Bojler výhledově

je bojler ve výhledu, ležím-li ve vaně.

Namontovaný docela nedávno, tak asi před měsícem, měla jsem z něj velikou radost, když ho přivezli a pak když ho vodáci vytáhli z krabice a postavili v předsíni. Konečně bojler na sto dvacet litrů, konečně bude hromada horký vody na pořádný vykoupání i bez toho, že bych ho musela mít zapnutej nadoraz naplno a nesměla předtím ani opláchnout hrnek… A jak je mile nevelkej, žádnej obr jako ten starej jetej, co mi ho nabízel kolega…

Ta druhá radost mírně omrzla, když byl bojler zvednut do výše držáku těsně pod stropem – už chápu, proč se zvířatům se zkresleným viděním zdáme hrůzyplní. Cokoli převyšující výši našich očí vypadá daleko větší než při pohledu shora dolů.
A nebo zkresluje pohled dolů a věci se zdají být menší, než jsou, jen díky tomu, že se na ně díváme shora…

Hora z dola je vyšší, domečky v údolí z hory menší. Úkol, do kterého se mi nechce, obtížnější. Problém někoho jiného malichernější.

Můj bojler je rozměrnější.
Než ten předtím. Více než párkrát jsem se bouchla hlavou o vystupující kolečko nastavení maximální teploty ohřívané vody, než jsem se jeho rozměry i s vodou v očích naučila respektovat.

Člověk se u ledasčeho musí více než párkrát bouchnout do hlavy, aby se to naučil respektovat.

A když už jsme měli ten novej bojler, tak jsme si minulý týden se synkem udělali výlet do Obi a Uni Hobby pro kdeco včetně stropního světla do synova pokoje místo těch tří nafouklých balónků na drátech pro lustr po shořelém předešlém lustru pověšených, a když už jsme nesehnali to vhodné dřevo na poličky do vestavěné skříňky vzniklé zastavěním jedněch kuchyňských dveří, tak jsme si aspoň koupili nový koupelnový závěs a novou předložku k vaně. Předložku krémově bílou s krémově šedohnědavými mušličkami a hvězdicemi a závěs pastelový s motivy Paříže a starých francouzských nápisů. Byl za dobrou cenu, doma jsme zjistili proč – potisk je jen jednostranný a všechny věže Paříže i všechny ta francouzské nápisy jsou po pověšení vzhůru nohama.

Ale parádu to nadělá i tak a voda při sprchování ven nestříká. Což je hlavní. A když člověk leží v té vaně plné horké vody, ornamenty Paříže a starých fontů prosvítají i na tu nepotištěnou stranu docela dobře.

A stejně nakonec ten člověk ležící ve vaně zírá na bojler.

Kolečko nastavení maximální teploty ohřívané vody je záchytný bod. Tak trochu terč, tak trochu kyvadlo v ruce hypnotizéra bez hyponotizéra.
Zachytí oči a přemostí po nich do myšlenek.

