Únava

Nedávno jsem byla na společné tématické výpravě s třemi muži. Protože se jim na poslední chvíli uvolnilo místo v autě, vykryli je mnou.

Když mi to pozvání ve formě nepřímého dotazu přistálo v mesenžru, chtěla jsem okamžitě nadšeně odepsat Jojojo… Ale napsala jsem, že to zvážím. Až vystřízlivím, protože jsem zrovna střízlivá nebyla. (Jako žádný večer první tři týdny po sedmém listopadu. Ani žádné dopoledne.) Bála jsem se, že až vystřízlivím, začnu se bát. S nimi jet. S jedním, kterého jsem viděla dvakrát, s druhým, kterého jsem viděla jednou, a se třetím, kterého jsem ještě neviděla. Jen na pidifotkách na webu. A tam se neusmíval. (On se moc neusmívá ani v reálu. Ústy. Očima a myšlením skoro pořád.)

Nebála jsem se toho, že by mi ublížili. Tři zavilí keškaři, jejichž hlavním cílem je udělat výpravu s odlovem co nejvíce co nejkvalitnějších keší (na jejichž výběru se dokážou neshodnout nejen cestou tam, ale ani pak cestou zpátky) a co nejvíce si zaplnit keškařské statistiky sledující asi tak třicet různých hledisek hodnocení, nebudou tratit drahocenný lovný čas obtěžováním nějaké povadlé obstarožní ženštiny, kterou tam mají s sebou kvůli vykrytí volného místa v autě a podílu na nákladech za PHM (tedy, ehm, až ta ženština zase potká toho, kterému je za ně a za ranní kafe v Chrudimi furt ještě dlužná). Nebála jsem se ani toho, že když oni mají sraz a odjezd v sedm ráno, já musím vstávat v pět, abych se na ten jejich sraz stihla dopravit, a že když je návrat plánovaný na devátou až desátou večer, já se budu vracet domů v jedenáct.

Bála jsem se toho, že v jejich očích neobstojím. Že ničím nepřispěju do týmu. Že nezapadnu. Že se mnou bude nuda. Že nebudu vědět, jak s nimi komunikovat. Že budu (zas) blbě kecat, nejspíš nějaké vyprávěnky ze života, o kterých si myslím, jak jsou vtipné, ale které neumím hlasem převyprávět, i když (právě proto, že) se strašně snažím, aby se mi to povedlo a aby se mnou nebyla nuda. A protože nejsem blbá a poznám, že se mi to nepovedlo, tak pak zas na dlouho sklapnu a je se mnou nuda.

Nakonec to bylo super. Hned v první čtvrthodině po nastoupení k nim do auta jsem odvyprávěla první vyprávěnku, které se nikdo nezasmál, další až kolem půl šesté večer. Mezitím jsem si užívala společnosti tří úžasných mužů, trochu už povadlých až obstarožních, a přesto malých kluků, občas klukovsky ješitných, občas svéhlavých, občas nafučených a zašprajcovaných, ale hlavně s obrovským smyslem pro humor, pro partu, pro věc… Pro hru… Ano, obtěžování ženštin naprosto nebylo na pořadu dne, což se potvrdilo v okamžiku, kdy jsem se zpožděním dorazivší na jednu tzv. stage dostala povely „odlož si batoh… otoč se ke stromu… roztáhni nohy“ – a studený listopadový vzduch mi profoukl všechny plomby na zubech, jak jsem se zděšeně ohlídla zpátky na ně s naprázdno otevřenou hubou. Dva se rozesmáli, třetí ani to, dřepěl mi za zády zacílen k jedinému úkonu – vzít mě na ramena, protože jako nejlehčí (a to je už co říct) člen výpravy jsem byla určena k přečtení tří indicií umístěných na třech pidipoličkách ve dvoulidské výšce na třech kmenech stromů.

Na tuhle výpravu budu dlouho vzpomínat. Na keše, které nešlo odlovit jinak než v týmu, na tu radost společnou i z radosti ostatních, na den, jaký byl pro mě za posledních pětadvacet let výjimečný, od dob začátků našeho jezdeckého klubu kdysi. Možná za posledních pětatřicet. Od dob, kdy jsem jezdila s trampama a s Brontosaurama. (Tím myslím to hnutí, ne tu pedofilií profláklou kapelu – Zdeničce Tichotové a Dušanovi Vančurovi se tímto omlouvám.)

Oni vlastně mnozí keškaři (možná většina těch skalních) mají s Brontíkama docela hodně společného. Krom té hravosti i potřebu jít dohromady a nechat se nadchnout pro prospěšnou věc. Dělat společné environmentálně užitečné akce jako úklidy lesa či obecních prostor, sázení stromů, sběr žaludů pro zvířátka a pod., ale taky potřebu pořádat různé srazy jen tak pro radost, posezení, soutěže, ohýnky, degustace piva, buřtů či vánočního cukroví…

Na jednom takovém srazu jsem byla v létě. A po nedávné úžasné společné lovné výpravě jsem měla cukání zúčastnit se nějakého dalšího, tradičního vánočního, kam pojedou i mí jednodenní společníci.

Nakonec jsem se nezúčastnila. A ani se nezúčastním. Na každé datum pořádání podobné akce jsem si našla důvod nezúčastnit se.

Včera jsem u Lišky do komentářů stran erotických zážehů mimo jiného napsala: (…) Navíc v tom hraje obrovskou roli okamžitá komunikace a vliv toho člověka, který tou komunikací vysílá až vyzařuje velmi silně svou osobnost… (…)

Něco jiného je  společnost tří mužů v jednom autě na výpravě podobné výletu a společnost několika desítek různých lidí, mužů žen i dětí, v uzavřeném prostoru nějaké hospody nebo kulturního domu. Veselí ne jen jako pocitové pozadí akce, ale jako předpoklad, téměř povinnost. Veselí jako silná energie. Bodrost. Těsno, hluk. Na příliš malém prostoru přetlak různých desítek záření desítek různých osobností excitovaných vědomým veselím.

Silná energie, která mě ubíjí.

