výběr, věřit jim, protože to něco nabízené chce, nebo věřit svému rozumu, protože o to nabízené zas až tak moc nestojí.
Docela dlouho vítězil rozum. Zpracovávající všechny pravděpodobné varianty všech zádrhelů a možných bídných průběhů takové dovolené.

A pak jsem šla nakoupit jídlo ve slevě a v akci, s přihlédnutím k tomu, co by asi tak mohlo chutnat i dvanáctileté slečně dceři. Pro tu i bez slevy.

Kamarád mě přivítal vřele, ale jinak byla chalupa jako led. I v dolní obytné místnosti s kuchyňským koutem a sálajícími krbovými kamny. Když jsem pootevřela a pozdravila Dobrý večer, dívenka poskládaná s nohama pod sebou v křesle jen zvedla brýle od mobilu a zas je naklopila zpátky k displeji. Bez jediného slova.
Vycouvala jsem.

Jedna z rozumem vymodelovaných variant průběhu. Pamatuju si moc dobře, jak mi bylo, když jsem v patnácti po bouřlivém a několik let se vlekoucím rozvodu rodičů měla konečně tátu pro sebe a najednou se objevila jiná… jiná v našem světě, až do té doby jsem si myslela, že jen v našem…
Nějak to vydržím. Jsem tu kvůli lyžování a chození po lese, ne kvůli chození s chlapem. Na večery o samotě mám jištění noťasem a připojením na wifi. Zvládnu to.

Nahoře v „mém“ pokoji nesálalo nic. Tři stejně proleželé, stejně studené válendy ve třech rozích kolem perfektně zaizolovaného, naprosto nehřejícího komína, mírně vrzající podlaha starých chalup s prachem usazeným mezi načerveno nabarvenými prkny a zamčené dveře na štítový balkonek, o nichž jsem tušila, že je nebudu mít potřebu odemykat. Dole na zácloně seděl motýl, když jsem se ho dotkla, ani se nehnul.

Hibernující motýli prý začínají být pohybově aktivní až od plus patnácti.

Osídlila jsem nejbližší válendu spacákem a všemi třemi svými dekami a šla si do „chladírny“ (ještě ledovější nevytápěná ložnice v přízemí coby zimní sklad potravin) najít ve svojí vrchovaté jídelní bedýnce něco k večeři. Třeba chleba a paštiku.

„Prosímtě nepučils by mi otvírák?“ zeptala jsem se známého-kamaráda, když do chladírny strčil hlavu. „Mně to nějak nejde…“ Ani odklopit tu otvírákovou pacičku z multifunkčního nože.
„Měl by být vedle v pokoji, v kuchyňce.“
„Já tam nechci.“
Taky nosí brýle, ale když přes ně koukne, tak většinou i mluví. A občas ne, když neví co.
„No kvůli malé. Viděls to, ani mi neodpověděla. Nechci otravovat.“
Ještě jsem ho nezažila tak energicky rázného, jako když mě i s chlebem vystrčil z chladírny. „Prdlajs. Ona povolí. Normálně tam běž.“

Líbila se mi ta jeho rozhodnost. Moc se mi líbila.
Kolikrát za život se ženské stane, že chlap řekne přesně to, co si ona přeje, navíc ještě dřív, než jí dojde, co si vlastně přeje?

A ke všemu měl pravdu. Povolila. Jen mně muselo kromě toho, co si vlastně přeju, dojít taky to, že i jí musím dát čas, aby mě okoukla, oslechla (od slova slyšet), zvykla si na mě, tak jako si každý musí na druhého zvyknout, zvíře na zvíře, zvíře na člověka, člověk na člověka…
První večer jsme se jen vnímaly. Ve třech jsme hráli stolní hru Tipni si, kde se sbíraly body za nejpřesnější tipy na záludné otázky z kartiček. S kamarádem jsme u toho vypili půlku půlky flašky whisky, dcera se občas zasmála na tatínka a vyhrál nakonec on. Ač se o svém nedostatku vzdělání a nadání tu a tam vyjádří sebetrpce a dva ze tří mých pokusů o vtip, kdy posunuté významy slov strkám do jiných souvislostí, ho míjí, tak očividně má z nás tří největší všeobecný přehled.

A šla jsem nocovat do zimy za motýlem. Nebylo mi tam nakonec ani tolik zima.