Že až jednou budu dělat novou koupelnu, dám ten bojler dolů, pod byt do sklepa. Ale to bude až po generálce topení. Napřed musím pořešit sled a skladbu prací, až přejdu z toho kotle, co nesplňuje vůbec žádnou emisní třídu ani vůbec žádný bezpečnostní předpis, co nejde pořádně regulovat a imrvére přetápí, takže prý strašně protápím, a co už mi v něm rošt po vyhrabání popele skoro nejde seskládat dohromady, vlastně ani nevím, ja se mi to tak na patnáctý pokus povede, takže až pak přejdu na tu elektriku, tak jak si pak udělat přípravu i na generálku koupelny, jestli s přepážkou od záchoda, nebo bez, s topným žebříkem nebo radši s bidetovou sprchou, tu bych fakt chtěla, a jestli jít do těch podlahostropních topných folií, když je riziko, že to tady s těma mně neznámýma, ale určitě spíš vyššíma tepelnýma ztrátama a jen pětkovým polystyrénovým zateplením zespoda ze sklepa neutopí, a jestli je dát všude, investovat rovnou do nových plovouček v pokojích a chodbě a do stropnic v kuchyni a koupelně, když mám stropy jen dva padesát, nebo jestli zatím jít jen do těch přímotopů, jak mi radil elektrikář, a podlahovku řešit postupně, až na to bude, a nebo jestli dát do kuchyně jen infra, však stačí teplo nad kuchyňským stolem a případně nad linkou, jinak se tam nezdržujem, a když zdržujem, tak vaříme, tak na co tam moc topit, ani teď tam moc netopíme, topí to tam na samotíž blbě, od kotle nejvzdálenější větěv… A nebo jestli dát krom té zapekllité nově vydlážděné kuchyně podlahovku a nechat ještě i teplovod od kotle, dokud to aspoň trošku pude, rošt nerošt, elektrikou jen přitápět, než dozatepluju… jak zlomit pana T., aby konečně pustil společnou kasu na zateplení celého domu, nebo jestli si sehnat dvě tři firmy, ať mi udělají odhady, za kolik by zateplili jen to moje, případně jen spodní byty domu, nás a pana N., musím to probrat napřed s panem N… A jestli se vrhnout napřed do zateplení vnějšku, nebo napřed vyndat paparapety a oškrábat a znovu dozapěňovat ty po výměně špatně vypěnovaný plastový okna a dozazdívat výkroje na topení pod nimi, kde je tím pádem slabší zeď…

Ležela jsem si v té vaně a koukala na to kolečko od bojleru a najednou se mi vybavil ten kolega, co mi nabízel ten starej jetej bojler, protože on v rámci kotlíkové dotace přecházel na novej a má teď nainstalovanej taky takovej s tím vystouplým kolečkem, model roku 2016, akorát že kombinovanej, a vybavilo se mi, jakou měl ten kolega hroznou radost, když mu tu kotlíkovoui dotaci po všem lítání a shánění a žádání a dokládání kdečeho přiklepli, a jak se mordoval a stavěl novou kotelnu a dělal předepsané díry a otvory pro kdeco a lítal kolem následné výměny kotle, jako vždycky lítá kolem všeho a morduje se, ve vidině klidného zajištěného stáří, neb je mu už přes padesát, zatímco jeho ženský doma, manželka a nevlastní dcera, ho víceméně jen komandují a vznášejí požadavky, aji zahrádku zrušil a má jen pár ovocných stromků, protože jeho ženskou to tam nebaví a on to sám nestíhá… jak se těšil ještě před pár lety na klid v baráku, ale nevlastní dcera se jim tam nastěhovala po bouřlivém rozvodu zpátky i s dětmi a on místo klidu každou chvíli hlídá vnoučata a jejich zvířata, a jak se těšil, že si po kotlíkové dotaci dá dohromady chatu na řece a bude tam jezdit relaxovat do klidu, ale místo toho mu po neděli stěhují do domu tchýni ležáka, o kterého se budou starat, takže teď honem rychle předělávají půlku baráku, aby pro ni měli místnost s vhodným přístupem a veškerým komfortem, a jeho manželka mu mezitím sdělila, že co s chatou, taková stará barabizna k ničemu, že je škoda do toho vrážet peníze, stejně na to nebude čas…

A říkám si, Panebože, já mám takovej nádhernej, nádhernej klid… Co mám, to mám, co nemám bez toho se obejdu, a když se mi nechce, nemusím nic, nic… doma večer ticho a odpočinek… Skutečně odpočinek…

A čím dál víc chápu, že bych nechtěla být dneska chlap. Ten chlap, co je doma na výkon, ale ne na rozhodování.

Jenže ani on, ani další kolega, co to má v bleděmodrém, akorát místo dcery dva syny, ale jinak taky matriarchát bez diskuzí, by neměnili. Tak, jak to mají, to cítí jako správné. A prý bych si taky měla někoho najít, abych nebyla na stáří sama.
A já nevím.
Jestli se dívám zdola nahoru, nebo shora dolů…
Prostě nevím.
Mám jít do té topné folie, nebo zatím jen do těch přímotopů a napřed zateplit, nebo napřed zatěsnit ty okna…?

