Papundekl

Asi tak před dvěma týdny…

Nezdálo se mi už o tom, že se mi narodilo dítě.
Zdálo se mi o tom, že se mi narodily tři.
Držela jsem v náručí napřed jedno, ještě olepené obalené slizem po celé tmavorůžové čerstvě porozené kůžičce, pak dvě, dvě tělíčka v náručí, dvě hlavičky na pohlazení, a pak mi podali ještě třetí – mám trojčátka! smála jsem se s oběma rukama a jednou tváří položenýma na třech tmavorůžových omatlaných holohlavých hlavičkách, smála jsem se úplně stejně, jako když se mi narodil můj první, štěstí, krystalicky čisté štěstí, to se nezapomíná, nikdy za celý život na ně nezapomenu, i když třeba ve stáří zapomenu na všechna jména a události, tak na ten pocit štěstí ne…
Tak dlouho jsem na ně čekala, a teď mám za to čekání rovnou tři…

Asi tak před týdnem.

Měla jsem byt. Nebyl dokonalý, byl spíš malý a v ne moc dobrém místě. Dívala jsem se po jiných bytech. Vyhlížela jsem, kde všude a jak lidi žijí. Dívala jsem se, kolem kterých bytů vede jaká silnice, kde jak do oken svítí slunce. Svítilo do oken a bylo těmi okny vidět dovnitř.
V jednom bytě za okny mladá rodina s dětmi. Pobíhaly, pusinky otevřené křikem, byt nacpaný věcmi jako hlukem.
V dalším bytě rodina s dětmi. Prázdno, všichni pryč, jen dětské zařízení v dětském pokoji, ale všichni v práci, ve školce, ve škole… možná v jeslích… cítím i na dálku a v bezpřítomnosti obyvatel bytu jejich napětí, aby to všechno utáhli, provoz domácnosti, nemoci dětí, hypotéku na ten byt…
V třetím bytě jen jedno dítě, matka ho zrovna obléká či svléká, asi to druhé, dítě stojí s rukama nad hlavou pod svetrem přetaženým přes tu hlavu, maminka mu něco říká, je unavená, i na dálku cítím tu únavu, tu hektičnost „musím“, do značné míry krytou nadšením z rodiny a láskou, ochotou to dělat, ale zaplacenou únavou a vydáním se z tolika, tolika sil..

Už to nechci.
Poprvní se mi to prodralo do snu.
Tohle už nechci. Už bych to nezvládla, nechtěla platit. S vyhlídkou na blízkost smrti, na omezenost zbývajícího času tady.
Už nechci křik a hluk a hektičnost musení až do trvalé únavy…

Asi tak před několika hodinami.

Kočka měla v záchvat, nevím jaký, epileptický nebo kolikový, málo pije a je od mládí kastrovaná, tak možná urolitiáza, možná něco sežrala, něčím se přiotrávila, ležela na podlaze v chodbě před mými dveřmi a vzbudila mě drsným, úplně jiným zvláštním zamňoukáním. Opakovaným. Když jsem vstala a víc pootevřela dveře, protože jsem myslela, že bude u koupelny a chtít právě pustit vodu pro napití, našla jsem ji za těmi dveřmi. V tak zvláštním pololeže jen s hlavu zvednutou, nehnula se, jen strnule dívala dopředu, pohladila jsem ji, nezavrněla, ocáskem nepohnula, nepodívala se na mě, jako by byla v šoku. Pod ní na zemi dvě loužičky slin. Hladila jsem ji a tiše na ni mluvila ještě chvíli – Ještě ne, ještě je na tohle brzo, ještě tu s námi buď… – začla trochu točit hlavou. Kolem dokola, jako by se dívala, kdeže to vlastně je. Když mírně pohnula špičkou ocásku, nechala jsem ji v klidu a šla si lehnout, za další půl hodiny ji znovu pohladila, už se zvedla a sedla si, šly jsme spát obě, ona na mém křesle…

A zdálo se mi, že chodím zas do školy, ale ne na vysokou nebo střední, protože jsem neudělala nějakou zkoušku, asi maturitu nebo přijímačky, tak jsem šla na učňák, na drogistu. Učili jsme se o zboží v drogerii a o používání toho zboží na člověka, včetně malování, líčení a barvení vlasů. Nechápala jsem, co tam mezi těma mladičkýma zmalovanýma moderně oblečenýma holčinama dělám, neměla bych spíš být někde na učilišti zemědělským? Jenže tam je to spíš pro kluky, o strojích a oborávání a tak, to nechci, tyhle informace z drogistiky se mi budou hodit, hodně dělám s chemií, teď v kamenictví, přece…
Akorát že tam bylo něco, co měl být člověk, a byla to jen papírová placka. Veliká, papundeklová placka v obrysech a životní velikosti skutečného člověka, vlastně jsem ji měla jako svého figuranta, jen já, ostatní měli skutečné živé lidi, kteří se s nimi přesunovali podle daných předmětů ze třídy do třídy a které líčili a malovali, jen já měla místo člověka placatý obrázek, který se mnou nikam nechodil, ale přenášela jsem ho… Překvapilo mě to zjištění, ale nevadilo mi.
Jeden učitel tam měl kočku.
A ta kočka byla docela neurotická. Neklidná. Někdo otevřel okno. Volala jsem – Neotvírejte to…!!!
Pozdě, kočka vyskočila. Věděla jsem, jak to dopadne, skočila na rušnou ulici, a i když se rovnou nezabila ani nepolámala a běžela dál a jednomu autu uhnula, věděla jsem, že to další z kolony ji musí přejet. Přejelo. Kočkaza autem zůstala placatá, malovaná papundeklová placka dole na ulici, jen horní část těla s hlavou se hýbala, zvedala a mňoukala, její pán běžel dolů a vzal ji opatrně do náručí, chvilku hladil, pak položil zpátky, placatá kočka položila hlavu na asfalt, na chvilku protočila oči jak Garfield, a umřela.

Nebyla jsem v šoku a zděšená jako tehdy s tím psem. Jen jsem se na to dívala. Věděla jsem, že kdybych si v tom snu upřímně přála, aby ji nic nepřejelo, aby neumřela, kdybych čekala, že neumře, neumřela by.
Ale byl to příběh a já měla pocit, že má skončit takhle. Tak takhle skončil.
Nevím, proč jsem ten pocit měla.
Možná už jsem taky nechtěla… už o nic živého se starat…

Celý život budu mít čím dál placatější…

Komentáře:

 • ratka

  Pěkné příběhy všecky…placatý život nebude :-) spíše bych řekla že podvědomí se úspěšně vypořádalo s „něčím“ co ho tížilo

 • Jirka*

  Taky si myslím, že nebude placatý, nebo nějak výrazně placatější. To mívají lidé, kteří se přes míru nesnaží reagovat na nové věci a neumí si ty změny užít. Ti jsou placatí, a na to mi nepřipadáš.

  Trošku mi to téma – koček, respektive kocourů a placatých lidí, naskočilo včera u filmu „Teorie tygra“, viděly jste? Musí se už od začátku skousnout přes míru přehnaný matriarchát, ale nakonec se mi ten film líbil. Je v archivu ČT, jestli jste ho neviděly a chtěly to změnit. Jen doufám, že se v něm nenajdete :-)

 • ratka

  2. viděla jsem… joo matriarchát co chce mít kontrolu nad situací. jen že jsem to vnímala spíše jako charakterovou než genderovou záležitost. Mám silnou potřebu unikat, nevědět… neplánovat. zatímco můj partner miluje mít vše pod kontrolou. Ten film mě rozesmutněl. nikdy jsem se nepokusila odejít z domu na několik dní a neříct kam jdu. tak podelaná jsem… i když jdu sama pryč, tak podléhám výslechu na jk dlouho a zda je to nutné. a že si vymýšlím … sama bych svého partnera pustila všude. kamkoliv.

 • ratka

  2. jo… smutek. a zamyšlení, proč jsem neodešla… vždycky jsem se přece mohla vrátit. jako v tom filmu. čeho se bojím?

 • Jirka*

  V tom filmu je dobře vidět, jak různě se se situací vypořádaly dvě ženské postavy, myslím – jak odlišně. Balzerová vs. Vilhelmová.

 • ratka

  jj. Balzerová byla totiž první generace po totalitní babičce, a Vilhelmová již další…. podobná konstelace byla taky u nás. superdominantní babička, pak moje maminka co věděla všecko nejlíp a já jako kličkující a po přežití toužící dcera a vzala jsem si kontrolního freeka :-)) tedy …. opět jsem spadla do konstelace že mě někdo kontroluje a usměrňuje mě (ví to líp než já). :-))

 • ratka

  6. pendluje to sem tam… jednou bych chtěla kontrolovat já a pak partner, oba si v sobě neseme touhu některé situace dominovat (tlačit druhého někam). Muž tomu říká „výchova“ a já tomu neříkám nijak, jen dostanu divný pohled… vyexcituji se.

 • Saul

  teorie tygra se povedla.:-)

 • Saul

  Líbilo se mi,jak Bartoška políbil na čelo tu sukezni divozenku a sel dal svoji cestou.
  Nakonec to melo hapyend jak pohádky mají mít.

 • Saul

  6
  Prave ta proměna Vilhemove byla v tom filmu pohadkove tragikomicka.
  mne tam spis zaujala vzpomínka na všechny ty teticky,strycky….to bylo přesně jak u Janzurky.Byli radi,ze jsou doma:-)
  A ten jejich hrdej vyraz,uz starejch babek..jak zkrotila muze.
  jednu z nich jsem videl po mrtvici umirat a moc hrde nevypadala.
  chtela nam neco rict,neco asi dulezityho,ale uz nemohla.

 • ratka

  10. u nás to bylo tak… že muži ženám poumíralim neutekli…umřeli. můj otec vydržel nejdéle ve švejkovské poloze. po něm jsem tu švejkovinu převzala, ovšem i mě ten můj málem umřel….protože ten „můj“ není moje matka která vydržela všecko i švejkujícího otce. Můj muž… chytá ze mě amok.

 • Saul

  ale zas bez ironie se mi libll ten Kohak „je to moje Anca,je to moje dite“:-)
  Vilhemka ocekavala muzskou racionalitu a dockala se opaku:-)

 • ratka

  12. a přitom bratr a sestra… bůhví v čem byl ten posun. žeby Kohenovou manželkou? síla ženy :-)

 • Saul

  13
  Tys to zas popletla Ratko:-)

 • Saul

  13
  Vlastne ne,byli sourozenci,sorry:-)

 • Saul

  1::
  Taky nechapu tu placatost.
  Cim dal jsem od tech emocionalnich zazitku,tim je je vsechno kulatejsi a jednodussi.
  Krome te placatosti.

 • Saul

  No ale doufam,ze cocka seka ostrejma drapkama furt stejne,jak mne sekla kdyz jsem ji hladil.
  Pak si nejak prelehla,pretocila a rekla si zas…:zenska no-)
  Ze pozdravuju:-)

 • rulisa

  3
  Budu se na ten film muset podívat, abych věděla, o jaký odchod dočasný jde. Jestli oznámený, nebo neoznámený, jakože natruc, na výchovu toho manžela. V tom druhém případě to asi není podělanost, to neudělat, Ratko. Taky bych to neudělala, prostě proto, že svého partnera jsem ctila, přišlo by mi to nefér a divný udělat něco takovýho, degradující celý vztah.

 • rulisa

  16
  Zato já chápu problematiku diskuzí s Ratkou. Když se Kohák během jednoh komentáře převtělí do Kohena, je to jasný. :-))

 • rulisa

  16
  Placatost je zpláclost. Zploštělost.
  Kdo se nestará o nic než o sebe, jako by mu některé výběžky odumíraly.

 • rulisa

  17
  Po té noci se tváří jako že úplně pohoda. Nevím, co to bylo. Uvidíme. Třeba nic. Třeba i kočky můžou mít noční můry.
  Pozdrav samozřejmě vyřídím. :-)

 • rulisa

  20
  Nebo možná ne že se nestará, ale nemá na starosti, nežije s odpovědností za někoho dalšího…

 • rulisa

  Kudla, jsme zas u Ratčiny zodpovědnosti.

 • rulisa

  Takový vznešený text se pod takový název článku ani nehodí…

 • Saul

  23_25 Nakonec vsechno da smysl,i preklepy:-)

 • ratka

  26. tu píseň neznám… zajímavý text…i s Ježíšem, kterého vidí kráčet po hladině ti kteří se topí. :-)

  hodí se to k diskusi i k roli žen… které možná mají dokonalé tělo (v mysli toužícího muže) ale jejich role je jinde…. dát mu sílu překročit svůj stín, on jí to vrátí.

 • ratka

  zodpovědnost nemusí být chápána jen pejorativně jako závazek, může to být zcela naopak…jako láskyplné vedení dokončit to co začalo, uzavřít bludnou smyčku…. osvobodit se od chomoutu. to co vypadá jako závazek může být úplný opak,mohou to být dveře ven.

 • barča

  placatost obecně vnímám spíše jako určitý zaběhnutý životní styl, stereotyp. není na tom nic špatně ani dobře, jen prostě, že to tak je. je to daný okolnostmi.

  a taky zdravím Kočku :-)

 • barča

  29. ale samozřejmě to může někdy člověka totálně převálcovat, až to dopadne jako v tom snu – leží jak převálcovaná kočka na silnici.

 • rulisa

  27
  To je vidět, že opravdu neotevíráš odkazy. Je to Saulova oblíbená, linkuje ji nejmíň potřetí. :-)

  28
  Není jedno bez druhého.
  Ale ta tvoje „karmická“ varianta – nemůže to být prostě sounáležitost?

 • rulisa

  30
  Tak! Tenhle výklad mě nenapad. Že já jsem ta kočka.

 • barča

  30. a tady někde možná u někoho začíná „teorie tygra“ :-)

 • barča

  „Nebyla jsem v šoku a zděšená jako tehdy s tím psem. Jen jsem se na to dívala. Věděla jsem, že kdybych si v tom snu upřímně přála, aby ji nic nepřejelo, aby neumřela, kdybych čekala, že neumře, neumřela by.“

  tady to někde pro mě je, „teorie tygra“ ve skrytu duše.
  příprava pro mě jakoby na změnu, zatím není jasné jak, kudy, kdy…..na přijetí nového životního období.

 • barča

  34. je to pro mě tady v tom pocitu, co píšeš, v té citaci……
  neumím to pořádně vysvětlit, nebo popsat…..

 • rulisa

  34, 35
  No vidíš, a já v tom cítila spíš vinu, vinu za apatii a posunutí něčích osudu ke smrti, ke ztrátě, ke ztrátě vlastní ne-vůlí.

 • rulisa

  36
  Ale byla to taková zvláštní vina, ne výčitky, jen vědomí, že za to můžu, ale klidný, nehryzající, vzdálený… Kdoví, jestli ne skoro úlevný.

 • barča

  34. a 35 a zároven s tím, je tady pro mě jemná paralela:

  sen o tvé Kočce a tvá odpověd:

  „Po té noci se tváří jako že úplně pohoda. Nevím, co to bylo. Uvidíme. Třeba nic. Třeba i kočky můžou mít noční můry.“

 • rulisa

  To o mojí kočce Kočce nebyl sen. Ten záchvat byl skutečný.

 • barča

  38. pro mě rovná se: není to tak hrozný, možná to vidím v tom snu všechno to co se mi zdálo (nejen o mé Kočce) všechno marný a černý, ale není to tak, je to jen jiný a já jdu někam a ještě nevím kam, jako když vstupuješ do nových neznámých dveří…..no akorát, ty tvé poslední věty v tom článku na konci jsou spíše obavné, takové, že teda blbý, ale je to rozumové, jakože logicky stárnem a bude to už jen horší.

  v tom snu vnímám dvě věci – to logické a rozumové a pak to snové, pocitové. to pocitové je pro mě hodně silné, významné, jakoby opravdové, nešablonovité. (to je ten kousek citace z tvého článku plus zároven odpověd spontánní na KOčku po noci) je v tom uleva a taky samozřejmě to velké …nevím, uvidíme.

 • barča

  39. dobře. uvidíš…jestli to má společného něco s tím fyzičnem, že ji nebylo dobře.
  třeba se ji taky něco zdálo, nevím jak kočkám, psům se určitě něco zdá, zažila jsem to s tapi.

 • rulisa

  41
  Zdá se jim, o tom žádná. Ale otázka je, jestli z toho můžou být takhle v šoku a na místě, kde nikdy nespí ani si tam obvykle nelehají.

 • barča

  42. aha!

 • Liška

  37
  Když takhle, tak to přejetí ve snu asi neznamenalo smrt, ale něco jinýho, menšího, co ten sen ukazoval drastičtěji, aby upoutal.

  Ať žije kočka!

 • rulisa

  44
  No, bylo to takový složitý, pochybnost, jestli jsem to neměla chtít jinak, tam i tak byla.
  Ale to u mě asi bude vždycky u každého rozhodnutí.