Dřív mi to nevadilo. Jako bych dřív vnímala hlavně sebe, v podstatě jenom sebe, a ty ostatní jen jako „ostatní“. Jen sem tam se z té téměř do jednoho proudu slité venkovní směsice záření vylouplo něco, co proniklo skrze to moje. Prý jsem strašně silně sálala ven já, řekl mi kdysi jeden, co tvrdil, že má jakési mimořádné nadání. Asi moje „ven“ jako silnější proud odnesl slabší proudy vnější. Možná i jako ochranný val. Možná.

Dneska se mi svět tříští. Tříští se mi do vnímání každého jednoho žáření zvlášť. Do proudů jako laserů z každého člověka v mojí blízkosti.
Když je jich víc než tři, nezvládám je absorbovat.  Vnímat a absorbovat.
Rozbíjejí mě.
Moje vlastní záření zesláblo.

Nakonec ta výprava byla úžasná. Nejen tím, jaká byla a že mě vytáhla z ponorky smutku po sedmém listopadu, ale i tím, jak mi změnila náhled na mě. Pootočila mi moje tisícivýběžkaté jádro.

Ukázala mi, jak se bojím. Jak neumím. Komunikovat. Reagovat. Přizpůsobit se. Nekřečovat ze snahy o přizpůsobení se.
Jak jsem se ve svém single bytí vzdálila od mužů.
I od lidí.

A k tomu synek, co si našel dívku a neustále se přede všemi k sobě mají, navzájem na sebe sahají, dotýkají se, hladí se… „A to ses naučil kde, od koho?“ zeptala jsem se ho, nedávno. Protože od tatínka ne, ten se ke mně takhle nikdy nechoval.

No ale ani já k němu.
Přestože mi to chybělo. Od dětství.

To já mám ten blok, že se city nedávají najevo osaháváním. Proto je potřebuju dávat najevo sexem.

Někudy se dávat ven musejí.

Jenže já už ani k tomu sexu asi s nikým nedojdu. K takovémuhle.

Cítím se strašně moc unavená. Unavená a neschopná, líná. Ztracená bludná ovce. Oddřu s vypětím všech posledních sil to, co mám v práci, a pak už nechci žádnou námahu navíc. Ani tu kolem zvelebování bytu a zahrádky, ani tu ve společnosti více než tří lidí. A ani tu s jedním jediným. Tu námahu, kdy druhého člověka musím nechat vedle sebe vysílat jeho záření tak dlouho, až překročí moji komfortní zónu.

Možná i to je ten důvod, proč se mnou žádný muž nevydrží. Ubývá mi energie. Nejsem (už?) ta úžasná ženská do nepohody schopná udržet tělesnou i duševní prouktivitu od rána do večera, mluvit a pořád něco dělat, aktivní až akční, činorodá a pracovitá, optimistická a optimismus předávající. Jsem spíš smutná a každou chvíli volající o pomoc z toho smutku, zadušená nepřetržitým proudem myšlenek, asociací a představ, skákajících jedna do druhé a deptajících mě, strhávajících mě do bolestínské sebevážnosti a sebelítosti. Jsem unavená. Z boje proti tomu bolestínství a tragédství. Vypínám. Padám do svých myšlenek a svých vnitřních soubojů, nedokážu se dlouho soustředit na druhého. Odpočívám v průběhu dne s otevřenýma očima, ale vypínáním hlavy. Odpojováním se.
A současně bych to strašně moc potřebovala někomu říct, co sdělím, od toho se mi uleví, ale není komu, není, kdo by to unesl pravidelně. Tak tím jen sem tam někoho otrávím dočasně…
A pak zas zalezu do sebe.

Nedokážu být nikomu oporou. Tak jak můžu chtít, aby někdo byl oporou mně.

Moc bych chtěla někoho, kdo by na kešky, a nejen na ně, chodil se mnou.
Ale současně radši chci být sama.
Protože být s někým, s kýmkoli, jakkoli, je daleko složitější než být sama.
A složité věci jsou unavující.

Jsem strašně unavená.

Komentáře:

 • barča

  Dobrý!
  Hodně se v tom vidím :-)
  Mě hluk, moc lidí a moc řečí vadilo vždycky a vadí mi to čím dál víc, bere to strašný energie.
  Tady k tomu dál jak píšeš – vnitřní boje, myšlenky…..sama…..mi přijde jako přechodná fáze i když se to ted nemusí tobě zdát……časem ubydou a v podstatě se časem naučíš v sobě odpočívat……(píšu podle sebe) a z toho potom pramení taky další průběh, nasměrování….co chceš dělat, čím se zabývat…..na co máš chut, co bys ráda….z vnitřního klidu vzniká inspirace a takový to tichý vnitřní malý nadšení pro něco…

  osobně se těším na březen, protože budu celý měsíc na neschopence z očima po plánované operaci…..vypnu uplně, uvolním se a odpojím od všeho, odpočinu fyzicky i psychicky.

 • rulisa

  V sobě odpočívat jsem právěže předtím uměla, šlo mi to a vyhovovalo mi to. Vlastně nešlo mi to ani jinak, musela jsem čas od času do sebe zalízt, abych se nezačala hroutit.
  Až poslední dobou jako bych se v sobě nějak… zacyklila…

 • barča

  2. no třeba je to tím, že náročný období: události ve vaší firmě a co si budeme povídat – nastupující Vánoce, pro každého taky nejsou happy.

 • barča

  ještě k tomu výletu a keškařským akcím:

  ulovili jste je všechny, co jste měli v plánu?

  na mém posledním solo výletě na kole, jsem potkala hodně keškařů na kole a viděla jsem v pouzdru tři kešky. hodně lovili tatínkové s dětmi :-) a o jednu kešku jsem byla dokonce opřená, jen jsem ji neviděla až na upozornění jednoho klučíka :-)

  a tady jak píšeš:“Oni vlastně mnozí keškaři (možná většina těch skalních) mají …..“
  to si myslím, že by ti sedlo dobře“ nejen ty akce ale i ta společnost podobně zapálených lidí…jde o to jednou jít a zkusit….vykašlat se na obavy a strach…..vzpomínám na sebe, jak jsem šla poprvé sama na koncert do hradecký filharmonie…..a dobrý.

 • barča

  beru to u tebe tak, že keškování tě hodně chytlo a baví…..silný koníček, vášeň….takže postupně pomalu a nabere to časem další podoby :-) Hlavně, aby bylo zdraví!