Komentáře:

 • fousek

  bojler, ten zneklidňující moloch, je fakt nejlepší v jiné místnosti, když to jde. Ale zase, když bude ve sklepě, nebude v něm i míň vody, když kvůli pohledu shora bude menší?

 • rulisa

  Hlavně nebudu mít přehled, kolik vody teplé v něm ještě zbývá.
  Ale pokud přejdu na topení elektrikou a budu mít na to tarif, tak by se měl bojler stíhat dohřívat bez problému.

 • rulisa

  Zatím jinam dát nejde, páč je o strach sáhnout do prastarých trubek. :-) Dokud není generálka koupelny v úmyslu, nerada bych ji vyprovokovala neuváženým zákrokem do křehkých míst.

 • fousek

  Nojo, já neměl strach hrábnout do celkem nových elektrických drátů a teď budu shánět elektrikáře …

 • rulisa

  :-))

 • Liška

  Ten pohled shora je prý příčinou toho, že muži mají dojem, že jejich penis je menší, než se jeví lidem kolem. (Pokud teda kolem jsou nějaký lidi a koukaj od země :-))

 • rulisa

  Občas stačí po horizontále…

 • fousek

  6. jestli za ten dojem kolikrát nemůže břicho, přes které není vidět :-))

 • Liška

  Je to článek yvolávající vizuální představy.
  Třeba to kolečko bojleru, ten bojler při pohledu z vany,
  „všechny věže Paříže i všechny ta francouzské nápisy jsou po pověšení vzhůru nohama.“

  A pak ta chata na řece vysněná… a najednou že pryč s ní! Třeba bude! Třeba zůstane jako útočiště. Nebo ne a právě proto se ukáže, že je potřeba nějaké, i když jiné…

 • ratka

  článek vyvolává otázky, na které není odpověď…..anebo je, ale taková blbá :-) Podle mě /osobní názor a mže být velmi suvjektivní/ je velké riziko pouštět se do oprav a úprav bez ostatních majitelů domu. Zajímalo by mě jak to mají ostatní. Oni mají jiné kotle, nebo tam nebydlí nebo jim to je jedno…že jim je zima a protopí majlant. Asi nemá smysl jít do toho sám. co se týče matriachátu v rodině….ono to tak je. ženy jsou náročné a nakonec záleží na jejích inteligenci. zda chtějí mít muže jakž takž zachovalého :-)

 • rulisa

  Co mají jiní majitelé domu společného s mým bytem?
  My nejsme družstevní byty, co mají společnou výtopnu a distribuci teplé vody. Bylas u nás, tak víš, že mám vlastní bojler a vlastní kotel.

  A jestli máš na mysli zateplení, tak o tom se v domě mluví, co tam jsem, ale pan T. sedí na kase a pořád se vymlouvá, proč to nejde a jak si to uděláme sami v čele s jeho syny, kteří už to jednou kdysi u kohosi dělali, protože najmout si firmu by bylo moc drahý, jenže jeho synové nemají čas, už mají svoje zájmy a starosti, a pan T. má bolavý nohy a taky nemá čas a pořád uvažuje a veledůležitě sebedůležitě rozebírá pořád jen problémy místo způsobů, jak ty problémy řešit, a problém je hlavně v tom, že pan T. nechce pustit korunu ze společného fondu vůbec na nic, ani na to, co mu my zbylí dva bez problémů odsouhlasíme (okapy, odvodnění kolem základů, komíny…), pořád jen mluví a jinak nic. A peníze vkládáme každý měsíc na účet, za jehož vedení a pohyby na účtě platíme docela dost vysoké poplatky, jen proto, že k bezpoplatkovým bankám nemá pan T. dostatečnou důvěru…
  Takže střádáme a střádáme, ale tím jen tratíme a nic z toho.

  V bytovce ob jedno od nás si taky nakonec zateplil jeden jen svůj vlastní byt. Jde to, ne že ne. Jsem s tátou domluvená, že by mi na to i ještě zas pučil, nabídl mi to sám, stačilo by mi, kdyby mi pan T. proplatil ze společného čistě materiál, když tedy nechce vkládat peníze do cizí práce. A pan N. z vedlejšího bytu z poschodí je tomu taky nakloněn.

