Ó kolečka kolečka

přibližte se k vozíku…
Aneb mám o dvě kolečka víc.

Je krásné, když člověk – člověkožena – od kamarádky též člověkoženy dostane pro člověkoženskou maminku na bezplatnou půjčku do užívání dle potřeby invalidní vozík. A ještě krásnější by bylo, kdyby ho nebylo potřeba používat. To by aspoň krásně vydržel.
Bez opotřebení.

Jenže jezdit s ním, navíc po venku a ještě navíc po sídlištních chodnících v zimě sypaných droboučkým štěrkem, znamená mnohému se naučit. Třeba že přední malá kolečka k invalidním vpzíkům jsou plná a foukaná, čili PUE a PN, tedy tzv. obruč (neplést s vodící obručí na kolech zadních, to nemáme, želbohu), protože střed těch menších koleček je tvrzený PUR. A ložiska můžou být taky PUR, nebo kov. Mají různý průměr a tloušťku a jejich náboj má zas jiný průměr a délku. A ta kolečka PN mají různé duše a různé dezény pneumatiky a ta kolečka PUE mají tvrdost PUE light, standard a hard, ale od jiného výrobce taky třeba jen nějaké číslo, o kterém nevíte, jestli je light, standard nebo hard, a ani prodejcové na e-shopech to nevědí, tudíž vám jako pro vaše potřeby vhodnější doporučí to PN, protože to se na sídlištních kamínkách tolik neodrbe jakot o vaše původní, bezpochyby PUE. Ale jejich e-shop má ta kolečka PN docela citelně drahá, navíc od výrobce, který už neexistuje, tak se zeptáte na dalším e-shopu na ta levnější kolečka PN, proč je lepší mít dělený disk a jestli na jejich kolečka seženu i náhradní duši v případě propíchnutí a jaká je vůbec pravděpodobnost toho propíchnutí, což nevíte, když na kole cyklistickém jste osobně ještě nikdy nepíchli, ale prodejci to taky nevědí, tak vám jako vhodnější pro vaši potřebu doporučí kolečka PUE standard, načež vy dalším mejlem odvětíte, že ale toto kolečku je u nich k mání pouze na dotaz, tedy zřejmě nedostupné, a jestli když je tvrdší materiálem, nebude taky tvrdší na pocit při jízdě, protože maminka je kostnatá a chrastí v ní při každém drncnutí a navícm když to drncá, se jí chce hned čůrat… Prodejce vám tedy jako vhodnější pro vaši potřebu dopručí kolečko light.
Výborně, vylučovací metodou jste docílili původně vytipovaného výsledku.
V pátek odpoledne konečně velké auto přiveze malá kolečka, vy je slavnostně vybalíte a zjistíte, že jsou malá až moc. Ne, že byste si nezměřili ta původní správně, ale dvacet centimetrů nerovná se dvě stě milimetrů, někdy je to prostě jen sto osmdesát a dvě stě milimetrů není míra, ale velikostní typ.

Jeden nedělní telefonický hovor s prodejcem a jedete v sobotu ráno sto kiláků s tíží srdce až do žaludku. Protože tohle byl už druhý pokus na koupi nových koleček, při tom prvním jste netrefili ony výše zmíněné parametry výše zmíněného náboje.

Nicméně ač vozíček výškově neštělovací, tak dík celkově naddimenzovanému odpružení přední části do něj pasuje i sto osmdesát milimetrů kolečko, aniž by sedátko pod maminčinou pidihmotností trpělo náklonem dopředu. Podruhé vracet a potřetí objednávat už nic muset nebudu.

A výlet se povedl. Mamince se kolečka líbí a to je hlavní. Vlastně nejhlavnější.

Jak je někdy na zabití a někdy na pláč a sebevraždu (moji), tak po příjezdu k ní (mém) je poslední dobou čím dál milejší.