 • rulisa

  3.
  Ano, určitě, obojí roli hraje dost silně.

  4.
  Barčo, zkus číst, a ne si mě dosazovat do svých představ o mně. Píšu, že už jsem to zkusila. U keškařů i mockrát jinde, vím, oč jde, jak to probíhá a jak to na mě působí. Vím, proč na těchhle akcích radši držím v ruce foťák – můžu se za něj jaksi schovat a držet se díky jemu přeci jen aspoň trochu bokem.
  Nedej na to, že se někdo ve společnosti usmívá a dokáže téměř s každým promluvit, to ještě vůbec neznamená, že mu to taky dělá dobře.

  Ne, neulovili jsme všechny, to se při větším počtu naplánovaných skoro nikdy nepodaří, zvlášť ve městech se hodně často ztrácejí, taky jsme našli jednu městskou vykradenou (zbyla jen moc hezky provedená vnější truhla, zámek zničený a obsah pryč) a jednu městskou nenašli vůbec, nejspíš (opět, už dřív byla) taky ukradenou.

  To, cos viděla ty, jsou nejspíš části tzv. powertrailu, ty většinou nelovíme, jsou to prostě podél cesty nasázené obyč nevyfouklé petky co pár set metrů jedna, myslet u nich prakticky vůbec nemusíš, jen pořád dokola otvíráš, podepisuješ a zas zavíráš, dost opruz. Ale na cestu s dětma nebo občas, když je potřeba k zisku nějakého tzv. suvenýru (na geowebu), se využít dají.

  5. Keškování mě chytlo, protože spojuje to, co mám ráda – nutnost myšlení a pohyb po venku, hlavně po přírodě. Ano, podoby už nabírá, momentálně plánuju pořízení aspoň částečného lezeckého vybavení. Abych nebyla závislá na někom dalším, kdo mě veme s sebou a vybavení půjčí.

 • rulisa

  4.
  Vlastně mi přijde úsměvný, že já půl článku popisuju, jak na mě cosi funguje nepříjemně a proč, jak to mám vypozorovaný, co to se mnou dělá a proč to nechci – a ty mi poradíš, že přesně tohle by bylo to pravý pro mě. Plus k tomu uvedeš tvůj osobní zážitek jako příklad, ale zážitek přesně opačný – ne kde ses cítila skvěle ve velké navzájem komunikující skupině lidí, ale kam jsi šla sama. :-)

 • barča

  6. jo, dobrý. no, dosazuju, nedosazuju, těžký….prostě čtu tvůj dlouhý článek a co tam popisuješ…..je mi líto, líp na to neumím reagovat, co naděláš :-)

  doporučuju k poslednímu odstavci ještě ICE.:-)

 • rulisa

  8.
  Ne, omlouvat se nemusíš, prostě když něco, napíšu, že je to jinak, a je to. :-)

  Musela jsem se podívat, co je ICE. Takže bez obav, aplikaci Záchranka mám v mobilu a ostatní řešit netřeba. Víc než volání na konkrétní číslo bych potřebovala, aby v případě mého zmrtvění někdo dal oznámení na všechny weby, kde jsem aktivní, a to záchranka beztak dělat nebude. :-)

 • rulisa

  Leda bych jako ICE uvedla Fouse, ten by věděl nebo uměl. :-))

 • Liška

  Ke konci článku píšeš, že energie ubylo, nejsi už tak akční, cinoroda, do nepohody… A že to tedy se mužům asi tolik nelíbí. Ale já si naopak myslím, že si hodně z nich mohlo oddechnout. Že to není tak silnej energickej příval. Já bych si tipla, že někteří muži si az teď můžou na tebe troufnout, aniž by měli cukání z tvojí vysoký aktivity.

 • barča

  11. přesně. :-)
  jen jsem neměla tu odvahu to napsat :-)

 • rulisa

  11
  Nevím. Když se podívám kolem sebe, tak jsou ženský vedle chlapů daleko životaschopnější, organizujou celý rodinný život a nadto i svoje koníčky, jedou od rána do večera. To, že některý muže odrazuju, nebude asi absolutním množstvím životní energie, ale spíš její formou. Nějakou tou letální agresivitou, jak řekl taky kdysi jeden. Přemírou impulzivity, která vyskočí pro chlapy v nepředpokládaných okamžicích. Nebo třeba tónem hlasu, který mám oproti jiným ženám víc dramatický, i silou hlasu, který když neuhlídám a vyexcituju se nějakým rozčilením (negativním nebo pozitivním, to je fuk), tak hodně lidí vnímá, jako že křičím – i když nekřičím, jen prostě vědomě netlumím po tatínkovi zvučný hlas. To mi pak tak nějak jinak rezonuje v hlavě a v nosu, když mluvím.

  Na druhou stranu, ten jeden, který inicioval napsání článku o dva zpátky, je nahluchlej a bez naslouchátka neslyší skoro nic, a i s naslouchátkem jen z jedné strany – tak ten mi zas naopak několikrát opakoval, že potřebuje, abych mluvila víc nahlas – a mně už to nešlo. :-)

 • rulisa

  A třeba oproti tobě, Liško, jsem absolutní chcípák. Kdybych měla vydržet měsíc tvoje životní tempo a zápřah, umřu jednoho dne před vchodovýma dveřma do baráku.

 • ratka

  to je skvěle napsaný článek, s fantastickým smyslem pro detail. Tak dobře s vidíš a s tolika detaily. Jsem nadšená. V poslední době se mi děje něco podobného al nedovedu to tak přesně analyzovat. Spíše si povzdechnu jak jsem hrozná a že s tím vůbec nic nenadělám. Prostě vůbec nic. Ani ň. jaká jsem tak jsem a nejsem na to vůbec pyšná.

  Možná jak říka Liška časem bude pořád méně a méně nutkání být za tu co zaujme a nenudí. Nezaujmeš a budeš nudit. A budeš stejně hrozná jako kterákoliv stará bába.