  Když ty Ratko zas vycházíš z toho, že jsem naivní a neznalá a plánuju něco, o čem nic nevím a nemám o tom nic zjištěno a prostě jen střílím zbrkle od boku.
  Ale až jednoho krásného dne přijdu do sklepa zatopit a ona tam pod tím mým devětatřicet let starým kotlem louže či přímo potopa, tak budu muset sakra rychle reagovat a rozhodovat. To už bude pak pozdě obíhat a zjišťovat a rozmýšlet se, to musím už teď. :-)

 • rulisa

  10
  A ad matriarchát – ženy nejsou náročné. Já nejsem náročná. Liška není náročná. Možná ty jsi náročná, když to tak generalizuješ, a určitě jsou náročné některé ženy, jako jsou i někteří muži.

 • ratka

  11. nemyslím že jsi naivní… akorát že jsi takový rychlý střelec – individualista. tedy jevilo se mi. ale to jen povrchně.. .Ale opravdu mě po tom nic není. tak nic.

 • rulisa

  Já že jsem střelec? To napíše ta, která střelí od boku názor podle toho, co jí v hlavě vyletí za představy, bez toho, že by se napřed byť jen pro jistotu zeptala, jestli je něco tak či jinak či jak to je? :-)

  Naopak, já čekala, že se tu rozvine debata o podobných realizacích a rekonstrukcích, doufala jsem, že třeba nasbírám i nějaké názory a zkušenosti, které na tzb.info nejsou.
  Jenže to jaksi není „je velké riziko pouštět se do oprav bez ostatních… nemá smysl do toho jít sám.“. :-)

 • ratka

  12. domnívám se že jste náročné… stejně jako já. nejde přece o to materiálno…Muž nemusí dělat nic z toho co žena po něm chce. A pokud to dělá… je to jeho věc. ale často se muž bojí…že žena bude vyrábět stres a on to bude muset snášet, když si bude dělat to svoje, tedy rybařit, chodit na zahradu a žít i svůj klidný spokojený život… a tak.. to si opravdu myslím.

 • rulisa

  Jinak letos v zimě ještě hodlám rozřezat část podlahy v uhelně a protáhnout drenáž z chodby až ke zdi sklepa, aby mi tam na jaře nestoupávala voda. Tedy kopat bude synek, už je s tím smířený. Ale to taky budu platit ze svého, protože je to můj sklep a ten druhý, do kterého ta voda pak přesakuje, taky jen můj.
  Takhle to prostě v těchhle bytovkách je.
  Každý svoje.

 • rulisa

  15
  No to já vím, že si to opravdu myslíš, to už píšeš desítku let. :-))
  Takže ano, jsme náročné, protože máme chromozom iks místo ypsilon a furt dýcháme a občas chceme něco nějak jinak než muž, zatímco muž, který taky chce občas něco nějak jinak než my ženy, náročný není, protože má o jednu čárečku na jednom chromozomu míň, což je daleko menší nárok na obsah chromozomu. :-)

 • rulisa

  15
  Jinak přála bych ti, jak nenáročný byl manžel, když jsem náročně zalezla k počítači a dělala si v klidu to svoje. :-))
  A přála bych ti, abys vydržela žít v tak nenáročném prostředí, jako jsem žila skoro dvacet let já.
  A to, co mám dneska, by tebe ani tvého manžela neuspokojilo ani omylem.

  Je to vždycky, vždycky problém konkrétních lidí a konkrétní kombinace lidí, Ratko.

 • ratka

  14. podívej, mohu se podělit s vlastními zkušenostmi… v domě jsem zaváděli plyn, u čtyř nájemníků jsme pořídili plynové topení které považujeme za nejvýhodnější – kombinovaný kotel. i teď považuji za nejvýhodnější plyn pokud je přípojka. Švagrová plyn nechce a tak bydlí v jednom pokoji, se studenou vodou – nechce topit v bojleru protože je škoda tolik nahřáté vody.