Ráno jsme se pozdravily, dobré ráno. Jelo se lyžovat. Mým autem, jejich si ten den půjčil zdejší majitel chaty a kamarád mého známého-kamaráda na cestu do práce. Ranní start měla zejména mladší část ženského osazenstva pomalý, na známého-kamaráda tak pomalý, až už z toho byl docela nervózní a nakonec v tom neustálém popohánění dcery zapomněl na chatě slevu na skipasy. Tak jsem mu u pokladen strčila klíče od svého auta do ruky a stejně rozhodně jako on mě včera z chladírny jsem teď vyhnala já jeho, ať neřeší benzín a jede zpátky pro slevu. A že my s dcérou zatím jdem na pivo.
Koukali divně oba.
Šly jsme na čokoládu. K automatu.
Napřed nechtěla, že Ne, nemá chuť, ale když jsem řekla, že teda já jo, naházela cinkající mince škvíry a znovu se zeptala, tak pak už jo. I když nejistě. Ještě jsme stihly na střídačku i dámský záchod, čímž pádem nás kamarád vrátivší se se slevou nemohl najít tam, kde nás nechal, sháněl nás telefonem a trochu brblal.
„Říkala jsem přece, že jdem na pivo,“ řekla jsem.
„Cože?“
Vedle za obroučkami menších brýlí jiskřičky zasmání. Jen než jsem se na ně podívala.

A pak jsme lyžovali, všichni tři, podle jejího tempa a tou trasou, jakou ona ukázala. Kousek předjet, kousek počkat. Na lanovce ve trojici, z každé strany mužovy jedna žena. Malá vpravo, velká vlevo. Když malá žena jednu chvíli při lyžování spadla, protože se nestihla rozhodnout, z které strany objet velkou, velká jí pomáhala vstát a smály se u toho obě. Kamarád se koukal z opodál a usmíval se taky, nevím, jak ten úsměv popsat. Z kamaráda se stal táta. ‚Řekni tátovi…. Táta nám ujel… To je tátova hůlka…“

Do konce toho lyžování jsem měla docela zvláštní pocit, že jsem ve snu. Že se mi zdá něco, kde jsem současně já ve svém dětství na horách se svým tatínkem a současně já v dospělosti, tak, jak jsem nikdy nebyla, ale měla být. Se svými dětmi. Se kterými jsme takhle nikdy na lyžích nebyli, protože manžel nelyžoval a já to po něm nechtěla.

Večer jsme zkoušeli hrát nějakou jinou hru, moc nám to nešlo a nakonec jsem to vzdali, protože bychom museli herní plán různě rozstříhávat a slepovat, čili zničit, což je u hry půjčené z knihovny trochu problém. Pohledy přímo z očí do očí byly ještě pořád trochu minové pole. Ale komunikace s hlavama u sebe byla dobrá. I zásoby mých v akci nakoupených Mini Tuců, které dcéři přišly náramně k chuti.

Další den byl nelyžovací, jen procházkový. Už jejich autem. Seděla v něm vzadu, když jsem byla známým-kamarádem zamykajícím chatu odeslána si sednout taky, ať už konečně jedem. Otevřela jsem dveře u předního spolujezdce a koukla dozadu na vážnou slečnu v brýlích.

„A nechceš si sednout dopředu?“
Jen zavrtěla hlavou.
„Ale mně by to nevadilo, klidně si sednu dozadu, ty jsi tu paní domu, ne já.“
Okamžik jsem si nebyla jistá, jestli jsem to s tou trochu podbízivou intelektuálskou formulací nepřehnala. Ale nepřehnala.
Usmála se. Zasmála. A znovu zavrtěla hlavou už s tím úsměvem. „Ne, to je dobrý, mně to taky nevadí.“
Jiskřičky za obroučkami brýlí. Pořád ještě jsem se bála dívat se na ně zbytečně dlouho, abych je nevyplašila.
Vzala jsem s sebou balíček malinových čokopiškotů. V jednu chvíli jsem ho prostě podala za rameno, ozvalo se krásné Děkuju a balíček zmizel o jedno sedadlo víc vzadu. Já dostala dva piškoty, táta jeden. Úplatky jsem očividně trefila.
A taky pár fotek jich dvou.

Večer se nehrálo nic, protože šla spát za kamarádkou na vedlejší chatu.
Seděli jsme s tátou každý u svého notebooku a povídali si u piva. Skoro jako opravdoví manželé po dvaceti letech. Bez dotyku. Když se po sprše vrátil v pyžamu, šli jsme spát.
Každý na svoje. Já za motýlem. Přelezl ze záclony na mou pod záclonou odloženou kabelu. Dál to nedal. Ale i tak to potěšilo, vědět, že žije a že v tom pokoji vlastně nejsem úplně sama.

Další den byl zase lyžovací. Vzala jsem s sebou dvě fidorky. Jednu jsem zapomněla v autě, tak jsem se o druhou s dcérou rozdělila ve frontě na vlek. Pak v hospodě ve frontě na objednání jídla jsme vybíraly spolu, tatínek byl zrovna na WC. Smály jsme se i jemu… Jiskřičky za obroučkami brýlí jako rarášci, ráda ho zlobila, tak trochu, odmlouvala, naschvál, aby se tomu i jemu mohla potutelně smát. A pořád ho popichovala, pošťuchovala, i on ji. Jen když ho na sedačce lanovky ďoubla do ramene a řekla Pošli to dál, neposlal to dál. Na druhou stranu. Ďoubl zpátky vpravo. Zopakovala to, „Pošli to dál, jsem řekla.“ Řekl, že to radši vrátí jí.
A pak už se lyžování krátilo a do zavření sjezdovek scházelo poslední půl hodiny… čtvrt…

Dohoda už před dovolenou byla taková, že když v pátek pojedou s těmi známými ze sousední chaty na Hochficht jedním autem, já se nejspíš nevejdu a udělám si ten den program zas už sama a pak rovnou pojedu domů. Na pátek se potvrdil Hochficht jedním autem.