 • ratka

  Beru to taky z pohledu toho že dříve jsem byla sobec (pořád jsem ale vidím jasně ty sobecké tendence) Tedy sobecky sebestředná, nvšímavá a ignorantská a pokdu jsme taková nebyla tak jen proto že mě něco zaujalo a tím jsem něco zvenčí pojmula a nechala mnou projít. Protože to bylo pro mě zajímavé. a to je opět soecký prvek. Nevěděla jsem co to je nsobecky reagovat… opravdu nezištně, bez vymezování se bez tázání se proč jako. Pořád jsme měla dost sil se tázat, proč dělám to nebo ono a jaký to má smysl. Teď už dávno se neptám. žiju a jedu tak nějak ze setrvačnosti.

 • rulisa

  Ratko, děkuju. :o)
  Ano, možná ne vysloveně sobectví, to asi ne, ale té sebestřednosti mám nadělenou pořádnou porci.

 • ratka

  Sobectví zatím (pomocně) propojuji ze sebestředností. To proto abych náhhodou někoho neobvinila ze sobectví (třeba manžela) a sama se v něm rochním.

 • Saul

  Dnes jsem si definoval sobectví jako obranu před útokem na své požitky, bez ohledu na potřeby druhých.
  Když mne bezďák před nákupním centrem požádal slušně o cigáro.
  I bych ho mu dal, ale věděl jsem, že mám v krabičce poslední dvě a ještě mne čeká depresivní cesta mikulášskými tramvajemi přes to pekelné vánoční město domů.
  Tak jsem si je nechal pro sebe.
  Když se mi to pak doma na kanapi znovu vybavilo, měl jsem chuť se tam vrátit a dát mu celou krabičku.
  Ale to už by bylo jen prázdné gesto.
  První reakce je ta nejvíc vypovídající.
  A pak, že je kouření škodlivé:-)

 • ratka

  19. přesně. to je dobrý příklad :-)

 • rulisa

  20
  Není. Necítím jako etický imperativ dělit se s bezďákama o cigaretu.
  O chleba budiž. I jim koupit nějaký jídlo. Ale ani peníze nevidím důvod jim dávat. (Zažil někdy někdo, že by před obchoďákem bezďák prosil, abyste mu zevnit donesli čtvrtku chleba nebo rohlík? Ne, dycky jde o cigarety nebo chlast.)
  Tohle holt nevidím jako sobectví.

 • ratka

  21. nešlo mi o ten čin. Domnívám se že ani Saul neměl na mysli konkrétní příběh. šlo o to že na určitém místě a v určitém čase se zachoval určitým přirozeným způsobem. Ono to tak chodí, každá chvíle a každé místo má své výzvy a ty se pořád mění tak jak postupujeme životem.

  Ale on místo toho aby opustil to co se již stalo, na to pořádmyslel a nesl si to sebou a rozumem naznal ž něco měl kdysi udělat. A to je špatně! Protože to co bylo je již pryč a přichází něco zcela jiného.

  A přesně toto je moje výzva současná. Jít v čase a prostoru, neptat se blbě, nezkoumat co by mohlo být a proč, prosstě každý čas má to svoje… jako když se zip zapíná. S bezďáky to sou souvisí akorát tak, že něco neudělal a pak se k tomu vracel i když to bylo úplně zbytečné a k ničemu.

 • ratka

  Víckrát jsme tady naříkala, že něco nevím nebo že je to blbě, nebo že jsem zapomněla. Jasně že se ni nzměnilo ve faktickém provádění, jsem stejně pomatená jako vždycky. to co se ění je právě to zipování, že jdš a cak, cak, cak, cak… prostě to spíná tak jak se jde. třeba blbe ale sepne to nějak a pak už se k tomu nevrací.

 • rulisa

  22
  Saul psal o sobectví. Jasně, že přeháněl a uvedl to spíš jako paralelu, proto jsem nereagovala na něj, ale až na tebe. Protože ano, se, vším, co píšeš ve 22, naprosto souhlasím, ale nesouhlasím s tvým tvrzením ve 20, že Saulův příklad sobectví je dobrý příklad sobectví. :-) Byť je dobrá Saulova definice, že sobectví je obrana před útokem na své požitky, bez ohledu na potřeby druhých.
  Podle mě bezďáci kouřit nepotřebují. Kouření je luxus, výdajová nadstavba a navíc škodí zdraví. Takže když Saul bezďákovi tu cigaretu nedal, vlastně vyšel jeho potřebám vstříc. :-)

 • ratka

  nerada bych měnila tému, téma článku mi přijde velice zajímavé. Energie jiných která narušuje pole mé. Fakticky se vtírá a tříští mé vlastní uvědomování. To je velice zajímavé téma. Jak si udržet sám sebe a zaroveň naslouchat, odpovídat či sdílet prostor s dalšími lidmi. To je zapeklitý úkol pro všechny, co se nechtějí roztříštit.

 • rulisa

  25
  Jo, dík, chápu. Pro mě téma už nějakou dobu aktuální.

 • ratka

  24. ale ano, vyšel vstříc. zcela s tebou souhlasím. někdo si může mysleet že nevyšel vstříc, je to úplně jedno. Prostě se něco v daný moment stalo a neukončilo se to. a tím se spustila řetězová reakce. Jestli je dobře nebo špatně kddyž jim tu cigaretu nedal je vedlejší. Blbé je že se to táhlo až domů a nejen to, dokonce byl ochoten jet zpět a ty cigarety jim dát.
  Představ si jinou ale podobnou situaci. že tě někdo požádá o pomoc. ty odmítneš, ale dojedeš domů a přmítáš o tom až nakonec toho člověka pronáslduješ se svými pomocnými nabídkami. A on j mezitím úplně jind, nebo jiný mu pomohl prostě je to pryč ale ty jsi roztříštěná myšlenkou na něco co je dávno pasé… už to není. už se to jen sere. TAkhle si člověk sere do své hlavy, sám se rozesírá.

 • ratka

  26. tím jsem téma roztříštěnosti dala zpátky…je to pro mě taky aktuální, nemohu lidi kolem odbývat. musím jim naslouchat pokud má mít můj život nějaký řád. a zároveň se nesmím ztráct v těch lidech. je to takový každodenní tanec na hraně.

 • ratka

  27. a ještě vysírá ostatní. tedy to patří na konec toho odstavce.

 • Saul

  Ne, dycky jde o cigarety nebo chlast.)