 • barča

  když se ještě malinko vrátím k té „placatosti, zploštělosti“ a odumírání některých výběžků.
  zabíjejí aspon mě otřepaná klišé.
  klišé, která sice znějí velmi věrohodně, moudře, logicky…dávají falešnou víru, že by se mělo žít správně a dělat věci tak a tak a tak jedině je to správné a dobře.

  v poslední době mě osobně válcuje práce jak fyzicky, tak psychicky…..plus k tomu to vše okolo……řeči lidí…..stahuje to, otravuje, a podobně mě to otravuje v soukromí, kdy nejsem v práci. tím jak mi toho osobního času ubývá a energie, tak jsou věci, které nedokážu zlomit uplně – to znamená rázně řešit věci v práci, které začínají být pro mě neunosné, tak aspon tu a tam někdy po kouskách a zrovna tak si pro sebe velmi cením toho času, který mi zbývá ve volnu. Ted budu za velkého sobce, ale odmítám už v soukromí někomu dělat vrbu, něco s ním neustále řešit, neřešitelné – z mé strany je to takové jednostranné, zatěžující, spíše ubíjející. takže v poslední době jsem odmítla několik setkání s kamarádkami, (plus dvě dohazovací rande) které mě „potřebují“ a jedu si po své ose a oddych a vypnout. samozřejmě to není bez odezvy – mám nálepku: jsem divná, zahořklá, uzavřená. ani se tomu označení nebráním a zrovna tak nemám sílu ani chut, někomu vysvětlovat, že to málo volno, které mám chci trávit po svém – nabíjejícím způsobem pro mě. (procházka, výstava, čtení knih a spánek apd.) jsem v podstatě unavená jednak z těch řečí okolo a taky z “ dobrých moudrých rad“ co by mě podle druhého prospělo.

 • barča

  46. začínám být opravdu vybíravá :-) a nestydím se za to. ani z toho nemám pocity viny.

 • barča

  a ještě malinká poznámka – „placatost a zploštělost“ mi Ru k tobě nesedí – právě tvým bohatým vnitřním životem.

 • Saul

  28: „Teorie Ratky“:-)
  ale pěkná a pravdivá…teorie.
  V praxi je to neustálé balancování na hraně,nebo za ní.
  32:
  Jsi kočka Ru:-)

 • rulisa

  49

  ad 32 – Dík, napůl chcíplá. :-))

  ad 28: Ale tahle její teorie by pak skutečně odpovídala tomu, že když člověk za nikoho druhého nenese zodpovědnost, stává se plošším.

 • ratka

  31. sounáležitost to muže být… jen čeho s čím :-) tedy pokud se cítím zodpovědná (pořád ještě) za činy mého syna. a tudíž nemohu jen tak říct že mě po jeho životě a potížích je prd, ať si je řeší sám. teď když se tak na to dívám… tak cítím v tom takové chapadlo…. co se vysunulo z mého poklidného života a „dotahuje“ nedotažené. Přijímá tento úchop. napadlo mě ještě zda není odpovědnost … určitým druhem oběti.

 • barča

  48. na jemnější urovni pro mě slova „placatost a zploštělost“ evokují spíše neschopnost, nebo malou schopnost cítění a vcítění se…..tedy týká se to vnímání různých vjemů. nebo životních situací. zodpovědnost jako takovou vnímám v jiném kontextu, nebo spíše jinak než placatost a zploštělost.

 • barča

  52. je to vlastně takové hodně subjektivní a individuální, podobně jako nedávno u Lišky byla diskuze o slovu a významu „problém“.

 • rulisa

  51
  Bych řekla, že to už to komplikuješ zbytečně moc. :-)

 • rulisa

  52.
  Proč jen cítění? Proč ne celého života? Bytí?
  Cítit můžu hluboce, o to plošeji můžu být, žít. Mít vztahy.

 • Saul

  50:
  Já myslím,ze každej nese za někoho odpovědnost.
  Neznám osobně nikoho,kdo ji nenese,nebo kdo by tu šanci nedostal a ke své škodě nezahodil.
  Partnersky vztahy jsou jen jedna z mnoha možností(a ta nejrizikovější) tu zodpovědnost uplatnit.

 • rulisa

  56
  Jo, nejsme ostrovy. Takže jinak:
  Čím míň, tím placatější. :-)

 • rulisa

  Ale zahrnuju do toho třeba i ty zvířata.

 • Saul

  jenže právě v zodpovědnosti k druhymu muze byt zakopanej pes.
  V té Teorii tygra to bylo pekne ukazany.
  Vony to ty ženský myslely vlastně s nama dobre,ale zit se v tom nedalo.
  jak jsem psal,je to o balancováni a vnímání protějšku.

 • Saul

  50:A co je opakem te placatosti a jak dlouho se to dá s pokročilým věkem,ale hlavně zkušenostmi přežít?
  I za sebe má člověk zodpovědnost!

 • ratka

  59. jsou různé situace kdy se ten druhý cítí zodpovědný a „sere“ se do věcí co je mu po nich guvno. Třeba moje nová rodina… vypršelo jim smluvní pojištění a můj syn a ani snacha se neměli k tomu aby to nějak pořešili, v podstatě je to jejich životní styl… o nic se nestarat. Moc jsem to prožívala… sháněla jim zdravotní pojisstku, informovala se kde co a jaké krytí abych nakonec vyčenichala že VZP je s E106 tedy speciálním formulářem pojistí do systému. mámu určitě syna nechtěli… takže jsem scháněl v případě že syna ne, tak kde se nechat pojistit…jim to bylo úplně jedno :-( člověk se opravdu ptá kde je ta hranice…. ta míra respektu ať si to každý dělá jak chce) mě by to urvalo srdce. nemohl jsem kvůli tomu spát.

 • ratka

  mohla bych říct stovky …. příkladů, kdy se rodič či partner či soused angažuje ačkoliv ho po tom nic není. ptala jsem se sama sebe, co je tou hybnou silou…. neboli co dává člověku sílu pořád do toho jít ačkoliv je to jen jeho osobní iniciativa osobní snaha…. nikdo to po něm nechce, neboli očekává se že se to vyřeší samo od sebe a la maminka, partnerka, dcera… sousedka. někdo. Jakmile bych začla řešit…proč si to ten druhý neudělal sám, proč není iniciativní, samostatný, neřeší předem, nezkoumá a nehledá sám. a nechá to, začnu padat. Nesmím vůbec takto myslet, proč to neudělal ten druhý…musím se jen dívat vpřed a dělat. Dělat i za cenu že jsem neviditelná. a že v důsledku žádný vděk :-)))

 • Saul

  61:
  Jasne Ratko.
  Proste jsou situace(v podstate všechny),kde nenajdes řešení.
  Proto jsem psal o vecnym balancovani,hranach…
  Kdo hledá ráj ať otevře dveře do sebe.
  Ale to ten Liscin čert je mazlivej plysacek,proti tomu co tam na zájemce o království nebeske čeká.
  Nebo mas jinou zkušenost?:-)

 • Saul

  62:
  Na vděk se vyser.
  Vzdyz jsem to už psal,proste za sebe seješ semínka,který vyrostou až přijde jejich čas.
  A sklizet budou ti,kterým jsi zasela.

  Ted jsem se skoro překlepl a napsal zasrala:-)

 • ratka

  63. Ru psala že ten čert je venku :-) né uvnitř. i když mě napadlo spontánně uvnitř.
  NIc mazlivého jsem ve svém životě nenašla…tedy kromě kočky která držela a chcípla. další si již nepořídím.

 • ratka

  64. ze sebe sereš semínka :-))) už se mi nezdá o záchodech. seru kudy chodím, ehm seju :-) a jsem jako ryba ve vodě i když to zní šíleně v tom zmatku.

 • Saul

  No ještě ze nejsi chlap,to by tě nějaká ženská za to rozsevacstvi brzo pohnala k zodpovědnosti:-)
  vše má své následky,takže všeho s mírou:-)

 • ratka

  67. jasně… brzdím nohama :-))

 • Saul

  Já mailama:-)
  Dnes mne ředitel zjebal z jeho domoviny,proč mi cosi trvá tak dlouho.
  Tak jsem sepsal v angličtině massa Boba vysvětlení a zkusil jeho sebedestruktivni hněv zabrzdit.:-)
  Jestli se to povedlo,je mi celkem prdel,ale kdyby mne vyhodili dřív,než sežeru ten oražený oběd…to by mne mrzelo.
  Minulej týden tak propadl dvěma mnohem hodnějším.
  Ale dobra škola,do práce bez ideálů a jen pro peníze.
  Sám zasnu,jakou mi to dává vnitřní svobodu…

 • ratka

  69. tak jsem začínala v každém zaměstnání :-) že tam jdu bez ideálů, přece vím vocogo… a že se nebudu citově angažovat. pokaždé mě to vtáhlo, u posledního zaměstnání to byla i fascinace šílenstvím :-) tedy něco takového se nedá ani představit. ale vydržela jsem to jen necelé 4 měsíce.

 • rulisa

  Eště jsem nedočtla komentáře, snažím se koukat na Teorii tygra. Ale už tak kolem desáté minuty jsem si říkala – panebože, proč se mám koukat na něco tak hnusnýho, před takovýma rampepurdama krávama celej život utíkám a teď jim mám obětovat drahocennej čas večerního klidu… Já bych to vraždila tyhle typy, kastrovala bez umrtvení, a to i s přihlídnutím, že to nemaj tak na povrchu jako chlapi.
  A přitom mi to nejde od toho filmu odejít si ani pro pívo. :-)
  Tak asi je udělanej dobře.
  Ale stejně bych je vraždila.

 • Saul

  já tam taky sel jako ostříleněj veterán a přece mne to vtáhlo.
  Jak vyhodili doslova na hodinu prvního kolegu a po něm dalších pět,tak už jsem se sám honem rychle vytáhnul.
  Práce zajímavá,dobrá…ale když jsou v managmentu hovada,tak na ideály a iniciativu holt moc prostor není.
  Což je vlastně na tom to nejzajímavější a nejděsivější.
  Ze ti „zodpovedni“a náležitě za tu zodpovědnost placení si vari z polívku ze slepic,co jim snáší zlatý vejce a dělá na ně.
  To už je tak v rozporu se systémem,ze kterýho se ta pakaz vylihla,ze větší absurditu si už jen těžko představit.

 • rulisa

  Ovšem od večerního dialogu na téma túje to nemá chybu. :-))

 • Saul

  71:
  To vypadá na Lišku po 12. 12ctce:-)

 • rulisa

  74
  Nee, rulisa po pěti míchaných vajíčkách, zapomněla se přihlásit. :-)

 • Saul

  74:
  A Ru se už doznala k anonymu:-)

 • rulisa

  Ale to kolo po dědovi je moc pěkný.

 • rulisa

  jdu paralelně zkoušet ty komebntáře:

  59
  Strašný. A nejhorší je, že tomu některý chlapi fakt věřej,
  Všechny lidi s dobrejma úmyslama postavit ke zdi a umlátit lopatou.
  (Můj oblíbený citát mého prvního nevztaha.)

 • rulisa

  60
  Opak bych možná tušila (cca to, co má Ratka, plus k tomu stádo koní a smečka psů a povolání, které dělá Liška).
  Tu druhou otázku nevím.
  To právěže nevím.
  Asi nezbývá než to vzít jako ten začátek alzhaimera.

 • zuzi

  Teorie tygra mě nepřesvědčila, scénář se mi zdál vykalkulovaný a osoby klišovité. Film mi přišel smontovaný nepřirozený. A koukám jak blázen… nepoznala jsem Koháka, říkala jsem si kdo to sakra je, vůbec ho neznám… Náhodou jsem viděla poprvé v TV starý film s Kukurou a Vančurovou Stíny horkého léta, ten se mi líbil moc. Nedávno jsme byli v kině na bulharském filmu GLORY (Sláva). Sešlo se nás tam 6… byl to bizarní film, ale nesmírně poctivý a pravdivý. Poukazoval stejně jako Toni Erdmann (to byl ten film co měl získat neanglického OSCARA, nakonec to získal nějakej korektní film) na kontrast a střet „obyčejného“, slušného člověka s moderním manažerským světem naprosto šíleným a zbytečným ale tvářícím se velmi důležitě. Pak vidím Teorii tygra a přijde mi to takové jak píšu.

 • Saul

  73:
  Tak si ještě počkej na ten závěr,jak se Bartak potupně vrátí,Balcerka mu vylije kafe s logrem do dřezu a „láskyplně“nabídne bylinkový čaj:-)
  Ale hapyend to má vlastně pro všechny.
  Bartoska si kvasi na lodi,jeho žena se může plně věnovat osvete,Kohen:-) miluje svoji tehotnou manželku i když je neplodny a Vilhemka konečně pochopila sebe i svého manžela.:-)
  budme rádi,ze nejsme ve filmu a můžeme si hrát svoje role podle svyho

 • rulisa

  61, 62
  Pomáhat tam, kde jinak beznázorový vakuum, je jiná věc než řídit život někomu, kdo by ho chtěl jinak, jen proto, že si myslím, že já to vím/umím/rozumím tomu líp.

 • Saul

  79:
  To definujes podmínky stavu,ale ne ten stav.
  Ale od toho stavu se právě odvíjí ta druhá půlka otázky.
  mimochodem Ratka se nezdá,ze by momentalne zvládla ještě stado koni a smecku psu.Liska asi taky ne.
  To jen já musím zvládnout všechno:-0)

 • rulisa

  80
  Vykalkulkovaný je to ukrutně, žádnej veterinář malejch zvířat, natož z Prahy, by nebyl takhle pod pantoflem ani by nejel na dovolenou od manželky do ubytovky pro bezdomovce. Natož aby bral ohled na to, že jeho žena by špatě nesla rozvod. To by bylo to poslední, co by mu v něčem bránilo, pokud by se rozhodl to udělat. Veterináři jsou druhá nejješitnější sorta chlapů hned po humánech.
  Ale Bartoška si tu roli užívá, tak budiž mu přáno. Je to oddychovej film pro zábavu, tak proč ho pitvat a pasovat na něj měřítka Vojny a míru.

 • rulisa

  81
  Tohle počkání si musím kousek odložit, mám tu zas na skajpu a Team Vieweru maminku, která opět bojuje s e-mailovou shcránkou a nenechá si vysvětlit, že kliká nazdařbůh a vždycky si něco přepne, čemu ani přes ten TeamV. nedokážu s prodlevou wifi připojení zabránit. A neustále mi přeříkává, co má na obrazovce, prostě nedokáže pochopit, že skutečně vidím to, co má na monitoru, a že když jí říkám, že tam má nějaké tlačítko, tak je tam má a nevidí je ona. A neustále mluví a neposlouchá mě a vysvětluje mi, že jí to řílám blbě a že ona to má jinak a zas mačká kamsi chaoticky…
  Zítra asi nebudu mluvit, už jen šeptat. Každou chvíli řvu na plný pecky – Ne ne ne!!!! Mlč!!! Poslouchej mě!!!!

  Teď mám chvilku klid, píše mi mejl, když už jsem jí pomohla zjistit jak, přestože by mi to mohla prostě říct, po tom skajpu, že…

 • Liška

  51 ratko
  chapadlo, co dotahuje nedotažené – to je taky pěkná metafora.

  A to je třetí věc. Ta druhá která by mě napadla u odpovědnosti (jakožto první věci) by byla, jestli je to odpovědnost (ta je OK), anebo provinilost.

 • Liška

  55 ru
  „Cítit můžu hluboce, o to plošeji můžu být, žít. Mít vztahy.“
  Jakto? Když si uvědomuju, že cítím hluboce, tak to dost souvisí se vztahy a nejde je mít ploché…?

 • Liška

  71,74
  :-))
  na teorii tygra jsem se koukla a mně se to líbilo, protože takový ženy moc nepotkávám, tak mě ani tak neserou, jen přiměřeně té roli ve filmu. A nebrala jsem to ani generalizovaně (jako jsem si všimla někde v reakcích jinde na ntu), že to zobrazuje atriarchát a jánevímco gender hroznýho a chudáci chlapi – pro mě to byla prostě jedna rodina, nic jinýho celkovějšího. Krajina dobrá. Vtipy taky pro mě dobrý.
  Takže na to, že je to českej film, je to vlastně superparáda, v porovnání s Hřebejkem a podobnýma na jedno brdo pro mě jo.

 • Liška

  88
  atriarchát = matriarchát
  ntu = netu

 • rulisa

  83
  Ptal ses na opak, ne na uskutečnitelný stav.

  Viz tvoje 60:
  „A co je opakem te placatosti a jak dlouho se to dá s pokročilým věkem,ale hlavně zkušenostmi přežít?“

 • Liška

  zuzi
  Kohák? Přece Kohen :- )))) jak ho překřtila ratka, takže viz kom. 19
  :-D

 • rulisa

  87
  Souvisí, ale neurčuje. Hloubka cítění nepodmiňuje/neurčuje hloubku a počet vztahů.
  Může jí pomoct. Ale jen pokud to člověk chce.

 • Liška

  85 ru
  ááá, pevné nervy oběma :- )

  Za chvíli jdu koukat na Poirota, tím snad zrelaxuju. jestli u toho rovnou neusnu. moje máma u toho usne skoro vždycky.

 • Liška

  93
  … což mně vyhovuje, když ona u filmu usne, protože konečně přestane komentovat obrazovku a hovořit s herci nebo komentátory televizních novin.
  Proto na televizi s ní koukám většinou jen v úterý, maximálně ještě jeden večer v týdnu.
  jojo…

 • rulisa

  87
  A znovu – ta placatost nebyla ve smyslu kvality vztahů. Byla to placatost celého života zvyšující se nepřímo úměrně k počtu vztahů. Čím víc je člověk od sebe odsekává, tím plošší život žije.

  Kruci, jak je možný, že se i takhle inteligentní a myšlením se živící lidi nechávají tak spolehlivě stáhnout myšlenkovými klišé? Je to tím, že jsem od přírody stádně ovlivnitelní tím, co řekne někdo jiný, takže když někdo jako první komentátor něco přešoupne jinam nebo chybně, tak že všichni ostatní po něm už jedou v jeho koleji místo té původní, místo té, kterou by jeli, kdyby ho nečetli?

 • rulisa

  88
  Takový manželky mají dva mí nejmilejší kolegové v práci, taková byla žena Nevztaha a její matka, co se pak společně snažily při nemoci šéfa komandovat podobným stylem celou firmu (i když jinak mají ikvétykve a o řemesle vědí spíš nic než nic moc), takové byly již zesnulé ženy v rodině mojí macechy, zázrak, že ta je v tomhle k neuvěření rozumná… I z vesnice znám takových zepár, typické pro ně bylo, že jejich muži anikdy nezašli do hospody ani se neúčastnili společných vesnických akcí. Maximálně tak úklidu kolem kostela a hřbitova.