Poslední cestu vlekem nahoru jsem brečela. Navenek jen jedním okem jen kousek pod vrcholem, uvnitř celou cestu, naplno.

Proč mi bůh, je-li jaký, ty věci vždycky ukáže jen tak, abych naplno věděla, co nemám? S Nevztahem lásku, teď rodinu a dceru…

Na druhou stranu, děkuju, děkuju za tenhle blesk z čistého nebe, za variantu, kterou jedinou jsem v představách nedokázala namodelovat.

U auta před posledním odjezdem od sjezdovky jsem vytáhla tu poslední fidorku. „Teď napůl s tátou.“ Dcéra rozlomila fidorku a podělila se s tátou.
„Čím jsem si to zasloužil?“ zeptal se.
Tím, že jsi, chtělo se mi říct.
„Ničím, jen aby to bylo spravedlivý,“ řekla jsem.
„Jo, aby to bylo spravedlivý.“ Odsouhlasila nadšeně dcera. Načež se rozvinula debata o spravedlivosti dělení, když dvakrát půl fidorky pro dceru je vlastně jedna celá. On je táta občas trochu škrt, ‚To o něm víme,‘ řekla mi den předtím dcéra. To jsme se mu taky smály za zády.

Večer jsem je nechala užít si společného bobování bez ocáska paní na návštěvě a udržovala sálání v krbu, než se vrátili. Naposledy jsme si všichni tři zahráli Tipni si. S tátou jsme u toho dopili zbylou půlku půlky flašky whisky a s dcerou se smály tím víc, čím blbějc jsem nejen pod vlivem whisky tipovala. Táta se na mě občas posměšně zašklebil s vyplazenou špičkou jazyka, když vyhrál kolo.
Kdyby tam nebyla dcera, byla bych mu dala pusu.

Tu poslední noc motýl seděl zpátky na zácloně a mně byla docela dost zima.

Ráno jsem si většinu věcí sbalila ještě předtím, než jsem sešla dolů do tepla. I oni už byli napůl nachystaní na Hochficht. Táta trochu nervózní, protože dcérenka jako obvykle protahovala vstávání z pelechu, co to šlo. Dochvilnost není její koníček, ani dělání si hlavy z toho, že někdo někde na ni podle dohody čeká. Na rozdíl od tatínka. Od toho jsem ještě dostala info, kam po mém odjezdu schovat klíče od chaty, jak všechno pozhasínat a vypnout a uklidit si u sebe v pokoji a případně ještě něco. A už se obouvali.

Když zašel za chatu pro lyže, rozloučila jsem se s dcerou. Popřála jsem jí, něco řekla, i ona mně. Pak jsme se objaly.

Děkuju, bože, jsi-li jaký.

Pouklízela jsem, umyla záchod (já to nebyla, kdo na něm byl naposledy a neumyl) a všechno vypnula. Klíče schovala pod konev. A jela.
A celý den při chození tak různě po tom kousku Šumavy jsem přemítala, jak málo rozumím mužům. Čím jsem starší, tím míň. Kde jsem udělala chybu, co jsem řekla nebo udělala špatně, že ta vřelost z uvítání během tří dnů vychladla jak motýl v hibernaci. A jestli bych vůbec dokázala s tím mužem být a nezklamat ho nebo nechtít od něj víc, než by dokázal on, unést jinakost naladění našich příjmových signálů i zvyků „na stará kolena“, vzdát se potřeby sdělovat některé věci ze sebe, nelpět na komunikaci určitým způsobem. Třeba tím, který nám skvěle šel s jeho dcerou, slovy i beze slov, ale nad kterým on občas jen zůstal koukat, muž vedle dvou žen tak trochu na vedlejší koleji.

Kolikrát bych se ho byla chtěla dotknout. A neudělala to.

Možná to byla chyba. A možná jen podvědomí vědělo, co je lepší.

Něco ale vědělo i vědomí: Že moje fousatá hláška o tom, že pánbů mi nedal dceru proto, že věděl, že bych si s ní já nevěděla rady, je blbost. Věděla bych si.

Tak třeba v příštím životě.

Chyběli mi hodně.
Oba.

Někdy to tak je.
Život jako sbírka takových věcí.