  No a proto jsem mu tu cigaretu nedal a psal jsem o požitcích.
  Těch svojich.
  Protože on jich asi tolik neměl a nejspíš mít nikdy nebude.
  Já ho zachránit určitě nemohl, ale to cigáro jsem mu věnovat měl.
  To odmítnutí bylo neetické a stydím se za to.
  A to moc často nepřiznávám.
  Stačí to tak?

 • barča

  19. týjo, já vždycky když jsem takhle dřív kouřila obyčejné cigarety, tak jasně přišel slušně jeden bezdák a dala jsem mu tu cigaretu a během chvilky byli u mě další :-)
  dokonce párkrát na nádraží to bylo i tak, že jsem mu dala nejdřív drobné o které slušně požádal a vzápětí si řekl ještě o tu cigaretu, když viděl, že je mám.

 • rulisa

  27
  Píšu přece, že to chápu. Reagovala jsem jen na to, žes napsala, že Saulův příklad je dobrý příklad sobectví. Podle mě není. Ale je to dobrý příklad rozesírání sama sebe, tos ovšem nenapsala do toho komentu, na který jsme reagovala, ale až pozdějc, ve 22 a teď opakovaně znova, i když už to není potřeba. :-)
  Nenegovala jsem tvůj názor, ale tvoji procesní chybu, už jsem to pochopila, není třeba dál vysvětlovat, dělá to další uzle v komentářové logice. :-)

 • rulisa

  30 viz 28 a 29.

 • Saul

  Já na žádost o cigaretu reaguji požadavkem na 5 korun.
  Když ji kuřitel má, klidně vyměním.
  Když vyhrabe aspoň korunu, nechám mu ji i s tím cigarem.
  Ale někdy je to prostě jinak a je potřeba improvizovat i se svým svědomím.

 • rulisa

  Mám dojem, že problematiku bezďáků a jejich nároků vůči nebezďákům už jsme na blogách řešili mockrát a nikdy jsme ke zcela jednotnému konsensu nedošli. Takže se o to nebudu pokoušet ani teď. Respektuju Saulovo právo na jeho názor na věc a to je tak všechno.

 • barča

  v obecnější rovině, mluvím za sebe, jsem se konečně naučila říkat Ne. protože, když všichni vědí, jo, to je ta hodná (blbá) ta ti tu službu vezme pokaždý a každýmu – tak co, tak tě akorát zneužívají a můžu i říct, že ty začátky byly pro mě hodně těžký říkat Ne….to bylo najednou rozčarování a taky trochu psychomanipulace a mletí díry do hlavy.

 • rulisa

  Byla jsem vděčná Ratce, že vrací téma článku, no nic, nepovedlo se.

  Zajímalo by mě, jestli nutkání doříct/dovysvětlit svůj názor v jakýchkoli okolnostech a konstelacích bez ohledu na to, jestli to ostatní chtějí slyšet, není taky projev sobectví – tím teď nemířím jen na Saula, protože mně se tohle nutkání děje strašně často. Zrovna nedávno jsem se do téhle situace dostala s kolegou, co je poněkud nervově labilnější ještě o dost zbrklejší než já, a bylo to jak jet ve vleku za autem – věděla jsem, že to za to, aby mi bylo uznáno, že mi v čemsi křivdil – protože v jeho zbrklosti mi neporozuměl a hned mě odsoudil – nestojí, že jde o pič… pitomost, ale prostě jsem to hrnutí doříct si svoje nedokázala zastavit… Nakonec to stejně nebylo k ničemu, protože mě stejně napadaly ještě další a další věty (jak je u mě obvyklé) a jeho jsem stejně nepřevědčila, jen tím týrala…

 • rulisa

  Ona je asi hodně individuální hranice mezi sobectvím a asertivitou. Takže snažit se ji stanovit univerzálně přesně je nesmysl. Nebo aspoň donkichotství.

 • Saul

  Zajímalo by mě, jestli nutkání doříct/dovysvětlit svůj názor v jakýchkoli okolnostech a konstelacích bez ohledu na to, jestli to ostatní chtějí slyšet, není taky projev sobectví – tím teď nemířím jen na Saula,

  Ale ano, asi (určitě) je.
  Ale na tom přece spolehlivě naše blogová komunikace dlouho fungovala.
  Tak stanov nějaká svoje nová pravidla.
  Já je budu respektovat.
  Nebo se prostě už nebudu vyjadřovat.
  To je snad férová nabídka, ne?

 • rulisa

  Držím se jen tématu, nevidím důvod stanovovat nějaká pravidla.

 • rulisa

  Předpokládám, že mě znáš dost dlouho na to, abys věděl, že kdybych chtěla debatu nějakým směrem utnout, udělám to přímo.

 • ratka

  32. tak nějak obkročmo jsme reagovali každá když ještě následující komentář nebyl, takže se zpožděním. ale to je jedno. dovysvětlování je taky vysírání :-)

 • ratka

  42. je to prostě únavné a otravné, smog.

 • Saul

  Známe se tady všichni dost dlouho na to, abychom věděli, že všichni debatujme o sobě.
  A nějaké “ téma“ vydržíme držet jen zřídka.
  Ty taky.
  Pokud vyžaduješ u sebe držet jen to své téma, tak OK.

 • ratka

  36. to je taky dobré téma. říct ne jako ne, a říct ano jako ano. tedy když řeknu ano tak myslím taky ano bez postranných myšlenek že jsem měla říct ne. ano znamená že tedy jo. né že mě ukecali :-))

 • ratka

  Asi řešíme každý něco co nám překáží a přes co klopýtáme.

 • Liška

  13 ru
  „Když se podívám kolem sebe, tak jsou ženský vedle chlapů daleko životaschopnější, organizujou celý rodinný život a nadto i svoje koníčky, jedou od rána do večera.“ – jsou to sice velký kvality, až superhrdinský :), ale nevím, jestli zrovna tyhle kvality mají nějaký vliv na přitažlivost mužů k těmhle ženám. Nejsem muž, ale pro mě jsou takový ženy spíš varovný a mívám o ně strach, že se muži znelíběj. Možná proto, že ho nepotřebujou jako aktivní prvek, aktivity mají dost i bez něj a já jako muž bych se začla cítit jak pátý kolo u vozu, válcovalo by mě to.
  Nejsem sice muž, ale někdy si připadám jako něco mezi, nejsem hodně ženská ženská, tak si ty muže v nějaké situaci často vybavuju, možná mylně. Přitom válcovat bych asi taky dokázala :) nevím.