 • Liška

  95
  já v 87 reagovala čistě na kom.55. Protože jsem tý placatosti nějak neporozuměla, co by to jako mohlo bejt,a už si to hlavně ze včerejška nepamatuju.

  Jo, tak první odstavec 95 je celkem jasnej, ta 55 mi připadala jako něco úplně jinýho nepochopitelnýho z nebe.

 • rulisa

  94
  Taky dobrý maso. :-))
  Já nemůžu s maminkou na televizi koukat vůbec, protože ona je hluchá jak poleno, tudíž okna se třesou, maminka též buď komentuje, ale já ji přes tu televizi neslyším, nebo v klidu pochrupuje a mně tak jak tak praskaj bubínky. (A to jsem už nahluchlá taky.)

 • fousek

  ty ses taky dnes dívala na teorii tygra. Taky sis to v neděli nechala nahrát?

 • rulisa

  Tak to dokoukávám – a to je už moc.
  Pustit na volno krávy s vemenama až po vrch posekanýho trávníku – budiž.
  Ale nocovat s nima kdesi venku n čertech od kravína, aniž by ty chuděry řvaly jak natažený bolestí, že nejsou podojený a ty vemena jim hodlají prasknout?
  A to udělá veterinář, co chtěl u těch kráv dělat, a i kdyby nechtěl u nich dělat, tak moc dobře ví, že taková pecka mimo režim je jasná mastitida s léčbou na několik týdnů až měsíců, v lepším případě, v tom horším trvalá nefunkčnost čtvrti či celé půlky vemene, čili logicky vyřazení z reprodukce a jatka…?

  A to nemluvím o tom, jak blbě tam nebožtíkův popel zahrabávali do hrobu. By mě zajímalo, kam ho tam sypali, když pod kamínky se dává kvůli podrůstání trávy folie a tu tam evidentně přes vysypanej popel nezahrnoval a odhrabáno měl tak cca po konec vrstvy těch kamínků… To jim tam dědeček beztak moc dlouho v hrobě nevydrží a s babičkou si určitě uvnitř jednoho dne nepobude, hrobník ho vyhodí ven hned při dalším kopání i s tou horní vrstvou s kamínkama. :-)

 • rulisa

  99
  Nee, já koukala na iVysilani ČT, je to ke zhlídnutí ještě do 16.4. a je to i koukatelný bez drhnutí a bez reklam, na rozdíl od z obou důvodů absolutně nekoukatelné iPrimy.

 • fousek

  folie na hrobě? … tak takové moderní tecnologie tu ještě nemáme :-)))

 • rulisa

  Pod drť nebo kamínky nic nedáváte? :o)
  Jednak to pod nima podrůstá a pak prorůstá plevelem a jednak se ty kamínky ztrácejí v zemi a musejí se dokupovat. Když položíš na hlínu folii a na to teprv nasypeš kamínky, je to pohodlnější na obsluhu a údržbu i trvalejší v životnosti. A když máš bílý kamínky, jako v tom filmu, tak to jednou za čas, až začnou zelenat, pěkně s tou folií shrneš, kamínky vypereš a zas nasypeš zpátky.

 • fousek

  já myslel, že to se normálně zahrabe pod to, jak se na zimu sázejí macešky a na léto voskovky :-))

 • rulisa

  104
  To je dobrej guláš. :-)))

 • fousek

  nemám s kamínkama zkušenosti. Teď je hrob celý zakapotovaný deskama.

 • fousek

  a dřív (30 roků zpátky) tam byly ty květiny ze 104

 • rulisa

  Květiny se dávají do hlíny, je to nejpracnější, musí se plet, okopávat, zalívat, osazovat každé jaro a po každém přípisu na hrob nebo po obnově písma, poněvadž to písmák pošlape.

  Kamínky představují úspornější řešení, šetří okopávání a pletí, místo sázených květin se na ně jen pokládají mísy. Mezi kamínky a hlínu folie. Písmák si musí na kamínky před nápisovku položit prkno, aby folii neprorazil nožičkama židličky, případně i svýma.

  Krycí desky – absolutně nejpraktičtější řešení na údržbu i obsluhu hrobu. Akorát při pohřbívání je lepší si nechat hrob odkrýt námezdními silami, aby akční hrr rodinní příslušníci ty krycí desky neoštípali.

  Na jednohrobech a dvojhrobech lze technologie parciálně kombinovat.

  Dřív byla hrdost vdov a pozůstalých rodin, mít co nejudržovanější nejokytičkovanější hrob. Dneska už je čas drahý a rodiny rozfrcaný po světě, takže s poslední zesnulou okopávačkou v rodině se krátce po investici do pohřbu obvykle investuje ještě do krycích desek.

 • Liška

  100
  jo, tak ten úlet s krávama mi tam taky nepasoval a máma nespala a tkomenovala. „Ty krávy nejsou podojený!!“

 • ratka

  Ale je vám jasné, že ty krávy, policajti, cízí dítě, hroby, prach, neplodnost jsou jen barvičky na obraze….taky se nedíváme že ten strom je moc do modra … že ve skutečnosti je zelený :-)) režisér měl teorii tygra a tu vyjádřil. my rozcupujeme krávy… ale teorie se vypaří. tedy je to stejné v životě, život nám nabízí přehršel zkušeností, jen si z nich vybrat :-) která z toho množství bude ta naše….tedy čeho si všimneme a čeho ne. nabídka trvá furt.

 • ratka

  72. myslím že vím o čem mluvíš…člověk v tom denně žije a dívá se na to. nelze si udržet odstup. Po návratu z ciziny jsem byla ve 3 fabrikách…jasně rozdělených na zlatovaječný mangement a drůbež snášející zlatá vejce. Odpovědnost…dnes zpětně se s úsměvem dívám na bohaté zážitky. A potkávám dělníky i THP ze všech třech fabrik a zdraví mě, a hlásí se ke mě :-)) manažery nechci do konce života vidět, sevře se mi žaludek… naštěstí ti se pohybují jinde, takže je nepotkávám. potkala jsem personalisty… ze všech, těšily se že mě vidí: a nechcete se vrátit? ne nechci :-)) bohatost zkušeností, plnost. stačí.

 • ratka

  110. za tu 110 se omlouvám, já vím že to víte. že si jen tak povídáte. jen aby se někdo neurazil že si myslím že to neví. jasně že jo…. někdy vedu blbé řeči. ale uvědomuji si to. vím o tom… a kdyyž mě ten druhý pošle doprdele tak tam tak jdu :-)

 • rulisa

  110
  Jsou určité meze. Taky jsem v 84 odpovídala Zuzi na její 80 podobně jako ty teď nám. Ale je kapku rozdíl, jestli je strom moc do modra nebo laskavé přijetí cizího dítěte při vlastní neplodnosti málo reálné (ale pozor, osobně znám podobný pár a funguje jim to spolu taky už skoro padesát let), a je rozdíl absoulutně nezvládnout věrohodnost stylem „veterinář nocuje u ohýnku s nepodojenýma kravama“.

  Ratko, to je prostě absurdní a svědčí to o jediném – o šetření na nepravém místě. Když už je scénárista romantický městský (nechci napsat robnou pražský, už jsem zjistila, že doby, kdy Brňáci na rozdíl od Pražáků měli o lontě ánung, jsou taky asi pryč) idiot – což je, když si s charaktery postav nakládá jak v červené knihovně, z pražského veterináře udělá bohéma a z majetnické panovačné krávy takto celoživotně vychovávané stejnou matinkou chápající milující tolerantní manželku a dceru – tak ať si aspoň na ty věci kolem veteriny zaplatí odborného poradce, jak se to dělalo dřív, pak by nebyl problém místo krav vypustit třeba březí jalovice, co se dojit nemusejí. A nějak to v tom záběru i okomentovat ze strany toho veterináře – třeba „Blbci vy máte štěstí, že jsou to ještě jalovice a nemusíte je večer dojit…“

  Ale lapsy podobného typu degradují jakýkoli film na úroveň Ordinace v růžové zahradě.

  A tvoje obhajování čehokoli, jen abys mohla být na druhé straně ostatních ta moudrá a velkorysá, už mě fakt někdy sere. A popravdě, ne ty krávy, který jsem sice okomentovala, ale brala je jako blbost toho scénáristy a užívala si herecké radosti Bartošky a Elišky Balzerové (ta si to taky dala s chutí… :-). ale tvoje 110 mi tu teorii vypařila. Ty obraty „ale je vám jasné, že…“ a za nimi rozbor, pro ty, kterým to evidentně jasné není, že si mají myslet totéž, co poučovatelka řiditelka, je přesně jak od postavy, kterou hraje ta Balzerová.

 • rulisa

  112
  Áááá, tak sem jsem se dočetla teprv teď, takže dobrý, ty občas vedeš blbé řeči, já zas rychle a impulzívně píšu, tak srovnáno, do prdele odesláno, a ok. :-))

  Povídejte si o té fabrice, do toho vám nepolezu, tam jsem mimo. :-))

 • ratka

  114. to je humor v praxi :-))

 • rulisa

  :-))
  Radši jdu pracovat. :-)

 • fousek

  no jo, znalosti jsou na hovno. Člověk si ani neužije film.

 • rulisa

  117
  Jo, tak nějak to bude. .-)
  Je fakt, že posledních pár let mám strach se na nějakej novej chválenej film podívat, co mě zas bude čekat za logickej či technologickej průser.

  Ale nevím, přijde mi, že dřív jich tolik nebylo, není to fakt i tou dřívější poctivější filmařskou prací? Do které počítám i přípravu…

 • rulisa

  Ano, to je reál. Za socialismu naprosto běžný bezstelivový velkokapacitní kravín, jakých byly po republice desítky, možná stovky.
  Naprosto běžný stav krav i na stelivových velkokapaciťácích, se stlanejma částma sekcí pro odpočinek krav. Krmné chodby bahno z hnoje a močky, zdroj bakteriálních nákaz všeho druhu. Důvod, proč jsme kdysi boxovali proti vedení našeho VKK, produktově druhého nejlepšího na okrese – chtěli jsme, aby zrušili „ukázkový“ vazný stelivový čtyřřaďák s dlouhýma stáníma plnýma slámy a přesunuli tam tyhle chudinky šmajdavý, protože to jsou obvykle ty, co nejvíc dojí, proto taky nejnáchylnější na ty infekce a nejvíc odcházející na klouby, vředy mezi špáry, boláky… a pak logicky na podvýživu, když ty silnější, míň dojící, je ve volných sekcích odstrkují, nepustí ke krmení, nebo se ani ony samy už nenažerou pořádně, protože když lehnou, nechce se jim vstávat… Na stelivovým vazným s dlouhýma stáníma má každá kravka svoje místo, svůj klid, dá se dobře poléčit, dokrmit, odpočne si tam…
  Ale byl to úporný boj to prosadit. Proti jen počítajícím šéfům. Nohy nedojí.

  Kam se hrabe fabrika s výrobou čehokoli proti výrobě masa a mlíka…

 • ratka

  121. v kravíně rodiny mojí snachy má každá kráva svoje místo a stelivo, tedy má svůj osobní prostor. a automatizace nemůže fungovat s pobíhající krávkou :-) tedy představuji si, že nemůžou dvakrát denně hledat která kráva ještě potřebuje podojit…

 • Jirka*

  ad 121) fuj to jsem se lekl – jsem četl: „…má každá kráva svoje místo a stelivo, tedy má svůj osobní názor…“ :-)

 • ratka

  122. hehehe :-))

 • Jirka*

  ad 100)
  Jo, blbě ho tam vysypali a s babičkou si nepobude, ale šlo přeci o narovnání vlastního svědomí, a to je často krátkodobá záležitost, takže účel to splnilo :-)
  Navíc to mělo náznak tragikomickýho vtipu, jak si Balzerová potom oprašuje ruku ve stylu „co je to tam sakra za bordel…“
  :-)

 • ratka

  124. ano, taky to vidím… celý děj jako nahrávky na bonmoty :-) tedy aby se mohlo pointovat.

 • ratka

  například: řekne muž ženě: chybí mi láska, chybí mi volnost a ona mu řekne ať si vyzuje boty nebo mu uvaří čaj. Neslyší ho…. nerozumí mu. že se pak divák dívá na kulisy a má z toho srandu znamená, že pointa nebyla dost dobrá… že rozebíráni kulis je větší sranda :-))

 • zuzi

  Ahoj Ruliso, nemám přehnané nároky, ale serou mě české filmy, který vznikají narychlo a jedinej účel je vydělat a pobavit masu konzumentů. I komedie má může být kvalitní, ale tohle panoptikum skečů pěkně srovnaných za sebou je sofistikovanější troškijáda. Herecké obsazení film uměle povyšuje. Kdyby v tom hrál Čmaňa s Paulovou, nebylo by to tak hezký jak tutaj Bartoška a Balcerová. Furt s tím votravuju, ale Toni Erdmanna považovala dcera za komedii… stáhněte si to. Já se tak nezasmála u filmu nejmíň 20 let… když už se bavíme o něčem pro zasmání.
  Asi jsem četla nepozorně, myslela jsem si že Kohák byl jeden ze dvou Bartoškových spiklenců. Že měl dozadu vlasy…. nepitvala jsem to. Ten motiv s popelem byl laciný a obehraný. Film Výlet s motivem popela byl lepší. Mrzí mě že jsem příkrá, ale nebudu ustupovat. Barčo, do kina jezdíme do Hradce Králové, do bia central. Tam se většinou obejdeme…

 • rulisa

  121
  Ratko, proboha…
  Já nevím, než něco takovýho napíšeš, nebylo by lepší se podívat do gůglu?

  Krávy se na dojení nahánějí, když jsem psala o sekci, tak jedna sekce = jedna skupina krav v cca stejné fázi reprodukčního cyklu. Sekce bývají obvykle řazeby za sebou na obě strany od dojírny nebo dvou dojíren ve středu VKK. Dojírny v menších chovech a na západě bývají často rybinový, u nás a ve velkochovech kruhový otočný. Je to sestava po obvodu umístěných stání, u nás v podélných nejčastějc deseti, ale i víc, když stojí krávy hlavama šikmo nebo kolmo ke středu.

  Krávy se vypouštějí ze sekce a jdou chodbou k dojírnám, do ohrazené čekárny. Z čekárny vcházejí po jedné na dojírnu, vždycky když se kruh pootočí, jedna kráva vyleze (vedle čekárny je druhá podobná ohrádka pro krávy už vydojené), jedna hned vedle naleze. Obsluha dojaček – dojičky – je o něco níž a jen umývá, dezinfikuje, nasazuje a zas sundává a dezinfikuje… Což se všechno v pohodě stihne, než se kruh postupnými posuny pootočí kolem dokola. Krávy na něj nastupují ochotně, protože každé stání má krmítko s dávkovačem jádra, proto mají ty krávy ve VKK obojky, protože je na nich čip a snímač přečte, kolik jádra se má té které krávě nasypat podle její kategorie a výše jejího nádoje.

  Tenhle systém zvládá na jednu dojírnu 500 až tisíc krav. Počítám, že to u vás v rodinném kravíně zřejmě vazného typu a klasického dojení do trubek natahaných po maštali nejspíš nedají. :-)

 • zuzi

  To je rozbor! :) Tady se nenudím!!

 • rulisa

  124
  Ajo, vidíš, to mi uniklo, to už zas dorazilo dítko z práce a začlo na mě mluvit, takže už to bylo zas v háji s pozorností.
  Včera jsem si holt nevybrala nejlepší den pro sledování filmu. :-)

 • rulisa

  125
  Právě. Moc líbivosti poplatná láce.

 • rulisa

  126
  Mně tohle teda nepřišlo jako sranda. Tobě jo? Mně se u těchhle scén chtělo brečet… nad tou slepičí arogancí…
  Jestli ono to taky nebude trošku i nastavením vnímání u konkrétního diváka.

 • rulisa

  127
  První čtyři věty a pátá a čtvrtá věta od konce – souhlasím do puntíku.

  Notabene finální pointu s rozsypáním popele na dvě hromádky jsem tipla už ve scéně, kdy se Kohen chopil piksle a odmítl ji vysypat do řeky.

 • rulisa

  130
  Hehm, děkuji. Původoprofesní zatížení. :-(

 • ratka

  128. tedy nevím, co hrozného jsem zase provedla, ale přečetla jsem si rozbor se zájmem :-)

  127. ano, vidím to podobně… některé pointy jsem nepostřehla, ale dozvěděla se o nich z diskuse zde :-)) a že kohák není kohen taky zde.

  133. mě přijde že tebe to naopak velmi zajímá, třeba že krávy byl vyhnány nesprávně a už nevím co všecko, a nakonec se o tom rozvine diskuse co všecko nebylo v souladu s realitou, a to je ta sranda :-)) že to odvede pozornost stranou a lidi se tím baví. předpokládám že to byl i záměr režiséra. proty co je nudí pointy, má naservírovánou tematiku krav s plným vemenem a metodiku dojení :-)

 • ratka

  128. pokud vím… tak mají kolem 200 krav a obsluhuje je rodina, tedy ve 3 lidech, ovšem tatínek se stará především o bio stanici, aby všecko fachčilo jak mělo. Syn obstarává krávy a máma se starái o organizační záležitosti, tedy když se porazí mladá kráva či býček (tak každých 14 dnů), tak rozprodává maso. ale plných dojnic mají kolem 90 kusů, jsou to prý nejvíce ofukované kravky jelikož tyto pracují a vydělávají peníze. Ty ostatní jsou telátka, pak mají 5 býků, a oplodněné krávy… detaily neznám, jen vím že celkem jich mjí tedy kolem 200 kusů. Nejsem znalec, jen jsem kravín viděla :-)) a bylo mi líto telátek. připadaly mi opuštěné. Odstavují je dost brzy.