Komentáře:

 • Jirka*

  Hezky, to je pěkný příběh. K prožití, i k přečtení. Kvůli němu jdu pozdě do práce.
  Je dobré, když si lidi sednou, když nepřístupní povolí a když podvědomí ví, co je lepší.
  Asi se vám potkalo víc věcí najednou a jindy to mohlo být třeba jinak, ale asi nijak podstatně.
  Jsem rád, že to nakonec bereš jako praktickou (boží) ukázku rodinného života s dcerou a ne něco jiného, trestajícího výčitkami.
  Nikdo nikoho do ničeho nenutil, ani netlačil – to chápu od začátku popisu až do konce, jako hlavní předpoklad pěkný dovolený.

 • rulisa

  Ano.
  Děkuju.

 • rulisa

  A nejhorší, že jsem ten pěkně vyspádovaný vygradovaný článek musela trochu předělat. Týden mi trvalo, než jsem vůbec byla schopná o tom psát, ještě pořád zahlcená pocity, v hlavě jen změť různě se vracejících vjemů, obrazů, vzpomínek. A až dneska, po dalším víkendu a dalších událostech jiných se to konečně uklidnilo a srovnalo tak, že jsem zjistila, že jsem některé události tamní přehodila.
  Tak se omlouvám.

 • Jirka*

  Vzpomněl jsem si na tenhle článek v pátek poté, co jsem s jedním člověkem probíral nějaké soukromé události a prohlásil nenápadnou větu: „To bylo tak pěkný, že se bojím, že to bude mít nějaký pokračování.“

  Ještě by mě zajímalo, jestli víš, jaký vztah má kamarád se svou dcerou – zní mi to jako výlet s dcerou v rozpojeném partnerském vztahu. Abych správně pochopil, s čím se musela (nemusela) potýkat v pohledu na tebe. Třeba měla podobné pocity z opačného pohledu na funkční rodinnou trojici.

 • rulisa

  Se svou dcerou (i synem, který tam kvůli zdravotním problémům nebyl, ale toho znám z jiné dřívější jednodenní akce ve více lidech) má vztah myslím supr, bere si je každou chvíli i mimo víkendy a snaží se jim věnovat co nejvíc, oba jinak žijí s jejich mámou v nové rodině. Povídala mi i o tom, ale to už není jen moje povídka. Proto jsem to ve článku nezmínila.
  Třeba se s ní potkám někdy časem, až bude velká, a třeba pak řekne, jak to tehdy na horách viděla. :-) Je dost chytrá. Nejen školometricky.

  Ale i když to bylo moc pěkný, jsem téměř na 100 % přesvědčená, že to pokračování mít nebude. Jednak kvůli tomu, co ne-bylo na horách, jednak i kvůli tomu, jak dál probíhá onlajn komunikace mezi námi, nic se nezměnilo, spíš se z jeho strany naopak trochu utlumilo, mi přijde. (Ale třeba je to jen jen můj připosranej pocit.) Krom toho společného, co nás před časem svedlo dohromady, se nechytá jiné téma k hovoru.

  Dneska jsem si udělala malej výlet, sama, tak jsem si s sebou zapekla tousty podle jeho receptu z hor, byly dobrý. :-) A pak seděla na molu před zavřenou chatou u jednoho malebného rybníka a tak trochu si to dobrečela, přeci jenom je člověku po takové pecce trochu víc smutno a stačilo si to nanovo rozhrábnout tou opravou článku…
  Ale už je to zas dobrý.

 • Jirka*

  Díky za osvětlení. Tak ať Ti zůstane to dobrý i dál, a poslouží k přiblížení k něčemu podobnýmu, trvale udržitelnýmu. Nevím, jaký dát smajlík, za tu větu, nechám radši s tečkou.

 • rulisa

  6
  Jo, díky taky, tahle varianta následných dějů se mi taky vymodelovala. :-)

 • lenka

  Milá Ru, četla jsem Tvůj článek hned po zveřejnění, a čtu Tě pravidelně. Jsem jistě o generaci starší /což není patent na rozum/ ale moc Ti rozumím. Ten pocit po malé ochutnávce, kdy člověk zjistí, jak by to mohlo být, a o co přišel… Mám syna, ale daleko. Dílem okolností a během života se stalo, že se máme rádi, jsme ve styku, ale do jeho života tak nějak nepatřím. Bolí to svinsky. Navíc jsem sama už 13 let. Časem se ze mně stala vevnitř bolavá a zatrpklá ženská. Navrch veselá kamarádka, pro mladé i staré :) . Ale strašně špatně snáším náhled do jiných rodin a vztahů. Někdy na to ani nemám, takže se raději stáhnu do svých 4 stěn. Taky musím přiznat, že jsem cíleně partnera nehledala, ale nějak mi ta pravá doba utekla mezi prsty, hodně jsem se věnovala tzv adoptivní dceři, přitom, že jsem měla syna mi to s ní připadalo tak jiné, mi blízké. Myslím, že jsem jí do života dala hodně, a stejně dnes jí nestojím ani za telefon s dotazem , jak se mám.. Až pozdě jsem pochopila, že bychom měli dávat, ale i požadovat něco zpět. To jsem nenaučila nikoho .. Jsem takový ten rozmazlovací typ, lidí i zvířat. tak dobře mi tak. Píšu to sem jen proto, abys věděla, jak to může být někdy dál… Lenka