 • barča

  47. já mám na to malinko ještě jiný pohled: sice ty ženský jedou a všechno zvládají, ale za jakou cenu. permanentně v křeči – to je takový to vybičovávání se. nejsou v pohodě, jsou nervozní, zahlcené vším co se ještě musí…..chlap chce většinou pohodovou vyklidněnou ženu. protože nejde furt jet v takovým zápřahu, časem se to různě odrazí, na těle i na duchu.

 • Liška

  14 ru
  Cože?! No to vůbec! Ty jsi temperament! Já mám akorát natrénováno chlastání, tak mi nic neudělá, když mám několik mnoho mejdanů do týdne. Ráno mi díky vytrvalému tréninku není špatně. Ale včas přijít do práce se mi daří tak jednou za tejden (a nemá to souvislost s množstvím alkoholu nebo jeho absencí den předtím).
  A nestarám-la se o žádné závislé osoby a ani moc o byt, protože mi nepatří.

 • Liška

  15
  ratko
  co si nadáváš,7 že jsi hrozná? Vždyť nejsi. Nebo jsi krásně :- ))
  „Možná jak říka Liška časem bude pořád méně a méně nutkání být za tu co zaujme a nenudí.“ – to jsem říkala? Né, to jsem neříkala já. Mě by totiž nikdy nenapadlo, že by rulisa mohla nudit.

 • ratka

  50. No vida, asi jsem myslela Ru a řekla Liška. Tady to vidíte v přímém přenosu jak se mi to v hlavě mele… jedno myslím, jiné říkám a nakonec úplně něco jiného dělám (a to vše současně) Je to fakt na palicu. A možná to bylo i dřív, ale třeba jsem si toho všímla… dnes už mě to míjí.

 • ratka

  Ono nakonec všecky ty vztahy a uvolněnost v nich je o tom, nechat věci být a nerýpat se v nich.

 • Liška

  19-38
  pro mě není zrovna v tomhle smysl dojít ke shodě s někým z nás,protože to každý (dát nebo nedat bezdomovci něco nebo něco jiného nebo nic a kdy jo a kdy ne) pojímá tak individuálně, že to nejde, to ať si každý rozhodně různě na základě předchozích zkušeností. Je dobrý sbírat info, jak to dělají ostatní a kdy, ale rothodovat se budu v každé situaci vždycky znova já, to za mě nikdo udělat nemůže.
  Jo a u mě je to tak, že kdybych byla bezdomovec, tak bych na prvním místě chtěla alkohol, příp. cigára, kdybych byla kuřák, pak až jídlo a nocleh a další věci. Takže dát cigára bezdomovci mi připadá něco jako dát mu chleba, ne jako nadstandard. A někdy dávám něco, někdy nic, někdy řeknu, proč ne, a někdy ne. Různě.

 • Liška

  Aha, tak nic, už mlčím, vraťte to někdo k tématu!!

 • rulisa

  44
  Nevyžaduju. Nevím o tom, že bych to někde psala. A téma držím to, které je v komentáři, na který reaguju – myslím, že s tvrzením, že zrovna já vydržím držet téma jen zřídka, jsi trefil kozla. Mimochodem kontrolní otázka – kolik kozlů jsi dneska večer obdržel, že máš tak rejpavou a popudlivou? :-)

 • rulisa

  45
  „Tvoje řeč budiž ano ano – ne ne.“ :-)

 • rulisa

  47
  To, co jsem popisovala, dělají ty ženy s láskou a mateřskostí, ne generálováním a rozkazováním. Dělají tímhle způsobem svým mužům domov a zázemí – ony organizují chod rodiny a svoje děti, muži mají prostor na svou profesi a koníčky.
  Silní muži vedle sebe mají rádi silné ženy – ve smyslu spolehlivé, stálé, perfektně fungující na svých místech. Ne silné ve smyslu silně se prosazující.

 • rulisa

  48
  Ty taky nemyslím, ty zakřečovatělé „musím“, co to ale ve skutečnosti nezvládají nebo zvládají jen na pokraji sil.
  Mám před očima minimálně tři ženy takové, jaké popisuju, a všechny tři jsou v pohodě a v manželství rády. Tedy krom té jedné, jíž manželství sedmého listopadu skončilo. Ale i ta se s tím vyrovnává činorodostí – a upřímně ji obdivuju, kolik síly má.

 • rulisa

  49 – 51 :-))

 • rulisa

  54
  V pohodě, myslím, že je to už nevratné. :-)

 • rulisa

  53
  Taky si myslím, že pro bezdomovce jsou chlast a cigára totéž co (nebo víc než) chleba. Ale Saulova definice v 19. zněla tak, že není jasné, kdo stanovuje ty potřeby bezdomovce. Co je bezdomovcova potřeba – to, co si bezdomovec (nebo feťák nebo alkáč) nejvíc přeje, nebo to, co je nejdůležitější pro jeho přežití? V tomhle mám prostě před očima Maslowa.

 • rulisa

  Jinak opravdu nechci sdělovat, kdy co jak dělám/udělala jsem vůči bezdomovcům nebo jim podobným, už jsem to psala asi desetkrát a není mi to příjemné.
  Což ale opravdu neznamená, že si to nemůžete posdělovat vy.

 • rulisa

  Ale je zajímavé, jak všichni máme svoje šablony a všichni reagujeme podle nich, ne podle přesného významu slov.