 • rulisa

  136
  ad 128
  No že plácneš kravinu, že co jako určitě nemůže fungovat a jak to má tvoje nějaká známá nebo příbuzná lepší, když o věci nevíš vůbec nic. Od toho přeci ten gůgl je, že když člověk neví, tak se koukne, aspoň na obrázky/schémata, ne…? A když ne, tak snad nebudu psát, že něco určitě nejde, jen proto, že si to ve své neznalosti neumím představit…

  ad 133
  Jasně, že mě to zajímá, ale to snad jsou technické věci, vyslovené scénáristické a produkční chyby, ne podstata děje, amy jsme se snad bavily o scénách tebou uvedených ve 126:
  „například: řekne muž ženě: chybí mi láska, chybí mi volnost a ona mu řekne ať si vyzuje boty nebo mu uvaří čaj. Neslyší ho…. nerozumí mu.“
  O tom píšu ve 133. Ne o kravách.
  I když ani ty nejsou k smíchu, zas spíš jen k pláči, nad blbostí tvůrců.

  Že mě serou lapsy typu veterinář poklidně si ohřívající nočního buřta uprostřed stáda nepodojených vysokoprodukčních krav a ty ani neřvou bolestí, je věc jiná, odjinud, a ta by mě srala u každýho filmu. S tím, jak cítím vztahové scény to nemá nic spoelčného. Pokud tobě přišly ty scény legrační a krávy v pohodě, tak mi nějaká tebou podsouvaná souvislost uniká už dvojnásob. Prostě tomu už vůbec nerozumím, oč ti tedy jako jde. Proč si myslíš, že my se tady zabavujeme kravama, protože ty ostatní pointový scény podstatný pro film nás minuly… Vždyť jsem psala hned v úvodních komentářích o tom filmu svůj názor na to, ne? Tak si to najdi.

  A na tak fikaný záměr „druhotné náhradní zábavy“ u autorů tak povrchně pracujících s bonmoty a pointami, jak vystihla Zuzi, opravdu těžko usuzovat. Chápu ale, že ty se snažíš o vtipnost v každé situaci, švejkováním řešíš všechno, no já su holt suchar a nějak mi to nesedí, nechápu, proč bych si furt měla ze všeho dělat srandu, přistupovat na něčí úpěnlivě vtipkující tón, jen abych byla přijata jako chápavá, příjemná a nad věcí, natož nebo něco rozebírat jen kvůli srandě, prostě píšu, co mě napadá, co mi jde hlavou… Nevyhovuje mi to holčičí Hihihi, no…

 • ratka

  138. jo ták :-)) už chápu, ale přece to bych musela celý život trávit v googlu stejně bych musela mlčet, protože vždycky by se najde někdo kdo to ví lépe :-))) vůbec mě nenapadlo že jedna bezmyšlenkovitá věta spustí takové následky. ale máš pravdu, neměla jsem si něco představovat když o tom nic nevím :-)

 • rulisa

  137
  200 krav je jeden malej kravín. 200 kusů dobytka, z toho 90 krav, je jen malý rodinný hospodářství, to dojí denně tak 60 max 70 krav. Na to tři lidi stačí.

 • rulisa

  139
  Proč celej život, jen jukneš, a když to nepomůže, tak se zeptáš, místo abys něco rezolutně prohlásila, on ti to na dotaz někdo sdělí určitě méně opisně, než když napřed málem spadne ze židle tvou suverenitou nesmyslných prohlášení.

 • rulisa

  141 ad 139
  Nevím, mně přijde samozřejmý, že když narazím na něco, co nevím, tak buď se neúčastním debaty, nebo se napřed podívám, oč gou. Někdy jen juknu, někdy mě to zaujme a proštuduju to víc… dyk je to fajn, dovídat se nový věci, pořád se něco učit, ne?

 • ratka

  138. těma kulisama ve 126 jsem myslela ty krávy :-( tak nic, jakobych nic neřekla… už se to zase sype jiným směrem. jak jsem hrozná. Domnívám se tvůrci filmu nejsou tak blbí jak se domníváme, jsem přesvědčena že vše mají zakalkulováno. počítají s tím. a pokud se tomu nesmějeme, tak holt ne. tak nic. akorát bych zas tak moc nepodceňovala druhé, film je jen film. má lidi bavit… i třeba pomocí krav. že kohák pouští krávy je parodie… jeho pomýlená představa, že svoboda je pustit krávu z krávína… takhle si dnešní intelektuál představuje svobodu. a je do očibijící že je to falešná představa i díky kravám které se tam producírují. celé je to parodické. m nevíme jestli ve filmařském týmu byl dojič… co je podojil. kdyby nebyly podojené tak by je třeba nemohli nafilmovat. nevím jak líp to popsat. prostě to je film. iluze…

 • ratka

  141. není to vůbec důležité… nemám náladu juknout, natož to řešit.

 • rulisa

  143
  Chápu, žes kulisama myslela krávy. Ale nechápu tu spojitost, že když řešíme krávy, tak že je to proto, že se potřebujem zabavovat z nedostatku pochopení jiných point, protože se nám zdály málo – zábavné?
  Prostě nechápu tu spojitost.
  Psala jsem ti, že se nebavím o kravách proto, že by to byla zábava, ale že jsem to uvedla jako příklad odfláknuté filmařské práce. A o těch „správných“ pointách už jsem psala předtím, taky mi nepřišly vtipné, ale žalné.

  Nerozumím tomu, proč usuzuješ z toho, že se baví lidi o jedné věci, na to, že je neuspokojila/nebyla dost dobrá jiná. Psali jsem si o filmu. K filmu patří jeho lepší i horší stránky, charakteristika všeho, ne jen něčeho. Proč je špatné či nějak příznačné povídat si o hrubých filmařských chybách, když v tom filmu jsou – a v jiných ne?

 • rulisa

  144
  Nikdo tě nenutí. Jen jsem odpovídala na otázku. :-)

 • Jirka*

  Na scéně se třeba (obecně) odehrává milostný drama, chystá se vyvrcholení (děje) a já sleduju, jakou mají kuchyňskou linku, to je normální :-) Tenhle film mě od začátku udržel u obrazu, byl odpočinkovej, i když jsem právě to přehánění v úvodní nalejvárně málem vypnul, ale udržela mě asi hudba. Ladila mi se žlutohnědým podbarvením filmu, který sice nepatří do klubu náročného diváka, ale zase bych mu nepřiřknul prvoplánový kasařství. Já měl často sklon ke shazování komerčních filmů, muzikálů a seriálů zvláště – furt se na ně dívám trochu skrze prsty, ale už jim dám občas šanci – i sobě, abych se čas od času přesvědčil, co je špatně a neměl pro samou kvalitu zastřený pohled. Hlavně už nikomu nezazlívám, že se na ně chce dívat (když k tomu nenutí mě :).
  Mimochodem, tu kuchyň s dřevěněprosklenou verandou, bych chtěl :-) A taky vstup na dvůr – to schodiště nad vstupními dveřmi, všimli jste si? On ten celej dům nebyl vůbec špatnej :-)

 • rulisa

  147
  Profesní zatížení. :-))

  Mně ten barák za srdce nevzal, moc velkej na mě, ale veranda byla supr. A s tou hudbou máš úplnou pravdu, já to taky ze začátku nějak udržela na muzice! Dobře ji tam dosázeli.

 • ratka

  147. nápodobně. na film se chodím pobavit, je to smysl filmu aby bavil, aby něčím zaujal… třeba pobíhajícími kravami které mi vůběc nepřijdou jako chyba, naopak je to záměr. jsou tam úmyslně. jako spousta zdánlivých chyb, které mají zaujmout. jako záložný druho- či třeťoplánový program, pro ty co je nezaujal děj. I dům tam patří, kulisy prostě :-)

  byla jsem se snachou na Krásce a zvíře, ačkoliv má výborné recenze…. byla jsem totálně zdrcena kýčovitostí a prvoplánovostí – tedy vulgárním útokem na smysly. no prpostě to bylo „úchvatné“. Vím proč nemám ráda americké filmy a proč nechci ztrácet čas koukáním na takové ptákoviny.

 • rulisa

  149
  Nepodojený krávy nebyl záměr. To byla filmařská chyba. Včetně té hlášky „nevznikla žádná škoda“ – vznikla, jako sviňa, z nepodojení krav.
  Nevěřím na tyhle druho či třeťoplánové zábavní programy. Znova tím akorát podsouváš, že se tím zabývám proto, že mě nezaujal děj.
  Blbost.
  I Jirka ti píše, že to s vnímáním děje nemá co dělat.

 • rulisa

  Popravdě, kdybys do těch krav pořád nevrtala ty a nevyvozovala z nich cosi o těch, co si to dovolí oznámit, tak já bych se tím nezabývala už dávno. :o)) A že by mi to poskytovalo jakousi kýženou zábavu, točit se s tebou zas v další bublině, no to ani omylem.

 • barča

  127. Zuzi, jó, kaplas na to :-) pro mě Teorie tygra má nádech něco mezi kameňákem a takovými těmi komediemi Poledňákový.
  a ano, Bio Central je kino něco jako býval dříve filmový klub, nebo klub náročného diváka.
  Filmy, které jsem chtěla jsem neshlédla ještě, ale mám je v seznamu :-)

 • barča

  152. a souhlas to herecký obsazení v TT taky táhne.

 • barča

  ad kravín.
  jsem si vzpomněla, kdysi za svobodna jsem chodila s klukem ze statku v Nedělištích.
  měli pole, párkrát jsem s nima sklízela brambory a také měli soukromý kravín, dělalo se tam spousta věcí ručně, podestýlka se zametala na běžící pás, krmivo z kolečka se lopatou házelo do žlabu a dojilo se tam těma dojičkama, takový ty čtyři trubice se nasazovaly a popocházelo se od jedný krávy k druhý, takže tahle gůglová automatika na obrázkách je pro mě scifi. :-)

 • barča

  154. prostě jen taková moje malá vzpomínka.

 • rulisa

  154
  Takhle se taky ještě ledaskde dojí, hlavně v malochovech.
  A tam jste dojili do konví, nebo do potrubí? Do konví to bejvala otročina pořádná.

 • rulisa

  154
  Ale jinak na té podstatě se ani s automatikou nic moc nezměnilo, pořád jsou hlavní ty čtyři trubice a podtlak. :-)

 • barča

  ano, do takových konví :-) říkalo se té jedné paní Mařka, ta tam dělala léta u té rodiny v kravíně, ta mě to učila a já jsem se bála:-) takže jsem raději popojížděla s krmením a kolečkem lopatou a nebo zametala na ten pás tu podestýlku :-)
  byly tam zvláštní „pracovní doby, časy“ ona třeba stávala už ve tři, o půl čtvrtý, pak něco málo dopoledne a pak odpoledne a navečer tam bylo nejvíc práce. a pak taky, když se kráva telila. Nebyla jsem tam samozřejmě stále, chodila jsem do své práce na směny, no ale prostě jsem si jen tak malinko čuchla k týhle těžký zemědělský práci, pak i v létě občas na poli……ty lidi defakto neznali pořádně žádné volno, furt bylo co dělat a nebo se opravovaly ty malý zemědělský stroje.

 • barča

  v podstatě na tom ten náš vztah s klukem skončil. ale jeho maminka mě měla ráda, měla jsem jeden čas tendence odejít ze špitálu a zůstat tam na té vesnici, líbilo se mi to a znala jsem spoustu místních…no ale paní H. (ta maminka) mi to tenkrát hodně rozmlouvala, at zůstanu v té nemocnici, at neodcházím…..bylo to trošku možná dané i tím, že ta maminka jeden čas ležela na mém odd. znala mě i jako sestru. :-)

 • barča

  159. no, byla jsem zamilovaná, ale taky jsem byla takový trdlo….rozešli jsme se v dobrém.

 • barča

  jo a ještě, jednou jsem s nima byla na trhu prodávat zeleninu a pak taky na větším trhu ve Valech, to bylo něco :-) tam se prodávalo všechno možný….ze zemědělství…..včetně zvířat….prostě jinej svět pro mě. No prostě já, holka z města.

 • barča

  ta jeho maminka byla taková hodně sedřená…..

 • Saul

  Tak se mi vybavuje,jak jsem dělal v emerice par měsíců na prasecaku.
  Moc rád na to nevzpomínám.
  Tem krutostem na zvířatech se při té práci prostě nejde vyhnout.
  Taky jsem hned, jak jsem to zjistil chtěl vzít roha,ale nějak se to protáhlo.
  I po těch letech z toho nemam dobrej pocit,na druhou stranu nejsem vegetarián a tak jsem holt to svinstvo pokrytecky nechal jiným.

 • Saul

  Dělal jsem na nurseries,ve školce.
  O to hur,proste vyhnat stovky roztřepaných roztomilých selátek na kamion nešlo bez toho,ze jsme je tam nakopali.
  Až to budu u božího sůdu vysvětlovat,tak nevím,snad si jen požádám o polehčující okolnost, že se mi to na rozdíl od jiných hnusilo.

  ,

 • Saul

  151:
  V té TT bylo téma krav zpoplatněno 50Kc pokutou.:-)

 • Saul

  TT byla parodie na vztahy.
  Já jsem od toho žádný výrazný umělecký zážitek rozhodně neocekaval,tak jsem se proste blbe bavil.
  Překvapila mne výborná kamera,herecké výkony a pak už jen diskuse o kravach :-)

 • ratka

  166. bavila jsem se víc než na Krasce a zvířeti :-) a líbilo se mi to víc než Kameňák. Bartoška je sympattický. uzrále sympatický.

 • Saul

  167:
  Jo,jako herce ho mam rad.
  Ale když se v oblaku cigaretoveho dýmu snaží hrát vůdce mas,tak se jen prozradí,ze je to senilni dědek,kterej zaspal dobu.

 • ratka

  168. vůdce mas? to mi nic neříká :-) nemám až tak velký rozhled o jeho dalších aktivitách. viděla jsem ho ve filmu s šedivými fousami :-) vypadá jako Sean Conery

 • Saul

  169:
  To nemáš.
  Tak zacni prosustrovejma milionama nasich penez v jeho Lotynce a pak jeho účinkováním v „pražské kavárně“
  On vlastně už ano moc nehraje,stačí mu funkce prezidenta na karlovarskym festivalu a hlavně ta touha znovu se objevit na balkone Melantrichu.

 • ratka

  170. Ty už jsi jak Ru co předpokládá že si budu studovat organizaci kravínů na google – tůdle :-))

 • Saul

  ne,Ru má s tebou božskou trpělivost.:-)

 • fousek

  a co když ty krávy podojili předtím, než udělali oheň?
  Divné spíš bylo, proč je hledali podle mobilu, když mohli jít prostě po stopách, kterých takové stádečko nadělá spoustu. Ledaže by se i s krávama teleportovali. A to taky není pravděpodobné, protože kdyby měl Bartoška takovou technologii k dispozici, neotravoval by se předstíráním demence.

 • Saul

  no,pokud si vzpomínám,tak ty souřadnice na kovboje dala policii krava Vilhemka:-)
  Třeba by je i podojili,ale už jim na to nějak nezbyl čas.

 • ratka

  172. to má :-)

 • rulisa

  158
  Četla jsem: „ano, do takových konví :-) říkalo se té jedné paní Mařka…“ a říkala jsem si já, že je to milej název pro konev… :-)

 • rulisa

  163
  Taky jsem šla na zootechničinu s trošku zvířátkomilsko romantickýma představama, a to i přes to, že jsem provoz na kravíně znala od bráchy a kamarádky. Jenže jsem neznala, jak to chodí mezi lidma. Až po letech a vlastní praxi jsem pochopila, proč z toho i můj brácha utek.

 • rulisa

  173
  Kdo z nich to tam uměl? Možná ten veterinář? Po třetí kravě by mu upadly ruce.
  A vůbec, tak hezky se to téma už zamlouvalo a tys to zas musel vytáhnout, co? :-))

 • rulisa

  175
  Děkuji. :-)) Sem se navečer hezky zrelaxovala na zahrádce pro další várku trpělivosti, ale zítra už bych potřebovala v práci trochu víc i pracovat. :-))

 • zuzi

  Saule, s tou kamerou je to fakt… ten bídnej scénář vylepšila nejen sázka na jistotu s Bartoškou, Balcerovou, Vilhelmovou, Koháka (tak je to on!), ale i ta kamera a kulisy (ten krásnej barák, soutok apod.). Oko se potěšilo. Vryl se mi do hlavy obrázek jak jde půlka Bartošky a je to snímané přes stébla trav nebo co… Ten film dostal sice dobrou fasádu, ale tím jen zakrýval slabost scénáře. Omlouvám se, že s tím stále prudím, ale jak tady diskutujete, ledacos mi naskakuje. Bartoška měl také nějakou aktivitu s Dykem – týdny neklidu.

 • zuzi

  A nechyběl pes! To dojímá!!!

 • rulisa

  Jako obvykle souhlas. :-))

 • Liška

  (néééé, teď píšu naPOPÁTÝ A UŽ NEMÁM SÍLU, UŽ MI TO SEŽRALO DVA DLOOOOUHÝ A dva krátký komenty, že mail nebo co a předstíralo to, že se jde vrátit zpět ke komentáři, ale nešlo)

 • ratka

  183. to je blbý :-( možná pomalé spojení, to někdy dělává… že vůbec nenaskočí okýnko. Přeruší se to je to pryč. a teď mi to udělalo taky. že nemám vyplněný email.

 • rulisa

  Nainstalovala jsem nový antispam, páč mi spameři začli bombardovat už i nový články. Asi to dělá paseku. Kouknu na to.