  Syn pronajatém bytě má akumulačné kamna… ty jsou podle mě v případě elektřiny jakž takž. Podlahové rohože… neznám. ale přímotopy jsou hodně drahé. Nepamatuji si bohužel kolik bytů u vás je. Tedy kolik rodin se musím domluvit. Můj názor je, nejdřív zateplit včetně utěsnění dír (nevím jak staré máte okna) že to zespoda není zcela zateplené zas tak moc nevadí… moc tepla se tudy neztrácí, teplo jde nahoru, pokud máte dřevěnou podlahu tak supr. Přesto by asi bylo dobré zateplit dům.

  Pro nás byl vždycky největší pomocník spolehlivý a zkušený řemeslník. My mohli diskutovat celé měsíce, on přišel, podíval se a hned věděl.

 • rulisa

  19
  Podle jiných zkušeností jsou přímotopy levnější než akumulačky. Na provoz se započtením veškerých nákladů.
  Plyn je na dobu životnosti kotle srovnatelný s přímotopy, při dnešních cenách, ovšem nutno přihlédnout k tomu, že v plynu jsme naprosto závislí na vnějších dodavatelích, tedy na ekonomickopolitické situaci. Plyn má sice momentálně menší platbu za kilowattu, ale obrovské náklady vstupní, investiční a podstatně vyšší náklady provozní. Návratnost v řádu několika desítek let, a to pouze pokud se nic v dodávkách a poměrech cen nezmění.

  Navíc rozdíl mezi elektrikou a plynem stírá právě onen tarif na vytápění, kdy máš levnější elektriku pak už na všechno, nejen na přímotopy.

  Jukni sem:
  http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

  Takže když už velká investice do začátku, tak radši do toho zateplení než do plynového kotle.
  No, v tom jsme tedy zajedno. :-)

  Pokud je tu nějaký znalý technik a stavebník a v něčem se hrubě mýlím, budu za info s podklady pro výpočty ráda. :-)

 • rulisa

  19
  Pro mě byli zatím zkušení řemeslníci zklamání, jedou si víceméně svoje pořád dokola, takže neznají ani to, co si na netu najdu já.

 • rulisa

  Jinak bytovka je kolaudovaná na čtyři byty, jsou to ale tři majitelé. Nahoře dva byty spojeny v jeden. Plyn zavedený do druhé půlky domu, ke mně ne, přípojka by se musela dodělat.

 • rulisa

  Jo a u podlahovýho vytápění foliema míra zateplení pod bytem roli hraje, protože izolace pod folií není tak účinná a do jisté míry vytápíš i podlahu, což je i trochu prostředkem k akumulaci. Jenže když je ta podlaha nad místnostmi, kde je v zimě deset i míň stupňů (jeden rok tam pan N. naměřil čtyři), tak vlastně protopíš do ohřívání podlahy.

 • rulisa

  A eště – podlahové rohože nejsou totéž co podlahové folie. To právě taky u nás ti řemeslníci nevědí, znají jen rohože, co se musejí zalívat do vrstvy anhydritu. Jenže já mám stropy metr pade a fous, to by mi snížilo světlou výšku už citelně. Folie zaberou minimum a je to vlastně jen milimetrová vrstva pod plovoučkou nebo uvnitř stropních podhledů. Ale topí nižší teplotou.

 • Komorebi

  15

  Po funkční stránce muž samozřejmě musí dělat něco z toho co žena po něm chce a rovnice platí i opačně. Chlap, kterej ty věci dělá jen proto aby se vyhnul ženskýmu stresu je posera stejně jako je posera chlap kterej si chodí na zahradu a žije si klidnej spokojenej život v těch největších uvozovkách protože tohle je forma útěku před světem :)
  Náročnost žen v tomhle smyslu je myslím na místě.

 • Komorebi

  Včera jsem byl v kině na filmu Příchozí (Arrival), nebudu spoilerovat, kdyby někdo, kdo to teď čte, se na ten film teprve chystal a opravdu doporučuju. Ale utkvěla mi jedna otázka z filmu a zajímaly by mě vaše úvahy:

  Kdybyste znali celou cestu svého života od začátku do konce, změnili byste jí?