 • rulisa

  Ježíš, Lenko… děkuju strašně moc, píšeš to přesně…
  Jen já nejsem rozmazlovač, ale stejně mi to tak nějak…mezi prsty… asi utíká. Synové jsou ve svých světech, navštíví, zavolají, ba i kočku pohlídají, ale můj čas a moje prožitky už nesdílejí. Ten prostředek tvého mejlu, o tom, co to s člověkem dělá, jak reaguje, je tak strašně přesný…

 • ratka

  8. Mít pocit, že někomu nestojím za telefonát s dotazem jak se mám, je opravdu ubíjející. AAle je to věcí vnitřního postoje. Taky mi nikdo nevolá a neptá se jak se mám. Pokud chci něco vědět, musím zavolat sama a t o i své prastaré mamince. nezavolá mi nikdo sám od sebe a beru to jako fakt. že je to normální.

 • lenka

  I když tento blog není o mě, tak Ti Radko odpovím. Rozhodně nejsem typ, který čeká, až mu někdo zavolá. O volání to prioritně není vůbec. Jen jsem chtěla napsat, že prostě na mě hodila bobek. Nechci tady rozepisovat náš vztah, ale prostě jsem cca 15 let jejího už dospělého života dělala všechno pro to, aby žila hezky, usnadňovala jsem a zametala cesty, a taky vynaložila nemalé finanční prostředky. to ale všechno dobrovolně, jen proto, že jsem věděla že ona potřebuje, a taky mi chyběl ten ženský element. Noa teď když se role obrátily, jsem paní NIKDO. A to věř velmi bolí. Není to čerstvá záležitost, takže ano už jsem ve fázi, kdy si říkám, že je všechno jak má být a já jen naletěla a někdo toho šmejďácky využil. A taky to byla hlavně reakce na článek Ru. Holky někdy , a to podrthuji NĚKDY, dpokážou být hezky vypočítavé. To chlapi nemaj. Lenka

 • rulisa

  No jo, no, zadrhnutí na jednom detailu, který se původnímu zmiňovateli nechtělo rozvádět, tak použil zkratku. Ćastá příčina zdejších nedorozumění. :-)

 • lenka

  Máš pravdu Ru, ale kdybych tady rozvedla všechny své životní srance, tak ti ten blog regulérně ukradnu. Což nechci. A jak jsem psala, čtu tě dlouho, tak vím, že debata někdy je o jednom slovu, které každý svou optikou vidí jinak. Důležité je, že já pochopila o čem jsi psala, a ty co jsem ti svým komentem chtěla sdělit :) Lenka

 • rulisa

  Tu první odpověď, co se ti ztratila, jsem nechala nezveřejněnou v čekajících na schválení, aby nebyl guláš, je potřeba nedávat obrázkové smajlíky. Jen psané :-)
  Ad 13:

  Ano, přesně tak. Taky mě hlavně potěšilo, že jsme si rozuměly, co jedna i druhá cítíme a chceme říct.
  Tu 12 jsem psala právě proto, že taky zkracuju, aby to, co píšu, bylo čitelné a ne jen popis mnoha faktů. Člověk občas použije takvýhle – podle svého názoru – jen dokreslující, vzhledem k podstatě sdělovaného okrajový můstek, a pak kouká jako puk, že se právě tohle začlo rozebírat a rozvíjet, že v tomhle je chyba.

 • rulisa

  Ale jinak pokud si tady chce někdo povídat i o sobě, o něčem, co článek nebo komentáře jen nakoply, tak to přece ničemu nevadí. Nemusí to být jen o mně. Navíc člověku může hodně dát i naslouchání hovorů mezi jinými lidmi.

 • ratka

  Článek je tak úžasný a citlivě napsaný, že není k němu co dodat. Jen nedutat.

  Tak nějak nechci rozmělňovat napsané, psát víc bokem mimo téma mi přišlo přiměřenější. Zdravím všechny.

 • rulisa

  Ok, díky.

 • Liška

  článek a 8 Lenka,9 Ru,
  ano, chápu, že takových pár společných dní chvíli doznívá a že můžou ukázat i něco novýho, malýho, dalšího do skládačky. Mně se to taky začalo dít, když jsem začala být bez partnera. Týden juchání, intenzity, barev, nějakých workshopů, nebo výlet někam se skupinou lidí – a pak návrat domů, ta cesta domů, na který jsem sama, táhnu na zádech svoje věci sama a jedu domů, kde jsem taky sama. Ten kontrast. Říkala jsem tomu kontrast.
  A už neříkám, protože kupodivu to, že v mém doma je teď vždycky matka, je sice situace trochu stereotypní a ne úplně sdílná, blízká, ale ten kontrast tím zmizel. Když je doma někdo a nejsem tam sama.