 • ratka

  musí se vyplnit emailová adresa, jinak to nefunguje

 • fousek

  mě to taky večer jeden sežralo. Ale to nevadí, stejně to byla kravina o kravách

 • rulisa – původně zkusmo anonym a bez mejlu

  vyřešeno, pište v klidu dál. :-)

 • rulisa

  Nebo znovu, to co se ztratilo!

 • Liška

  Už ani nevím, co jsem to tak dlouze v jednu v noci psala.

 • rulisa

  Pro mě poučení, nic neměnit na blogu, pokud jede nějaká diskuze.

  A nebo to byl deus ex machina, co vedl podvědomí hnout rukou a zaříznout dokola se točící, nikam dál už nevedoucí debatu? :-)

 • ratka

  naopak, můžeš použít jako velice účinnou metodu k ukončení debaty :-)

 • Saul

  192:
  Naopak čeho?
  Druhého odstavce 191?
  Já myslel,ze nečteš jen odkazy.:-)
  Hádám,ze Ru při přečtení 192 ze šoku upadl na nohu stokilový náhrobní kámen a teď ve špitále popisuje doktorům technické podrobnosti jak zrušit vlastní blog a nabízí jim za to tučné úplatky se zdůvodněním,ze duševní zdraví nad tím fyzickým má přece jen navrch:-)

 • Saul

  V diskusi se můžou účastníci mijet,urážet,hádat se spolu,argumentovat(to mělo byt prvni),ale ještě před tím vnímat se!

 • Saul

  Ale zase vzhledem k tomu,co se třeba jen za dnešní den odehrálo je Rulisina rozdrcená noha a Ratcina roztržitost jen marginálii.:-)
  tedy myslím v globálním světě.
  Já v pátek naštěstí s korporacemi a globalem končím:-)

 • ratka

  193. „Pro mě poučení, nic neměnit na blogu, pokud jede nějaká diskuze.“ tedy naopak měnit, jelikož se tím diskuse utne a je klid. žádné otravné komentáře. Tedy potvrzení druhé věty v tom samém komentáři :-)

 • ratka

  195. jaká noha? něco mi ušlo :-)

 • ratka

  197. jo vtííííííp :-) to jsem vám nevykládala co se dneska dělo u nás :-)))

 • Saul

  196:
  Tak si mne předehnala v logice no,gratuluji:-)

 • Saul

  197:
  Noha uz je zasádrovaná,tak povidej co se dělo u vás:-)

 • Saul

  198:
  Říkají ti „mami“?

 • ratka

  199. ženská logika :-)

 • Saul

  202:
  Ona je naštěstí jen jedna.
  Zatím,než bude genderové „vyrovnána“:-)

 • rulisa

  196
  Saul ti chtěl zřejmě naznačit, že komentář je dobré dočíst do konce. Tak by ses pak dočtla, že var. B byla „A nebo to byl deus ex machina, co vedl podvědomí hnout rukou a zaříznout dokola se točící, nikam dál už nevedoucí debatu? :-)“
  Což je totéž jako to, cos uvedla pod heslem „naopak“
  Proto jsem taky už neodpověděla, páč prostě nevěděla, co s tím jako… :-)

  197 ad 195
  Podobně. Čteš, ale nevnímáš. :-))

 • ratka

  204. naznačil to dobře… pochopila jsem to zcela. to ale neznamená že to nevnímám. přečetla jsem obě částí komentáře do konce. ta první část byla jasná…. tedy to mě napadlo hned, ještě něž jsi to napsala :-) že to je dobrý fejk řešit spamy a vyblokovat tím diskusi :-))) že je to logické a zřejmé. no a druhá půlka…deux maschina bylo jasné „jo“. no jistě to tak je :-)))

 • Saul

  Ale ja(my) te zatím vnímáme:-)

 • ratka

  prosím, připusťte že mi nějaké kolečko schází či se točí jinam :-)

 • ratka

  206. však počkejte za 15 let :-) třeba budete taky tak blbí :-))

 • rulisa

  207
  No my to přece právěže připouštíme. :-))))

 • rulisa

  208
  Hele, a myslíš, že to máš až teď poslední rok? :-))
  Teda, pokud máme připustit, že je to tím, že ti nějaké kolečko schází nebo se točí jinam, tak nemáš to od narození? :-)

 • rulisa

  Na druhou stranu, pokud my budem takhle blbí až za 15 let, tak to bude fajn, to budem mít oproti tobě furt pět let k dobru, ne? :-))

 • rulisa

  Teda, víš, promiň, že ti to tak sázím, ale takovejm přihrávkám se fakt nedá odolat, zvlášť s lahvinkou dvanáctinky v pátečním podvečeru… :-)

 • ratka

  212. ať zdravíčko slouží :-)

 • rulisa

  Děkuju, snad jo. Letošní zima byla k neuvěření bezchorobná. I předjaří, kdy mě jiný roky sice už nebraly průdušky, ale obvykle záda hodně moc a ruce, klouby. Letos jsem ozývající se záda jednoduše rozcvičila, žádné prášky, žádné injekce, a dokonce ani po těch třech dnech koupání se v rybnících na přelomu března a dubna žádnej problém, žádnej zlobící močák, nic…
  Psychika dobrá, tělo dobrý.

  Vážně je lepší mít chlapa? Zatím nikdy, když jsem ho měla, jsem takhle zdravá nebyla…

  Ale třeba je problém ve mně, že jsem tak slabá, že chlapa neunesu, že mě moc vysiluje…

 • ratka

  214. možná máš z chlapa nerva :-)

 • rulisa

  To se projevuje jak? Krom té nemocnosti.

 • ratka

  216. nevím… asi nervozitou a stresem. pak je z toho člověk nemocný. tedy z nervozity.

 • rulisa

  Tak to je dobrý, to nerva z chlapa nechytám. :-)

 • ratka

  218. pokud jsem dobře informovaná, chytá nerva chlap ze mně :-)

 • rulisa

  Takže to teda ty máš na svědomí tu jeho slinivku! :-)

 • rulisa

  To mi někdo řekněte, jak ten radar měří:
  http://mapy.in-pocasi.cz/
  Půl dne ho sleduju (teda já ho sleduju celoročně, ale teď půl dne s překvapením), jak nad námi neukazuje ani mráček, prý prší jen ve dvou pruzích cca 50 až 100 km daleko od nás, a přitom v reálu od oběda ještě cmrndat nepřestalo.
  Napřed se v předpovědích pokazil Aladin, pak Yrno a teď už je vedle i radar…
  Asi si odchytím rosničku.

 • Liška

  220
  Ještě jsem o to nemluvila, ale můj partner dostal akutní zánět slinivky (a prý je to bolest hrozná, což mě mrzí)-: právě den poté, co byl celý v šoku, že jsem spala v manželské posteli vedle svého býv.spolužáka (zatímco ten partner přijel až potom) a to v dosti odhalujícím minipyžamu. Takže psycho-podmíněné to bylo jistě.

 • Liška

  222
  … byl pak nějakou dobu v nemocnici a dávali mu kapačky a pak jen rýžovou vodu. Když mu konečně dali br.kaši, byl to svátek. Bylo to na JIPce. Chodila jsem tam denně.

 • rulisa

  Ups.

 • ratka

  220. no to přece dávno víme :-) nic nového. teď chodím dokola jen po špičkách.

 • rulisa

  Takže v reálu ústup z internetově deklarovaných zásad. :-)

 • Saul

  222,
  Proč vás oba nezabil?
  Ze mi si tak komplikujem život:-)

 • rulisa

  227
  To taky nechápu, teda to, že si tak komplikujete život představama, co jak muselo a určitě nemohlo jinak než takhle bejt. Že třeba i ta vaše ženská může bejt tak naivní, že spí vedle někoho a přitom fakt jen spí, že.

 • Saul

  jednoho takovýho bez představ jsem znal.
  Dvoumetrovej chlap,samej sval.
  Byl něco jako nás mistr,když jsem se učil a dělali jsme mu peklo.
  Kluci mu lepili na monterky koudel,žvýkačky …on by prostě ani mouse neublížil a nám to dělalo dobře vytahovat se na takovýho chlapa.
  Pak jsme se dověděli,ze si par let odseděl za přizabití manželky a jejího (a jeho)“kamaráda“.
  Holt přišel domů nečekaně dřív a byl svědkem něčeho,co si vůbec nedokázal představit:-))

 • rulisa

  229
  A to má být opodstatnění žárlivosti a nedůvěry ve všech manželstvích?

  Já ti zas povím, že jich znám několik, co se s někým vyspaly poté, co už to bylo jedno, protože manžel si to o nich stejně dávno myslel a bez milosti je odsoudil včetně pojmenování patřičnými pojmenováními a odsouzením do vyhannství, a nijak mu to nedokázaly vymluvit, takže pak už mu cokoli vymlouvat přestaly a prostě to doopravdy udělaly. Když už hnus, zloba a opovržení, tak ať aspoň něco za to.

  Kde důvěra není, nemá cenu se snažit ji nějak dolepovat.

 • rulisa

  A kde důvěra není, protože je důvod, že není, tak tam by ten důvod vznikl, i kdyby manželku chlap zamykal do pásu cudnosti.

  A možná i přílišným lpěním na některých kravinách.

 • Saul

  Ne,žárlivost žádné opodstatnění nikdy nemá,to je mi jasny:-)
  Chtěl jsem jen naznačit,ze člověk musí byt pripravenej na všechno.
  Důvěra,nedůvěra, představy… jsou jen nadstavba.
  Ten chlap mi v paměti furt zůstane.
  jak my ho vytáčeli…to on proste cekal a bylo mu to prdel.A nakonec přizabije někoho,koho miloval jen proto,ze to necekal

 • Liška

  232
  a do tho lochu šel až později – jsem to pochopila?
  Jednu dobu, když mi bylo asi 13, jsme se vídali s rodinou lékaře, co kouřil dýmku a za ženu měl vysokou blondýnu a měli dvojčata asi osmiletá. No a ten pán už měl odseděno, že zabil manželku a jejího milence, když je nečekaně přistih.

 • Saul

  Z toho učení další příklad.
  Nás tridni.
  Vypadal jak krejcik nitka,jeden by řekl,ze ho sygri jako my roznesou na kopytech,ale hovno.
  Obrovská autorita,stačilo aby se zamračil a ti největší dacani byli jak pěna.
  Přitom mu manželku brousilo půl města a on ji očividně miloval.
  No,nakonec se prý zhroutil z plysaku v 89 jen proto ze byl ve straně a asi si myslel,ze je demokrati pošlou do Gulagu.
  Přitom mohl být ministrem školství a kdyby byl Stb praskac,tak třeba i premiér,jako bude brzo Bureš.
  No jo no,ale kdo to má všechno cekat:-))

 • rulisa

  233
  Takže ten měl odseděno a pak se oženil znova. A doktora dělal pořád? Na to asi trestní bezúhonnost potřeba není…

 • rulisa

  234
  Dyk to povídám, chlapi jsou na těch svých představách hrozně závislí.

 • Saul

  233
  Ne,to už mel odseděny,když jsme ho poznali.
  A docela nám z toho spadla brada,když nam to na něj někdo praskl
  A taky si tím u nás získal náležitou úctu:-))
  To jsme se predhaneli,kdo mu donese pivo,přitom předtím nebylo daleko mu říct ať nám pro něj skočí

 • rulisa

  237
  Jo, to mi přijde logičtější. To, co jste viděli jako mouchysněztesimě slabošskou povahu, bylo tvrdě zaplacené poučení o nepodstatnostech.

 • Saul

  No,tak bych debatu o žárlivosti uzavřel jednoduchym tvrzenim:
  když muž zenu miluje,považuje ji za svůj majetek.
  Je pro nás asi nepředstavitelný,jak tvrdej uděl to pro ženskou je,protože je od přírody nastavena jinak.
  Ale my taky a pak z toho majetnictvi a msty za nej vznikají různé teorie tygru.
  Nicméně nic lepšího,než to majetnictví (vzajemne,jak majetnik brzy zjistí) nikdo nevymyslel.
  Jen z něj je někde to světlo na konci tunelu,kde se jen nesousta a kde se lidi opravdu potkají,nebo aspoň dostanou tu šanci.

 • Saul

  Ze já se do toho nechám dycky zatáhnout.
  Už jsem měl rozpracovaný filosoficko duchovní traktat o kauzalite a teď jsem úplně ztratil nit.
  A už vim,jsem v hospodě,protože jsem si v ni včera zapomněl telefon a protože jsem si pro něj dnes zodpovědně dojel.
  Takže zodpovědnost,to je to co mne do těch brlohů mravnosti žene :-)

 • rulisa

  :-))

 • Saul

  No.priklad mužské logiky(202):-)

 • rulisa

  208
  Ratko, tak musím opravit svou 211. Já totiž podle tvojí u tebe na blogu sdělené informace „…i když mi bude cobydup šedesát…“ měla za to, že šedesát ti bude letos. Ale před chvilkou jsem našla jinou diskuzi z letošního února, kde píšeš, že šedesát ti bude až za dva roky. (A že to je celá věčnost, nikoli cobydup.:-)
  Takže máme-li my se Saulem počkat patnáct let, než budem taky tak blbí jako ty dneska, tak máme k dobru nikoli pět, ale sedm let! To je bezmála polovina té celkové čekací doby, to de. :-)

 • ratka

  243. to byl vtiiiip :-) ale nepřeji vám to doopravdy. tedy tu moji pomatenost. opravdu jsem pomatená odjakživa.Vy se Saulem budete třeba moudřejší. někdo blbne a někdo moudří.:-)

 • Saul

  V tvym veku ja Ratko mozna jeste vykvetu i do krasy.
  Na rozptylove loucce:-)

 • rulisa

  244
  Moje 243 byl taky vtip, nešlo o tu blbost Ratko, ale o tvůj způsob podávání informací, vysoce relativizující dle tvojí potřeby, víš. :-)
  A tak trochu i o tvůj pohled na nás mladší – o kolik mladší, ne sobě rovné nás vidíš.

  245
  :-))

 • rulisa

  Ještě se vrátím k té Saulově 234.

  Můj otec prožíval samet podobně. Taky byl ve straně, ale opravdu tomu pevně věřil, že to je ta nejlepší cesta pro lidi. Nejmenší zlo ze všech možných jiných zel. Vždycky byl svým způsobem zvláštní kombinací nepřizpůsobivosti a konzervatismu. Když to padlo, málem padl taky, zhroutily se mu všechny jistoty a vyhlídky na tehdy už blízké stáří. Na kulminaci jeho vědecké kariéry (velký doktorát, externí učení na VŠ, odborné kontakty v zahraničí, jistota zázemí v ČSAV) kterou už měl na dosah.
  Nakonec se z marastu (samo, že v nastalém boji o koryta ho silnější lokty smetly) zvetil a začal pokračovat, takže nakonec je i v té kariéře nejspíš dál, než by byl pod dohledem strany. Ale těžký to pro něj bylo hodně a jeden čas jsem si při pohledu na jeho voskovou kůži, zažloutlé bělmo očí potažených stařeckým závojem a celkovou defétistickou shrbenost vážně myslela, že má raka nebo něco podobného a smrt nablízku. Dneska vypadá daleko líp a zdravějc.

  Co my víme o těch lidech, kteří zažili/pamatovali i válku nebo její konec a všechny ty následující politické kotrmelce v naší republice, museli to mít strašně těžký. Hledání stébel. Neodvažuju se už dávno nikoho posuzovat podle toho, co si v totáči nebo při sametové myslel nebo čemu věřil…

 • Liška

  235 jo jestli dělal doktorai po odsedění a jakého, to nevím :(
  238 taky si říkám.
  245 :-))))na loučce. Nám na kočce teď kvetou žlutá narcisky malý, tak dvacet, da pivoňka, zdá se, raší.

 • rulisa

  248
  Co piješ, Liško? :-))

 • Liška

  249 nic nepiju. Ale když někdy čtu svoje komenty, kdy jsem pila, zdají se mi odvážnější v tom, že sdělují trochu víc soukromého, a některé jsou odrzle nehorázné, ale ty si nechávám na facebook pro cizí lidi. Například tuhle tam spousty lidí psaly, jak krásné bylo večerní promítání na zeď Tančícího domu. (Což samo o sobě mně připadá jako pitomina nebo snobárna.) Bylo to promítání nějaké sportovní boty od nějaké z těch hl. značek. Tak jsem napsala „Hrůza. Tolik „slávy“ kvůli blbý botě.“ A někdo na to začal odpovídat, jak jsou boty důležitý a jánevímco :-))

 • ratka

  250. jj. to se mi děje taky,něco plknu a dostanu sálodlouhou odpověď o tom jak to mám špatně :-)) takže pak jsem na vážkách zda nějaký plk vůbec plknout

 • rulisa

  250
  Na pití je brzo. To měl být jen vtip kvůli překlepům. Nic, omlouvám se.

 • ratka

  dnes se mi to stalo z mé strany. říká muž že v srpnu máme výročí… a tak mu říkám, že to je v červenci a on se nasral. že je mu to jasné… že šlo o to výročí a ne o měsíc.

 • rulisa

  250
  Jinak jeden z důvodů, proč je pro mě fejksbůk hnus. Tam se buď lajkuje, nebo tě dav udupe. Síť pro dav, o něco málo lepší než fotbalový fans.

 • rulisa

  253
  Takhle by ale reagovala každá ženská, nepamatovat si, ve kterým měsíci máme výročí, je ostuda značící malou důležitost tomu přikládanou. I můj bývalý by takhle reagoval, kdybych se o měsíc sekla já, ten moje nepřesnosti opravoval taky každou chvíli. :-) A úplně přesně stejně by reagoval i tvůj muž, kdybys to o tom srpnu řekla ty. :-)

 • ratka

  255. dělá to blbou atmosféru, jen se spletl… ví kdy to je. měla jsem se nad to povznést.

