Takový zvláštní pocit štěstí

je letošní začátek zimy.

Jako bych byla podruhé v životě poprvní těhotná. Tehdy jsem to měla taky. Ten pocit. Že pluju v měkku nedotknutelné pohody a klidu, který žádná událost nemůže rozbít, protože já vím… mám…

Teď nemám. To. To už nikdy mít nebudu a asi už nikdy mi to nepřestane být trochu líto.
Ale už jen trochu.

Sleduju se na housenkové dráze, jak běží vlnky nahoru a dolů v žaludkulechtivém houpání. Nahoru vítr ve tváři a smích, dolů adrenalin z propadu a to zalechtání. Jistota obloučku dole, co tam dole určitě bude. Oblouček dole je zhoupnutí, ne dno.

Návštěvy maminky, zastřihnuté vlasy, nákupy pro synka i pro sebe, sraz ze základky, hrabalovské glosy v práci, když se cosi nepovedlo, nevadí, jede se dál, už nějaký čas vím, že šéf při chybě či nepodarku daleko líp veme nadhled a suchý sebezžíravý humor než lítostivá hroucení se z pocitů viny a selhání na celé čáře a vysvětlování, proč k čemu jak došlo…

Jůstn má problém, šéfe, asi to dáme znova…

V sobotu jsem měla při odchodu z práce slabší podvečer a tak trochu neunesla povrtávání Nevztaha (páč mě na firmě chodí balit jeden ze zedníků, kteří nám tam budují novou halu, a všichni moji kolegové z toho samozřejmě mají gaudium a nejvíc Nevztah) a tak trochu mu to vysypala na rovinu, že jestli si myslí, že mě to nemrzí, tak že teda furt ještě mrzí… No nic.
V neděli mě z toho vytáhl kotel, místo sebelítosti jsem konečně měla na řešení opravdový problém. Zahltil mě až do oběda, kdy už jsem přestávala dejchat i vidět i myslet… ale sluníčko za okny tak krásně mrazivě zářilo, že jsem si oblíkla ty hezký obtažený sexy kalhoty – kvůli kterým vlastně byl ten sobotní incident s Nevztahem, protože mi je pochválil právě tím stylem, kdy to bolí, a ne těší – tu obyčejnější pracovní bundu s velkými kapsami, do jedné té kapsy strčila zahradní nůžky a šla jsem na barborky. Šla jsem cestou i necestou jen tak přes les a jen tak přes pole s namrzlou řepkou, byl mráz a všude všechno na kost, jen to jiskřilo, a od sněhu na listech té nad zemí přisedlé ozimé řepky se mi rozmáčely krásný měkoučký kozačky, co k těm sexy kalhotám nosím. Ale našla jsem kolem cest a v krajích remízků jabloně i třešně i švestky s krásnými pupeny, i popadané větve smrků na přikrytí růží na zahrádce a krásnej vzduch a radost…

A myslela jsem na to, že bych měla těch barborek nastříhat ze stromů víc, abych dovezla pak i mamince, protože ta každý rok vždycky chodila na barborky a nadšeně o tom horovala a nadšeně sledovala, jestli jí do vánoc vykvetou, a já rok co rok tohle její nadšení těžce nechápala a těžce na ně shlížela odkudsi shůry výsostné povznesenosti nad maminčinými přepjatě tradicionalistiskými úlety…

A letos si s maminkou povídám o kytičkách na zahrádku, probírám cibuloviny, vozím jí vlnu na pletení a – mám ve váze barborky.

A mám po dlouhé, strašně dlouhé době pocit, že vánoce už mě netíží svojí připomínkou beznaděje a smutkem z toho, co mělo být jinak a není, nedusí mě úzkost z toho, co jak bude, a nevím, kde beru to přesvědčení, že letos o vánocích už konečně po několika letech až desítkách let nebudu nemocná…

Nebudem je slavit společně. Myslela jsem, že až to jednou přijde, budu hrozně moc smutná, budu mít pocit definitivní ztráty něčeho – a ne. Ulevilo se mi. Se starším synem jsme se domluvili a zrušili vánoce v té podobě, kdy musí být to a ono, zrušili dárky a výzdobu a pevnou skladbu štědrovečerního jídelníčku. Prostě se s bývalým manželem, nebo i jen starší syn sám, staví čtyřiadvacátého na nějaký pozdnější oběd, popovídat a pro trochu cukroví, protože péct cukroví mě těší a to si prostě nehodlám nechat vzít, a pak už budu doma a v klidu si užívat večera…
Těším se. Moc.