  A za druhé zmizely tyhle zážitky kontrastu, protože když jsem nějaký čas se skupinou, tak s nějakou pořád stejnou, je to rodina kamarádky nebo rodina druhé kamarádky… ba ne, kecám, mám i nový skupiny,třeba- spolužáky. Divadlo, kde hrajou lidi s mentálním handicapem, je pro mě skvělá společnost. Jednak kolega a jeho parťačka, co to vedou, jsou stejně starý jako já a taky nemaj děti. Ale hlavně ti herci, s těma je taková legrace, hrozně je mám ráda. I když brebentěj přes sebe, každý něco jinýho, opakujou to, do toho jeden si chce se mnou zazpívat Šlitra nebo pustit na mobilu nějakou písničku… Uvědomuju si tu radost, ale ten velkej skok, ten kontrast, kterej sevře hrdlo a vyplaví smutek, co jindy bez kontrastu neexistuje, to už teď zrovna nemám. Nebo ta skupina cizinců, skvělá, už se dohromady nikdy nesejde, zažila jsem to dvakrát a naposledy to byla jízda jak prase, hrálo se na tajnýho ctitele, no to mě strhlo až moc. Zadaný lidi to tak nestrhne, to asi nejde. Nebo jo? Tak jsem ráda, že intenzivní jízdu prožitků můžu zažít, i když jsem nezadaná. Jo, bodejť by mě nenapadlo „jak to, že tahle jo a já ne?!“ Je to jízda a má vždycky svůj konec, ale není to už ten kontrast. A teď nevím, jestli jedinej důvod je to, že nebydlím sama. Myslím, že jo, že je to ten důvod!
  Ono by asi bylo divný bydlet sama já, když mám jen matku a jinak nikoho. A moje matka má mě a ještě bratra.
  A důvod může být i to, že už asi podobně jako ru (jestli jsem to teda dobře pochopila!), mám větší pochybnosti než dřív, jestli vůbec chci a umím ještě se nějka víc omezovat. Mně se nechce, mně se chce se chovat uvolněně. A to je na některý lidi příliš. Asi hlavně u temperamentních ženskejch jako jsme my.

 • lenka

  Milá Liško, čtu i Tvůj blog /píšeš málo, škoda / ale doufám, že to Tobě i Ru vydrží, abych věděla, jak jdou Vaše životy dál, ne detailně, alespoň v těch náznacích a kouscích, které jste ochotné odhalit. Jak jsem psala, je mezi námi věkový rozdíl. Na Tvé psaní Ti musím napsat dvě věci. I já se umím ve společnosti radovat a smát. Pravda už těch příležitostí je pomálu, ale občas ano. A tak si jich užívej, je supr že si to umíš uvědomit. Za druhé Ru jsem rozuměla tomu pocitu na horách, nenaplněné touze po něčem, co se někdy zdá, že může být a je to blízko. a nakonec prd. A ještě nakonec… k posledním Tvým větám, samostatná a sebevědomá ženská je pro vztah mor . O tomhle něco vím, ať si říká kdo chce co chce, chlapům dělá dobře ženská, která k němu vzhlíží a čeká, až on vyřeší problém začínající kam se pojede na víkend až po nefunkční topení či auto. A pocit, že si dělám co chci, jdu si kam chci je ve Vašem věku pochopitelný a zcela ok. Já byla zrovna taková. Jen dnes právě bilancuji, jestli to tak mělo být.

 • ratka

  Hmmmm, samostatná a sebevědomá ženská je velké téma. I samostatná sebevědomá ženská by měla umět držet rodinu, tedy vědět kde a jaká je její role (místo). Pak nebude narušovat nýbrž doplňovat to co je.

 • lenka

  jejda Radko, … já myslela začátky vztahu, v průběhu si jistě každý najde to svoje. Byla jsem přes 30 let vdaná. A určitě jsem ráda přenechala muži jeho náplň péče o naše blaho. .).. Ale pak jsem zůstala sama, starala se o podnikání, 2 domy, lidi a zvěř. A když jsem některému potenciálnímu zájemci řekla, co stíhám, – na rozdíl od něj- , tak se za a/ lekl, že to budu chtít přehodit na něj.. nebo za b/ že ho zahrnu do své péče.
  ps. muž nezdrhl, jsem vdova.

 • ratka

  21. Za 30 let člověk vybuduje domov, je to dílo které je živé a žije svým životem dále… nezávisle na tom jestli nějaký prvek vypadne. Sama říkáš že toto dílo jsi dále vedla sama. A ovoce sklízíš teď.