 • ratka

  v poslední době si víšmám hodně věcí, které mám „jen“ přijmout. nikdo po mě nechce abych je řešila či komentovala.

 • Liška

  252 chacháá, překlep tam byl jen doktorai, bez mezery.
  „Na kočce“ bylo správně. Kočka má svou loučku nebo spíš záhonek, ve skutečnosti hrob.
  254 nemusí udupat, dá se buď tam už nejít, nebo se držet svého respektujícím způsobem. Ti, co to dělají, často na konec komentu napíšou „přeju vám hezký den“ a to považuju trochu za provokaci :-))

  No, kam jsme se to dostali – teda já kam jsem to ve 250 odvedla, pardon – …takže hezký den! :)

 • ratka

  258. neodvedla, téma (podstata) je pořád stejná…. jak moc reagovat na řeči. tedy jak moc to prožívat a zda z toho něco vyvozovat, nějaké pocity či „něco“ neob jen tak se tím bavit či to nechat plavat.

 • rulisa

  256
  Tak dobře, tak jsi padouch a nikdo jiný by to tak blbě jako ty nedělal. Potěšila jsem tě? :-)

 • rulisa

  258
  Ajo, já myslela, že píšeš o loučce u tatínka.
  Ale jinak v té poslední větě tipuju ještě další dva překlepy. :-)

 • rulisa

  258
  Ad fejsbůk – dvakráte jsem zkusila takhle někam přijít a napsat svůj názor, tamně ne populární, a byla jsem bita a vysvětlovány mi nesmysly aplikované skrze moje psychické charakteristiky jen proto, že jsem si dovolila dotknout jejich svatyně. Taky jsem se v klidu zopakovala, co jsem jak myslela, že nic proti nikomu, ale třeba jen proti nějakému způsobu, jak se s čím nakládá, a pak taky popřála hezký den či večer a už tam nešla.

  Akorát smutno mi bylo z toho myšlení.

  Je to všude stejný, stejný průměrný dav stejně manipulovatelný, stejně slepý, stejně bažící po příslušnosti k něčemu a boji za to jako za něco extra – a tím za pocit extra sami sebe proti těm zlým, co tomu nepřejou. Titíž lidi vyrůst v radikálním Islámu, šli by do války svaté jako sebevražední atentátníci.

 • Liška

  261 :-DDDDD ajó! Další překlepy. :-)
  Jdu si dát 24 stupňové pivo, takže překlepy budou gradovat.

  Tatínek je ještě doma. Vlastně mi to přijde normálnější než někde v kamenným čtverečku ve Strašnicích, kam nechodím.

 • rulisa

  Mívají lidi takhle své blízké doma i několik let, než se rozhodnou je dát odpočívat na veřejko. Někdy až do své vlastní smrti.
  Je to tak asi v pořádku.

  Čekajíc s kopřivovou kúrou na vlasech v zábalu, piju Strongbow Red Berries z plechovky a udivuje mě, jak mi chutná, nezdá se mi ani tak přeslazenej jako ten kdysi ze sklenice, přitom by měl být stejnej, a nebo je to tím, že jsem po šestidenním pracovním cyklu a po včerejší sauně na R. (nová od letošní zimy a supr!) potřebná tekutin a cukrů. :-) Po čtyřech nahřívacích sériích (90 – 96°) a zchlazovacím plavání v rybníku mě dneska bolely svaly na rukou a ramenách a byla jsem dopoledne docela dost unavená.

  Za chvilku smeju tu vlasovou kúru a rozhodnu se, jestli pojedu na kolo někam do lesa, nebo pudu jen něco hnípat na zahrádku. Je krásně.

 • Liška

  Strongbow a jemu podobné mi taky přijdou k chuti víc než dřív. Včera jsem měla dva (Honey), ještě jeden mám. Na dobrou noc je to dobrý do postele, necítím se jak prase, že piju na loži pivo.

 • fousek

  (na kole v lese to dnes nebylo špatné)

 • ratka

  my dělali na zahradě. Ráno kostel s ratolestmi a odpoledne stříhání, teď jsme skončili.

 • ratka

  Tak jsem si zobla rohlík a ještě dám kávu, a jdu žehlit :-)

 • Liška

  Já viděla na FB vyprávět dívku tak dojemnej příběh o tyranii v Severní Koreji, že jsem u toho sežrala celou krabici raffaello. 150g, no, to snad když si dám jen bílý víno, bude ještě skoro dieta.
  – ale abych napsala aspoň něco k tématu článku: chutnalo to jako hodně sladkej papundekl.

 • rulisa

  :-)))

  Na kolo jsem s těma podivně unavenýma svalama (že by jak mě po zchlazení mezi saunováním dycky venku před chatkou chytla klepka?) nakonec nenašla dispiclínu, tak jsem si na zahrádce nachystala záhon pod rajčata a pod dýně a něco málo vyplela.
  Ale bylo vlastně dobře, že jsem se dneska motala jen kolem baráku, aspoň jsem se potkala s oběma T. a dohodla s nima zhruba postup stran toho padajícího komína. Jako ve většině manželství s VDM (velice důležitým mužem) je potřeba na něj působit i (zejména) přes jeho manželku.

 • ratka

  270. padá komín? :-)

 • rulisa

  270
  No když je padající, tak holt padá. :-))
  Ale už jsem to tu taky někde psala, jako důvod, proč nejde dát kotel do komína, ne? Nebo ne, jen v mejlech?

 • rulisa

  272 – 271
  Konkrétně ty (a Jirka* a Saul) máš info o tom komínu minimálně v těch plánkách bytu a sklepa, co jsem vám s manželem posílala k nahlídnutí. :-)

 • Saul

  273:
  Konkrétně já to vím:-)
  Že jsme tam včera ještě s Jirkou konkrétně nebyli:-)

 • rulisa

  To jsem dopsala, aby Ratka nemyslela, že to konkrétně jí předhazuju jako kdovíco. :-)

  Zrovna jsem přiběhla z domu, kde jsem si byla odskočit za kominíkem revizákem, protáh mi komíny (ten s digestoří i kandidáta na kondenzák), probrali jsme možnosti odvodu spalin, dohodli přesně, na co je ochoten dát revizi – takže jedině na ten přímej odvod z kuchyně až v rohu (ale na to se taky zašklebil, že tam ten kotel bude dost škaredej a navíc nepraktickej v případě potřeby na něj napojit co dalšího) a nebo do toho komína, co po vymetení prohlídl a po ubourání vršku prý bude na vyvložkování plastem se zakončením plastovou soustředkou nad střechu v pohodě.

 • Saul

  No,jak říkal pan topenář „bez revize a opravy komína nemá cenu řešit novej kotel“

  A jen tak pro jistotu,do toho vyvložkování,bourání…se nehodláš doufám pouštět svépomocí:-)

 • rulisa

  Nee, neboj. :-))

 • ratka

  to jsem si oddechla :-)

 • rulisa

  278
  Jestli myslíš po informaci ve 277, tak já si dík ní uvědomila, že co od Saula vnímám jako vtípek a laskavé rýpnutí vyjadřující sledující zájem až jakousi náklonnost, to od tebe beru jako podceňování, jako další tvůj předpoklad, že jsem tak pitomá, že bych byla fakt schopná takovou blbost udělat. Reakce od žaludku nepříjemná…

  Zvláštní.

  Je to jen formulací myšlenky (u Saula otázka, u tebe sdělení, jak se ti ulevilo…) a nebo i tím, jaký kdo je? Zkušenostmi s ním…
  A nebo i tím, že on je muž a ty žena, protože já ženy obecně jako autority akceptuju o dost hůř? A o dost víc vnímám jejich potřebu soupeření a dávání najevo čehokoli nadřazeného nade mnou?

 • ratka

  278. nevím, asi mě bereš jak konkurenci… očekáváš z mojí strany něco špatného, nedokážeš si představit že bych mohla být i laskavá a spřejná (jako Saul). tedy naskočí automatika že ti ublížím. proto ty podivné reakce. a i moje zaraženost… že co řeknu, to je špatně.

 • rulisa

  280
  No vždyť totéž píšu v té 279…

  Ale ne, nedělá mi problém si představit, že bys mohla být laskavá a přejná, naopak, mám pocit, že to je přesně to, oč se neustále hrozně moc snažíš… co je tvým vědomým cílem… ale jako bych právě pod tím vědomým „jsem přece laskavá a přejná“ pořád cítila ještě nějaký osten jiný… Co se tam dere zespod… silnou osobnost, co se tam v jehličkách propichuje z toho přetlaku dění uvnitř…

  Jako Saul nebudeš nikdy, jste každý jiný, přeci nemůžeš být laskavá a přejná stejně jako on. Jako není on stejně laskavý a přejný jako Jirka* nebo jako Fous. Všichni jste laskaví a přejní, ale každý jinak. Každý z vás má pro mě jinou tóninu, jinou nuanci škály pocitů.

 • rulisa

  281 pokrač.
  Možná je to dáno i tím, že se nedokážu zbavit toho nepříjemného a varujícího pocitu, co se ke mně dovnitř nasáčkoval z opakovaných situací, kdys po ustupující vlídnosti a vstřícnosti a kající se pokoře po přistoupení druhých na to, že takhle ok, naráz úplně otočila a sekla, jak na pomstu za to, že jsi musela chvilku couvnout… Asi proto už nevěřím.

 • ratka

  282. hmm. tak nevěř… ale tu reakci od žaludku máš ty. tobě je špatně.

 • rulisa

  283
  No dyk píšu, že ji mám já. :-))
  Ale vidíš, třeba takováhle tvoje odpověď… prostě mi to nesedí.

 • ratka

  283. nemám na to co říct, ať řeknu cokoliv budeš to brát jako výmluvy, že se ti chci zalíbit a že se přetvařuji. ať v dobrém nebo špatném, předpokládáš u mě zlý úmysl. takže je pak lepší to nechat být a zbytečně netlačit na pilu. TAk někdy v příštím životě :-)

 • rulisa

  Nikdy, ani jedinkrát, jsem nikde nenapsala, že máš nějaký zlý úmysl.
  Nevím, na koho by se dalo vztáhnout to tvoje „ať řeknu cokoli… předpokládáš u mě…“

  Ok, už je mi líto, že jsem to sem napsala. Některé věci si člověk prostě má jen myslet, i kdyby si tisíckrát připadal jak pokrytec a zbabělec.

 • ratka

  …pomsta, za něco. Předpokládáš že se ti mstím.

 • Saul

  Od pomsty je už jen kousek k vraždě
  ,kam to Ru směruješ?:-0)
  Hele Ratko,nemohly by to byt je Ru prehnane reakce na tvoji přehnanou korektnost…v podstatě ve všem?
  Nikdo nejsme korektní a když,tak je to přetvářka.
  Vidíme tu hrůzu nasledku skrze politiky v reálu.
  Tady ve virtuálním reálu se snad můžeme v klidu a pohodě poslat do prdele za nesouhlasnej názor.
  Dřív jsi to tak dělala.
  Já chápu,ze dnes už to máš jinak,ale my ne.
  Já se s tím srovnám,ale nikoho neobviňuj ze msty.

 • Saul

  Ani sebe jako oběť té msty,proto jsem to psal.

 • Saul

  289:
  A psal jsem to kvůli tobě!

 • ratka

  288. nedělá mi kohokoliv poslat do prdele, ale co mi je to platné… kdyby se mnou nesouhlasila, tak v poho. Taky s Ru často nesouhlasím a vidím ji kriticky. ale označovat mě za mstivou ženskou, z které má břichabol. Nikdy jsem se nevydávala za něco lepšího, naopak… vždycky jsem věděla že jsem hnusná a protivná, hádavá ženská. a pokud někdo má o mě iluze, a pak mu je ze mě zle a dokonce mi to vyčte….mstivá jsem nebyla nikdy. nevím o tom ani nemám důvod se Ru mstít. že jsem roztržitá, a nemám fotografickou pamět… tedy udržím něco max. pár minut v hlavě píšu opakovaně. nebudu nikdy jiná… nebudu počítač sypající informace.

 • Saul

  Už vás mam po krk obou:-)
  Jasně,tak právě ty seš ta mstiva,protivná,uhádána ženská a po nás chceš,ať ti to odsouhlasime a když ne,tak za to muzem my.
  Tak to mas smůlu.
  Dobrou:-)

 • Saul

  to fakt není normalni(včetně mých komentu):-)
  přitom stačí vnímat,co druhy sděluje a nepovazovat to apriori za útok.
  to jsou věci po těch letech nekonečných diskusi tady o tom samem.

  To ještě nam vtloukali “ tezko na cvičišti,lehko na bojišti“
  na vojnu s vama,my vám budem posílat balicky a milostné dopisy:-)

 • Liška

  ru 279
  Prvoplánově mě napadlo to muž / žena, ještě než jsi to řekla ty. Něco na tom být může, ale asi ne všechno. Ten kom. 282 zní docela, že by to tak být mohlo.
  S tím, jak píše ratka, že blbě je z toho tobě, ne někomu jinýmu z nás – a já to beru tak, že to prostě konstatovala – to, co ty víš, jen aby bylo „jasno,“ že to taky ví nebo něco takovýho. Aby si nepřipadala, že je za blbce. A to ona není, to zas připadá jí. :) Tak aby nebyla za blbce něco řekne a pak to pro nás vypadá, že dělá blbce z druhejch :)

  Zlej úmysl u ru ani nikoho jsem nezaznamenala – konstatování pro info; abych nebyla za nepřejícího blbce…

  Saule 288,
  jo, můžem se poslat přejícně do prdele a je to hotový a žijem dál.

  291 ratko co kecááááááááš, jaká mstivá ženská? – Ale prosimtě nedohledávej komenty, v jejichž interpretaci kdo něco takovýho náznakem řek.

 • Liška

  292
  jo

  293 JÁ CHCI BALÍČKY A MILOSTNÝ DOPISY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Saul

  295
  Já to zase pomotal.
  Balíčky jste měly posílat vy :-)
  Taky jsem nějaký dostal a obsah bych asi nerozváděl:-)

 • Liška

  Néé, tys říkal, že tehdá na vojnu posílaly my – a teď ať někdo posílá nám! Já chci balíček s nějakým sexy tričkem a dobrou klobáskou a nevadí mi, že to tričko jí bude ceeeeeelý provoněný. A dopis romantickej s vyznáním a nejlíp komiksovej… i když já na valentýna jeden komiksovej dostala a ten byl bezva, odpověděla jsem – no a pak už se nikdo neozval :(((

 • ratka

  294. nedohledávám, jsem otrávená … z něčeho jedovatého.

 • Liška

  298 ratko
  já jsem doufala, věřila, že to jedovaté není.

 • ratka

  294. když jsem napsala že blbě je z toho Ru, chtěla jsem tím říct že s tím bohužel nemůžu nic udělat. že nemůžu být „lepší“, když jsem jaká jsem. Buď mě snese takovou jaká jsem nebo mě nesnese. a pokud mě nesnese, tak je OK když mi řekne: sereš mě, nesnáším tě… lezeš mi na nervy. ale ať mi nepodsouvá že něco dělám, protože…. je to jen v její hlavě, ona to tak vidí, ona se tím trápí protože ji třeba někoho připomínám a projektuje si ho do mě, a situaci kterou prožíná. ale to není moje vina, že třeba jí je ze mě špatně. já vím že lezu na nervy, že vysírám a že jsem protivná. ale v žádném případě nikoho neponižuji, prostě některé věci nevím…. . a pokud někdo nesnese že nevím, tak má smůlu…prostě nevím. moje hlava podléhá parmanentnímu výmazu.

 • ratka

  299. to nevíme… spoustu věcí nevíme, nevíme…nevíme. Jakmile se do nevědění, které samo o sobě je sametově hebké, vnese osten, tak pichá….a kdo ten osten vnáší? každý sám sobě. sám sebe píchne… nelze říct že to byl ten druhý. tedy neveřím…. na vinu druhého. Věřím že pokud si někdo něco píchne do prdele, tak si totam píchá sám

 • ratka

  301. to nemyslím v sexuálním kontextu… nýbrž v trnovém :-)

 • Saul

  298:Z jedovatyho světa?
  o tom si tu víceméně píšeme,jak se to da zvládnout.
  A všichni trochu jedovatě,protože jinak to nejde.

 • Liška

  ra 301 + ru
  A já vám dvěma teď závidím! Teď jsem zjistila, že vám závidím to drama, to napětí (i když slovo drama ani slovo napětí se mi k tomu nehodí), tu akci, tu dvoj-akci, tu vám závidím. Že se mezi váma něco děje. Protože se z toho dá něco získat, zjistit, najít, poznat.
  – a to já zrovna moc závistivá nejsem, ale teď vám závidím. Že máte tu možnost a já ne, musím si ji hledat jinde. Napadá mě jedna kolegyně, takže dobrý :)

 • Saul

  302:
  To už je fakt pakárna:-)
  301:
  Každý posun je osten,je tak vnímán bud podvědomě se sebeobrannou nebo naopak.

 • rulisa

  387
  Nepředpokládám. Píšu „jak na pomstu“. Nepíšu „na pomstu“.
  Nevidím to ze tvé strany vědomé, není to snaha se pomstít, spíš se nějak „dorovnat“, je to podvědomé, spíš forma automatické tvojí sebeobrany, není to ani úmysl ani záludnost…

  Nechápu dvě věci. Proč nejde napsat nic, co není zrovna chválivé, aniž by to bylo vnímáno ne jako úvahy, jako myšlení nahlas, ale jako přímý útok a osočení (tedy bez „jak“ a podobných malých, ale velmi důležitých, význam dávajících slovíček), a proč vůbec pořád dokola dělám tu chybu, že mám potřebu se o tyhle svoje úvahy dělit s těmi, o nichž už mám dávno ověřeno, že to nedávají. Když nechci ubližovat, vážně nechcu. Jen si prostě v daný okamžik vždycky znova naivně myslím, že ten dotyčný tu mou upřímnou hloubavost ocení. Ehm.