Dneska mi přišel mejl, od pana D. Čau, jak žiješ, že se neozveš… Odpověděla jsem, Ahoj, vždyť jsem ti psala, že když se budeš chtít někdy setkat a popovídat, ráda tě uvidím, ale že o dopisování si nestojím. Chyběl mi živej partner, tos být nechtěl, tak proč se ozývat? :-)
No, co mu mám napsat? Že mi vůbec nechybí, naopak že se při každé vzpomínce na něj s úlevou zasměju, jak je mi teď fajn a věci jak jsou bez něj úžasně jednoduchý a radostný? Že už bych zpátky nechtěla ani za nic a že takhle, jak to teď mám, je to to nejlepší za posledních spoustu let? Že se těším na Vánoce ve svém vlastním a jen podle sebe? Že mám ve váze barborky a budu vyhlížet jejich rozkvetení, abych pak mohla zajásat – tak se ještě vdám! – s klidným srdcem, protože dík mamince vím, že se těch vdavek kvůli barborkám určitě bát nemusím.

A při troše štěstí mi k vánočnímu stromečku a rozkvetlým barborkám bude praskat dřevo v kamnech žhnoucích přímo v pokoji, jestli ten kotel dole nevydrží a vyteče.
Bude praskat dřevo v kamnech a já budu plánovat, co kam jak s tím novým topením a z čeho ty vestavné police do kuchyně a jak udělat rekonstrukci koupelny a předsíně a podlah a pergolku na zahrádku…

No co víc si přát…

Komentáře:

 • fousek

  „A myslela jsem na to, že bych měla těch bankovek měla nastříhat víc“ … tak jsem větu četl poprvé :-)

 • ratka

  moc pěkné, jakobych to viděla. praská dřevo v kamnech, topení se plánuje :-)

 • rulisa

  1.
  Jo, to by možná bodlo taky, kdyby ty půlený dorůstaly. :-))

  2.
  Dneska tu byl ten instalatér, co mi ho doporučili kolegové v práci. A jsem nadšena. Asi jsem konečně našla řemeslníka, kteréímu se nebojím věřit. A svěřit. (Jakože svěřit se se svým majetečkem do jeho rukou.) Je to nejinteligentnější, a přitom nejvlídnější řemeslník, jakého jsem v bytě či domě měla, kam mi paměť sahá.

  Ještě počkám, co spočítá, jestli mě to neporazí, a co nazná Pan Mistr od Saula, protože toho taky beru jako autoritu váženou, ale přiznám se, že by mě moc těšilo, kdyby mi tu rekonstrukci udělal tenhle ten.

 • Saul

  Pan mistr od Saula na tom neni psychicky moc dobre,ale potvrdil mi,ze ohledne sukani ,chlastani a topeni je furt jednicka.
  Neboj Ru,T je na nej moc daleko.
  Krome toho sukani jeho kvality radne proverim.:-)

 • ratka

  3. to je výborné :-) dobrý řemeslník je k nezaplacení :-)))

 • rulisa

  4
  Děkuji. :-))

  Jen info – zatím, každý, kdo sem přišel, řek, že ty staré radiátory tochce vymněnit a že rozvody se musejí vyměnit. Takže skutečně tomuhle asi neujdu, pokud nepůjdu do nějakých těch infra nebo sálavých přímotopů.
  Ale zas na druhou stranu je pak jednodušší porovnávat vstupní náklady plyn – elektrokotel.
  Počkám, uvidíme, co mi kdo spočte.