 • lenka

  22. I když mám pocit, že to sem nepatří a vezmu to tou obávanou zkratkou, tak Ti napíšu konec té pohádky. A to ovoce. Před 5 lety jsem onemocněla natolik vážně, že jsem rok potřebovala pečovatelku. Takže jsem přestala pracovat, všeho se vzdala. Syn hodně daleko, ale pomohl. Většina kamarádů a kamarádek, kteří se kolem mě pohybovali si našli jiné kamarády, ntb byli i takoví, kteří se se mnou měli dobře a ti zmizeli jako první. Zůstalo pár přátel. Adoptivní dcerka zmizla s těmi prvními. Jsem limitovaná svou nemocí, ale žiju. Celý život jsem pracovala, byla mezi lidmi, starala se o lidi kolem a to ovoce nějak zhořklo. Ale navenek jsem pořád samostatná, usměvavá troufám si říct, že je se mnou sranda. jen to srdce si tak vevnitř tvrdne a pláče. a víc už to tady nebudu zaneřáďovat,

 • ratka

  23.. jj. to jsem měla na mysli, že vkládáme do díla sami sebe. Něco je trvalejší hodnoty a něco se rozpadá. To rozpadavé by se rozpadlo stejně a to trvalé trvá. Adoptivní dcerka ale to neznamená že se nevrátí, jen nevíš kdy… až se pak jednou vrátí budeš se radovat. Syn je pořád zde, má svůj život do kterého ti dovolí nahlédnout a ty vidíš jak jeho život plyne dál. to je hodnotné. Je mi moc líto že tvůj muž po tolika letech vztahu zemřel, ale nevěřím že ho lze jakkoliv nahradit. Nemci se nevyhnou nikomu, nezávisle zda rodinu měl nebo neměl.
  Myslím že Ru nebude vadit že si zde píšeme. Se mnou moc sranda není. Beru všecko vážně.

 • ratka

  Nemoci nikoliv Němci :-) kouzlo nechtěného

 • lenka

  Dík, myslím že si v rámci možnosti psaného rozumíme. U mě i mého muže byla smůla, že jsme neměli další rodinu. já žila jen s máti, a ta mi při tom všem srabu dostala alzheimra a přesně dle předpokladu do 5 let umřela. muž má rodinu na druhé polokouli už 40 let. Takže taky nic. A dcerka se jistě nevrátí, vrátila se do své rodiny, kde měla milion problémů. ty jsou všechny zapomenuty a odpuštěny, Já jsem ji postavila nohy, oni jsou ti dobří. Pořídila si dítě a to vychovává se svými rodiči. vše je zalito sluncem. Já už její návrat ani nechci, teď už ze zklamání a pochopení, že jsem 15 let byla za blbku. Dostala jsem od života lekce, ale nevím jestli bych něco udělala jinak.

 • ratka

  26. dík za upřimnost. Asi bychom nic jinak neudělaly. Jediné co je a u mně v hojné míře je proměna pohledu na to co bylo dříve. Většinou se vidím spíše jako kravka než blbka, nic lichotivého to není. Ale pomáhá mi to. Tedy pomáhá mi zásadně přiznat si jak moc jsem se mýlila či chybovala, jakoby mě to nadlehčovalo. netíží mě minulost a do budoucna se dívám s lehkostí.

 • lenka

  27. nevím jaký je rozdíl mezi blbkou a kravkou, :).. Čtu tady Tvé komenty, a to málo, co píšeš na blog. Myslím, že sis taky prošla svým.. a řešila někdy emočně, někdy s nadhledem. Ale jsi silná ženská, a zvládáš to. Myslím taky, že to máš docela v rovnováze, občas nějaký průšvih, ale děti a vnoučata Ti všechno vrací v dobrém. Máš pravdu, podívat se pragmaticky, kde se stala chyba i mi pomáhá. Jsem schopná si to přiznat. Např s tou dcerkou bylo hodně hlasů. které se mi divily, upozorňovaly, ale já si jela to svoje. Byla to ta touha po holce, po tom o někoho se starat. nevyšlo, bohužel.

 • ratka

  28. čas je nejlepší soudce, teprve čas ukáže a zhodnotí čas péči kterou jsi do dcerky vložila. I když si žije svůj život, věřím že vše dobré co dáme a vkládáme do druhého si svůj způsob a živnou půdu nalezne. I když to nebude v přímé návaznosti na život tvůj. Ona může dávat z toho co má a co dostala. Ono se to vynoří.