 • Liška

  305 Saule
  jo, ten osten, souhlasím. Buď déledobě nějaká nepohoda nebo „osten“ v určté situaci, nebo naopak pak už bolest přítomná – a poté uvědomění, dobrý a šance na změnu.
  (teď si připadám, že mluvím jako barča)

 • Saul

  304:
  No jo,mají se rady.:-)
  Toho si nelze nevsimnout.:-)

 • Liška

  306 ru
  ad první odstavec
  a proč píšeš o ratce? To jí stejně nic nedá a neřekne, protože je to stejně nějak po jejím, ne po našem, my nevíme, pojakém. Proč nepíšeš jen o sobě, jak se cítíš ty, to je nejlepší a dá to něco!

  druhý odstavec:
  Neocení, když mluvíš o něm. Ocení, když mluvíš o tom, co s tebou dělá, když on řekne něco.

 • Liška

  309
  … protože se dozví, jak působí na druhý.
  Oni mu tovětšinou nesdělej. Ale ty jsi taková vnímavá i mezi řádky a zároveň přímá, že to sdělit můžeš, a to je hrozně cenný. Proto toho onoho kohokoliv.

 • rulisa

  291
  Čteš něco jiného, než co je psáno.
  Takže znova:
  Neobviňuju tě, že jsi mstivá, a nemám z tebe břichabol. To si nefandi, nevím, jak jsi na tohle přišla. Natož aby mi bylo z tebe zle. Jsi na druhé straně virtuality, navíc krom kousání sem tam v diskuzích neškodná, proč by mi z tebe mělo být zle?
  Jsi podle mě jen mizernej čtenář a ukrutně vztahovačná často až do urážlivosti, což ale obvykle do druhého dne vyprchá. Což doufám bude i dnešní případ.

 • rulisa

  295
  Já už ne. Měla bych výčitky svědomí, že se mi nechce žádný balíčky balit a posílat na oplátku. .:-)

 • rulisa

  298
  Ale otrávená jsi něčím jedovatým proto, že to jako kedovaté vidíš ty. :-)

  300
  Tak si prosímtě navzdory svým rezolutním zásadám laskavě dohledej a nerozebírej to, co si myslíš, že mi je a co mě jako podle tebe děsně trápí a z čeho se úplně hroutím a co si myslíš, jak tě nemám ráda a co ti vyčítám – místo toho, co jsem doopravdy napsala.

  Jinak hodně blízko byla asi Saul s tou korektností, kterou u tebe cítím tak úpěnlivě snaživou, až nevěrohodnou.

 • rulisa

  301
  Platí to i pro tebe? :-)

 • rulisa

  304
  Já si nezávidím. Zamyslela jsem se na okamžik nad tím, co se mi děje pod kůží, když se soustředím to vnímat, jaké nuance – a z nuancí je drama div ne shakespearovské, jen čekám, jestli teda na konci bude ta vražda, nebo sebevražda.
  Nevím, jestli mi to zatím dalo něco víc než všechny předešlé podobné situace.

 • Liška

  ru
  312
  a já udělala knížečku, jéééé, zítra ji snad předám. Snad to nebude průser, že…
  Mohl by to být ale krok k jistotě, takové nebo makové.

  311
  No to jasněže ti není zle z ratky (já doufám, že to ona ví a říkala)… nó a zase píšeš o ní – a to právě neříká nikomu nic ani jí ani nám ani nic. Nebo to prostě popisuje nějakej stav, tojo, ale ne ten její skutečnej, to by o něm musela promluvit ona (což nškdy dělá, někdy oklikou…) a dohááje, já už taky píšu o vás dvou, místo abych psala, co cítím já z vás pro sebe! Je to nějak nakažlivý :-).

 • rulisa

  309
  O sobě jsem psala v té 279 a bylo to pendrek platný. Pro Ratku to beztak vyznělo tak, že je to o ní, a začla s obranou vystělováním, jak je chyba u mě, a s obviňováním, jak ji obviňuju…

  Ve 306 píšu napřímo o Ratce, protože je to reakce na její přímé soudy o mně.

 • Liška

  315 ru
  Jo, takže z toho asi bude prd. „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. :)“ – ad 309,310, 316.
  Takže to děláš víc pro druhýho (ratku) než pro sebe… asi.

 • Liška

  317
  jo, to je pravda,tos psala o sobě a nic z toho nebylo toho druhu, že… by z toho něco bylo. Tak to potom chápu, že asi cítíš beznaděj veškerého vyjadřování se za sebe. :(

  Takže „odvolávám, co jsem slíbil“ 309,310,316.

 • rulisa

  316 ad 311 – znovu píšu o ní, protože se defacto bráním jejím výkladům toho, co si údajně myslím o ní a co podle ní cítím a co mnou zmítá a tak… :-)

  Ne kvůli ní, ale kvůli vám ostatním. Protože dávno vím, jak spolehlivě Ratka svou lítostivou obranou úplně otočí vyznění toho původního, že nakonec nikdo neřeší to původní, ale to, co tam vnesla Ratka. A tím významem, který tam vnesla ona, i když tam původně od autora, jemuž ho Ratka přisuzuje, vůbec nebyl.
  A to nechci.

  Upřímně, řekni mi – proč teď v tuhle chvíli tak intenzivně všichni reagujete na to, jestli co a jak já a kontra Ratka, místo abychom tu diskutovali o vlivu pohlaví na vyznění formulací v diskuzích nebo o něčem podobném obecném, ale týkajícím se mě, nikoli Ratky, zmíněném ve 279?

  Ne že bych si to vymáhala, je mi to jedno a v sobě to už víceméně za tu chvíli pořešeno mám, stačilo mi to vyslovit „nahlas“ a v hlavě to začlo dosedat. Ale všimni si, jak zajímavý a jak pravidelně se opakující je to jev, tohle zkroucení do směru… – zakázané slovo. Abych nebyla zas napomínána, že mluvím o ní. Něco jako Hamlet. :-))

 • Liška

  320
  Jo, něco od Shakepeara mi to připomíná, ale ještě mi nedošlo, jestli Hamlet nebo co.

  Jojo, stáčí se to tím směrem… A já si tohle neuvědomila, lae uvědomila jsem si, že se to stáčí k výrokům „o ratce,“ jako by tu nebyla nebo nebyla úplně teď. Přitom já nemám ráda mluvit o někom „o něj bez něj,“ většinou si na to i dám pozor a schválně oslovím přímo toho člověka – v realitě nebo v komentářích taky, je to pro mě důležitý. No a tady v posledních mnoha komentářích? Ne! Mluvím o ratce, ale neobracím se přmo k tobě, ratko, a to je divný. Něco to značí, ale nevím co. Někam se to otáčí, aby se mluvilo o tobě, ale vlastně ani nevím, proč i mě to semlelo!!!! jak to děláš, ratko? Nechceš být přímo adresně oslovená, je to pro tebe zajímavý, číst „o sobě“ a ne „co říkáme tobě? – to není žádná ironie, kritika, nic, to prostě je zajímavý, že se to děje, a nevím, proč. Tak to konstatuju s tím, že se to možná nedovím.

 • ratka

  321. když jsem tady nebyla, tak se muselo mluvit „o mně“ tedy jako o věci…. je možné že funguju jako katalyzátor. sama o sobě neexistuji, jen „umožňuji“ vazby. tedy nevadí mi když se o mě mluví a zároveň lidé mluví spolu, sdílejí spolu.

  303. ano, z jedovatého světa :-) svět přináší neklid, neklid srdce. Pokoj srdce je láska. Neklid je jed.

 • ratka

  306. dobře, měly bychom pochopit že se míjíme v konstatování. Dostávám amok pokaždé když cítím manipulaci a snahu mě „vychovávat“. Tedy nemohu ocenit žádný Tvůj rozbor mé osoby které mají za účel mě měnit, ať chování či cítění nebo jinak vylepšovat. Je třeba mě akceptovat… a připustit, že taková jaká jme prostě jsem. Pokud je těžké to snášet, tak mi vynadat… tedy upustit páru naasratosti na mě. ale nechtít mě měnit, to se naseru. a je ze mě furie.

 • rulisa

  323
  Dobře, měly bychom se pochpopit. Míjíme se zcela v používání slov. Nic z toho, co jsem napsala, nebylo za účelem snahy tě měnit, natož tvojí manipulace.

  Přečti si znovu tu mou 279, na kterou jsi naopak ty reagovala rozborem mě se zaměřením na předpojatost, ubližování a křivdění tobě.

  Od toho se pak odvíjela celá debata dál, kdy já už jsem se ti jen snažila vymluvit tenhle tvůj pohled – marně a zbytečně a jediný výsledek byl ten, že se řešilo už jen ubližování Ratce.

  Víc k tomu nemám, ale pokud ty máš nějakou reakci, máš ji ty. Tobě je špatně. :-)

 • ratka

  280. byla souhlasná s tvojí 279. tam to mělo skončit. ale neskončilo…. gradovalo až k 282.

 • rulisa

  325
  Souhlasná? :o))
  Ne, ohřívací si polívčičku starých pocitů křivd. Když tedy hrajem na tu upřímnost.

  Proto jsem ti ve 281 (a 282) psala, že v tom, co píšeš ve 280, se mýlíš. Těžko to tím mohlo skončit, pokud nesouhlasím s tím, co napíšeš. Pokud mi to přijde nefér a vztahovačné a ublížené ze tvojí strany a chci tě ubezpečit, že tě němám za takovou, jak si myslíš, a že nejsem vůči tobě taková, za jakou mě máš ty.
  Mám šanci?
  Nemám.
  Protože přesně to, co vyčítáš mně, se děje u tebe.

 • rulisa

  Jinak ta 282 byla přesně to ono, ten důvod nedůvěry, to jsem si pak uvědomila. S tím nic nenadělám, jsem na tyhle věci víc než je obvyklé citlivá, to je fakt, vnímám je a registruju, protože mi říkají „tady pozor“. Nic s tím nenadělám a ani nechci, patří to k tomu dokázat cítit lidi. Varujících tónů je hodně různých druhů a to, že je u někoho cítím, neznamená, že je pro mě ten člověk špatný. Jen si prostě už na některé věci u něj dávám pozor, počítám s nimi, a v některých situacích bych se na něj nechtěla spoléhat. To je všechno. :-)

  Ale myslím, že to má v podstatě každý, jen ne každý si to uvědomuje.

 • ratka

  nevím co k tomu říct… ohřívací polívčičku. nevím … nechám to být. nechci se hádat. svůj výstup jsem již měla.

 • rulisa

  Pročítám si zpětně některé komentáře. Dobrá souvislost k 279:
  257, 259.

 • rulisa

  A třeba při psaní komentáře č. 270 jsem si myslela, že se budem dál bavit o VDM, rozebírání komínu mě vůbec nenapadlo.

 • rulisa

  280
  Ne, neberu tě jako konkurenci.
  Nekonkuruješ mi. Není v čem.

  Ten problém (problém nikoli ve tvém slova pojetí, ale v mém či Milanově) je v jiné mojí přecitlivělosti, vím v jaké a na co a vím, že je to věc, prostor, co si chráním před všema ženskýma. Jen ty tam vpadáváš častěji.

  Víc ale psát nebudu, protože by na stopro zas došlo k nějakému nedorozumění.

 • ratka

  331. nemyslím si že se jedná o nedorozumění. Pro mě jsou signály jasné ad 279, jakmile se ti jeví žena, která by teoreticky mohla mít navrch, je to nebezpečí. cítíš ho. Já ne, necítím ženu jako nebezpečí… a nikdy to tak nebylo. Spíše jsem jako nebezpečné vnímala muže, bála jsem se mužů…že mě ovládnou. U ženy to nehorzilo nikdy :-) tam jsem byla jasně sama sebou. žádná žena mě nedostala do vleku… ale asi tím, že jsem nikdy nevyrůstala v konkurenci žen. maminka mi ustupovala a mám samé syny. tedy ženy nejsou pro mě nebezpečné. muži ano… můžou mě svést :-) miluji jemné, citlivé a láskyplné muže. a uhýbám, kličkuji… nenechat se chytit :-))

 • rulisa

  332
  Ehm… ano, je to nedorozumění. :-)

  Vychází mi, že si myslíš, že máš navrch či že máš potenciál mít navrch (akorát ho vůči mně vědomě velkoryse neuplatňuješ), a proto na tebe reaguju jako na nebezpečí.
  Což potvrzuje to, co mi říká ten můj divný pocit jdoucí od žaludku. (Z místa kolem žaludku, ne nevolnost.) A z něj ta nedůvěra.

  V čem máš navrch? Ježíšku v čem??

  Kdybych měla pocit, že skutečně máš navrch, brala bych tě jako autoritu, s tím nemám problém.
  Mám problém přijímat jako autoritu ženy, které právěže jako autoritu necítím, ale ony si to o sobě myslí.
  U mužů mi totéž obecně nevadí. (Pokud to není vysloveně vůl jak bejk.)

  Spíš mi právě koliduje, že tě necítím jako někoho, kdo má nade mnou nějak navrch, ale ty se tak vůči mně stavíš a z tohoto úhlu pohledu mě máš zaškatulkovanou. Odtud je od tebe to nebezpečí. Ale proč mě zas nutíš formulovat přesně to nebezpečí? To jsem právě nechtěla, zas se urazíš a naštveš a já zas od Lišky dostanu vyhubováno, že tě rozebírám. :-)

  Ale v klidu, nemám ten pocit tohoto tvého pohledu jen u sebe, mám ho i při jednání tebe s jinými mladšími blogerkami. I blogery. Jen se vcelku dost hlídáš, aby to nebylo přímé a aby to vyznívalo spíš mateřsky než kazatelsky, takže to většině nevadí.

  Jinak:
  „U ženy to nehrozilo nikdy :-) tam jsem byla jasně sama sebou.“
  A co ty tvoje litanie o dětství a dospívání, jaks prý dolízala za jinýma holkama a snažila se jim zavděčit a být stejná jako ony, ale nešlo ti to a bylas jen trapná? Jak to asi souvisí?
  (Zas nebudu psát, co si myslím, neb nemám právo to vyslovovat nahlas. :-))

 • Liška

  332
  mě zaujalo to „mít navrch“ (jako ru v 333).
  Protože si říkám: Co to znamená „žena, která by teoreticky mohla mít navrch, “ nevím, je to pro mě moc obecné. Krom toho, že to „navrch“ asi nechápu jako takové.
  Ale neprahnu po vysvětlení, já ho nepotřebuju.

  333
  jaký vyhubováno :-)) To jsem jen večer dopila tři jedenáctky…

 • Saul

  334:
  já jich měl pět,s pěnou.
  Jinak bych tu byl jak pěna:-))

 • rulisa

  Já si dám dneska večer, až tak v osm dorazím z práce. Velikonoční nářez už před pomlázkou.

 • ratka

  333. napadlo mě spontánně, že jsem asi masochista :-) stopro, jinak si nedovedu vysvětlit co se tady děje.

  o tom navrch jsi přece psala ty Ru :-))) že to nesnásíš nebo cítíš nebo bůhvíco. a já psala že necítím ženu jako nebezpečí. opravdu maso, tohlenctoto snášet.

 • barča

  ježkovy voči ! :-)

  Holky (Ratka a Ru) mi to tady připomíná takovou manželskou hádku, krizi, trošku ponorku….
  ale je mi jasný, že se máte rádi :-) a že se potřebujete diskuzně navzájem! :-)
  a za mě jste obě rovnocenné partnerky – každá se svojími postoji, strategiemi, podstatou jaká která jste. Víc k tomu mě říct nenapadá.

 • ratka

  aby nedošlo k mýlce. „A o dost víc vnímám jejich potřebu soupeření a dávání najevo čehokoli nadřazeného nade mnou?

  Napsala jsem teoreticky!!!! nikoliv že já, reagovala jsem na tvoje vyjádření, ženy mají potřebu dávat najevo něčeho nadřazeného tedy mít navrch…. a že Ratka já tu potřebu nemám. Nedělám to a ani nenaznačuji. Ani si to nemyslím, ani teď a ani jindy.

  To ale neznamená že ty ten pocit nemáš když reaguješ tak jak reaguješ. že mě stavíš do této role. vnucuješ mi ji.

 • ratka

  338. připadám si jak v blázinci a nevím kdo má klíče :-)

 • barča

  :-)
  ad VDM – já mám novou Velkou Dokonalou Matraci – řekla bych, že je to lepší pro mě než Velký Dokonalý Muž :-))
  Ru a rošt nehraje roli. bylo to opravdu ruznorodýma šířkama a ruznorodýma materiálama těch dvou absolutně provizorních matrací.
  No prostě jsem z ní nadšená. :-)

 • rulisa

  337
  Kde jsem to psala? Napiš číslo komentáře a ocituj, prosím.

 • rulisa

  338
  Dej pokoj s manželskou hádkou. Fuj. Ponižující přirovnání. Takhle se dohadovat v manželství, tak mě hanba fackuje. A nebo bych probrečela noci, proč mi to ten chlap dělá. :-)

 • rulisa

  339
  Ale já to třeba v té 278 z tebe zrovna docela o dost víc cítila oproti formulaci Saula. :o)

  Možná nebýt ty dva komentáře tak za sebou a nemít to bezděčné srovnání…

  Přišlo mi to docela nesouladný až legrační, jak se na jednu stranu ptáš, jestli tedy padající komín padá, a pak sdělíš takovou úlevu z pozice někoho velkého, zkušeného a znalého, kdo tedy ale zrovna ode mě očekává právě takovou katastrofu…

  A nebylo to poprvní, ale určitě to měl být pokaždé pokus (z mého pohledu trošku neohrabaný, ale nic víc) o úsměvné sdělení „jsem tady, čtu a účastním se“, tak jsem to tak brala a napsala jen tu úvahu, co se děje se mnou, když tam ten nepříjemnej pocit mám… Byl tam otazník…

  To, že sis to vyložila tak, že tě z toho obviňuju, už bylo… no to bylo to, co jsem měla předpokládat, že nastane, a proč jsem si měla svoje úvahy nechat pro sebe.