  Pro mě je silná žena srdce rodiny, opora a zázemí svého muže, stíhající všechno – i sebe sama – v pohodě a duševní rovnováze pramenící ze spokojenosti s vlastní rolí v té rodině (a k ní se vztahuju se svým mizerným sebehodnocením), v podstatě ideál patriarchálního modelu rodiny v moderní době, zatímco pro Lišku je to domina odpuzující muže svojí přehnaně feministickou superaktivní samostatností a pro Barču hroutící se přepracovaná uštvaná zdravotní sestra žijící prakticky neustále se zaťatými zuby. :-)

 • ratka

  63. zažila jsem rodinu svoji kde jsem vyrůstala a moji mámu pořád ještě neznám, i v jejím vysokém věku se schovává, kličkuje a snaží se být někým jiným než je. Pak vidím v přímmém přenosu rodinu středního syna (jen občas) a snachu dominantní, vnitřně nejistou pořád si dokazující že to zvládne a se spoustou namachrovaných řečí. a rodinu syna staršího se žnou Asiatkou, vnitřně (asi) silnou ale navenek tichou, klátící se, neaktivní, často v pyžamu celý den když si vezmu děti. Děti (a manžel) ji jasně lezou na mozek, vidím na ní zděšení a touhu zmizet z tohto světa a nikdy se nevrátit. Pak jí naskočí zase motor a jede. A pak zase vypne…O to víc naskakuje syn manžel. Když jsem mu říkala, že jsem netušila že takhle umí uklidit (u sebe měl vždycky bordel do půl pasu) tak se diví. Cože já? Já vždycky uklízel rád :-)

  Dokonalá manželka neexistuje. Možná pár let, ale posléze se to občas zane zadrhávat. třeba onemocní nebo ji přeskočí.

 • ratka

  únava přichází automaticky. tělo by se rádo uložilo někam do kouta a tam zheblo. To duch ho opakovaně zvedá aby se ještě chvíli po tomto světě dívalo. Jamile otevř oči a otevře srdce, tak to opět jde. jak ty oči zavírá a srdce taky, tak je jen mátoha co se potácí a neví co si počít.

 • rulisa

  Jj. určitě exisuje široká a plynulá škála všech možných variant od jednoho extrému ke druhému. Taky je vidím/viděla jsem. Ale stejně si pořád právě i na základě vlastního vidění myslím, že ten typ manželky, který jsi označila za dokonalou – pro určitý typ/osobu muže – existuje a že její schopnosti, co jsem popsala výše, jsou v tomhle podstatné. Samozřejmě to je zas vyváženo něčím jiným v mínusu, ale něčím, co pro toho muže a tu rodinu tak podstatné není.

  Takže proč jsem sama bez partnera – očividně proto, že mám v plusu spíše ty vlastnosti, co pro partnerství nejsou tak důležité. :-))

 • rulisa

  65.
  Tentokrát velmi přesný popis do detailu od tebe.

 • rulisa

  66
  A jinak řekla bych, že tenhle typ manželky se nejčastěji vyskytuje v rodinách věřících.
  Tam ty manželky svou roli asi nejlíp přijímají.

 • ratka

  68. věřící manželky obecně přijímají strádání jelikož ho akceptují jako něco přirozeného.

 • rulisa

  Šmankote, nejde přece o strádání…

 • rulisa

  Právě naopak, ony zdaleka tolik nestrádají, protože jsou se svojí rolí v manželství zajedno.
  Pamatuju si, že jsem taky bývala, a těšilo mě to – co člověka těší, to mu jako strádání nepřipadá, i když to s sebou nese námahu a nutnost absolvovat něco nepříjemného a sebe sama omezovat. To patří k věci a bez toho pak není ten dobrej pocit na konci nějakého konání nebo prostě jen dne.

 • ratka

  71. tak jsm to myslela. že co ty bereš jako strádání, ony (třeba) berou jako něco přirozeného co k životu patří. a pak se nevzpírají. dobrý pocit může existovat jen tak, jakože jsem.

 • ratka

  72. omezování chápu jako strádání.

 • rulisa

  73
  Všechno je otázka míry.
  72.

  „…že co ty bereš jako strádání, ony (třeba) berou…“- Já nepsala o strádání, kde se ti tady zase vzalo?

  Já psala o energii pro vykonávání všeho potřebného, o spolehlivosti v zázemí pro muže, o klidu v duši, který v takové ženě je a který dává i svému okolí…

 • ratka

  74. budu se muset ještě v klidu na to podívát. pod strádáním chápu omezování, že se člověk cítí omezován i když třeba činí „dobré věci“, takže to jakoby bylo dobré ale není protože je v tom ten pocit nutnosti. Ale to musím projít celé, ovoce se nakonec ukáže až na konci života. dokonce i v případě že jedn z partneru umře (tam již ovoce uzrálo a bylo sklizeno těmi co zůstali) Pořád je to proces v určitém kontextu, velice těžko se z toho extrahuje jak je člověk vnitřně uzpůsoben, jak vnímá a kam ho to vede (ke konečnému cíli) Strádání může být ukazatelem důležitým.

 • ratka

  75. Možná nejsem schopna vidět to co vidíš ty. zázemí pro muže… super, ale o když ten muž již není tak jaké zázemí, žejo. Pokaždé je třeba vidět osobu jako individuum, jako osobu se sebereflexí která někam míří… je na cestě někam. Pokud ji někdo u toho pomáhá, tedy jsou dva nebo i více, tak je ta cesta lehčí ve smyslu že se vzájemně povzbudí, když člověk zůstane sám… jde pak třeeba s nějakým pocestným, nekým koho potkal. To zázemí které má někomu poskytovat je věcí vnější, tedy něčím co potřebujeme abychm byli oblečení a nehladovali. ale je to jen opěrný systém aby nestudily nohy.

 • ratka

  Asi v důsledku jde o to zda žena akceptuje či neakceptuje roli manželky v rodině s dětmi, což znamená určitý model kdy žena se stará především o domácnost a děti (nikoliv apsolutně ale dohlíží zda všecko běží) a už se sstará o přísun peněz (taky nikoliv absolutně nýbrž dohlíží aby byly). Tedy rozdělení rolí je akceptováno jak ženou tak mužem.

 • rulisa

  Pro mě je
  a) strádání jako strastiplnost, bolest, utrpení – to omezování se v rozumné míře není,
  b) rodina týmem – a člověk buď je, nebo není týmový hráč.

  76
  Jednak už to přesunuješ úplně jinam úvahami, jaké zázemí muži, když muž zemře, a jednak zázemí rozhodně není věcí vnější, je to silná psychická záležitost a oblečení a jídlo v tom hlavní roli nehrají. Můžu dávat muži zázemí, i když si bude oblečení kupovat on sám v Lídlu nebo u Vietnamců a na večeři budem chodit do hospody nebo brát obědy z JZD, protože nebudu umět vařit. V tomhle to není.