A tak jsme se v sobotu večer po malém, ale krásném výletě okolím Brna a po setkání s několika úžasnými lidmi včetně tří asi nejúžasnějších strážníků městké policie ocitli s maminkou večer svorně v kuchyni ve svorné náladě a maminka svítila a zářila a podstrojovala mi a děkovala a byla šťastná a já byla najednou… taky…
A asi poprvní v životě jsem ucítila k mamince něco takového zvláštně vděčně hřejivě něžného…

Tak eště sehnat ty vodící obruče na ta zadní velká kolečka, aby si to maminka občas mohla popohnat poposunout sama, třeba kvůli výběru zboží u regálu v obchoďáku nebo kvůli focení, a pojedem asi na ty Brdy.

 

img_9854m

 

img_9878orm

Komentáře:

 • ratka

  To je pěkné. a určitě náročné na fyzičku. Tvoje maminka už nechodí, moje taky…chodí jen kousek. Ale díkybohu ještě dojde.

 • rulisa

  Moje taky kousek chodí, dost pomalu. O berlích nebo v chodítku.
  Například pod soběšickou rozhlednu nahoru vyšla, když jsem ji zezadu podpírala pod zadkem a sem tam přizdvihovala tu horší nohu. Ale dolů jsem ji nesla na zádech, mezi zubama zubech břečťan natrhanej pro instalaci nástěnného obrázku, kterou si maminka vymyslela do starého rámu po obrazu.

 • ratka

  2. my už tak daleko nechodíme. jen kousek… do lesa, vedu ju za ruku. po ceste se díváme zda něco neroste. letos musíme nasbírat hodně bylin pro všechny :-) takže je popojdeme a budeme sbírat.

  Bohužel maminka je i pomalejší v hlavě. TAkže to co spolu děláme musí být jednodušší…jinak se začne hroutit.

 • rulisa

  V hlavě je moje maminka taky už o něco pomalejší, což znamená, že se konečně blíží rychlosti normálního člověka. :-))

 • ratka

  4. :-))

 • rulisa

  Bane, rychlost je konečně normálnější, ale chápání už začíná být taky problém, chápání a paměť.
  Odvezla jsem jí tu svou tiskárnu a ukázala něco ve Wordu, ale počítám, že to zas bude potřebovat ještě pár večerů s dálkovou správou přes Team Viewer. Kdysi ve Wordu párkrát psala, ale vůbec si to nepamatuje.

 • Saul

  Taky jsem byl včera venčit:-)
  Akorát jsem si vzal nový,nerozchozený boty,tak jsem byl za chvíli zralej na ten vozejček já.

 • rulisa

  7.
  :-))

  Mně dneska taky nejde došlápnout na levej palec u nohy, mám tam už z podzima modřinu pod nehtem, taky z blbých bot, a asi jsem si ji tou chůzí z kopce s maminkou na zádech nějak víc namohla, zatím se to skoro tváří, jakože mi hodlá ten nehet slízt.

 • Liška

  Jé, ta maminka vypadá na fotce velmi čupr a taky i spokojeně!

  To je teda zatrachtilá práce s těma kolečkama… než přiblíží se k jezeru :- ))

  Já mám takovej dojem, že cítit něco něžného k mamince jde jen v dětství a potom až když ona je nějak omezená, nemohoucí, do tý doby asi ne a asi toak má být, si říkám.

  ad8
  No, mně takhle slezl, až po asi dvou měsících a další dva měsíce narůstal.

 • rulisa

  Mně zatím akorát třetí měsíc přirůstá ta modřina zpod nehtovýho lůžka. Tak uvidíme.

  Koukala jsem na vozíček, a jako by tam někdy někdo s těmi matkami na zadních kolech už montoval. Nebyly tam náhodou ty vodící obruče někdy dřív? Abych je nedokupovala zbytečně, kdybyste je třeba ještě někde měli. Zatím mi je nabídl akorát jeden maník za šest stovek, to je docela dost, vzhledem k tomu, že mi utekl jeden inzerát na prodej těch obručí i s koly za dvě stě.