  Navíc dávání najevo nadřazenosti vůbec nijak nesouvisí s tím, že dotyčný či dotyčná má nade mnou „navrch“. Spíš naopak. Skutečně navrch nade mnou ten, kdo dává najevo nadřazenost, nikdy mít nemůže. Když někdo dává najevo nadřazenost, je to jen berlička, jen prostředek, jak si právě tu svou převahu dokazovat, když ji ve skutečnosti až tak moc ten člověk nemá.

 • Saul

  276-8:
  Pis co chceš Ratko,ale neoddychuj u toho:-)
  A už se nedivím,ze Ru musí do osmi tvrdnout v práci,když místo epitafů sepisuje takový studie:-)
  Já dnes musel zůstat dýl,tedy do čtyř a byl jsem z toho v takové depresi,ze už mám v sobě zase zrzavé sedativum:-)

 • rulisa

  Píšu mezi řezáníma.

 • Saul

  A ještě jsem měl hodinový meeting s novým šéfem.
  V podstatě celou tu hodinu jsem si na něco stěžoval.
  Až v poslední minutě jsem dodal,ze to ale nějak zvládnu,cimz jsem mu očividně ulevil a doufám,ze on mne na oplátku nechá ulevovat na mých víc než častých kuřáckých přestávkách.
  To ani udatná Krasnaja armia nebojovala,když nebyla machorka.

 • rulisa

  347
  Nevím, jestli to bude v době příklonu k NATO bude ten pravej argument…

 • Saul

  346:
  Tak to je nářez:-)

 • Saul

  348:
  Hmm,tak to abych se přeorientoval na huleni trávy,nebo rovnou něco tvrdšího.
  Každopádně s příklonem k NATO nato brzo půjdem a nějakého fajtu se nepochybně dočkáme.
  America first!!

 • rulisa

  349
  To je. Šestnáct ručně sekaných jmen s příjmeníma a datama do zítřka do večera.

 • Saul

  ale to jsem nechtěně přerušil vlákno diskuse.
  Jen se bavte dál:-)

 • rulisa

  Pufruješ záměrně, tak nedělej Zagorku.

 • Saul

  351:
  ja si tam necham seknout jen Saula ať setrim materiál i sekacky.
  Ale zas si dovedu představit ten problém,jestli je Saul jméno,nebo příjmení:-))

 • rulisa

  To vypadá na náhrobek pro psa.
  Tak jsem povečeřela mazanec s máslem a jdu pokračovat.

 • Saul

  To by bylo totalni dada,,nechat se pochovat na hřbitově pro psy:-)

 • Saul

  353:
  Vůbec ne.
  Přestávky v divadlech jsou k tomu,aby se diváci u dvojky a cigára uvolnili,uvědomili si svoji zbytečnou dramatičnost a pak s napětím dohlédli poinu sledovaného dramatu.
  Já ji i po uvolněni stále nedohlédám:-)

 • Saul

  357:
  Protože žádné drama není.
  O možných dramatech jsem psal já.
  A ty vzniky stejně.
  Není?
  Tak ho uděláme!

 • ratka

  mě to furt nedává smysl… zejména když se Ru staví do role neviňátka a napíše jak by ji hanba fackovala viz. 343. a přitom jede jak pila :-)

 • Liška

  355,356
  jooo, na hřbitově pro psy! :)) bychom zabrali hned několik hrobečků, to by bylo asi drahý. Já to vidím na tu urnu v obýváku, jako u nás doma. Akorát čím dýl v ní táta je, tím menší mám chuť ten plátěný válcový futrál se zipem pak nosit jako kabelku. A tak se mi líbil!

 • ratka

  360. stačil by jeden… ale mě by se nechtělo být mezi psy. spíše bych to viděla na řeku…vysypat do řeky.

 • Saul

  359:
  V pořádku,popcorn mam,sedim v prvni řadě,jedem..:-)

 • ratka

  362. nechceš hrát místo mě? jsi vtipnější :-)

 • Saul

  363:
  Já mam svoje divadlo v práci.
  Doma chci klid,bez hereckých vykonu,přehrávání…proto jsem starej mládenec:-)

 • rulisa

  357
  Já taky ne. Mám takovej dojem, že někdo omylem natiskl program a pozvánky na technickou poradu.

 • rulisa

  359
  Jo táááák, takže když si někdo nechce nechat nasazovat psí hlavu v internetových diskuzích, znamená to, že se hádá v manželství? :o))
  No, a ty se, Ratko, stavíš do stejné pozice v mém životě jako můj manžel?

 • rulisa

  362
  Bude to chtít asi nejmíň dva pytliky. :-))

 • ratka

  366. ne, nechci si nechat nasazovat psí hlavu.

 • rulisa

  368
  Zvláštní smysl pro humor, ale řekněme, že i zvláštní je dobrý, pokud to má vést ke konci. Lepší když Saulovi ten jeden pytlik zbyde.
  Myslím popcornu.

 • ratka

  368. to nebyl vtip :-) nic jsem ti neudělala. ani jsem nic nenaznačila.

 • ratka

  Pro pobavení :-)
  Jiří Žáček
  Lamentace
  Můj Bože chraň mě ode všeho
  Od všeho vskutku lidského
  Od tvrdých hlav a měkkých mozků
  Od milých tváří tváří z vosku
  Od ženských slz a mužných skutků
  Od nudy pravd a zbytečného smutku
  Od venerických nemocí
  Od tzv. přátelské pomoci
  Od přísah nadávek lží a slibů
  Od lidí kteří nedělají nikdy chybu
  Od nezviklaných jistot a od všech zvyků
  Od jakýchkoli fanatiků
  Od chvalozpěvů a frází
  Od všech těch jimž nic neschází
  Od trapných vtipů a duchaplných řečí
  Od nepatrných nebezpečí
  Od Umění s dojemnými idejemi
  Od hlouposti jež zamořuje Zemi
  Od hrdých vášní a neskrývaných citů
  Od totálního blahobytu
  Od vševědů a morfinistů
  Od všech těch kteří vzývají svou bustu
  Od korunování trnitými věnci
  Od víry (ó Bože) v tvoji existenci
  Od soucitu v každém neštěstí
  Od bezúhonného života a dobré pověsti
  Od Mesiášů zbabělců a snobů
  Chraň mě můj Bože v každou roční dobu

 • Saul

  jeden ještě v záloze tuším mám.
  Ale po delší této debatě si ho možná uriznu a pošlu vám k prozkoumání obsahu v kapesníku jako Vincent svoje ucho:-)
  To by vás ale možná definitivně usmířilo…ta nova diskuse.Ale ne.Takovou oběť nepřinesu,tam neni cesty zpet a treba by mi to jeste nejaka kritička divadelnich her někdy vyčetla:-)

 • Liška

  359 ratko
  No a právě v tomto komentáři lze lehce nahlédnout část pointy: Ty mluvíš o ru, že ona něco dělá, do čeho se staví…
  a pak že „by ji hanba fackovala ve 343 a přitom jede jak pila“ – jenže „jede jak pila“ by bylo přesné říct jedině z tvého pohledu, že ty se cítíš jako jánevímco že tě řeže na cucky. protože jestli ru jede jako pila, to teda fakt neví nikdo, protože my nejsme ona, abychom věděli, co ona jak jede nebo stojí nebo co.
  A HLAVNĚ v té 343 bylo JASNĚ řečeno, že se to vztahuje k hádce v manželství. Tak ajký že přitom jede jak pila? Copak tady na tomhle blogu v těchto komentářích je nějaká manželská hádka??? Není. Tak proč vztahuješ dohromady manželskou hádku a svou interpretaci „jede jak pila“? není k tomu žádný důvod.

  A my máme jako co? my máme milostivě reagovat na větu, která nedává smysl? Do takové pozice nás stavíš? A co asi nám tím chceš říct, za koho tak asi nás máš (to není ironie, to je popis, nevím předem odpověď a nechci ji vědět, není to moje věc, je to tvoje věc a mně se nemusíš zpovídat ani nikomu) – ti ukazuju, jaký pocity ty vyvoláváš. Někdy.

 • Liška

  366
  nebo tak.

  368
  nechápu.

 • barča

  371.

  výborný.
  :-)))

 • Liška

  371 pro pobavení koho?
  Popravdě se mi ta báseň nelíbí. Je tam spousta věcí, který bych vypustila nebo spíš z úst nevypustila, a celkově to působí nadřazeně asi jako lidi, co opakují klišé „nejhorší je lidská blbost“ a podobně. jako by nebyli lidi, žejo…

 • ratka

  373. myslíš že moje obrana je nepřiměřená? že to přeháním? tomu bych rozuměla. tomu co píše Ru nerozumím. pro mě je dohadování v manželství stejné jako tady, nevidím v tom žádný rozdíl. slyším proud řeči, že něco dělám špatně… však jsem to psala někdy. cítím se pod palbou. nedává mi to smysl. řekla jsem: padající komín. .. no asi to bylo trapné, hloupé. něco plácnout, padá komín. bráním se. jede jako pila pro mě znamená, že Ru mě pronásleduje.
  Píše: A co ty tvoje litanie o dětství a dospívání, jaks prý dolízala za jinýma holkama a snažila se jim zavděčit a být stejná jako ony, ale nešlo ti to a bylas jen trapná? Jak to asi souvisí?

  že já vůl se nechám vtáhnout-abych dostala pár kopancu pod pás. to jsou podpásovky. Vytahovat co jsem kdy napsala a předhazovat mi to.

  Liško, to nedávám…lezu do díry.

 • Liška

  377
  pronásleduje – ve smyslu, že teď zrovna nechce „nechat být“ všechno to, co ty řekneš. K čemu by to totiž bylo tobě? K čemu jí? K čemu nám, nechat to být jakobynic? To asi znáš, ne? Vypadá to, že je to pro tebe norma, že to očekáváš. Takže že se ti často stává od druhých lidí, že nechají být to, co říkáš (?). A bylo by k něčemu, kdyby to dělali úplně všichni lidi? Ne. To by byla zpětná vazba nula.
  Třeba to nejsou podpásovky. třeba jsou to záchranný pásy.

 • Liška

  Nebo ne záchranný pásy,
  podaný ruce jsou to!!

 • ratka

  378. aha. tak jo.

 • Saul

  371:
  Tak po divadle večer si sedněme a zaškrtneme si všechny „od“,co se nás týkají.
  Dělat to upřímně a se sebereflexí,asi by bylo po „zábavě“

 • Saul

  379
  Hrebicek na hlavičku!
  Pořád mám ten pocit,jinak bych Ru dávno roznesl na kopytech:-)

 • Liška

  379, 382
  připadá mi, že vůbec to jediný, co můžem dělat, ať jsme kdo jsme a ať to děláme ratce nebo komukoli, je to: ukazovat ty svoje podaný ruce.
  Co jinýho můžeš, než tady prostě bejt, se svým kamarádem, a ukazovat mu, že ať dělá, co dělá, a ať to dělá dvakrát nebo tisíckrát za den,. tak tady furt jsme. A to jsou ty podaný ruce.
  Si říkám: funguje snad něco líp? Funguje snad něco rychlejc? ne.

  Vlastně asi je to dobrá definice i jakýkoli pomáhající profese. Podaný ruce. Jen tady bejt, prostě bejt spolu na jednom, místě a ukazovat: jsem tady. Můžu tohle. Ne tamto. A to je celý.

 • Liška

  Jdu domů.

 • barča

  383. Liško, poslední odst. – přesný.

 • Saul

  383:
  Oba odstavce přesný,hlavně ten prvni:-)

 • Saul

  382:nebo ignoroval
  384:odkudpak asi?:-)
  pak ze to v hospodě lidem nemyslí.
  horší je to druhej den(aspoň se mnou)
  Ale já už predvidam a jsem dávno doma:-)

 • Saul

  383:
  Sak se taky holky pres ty ruce jen tak placaji a žádná do té napřažené dlaně ještě neplivla.

 • Saul

  387:
  Tak už jsem usnul a zdalo se mi,jak Liška kraci z pracovní služby domů,což mne nenapadlo a jak ji to me křivé obvinění bude mrzet‘:-)
  Ale omluvim se až po upřímném doznání,ze ses nikde ani na jedno nestavila:-)

 • Liška

  389
  No měla jsem pivo. Služba je do osmi a já šla domů až v devět. Pěšky kolem Belvedéru a Zeyerovy jeskyně, přes lávku a myší dírou dolů na Klárov a pak oklikou na Staroměstskou, přes Čechův most. Chtěla jsem jinam, ale popletla jsem to, musela bych jít ještě o jeden most dál. Takže jsem dojela až po půl jedenácté. Procházení potmě městem, to mě baví. Uklidňující na konci dne. Vždycky si tím zahladím rozháranost.

 • rulisa

  374
  Já tu 368 chápu. Je to odpověď na mou otázku z 366 „No, a ty se, Ratko, stavíš do stejné pozice v mém životě jako můj manžel?“
  A Ratka odpovídá „ne, (nestavím se do stejné pozice jako tvůj manžel, protože…) nechci si nechat nasazovat psí hlavu.“
  Čili tímto sděluje, že skutečně jsem ta, která nasazuje psí hlavy, a to bez debat stejně Ratce jako mému manželovi.

  Snažila jsem se to skončit smírčím kopem do autu prohlášením za vtip. Bylo odmítnuto. Vtip to nebyl, byl to jasný názor. Dál nemám co řešit, v tomhle stavu věcí už to skutečně nemá smysl.

 • rulisa

  377
  To nejsou podpásovky, to jsou jen parafrázované kontroverze toho, co o sobě kdy na různých místech a v různých časech tvrdíš. Vždycky upraveno a úprava posvěcena tím, co se ti zrovna hodí jako argument do nějaké debaty, kde si potřebuješ podepřít pozici a vymalovat se podle toho. Jednou jako silná a statečná a všechno vydržící, jindy jako téměř celé dětství psychicky deptaná troska a chudinka osamělá a neurotická.
  Ratko, všichni máme ode všeho. Ale tvrdit, že jsi nikdy nebyla ve vleku žádné ženské, když to o tom toužení být s jinýma holkama a snažit se je napodobovat jsi sama psala tolikrát…

  Nic nevytahuju, prostě si pamatuju. Když něco napíšeš, nemůžeš předpokládat, že si to ostatní nebudou pamatovat nebo že tě neupozorní, když si pak nějakým dalším tvrzením budeš protiřečit. Nejsou to žádné podpásovky, nesdělovalas mi to interně mejlem, psalas to mockrát na veřejný internetový prostor. Takže já tady nepíšu nic, co bys ty sama už dávno neposlala do světa.

  Nicméně máš pravdu v tom, že za normálních okolností bych neměla důvod to připomínat, ale do nenormálních okolností jsi to tady celké posunula ty. A nedokážeš zastavit. Bohužel.

 • rulisa

  382
  Necítím a necítila jsem to jako zachraňování. Ratka nepotřebuje zachraňovat. Cítila jsem to jako snahu najít porozumění, znovusblížení v komunikaci. Poslední dobou čím dál od sebe vzdálenější.
  Ale vůči Ratce už to opravdu dělat nebudu, není první ani poslední, koho si přesunu do téhle škatulky, nemám s tím problém a neberu to jako nějakou tragédii, to víš přece sám, a dál o nic nejde. Lidi se prostě mění, chvilku jdou k sobě, pak zas od sebe. Za konflikty a hořkost to nestojí.

 • ratka

  393. přesuň si mě. bohužel.

 • Liška

  393
  né, to mi taky připadá – zachraňování nepotřebuje ratka a nikdo. Proto ne záchranný pásy, ale jen podaný ruce. Nebo prostě holý ruce. Stojíme tady a máme prázdný ruce, ale protože pořád stojíme a jsme tady, není to prázdný gesto, je to nejvíc.
  Cha! Ať žijem, hořkost neberem, přesně.

 • rulisa

  Já sobě. Budu mít klid.

 • Saul

  Já se dnes trochu uklidnil,když mi k výplatě přišlo o 9 tisíc víc,než by mělo.
  Tak mne konečně docenili,zdvihli plat,akorát mi to zapomněli sdělit,říkal jsem si.
  A pak jsem se zase nasral,protože to prý bylo jen nějaké vyrovnání daní a pristi měsíc zas dostanu tu almužnu,za kterou tady hrbím hřbet pod bičem velkokapitálu:-)

 • Saul

  390:
  Omlouvám se a jdu googlit tu Z. Jeskyni.
  A Letenský zámeček,tam jsem ještě taky nebyl,podle popisu by to mělo být někde u sebe.
  já su na tu vaši Prahu moc konzervativní a furt jezdím na ty starý místa,co znám.
  Chce to nový vítr:-)

 • Saul

  397:
  To budem mít všichni,zrovna ty bys měla vědět kde.
  Tak zatím můžeme rozbíjet „nerozbitné“ skleničky:-)

 • rulisa

  Když nebudu nic načínat, nebudu pak muset řešit, že to bylo vevnitř tak natlakovaný, že mě to ohodilo. Tento způsob klidu není ničemu na závadu, ostatní taky nenačínají a nic jim nevyčítáš.

 • Liška

  399 (389-390) Saule, proč se omlouváš, já nějaký to pivo měla.
  Teď rovněž. Když máme ten svátek.

  401
  Nenačínat, načíná se samo! :-))

 • rulisa

  Tak nehlásit, že se mi něco načíná… :-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.