  77
  Ano, ale taky můžou oba dělat v jedné firmě (taky mám takový příklad ve svém okolí) a každý v ní řídt určitou sekci, nebo může žena vydělávat víc, a muž doma budovat bydlení. Nelíbí s emi zas až moc to klasické patriarchální škatulkování. Proto jsem nahoře psala o moderním patriarchátu.

  Ten odkaz číst nebudu, začla jsem, ale působil na mě nesympaticky.

 • ratka

  vím že se ti nelíbí rozdělení a škatulkování. Taky píšeš často že není důležité to nebo ono ale v důsledku nakonec to důležité pro tob je a ty máš velice přesnou představu, která je limitující.

 • rulisa

  Teď nevím, co v komentech výš vidíš jako moje odmítání škatulkování. Nebo co je škatulkování.

 • rulisa

  Co mi prošlo hlavou ještě dneska ráno při probouzení se:

  – Ten Barči příklad „já mezi lidmi“ nebyl dobrý proto, že na koncertě mezi lidmi neprobíhá komunikace (viz článek a proložená citace). Není to společnost, je to jen dav.

  – Síla žen v manželství vedle silných mužů musí být hlavně v té stabilitě. Neměnnosti. A já se jsem proměnlivá hodně. Přepínám v průběhu dne na hodiny až v průběhu roků na měsíce.

 • ratka

  nechci se do toho moc motat…nejsem zastánce patriarchálního uspořádání, ale po létech vztahu musím souhlasit s tím, že soužití je řehole zejména s malými děti, je to náročné a často i vnitřně vyčerpávající. I deprimující…takže patriarchální uspořádaní je doporučení jak to přežít. Tedy partneři si role rozdělí nějakým „optimálním“ způsobem a pak se to dá zvládnout protože každý si svůj dílek do vztahu vloží. Pokud je na jednoho naloženo příliš a druhý se veze, končí to rozčarováním

 • ratka

  82. druhý odstavec, plně souhlasím. Síla je ve stabilitě a stálosti. Ono se to uvnitř proměňuje, ale v určitém vnějším rámci. Tedy jako jednotka která je stálá a prvky se proměňují.

 • Jirka*

  To „strádání“ z pohledu manželky a matky rodiny bylo pěkně vidět včera na ČT v epizodě „Jak si nepodělat život“ s paní Brodskou, neviděly jste? Taky hledala svou identitu v rodině. A v práci taky vlastně. Včetně internetové alegorie štěstí.

  Omlouvám se, že nepíšu ke článku, musím teď pryč.

 • ratka

  85. viděli a bylo to velice výstižné. zjména ty dcery a vztahy k mámě byly skvěle znázorněné.

 • rulisa

  85
  Neviděli, už jsme rozhodnutý po přechodu na DVB-T2 starou televizi se starým settop boxem vyhodit a odhlásit platby. Kouká se na ni akorát kluk jednou za měsíc, když přijede přes noc.

 • rulisa

  Tak televizi ne, ale musím napsat, že ač mi je od začátků Lukačovičových Seznam.cz proti srsti, tak s některými pořady na streamu jsem ho před časem trochu vzala na milost (a některé jsou děs běs). Ale to, co jsem teď zhlídla za poslední dva dny…
  Jestli tohle Seznamu vydrží, tak klobouk dolů a super.

  Včera jsem dala odpočinkovou Komornou (nevěřte perexu videa, že je to thriller, ani omylem) a dneska – pecka – tohle:

  https://www.televizeseznam.cz/video/divoka-stvoreni-jiznich-krajin/divoka-stvoreni-jiznich-krajin

  Dejte to taky. Stojí to za to.

  (Což píšu s vědomím, že vás to možná vůbec nebude bavit a bude úplně míjet, ale prostě to takhle napsat musím.)

 • ratka

  88.vypadá to zajímavě, budu si pamatovat.

 • ICEman

  10. Priznam se, ze jsem komentare cetl jen po #10. Ty si myslis, ze vim, kde vsude jsi co psala?

 • rulisa

  To nevíš, ale víš hesla.:-))

 • Liška

  86
  vida a my si s matkou řekly, že se na to nekouknem. Matku iritovalo v ukázce chování dcery k matce :) a já se nechtěla koukat na vyrážku na očích. Mno. Divoká stvoření? Asi se kouknu teda na oboje, jen nevím, kdy.

 • Liška

  78
  článek o vývoji člověka v muže nebo ženu
  – prvotní odpor na začátku při čtení, že žena má hlavně darovat život, jsem nechala být, jen jsem se zasmála, přečetla jsem to celé a působí to na mě jednak jako zjednodušené (asi kvůli srozumitelnosti?) a jednak jako zvláštní směs a taky mi připadá, že se schválně vyhnuli tématu homosexuality. Taky bohužel se vyhnuli větším konkrétnostem, protože ty by se tam asi už nevešly.

 • ratka

  93. všecky tyto články beru víceméně s rezervou a spíše jako teoretizování nad tím, co by (opět teoreticky) mohlo být funkční. Jasně že z pohledu rozpadajících se vztahů, to můžou být jen plky. Z pohledu vztahů fugujících, ale často se zde může objevit OK, takhle by to (teoreticky) fungovat mohlo. Genderově.

  Přičemž je spousta vztahů úplně mimo nějaký dlouhodobý naprůměrovaný střed. A v pohodě. Kdybych jako máma měla radit dceři nebo synovi, tak bych jim to třeba taky tak nějak doporučila. Když budete hrát na sebe, jden na druhého tak to bude fungovat. Když budete chtít uniknout … bude honička.

 • ratka

  94. přičem sama na sobě vím a vidím kde jsou a mám únikové tendence, a jak tím vztah trpí. ale zase se vrátím, neuniknu a zůstanu.

 • ratka

  sama teď nevím čím mě ten odkaz zaujal, něco v mě otevřel. nějaaký problém který jsem řešila a možná řeším. Tedy přijmout nejen odpovědnost ve vztahu ale dovolit druhému růst. Dát mu prostor, nepeskovat ho za slabiny a zlyhání a čekat. Byla jsem vždycky hodně netrpělivá až zlá ve své netrpělivosti, kdy jsme třeba odvrkla: Tak si to udělám sama a po svém. Bylo to jednodušší, úspornější a asi i mi to i stačilo, ovšem devastující pro vztah.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.