 • Liška

  Ne, nemontovalo se. Obruče určitě jsme neměli, protože jen s jednou funkční rukou by se člověk točil pořád dokola :-)

 • Jirka*

  Neboj, ona ta hřejivá něžnost zase rychle zmizí :-) ale není nad to, když si ty dobrý okamžiky člověk uvědomuje v přítomným čase.
  Problém s vozíkem nedávno řešil známý mého známého, co byl s námi jednou na pivu a nepotřeboval židli – pochvaloval si, že pojišťovny začaly proplácet „vyšší standard“ a mám dojem, že zmiňoval právě materiál na ty hnací obruče. Detaily si nepamatuju, ale asi hraje hlavní roli fakt, že je na tom zdravotně jinak, než tvá máma.

  Zato s modřinou pod nehtem mám zkušenosti bohaté a nedávno oživené od chvíle, kdy jsem se snažil dělat do baletu a přenesl svou váhu do jednoho palce na noze. Měsíc modral až černal, další dva odrůstal podle toho, jak se pod ním začal dělat nový, ale nesměl jsem ho moc stříhat. Držím palce ;-)

 • rulisa

  12
  Ojé…
  Posel realistických zpráv. :-))

  Základní ocelové obruče na vozík jsou teď v ceně všech vozíků. I ty repasované už se prodávají všechny s obručemi. Dřív to opravdu nebylo.

  Na tomhle vozíku od Lišky je skvělá sestava brzd pro doprovod i uživatele – můžu si maminku odstavit a zabrzdit, aby mi neujela – stojánek na berle, bezpečnostní pás – nevyklopím ji třeba, když jedem v náklonu podchodem nebo někde po hrbech – a skládajícnost. Sklopím v Puntovi zadní sedačky, oddělám u vozíku podnožky, sklapnu vozík k sobě na placato a strčím do kufru. Jak prd. Eště mi kolem něj zbyde místo na batoh a nákupy. Takže na druhou stranu mít tam obruče, zabral by zas o něco víc místa, i vjíždění do výtahu by bylo na fous na šířku.
  Tak ještě váhám.

 • Jirka*

  posel… :-)

  já už myslel, že nakonec nebudeš chtít instalovat obruče kvůli tomu, aby sis nechala tu možnost manipulace ve svých rukách, že se ti zalíbilo, jak ji můžeš ovládat :-)
  Původně jsem nezachytil, že je vozík od Lišky, tak už chápu pár souvislostí s komentáři…

 • rulisa

  Jestli si myslíš, že ji ovládám, když řídím vozík, tak to je hluboký omyl. :-))

 • Liška

  14,15 manipulace :-DDD

 • Jirka*

  Ano, vysokozdvižným vozíkem bys ji rovnou nadzdvihla :-)

 • rulisa

  Ale občas ji nadzvihnu i bez vozíku. :-))

 • SV

  júúú, to je krásny článoček, Ruliso ahój!

  moje maminka taky plazinká len pomaličky, s barlami tak pol centi, s chodítkom po byte, bez opory vôbec nič, takže koliečkové problémy dôverne poznám.

  vozítko je výborná vec, ale najprv sme museli prekonať našej mami odpor, odmietala ho, že ona si na to nesadne, bo bude vyzerať ako stará Ramóna. plakala a zdúvala sa. tož som sa zdravo naštvala, a vravím jej, pozri je krásny slniečkový deň, tak ak chceš ísť von, tak nevymýšľaj a poď, ideme! a šlo sa. maminečka celá smutná chúlila sa v tom vozítku ako kôpka nešťastia a usilovne sa tvárila, že tam vôbec nie je. potom sme potretli striebornú hodvábnu mačku zavolala som ju, prišla a ja som ju dala maminke do náručia. mačka začala priasť a maminka sa prestala mračiť. ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.