  Věřím že vložená energie se neztrácí a pracuje dál, třeba v tichosti aby se vynořila jak ovoce zcela nečekaně a překvapivě pro všechny zůčastněné. Pro mě je takový bolavý bod nejstarší syn. Ten se navrací zpět teprve teď a všichni opatrně našlapujeme bychom něco nerozbili. Jeho starší vlastní syn je jeho věrná kopie a teprve teď vidí jak to bylo ním těžké a nejen to, teprve teď vidím co všecko jsem mohla udělat lépe a s mnohem větší citlivostí a trpělivostí. Ale právě čas mi dává tuto šanci uvidět co všecko jsem dělala „blbě“ a mohla dělat lépe ale nedělala protože jsme byla hloupá, mladá, nezkušená a také zaměřena na sebe a své zájmy. A tyto zájmy byly taky pěkně blbé :-) to vidím zase na mém nejmladším lsynovi, který je kopií mně i se všemi špatnými vlastnostmi a určitým narcisismem (zalíbením sám v sobě)

 • Liška

  23 Lenko,
  píšeš to hrozně sympatickým způsobem. Nezní to zatvrdle. A i kdyby, já věřím, že se dá zase odtvrdnout. Myslím, že právě teď jsem po určitém odtvrdnutí, tak snad to bude pokračovat :- )

 • lenka

  Holky děkuju, že jste tady u Ru věnovaly pozornost i mé maličkosti. bylo mi tu moc dobře. L.
  Ps. Užívejte života, všeho co Vám nabízí dokud je řas. :))))

 • lenka

  ha ha ČAS .

 • rulisa

  Teď jsem se teprv vrátila domů po celodenním výletování a u talíře polívky začínám číst. Tak postupně.

  18. Liška

  „…ten velkej skok, ten kontrast, kterej sevře hrdlo a vyplaví smutek…“
  Přesně.
  Tentokrát byl až paralyzující.
  Ano, dokud tu bydlel mladší syn, asi to tolik cítit nebylo.

  P.S.
  A možná právě tenhle „kontrast“ může být nejsilnější příčinou, proč se tomu člověk radši začne vyhýbat (viz. např. Lenčin komentář č.8 o nahlížení do jiných rodin a že se radši stahuje do svých 4 stěn).

  „…jestli vůbec chci a umím ještě se nějak víc omezovat…“
  Jo, ale nejenom. Taky jestli chci omezovat já někoho sebou. Svojí osobou a osobností. Svojí povahou. Jestli chci a dokážu unést fakt, že jsem někomu vstoupila do života a nějak se na něm podepsala, částečně ho změnila. Neřeším, jestli k lepšímu nebo horšímu, protože je to vždyckly něco za něco, ale ten druhý může ledacos cítit jako horší, když třeba nevydržím a opustím ho. Co když to udělám, protože něco ve mně (zase) selže…
  Nikdy dřív jsem to nevnímala takhle silně jako obrovskou zodpovědnost vůčï druhému člověku.

 • rulisa

  Dočteno, ani nedutám.
  Němci a řasy to příjemně odlehčili. :-)

  Ano, nic bychom nedělaly jinak. A nic se neztratí. Jen našim očím někdy.
  Děkuju Lenko za impuls, který jsi dala, ta debata Ratky a Lišky s tebou jak kdyby byla přirozeným pokračováním článku.

 • SV

  Ahojte a majte sa krásne ;-)

 • rulisa

  Co se děje? Ty se loučíš? Proč?

 • spoon

  Dobrej clanek (zatimco jsem se zacetla prisla 10leta dcera co akorat vylezla z vany a dozadovala se slibeneho vyfoukani vlasu a byla odbyta) a jeste se k tomu nekdy vratim protoze tema druhej adoptivnich rodicu a potencialnich rodicu a vyberu dalsich partneru je nesmirne zajimavy a pro me i osobni. Nakolik uprednostnit sebe oproti detem ve vyberu noveho partnera, nakolik hledani (a vyber kdyz mame stesti) upozadit a odlozit a nejdriv deti dovychovat? A jako adoptivni rodice existujicich deti novych partneru: nakolik se snazit vstoupit do roli adoptivnich rodicu a nakolik kamaradu?

 • rulisa

  Omlouvám se za pozdní reakci, nějak nestíhám, poslední dobou…

  Ve výběru nového partnera nevím, jak je to s upřednostňováním, protože vztah s dítětem je podle mě jedno z hledisek výběru toho partnera, vůbec vpuštění ho do společného života… Takže pak bych to brala tak, že když prošel, dítě strádat nebude. Jen to bude mít jiné. Partner sice ubere času mámy (nebo táty) na dítě, ale zas přidá něco jiného, dítěti užitečného do života.

  Mně táta pořídil nevlastní mámu cca v necelých šestnácti, nadšená jsem nebyla (přesněji, obrečela jsem to, taky jsem žila na obláčku, že tátu budu mít po všech léta se velkoucích rozvodových peripetiích pro sebe), ale nakonec to bylo to nejlepší, co mi do života mohl dát, i když to nebylo bez trní, nárazů, škobrtnutí a zádrhelů. Bez té – už dávno vím, že – naprosto úžasné a skvělé ženské bych nebyla ani já ta ženská, co jsem. A díky bohu za ni po tatínkově boku.
  Prostě – když člověk nevybírá vysloveně sobecky (jen nabíječe nebo jasně pro rodinu beznadějnýho týpka), věci se srovnají a sednou si.

  Čili hlasuju pro dovychovat za zejména ze začátku opatrně kamarádské účasti „adoptivních“ rodičů. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.