 • Saul

  6:
  No uvidime co pan mistr Lorenc,ale nic lepsiho,nez litinovy radiatory zatim asi nikdo nevymyslel.
  Mam v jednom pokoji plechace,v druhym starou litinu a je to neporovnatelny,same plus k te litine.
  Tu bych nevyhazoval.

 • Liška

  7
  přesně tak!
  neporovnatelné. V práci v naší společné kanceláři byla zima a dva nové radiátory plechové (namísto divné roury, co vypadala jak ponorka, pozůstatek minula) tomu nijak nepomohly. Zima je furt. V mé přilehlé minikanceláři je starý radiátor, v ostatních velkých dvou místnostech vedle jsou taky a tam teplo je.

 • ratka

  8. řekla bych že staré litinové radiátory skvěle vedou teplo a je v nich víc vody… tedy je třeba nahřát víc vody, tedy pustí i víc tepla :-))

 • rulisa

  7
  I s rizikem, že jak se přepne na tlak, poteče?
  Možná to udělám tak, že nechám ty litěný v pokojích, ale do kuchyně bych asi nechala dát ty plechový. Jsou užší, a když současně chci zaizolovat výklenky ve zdi, tak budu v té mojí kuchyňské nudličce ráda za každý centimetr, co mi nebude přečuhovat ode zdi.

 • rulisa

  A hůř, než to topí v kuchyni teď už to tam určitě topit nebude.

 • Saul

  10:
  Jooo,pretesneni litin jsem si kdysi neco nacvicil.
  Jenze na to jsou ti dnesni „mistri“ uz moc zhnili,takze to radsi vymeni za plechace.

 • Saul

  10:
  S prepnutim na tlak bych nemel strach.
  Litiny bud tesni fest,nebo kapou.

 • rulisa

  Ok, nechám být.
  Teď jsem našla v jedné starší diskuzi na téma litina kontra plech:

  „Mám plynové topení s čerpadlem, před 28 lety jsem si udělal rozvody zahradními hadicemi do dvou pater, kotel je ještě o patro níž, samotíž, na expansku jsem použil splachovač s plovákem, abych se o to nemusel starat.
  Hadice pořád drží, plechové radiátory už tekly. Vyměnil jsem je za měděné.“

 • rulisa

  Popravdě, mně se ty plecháče ani nijak moc nelíbí. Působí tak jako vachrlatě až aušusově. Na záchodě mi ten jeden docela hnusně olezl, kryty na nich se všelijak kroutí…
  Třeba jestli někdy něco zdědím, koupím si pak litěný nový. Dělají se teď hezký.

  Ratko, litina má víc vody, dýl se ohřívá, ale dýl ji drží. Tedy litiňáky vydávají stejně tepla jako plecháče, ale pozvolnějc chladnou. A položení ruky na ně je příjemnější. Jako by to teplo z nich mělo nějakou příjemnější charakteristiku pro kůži.
  Na mě působí tepleji už jen tím, jak jsou festovní. Robustní. :-)
  Žebra mi nevadí, zas tak často je nemeju.

  Ale kočce by se líp leželo na plecháči.
  Co tak na ty litinový žebra vymyslet nějakou mřížku pro kočku? :-)

 • ratka

  15. jo, to jsem měla na mysli. Pro kočku se dá udělat nástavec. ale i obyčejné plechové slouží dobře, máme od roku 92 jako nové.

 • SV

  tak to znie super! príjemne pohodove a hrejivo :-)

 • SV

  len tak ďalej Ru, nech sa ti darí, a všetky divné nevztahy pošli k severnému vetru, niekam ďaleko….

 • SV

  ty máš v izbe krb? 8 – )
  jááj, to je super, živý oheň je výborná vec, vytvára nielen teplo, ale aj hrejivo!

 • ratka

  19. nemá… ale to přijde razdva :-)

 • rulisa

  20
  Tak ňák. :-))

 • barča

  jo, fajn….všechno…. :-)
  Ru, moc ti to přeju.

 • Žena s moly

  Ač úplně někde jinde a jinak, letošní Vánoce zatím cítím podobně. Naštěstí.

 • rulisa

  Taky doufám, že mi to vydrží… :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.