 • rulisa

  A kdybych ji měla možnost změnit, znala bych i tu alternativní cestu? Nebo ta by pak byla překvápko?

 • Komorebi

  To nevím, jsem se snažil večer zamyslet nad tou větou jako celkem. Víc to vnímám jako trest než jako dar, ty ne?

 • rulisa

  Určitě. Proto jsem se ptala, jestli je naděje, že ta alternativa by byla naslepo.
  K čemu žít, když to znáš?
  Nejkrásnější každé nové ráno je právě tím, že je to nové neznámo možností…

 • Komorebi

  To jo, ale napadlo mě to i jako z hlediska zodpovědnosti při vědomí, že znám věci co přijdou a mohu tak na ně připravit svět, jenže furt mi to vychází jako trest, i když taková směs trestu s pokorou přijetí a zodpovědností spíš no.

  Ta postava v tom filmu to nicméně vnímala jako dar. Proto to sem píšu.

 • Komorebi

  Zajímavý, že první co tě napadlo, tak se na to koukat z úhlu jenom sama sebe, nikoliv světa. :)

 • rulisa

  31
  A jak jinak se díváš na svět, než skrze sebe?

  Jako myslíš, že to, že bys mohl neudělat chyby a neublížit těm, cos jim ublížil či v tomhle životě ublížíš, je motivováno nějakou objektivní hodnotou a vyšším všeobecným dobrem? Prdy, je to zas jen tvoje vlastní svědomí, který tě reguluje i týrá. Nutí tě dělat dobrý skutky a kazí ti radost z těch špatných. :-)

  A navíc – já věřím na rovnováhu, takže sice bych neudělala tyhle průsery, ale zas bych určitě udělala jiný. Před ničím se utýct nedá, jen změníš pořadí barevnosti kamínků v téže mozaice.

  Je ne regrette rien. :-)

 • rulisa

  30
  Postavy ve filmech zhusta nesou morální poselství, o což hlavně jde. Ne o věrohodnost.

 • Komorebi

  Přijde mi že špatně pochopeno…

  Nahlížím na to víc shora, je to víc obětování vlastního života vs. služba světu, nejde o to abys neudělal ty sám špatné věci lidem a díky vidění do budoucna jsi se to vyvaroval, jde o širší záběr, asi jsem tam neměl cpát to „svého“ života na začátku, protože v rámci svého vidíš i okolní a o tom spíš mluvím, špatně formulovaný, uznávám.

  Na rovnováhu věřím i já a praxí několikrát otestováno, myslím že nejen u mě :)))

  Jednoduše mě zajímalo jestli by se někdo z místních obětoval světu za cenu toho že by znal jeho osud.

 • Komorebi

  33

  jsem naivní ale ne v tomhle, to samozřejmě vím, špatná formulace jak říkám

 • ratka

  nevím co je lepší… tedy nechám si dost poradit a zatím to nikdy nebylo špatné. tedy byla jsem přístupna názorům odborníků. do rohoží jsme nešli… jednoduše jsme to nechtěli právě z důvodů které popisuješ. že se vytápí podlaha a teplo unika dolů a do stran… mám raději dobře odizolováno (třeba dřevěná silnější podlaha) teplo se pak drží uvnitř. pokud je dole vlhko, tak bych obzvlášť dbala na to aby bylo vše zaizolováno….a topení teprve na to. Jestli vedle mají plyn, tak bych neváhala jít do plynu.

 • ratka

  24. není mi to zcela jasné s těmi stropy metr pade, my máme standardně přes dva metry… myslím že 2,50. U mojí maminky byly 2,40. ale oni měli půdní vestavbu takže se to snížovalo sadrokartonem.

  Pokud máte 2,50 tak je to v poho…

 • ratka

  25. tady nastupuje právě problém různých pohledů na to co je funkční… a co je nadstandard. Někdo chce po muži mimořádné výkony… a naopak některá žena zase se k žádným výkonům nemá :-))

 • ratka

  26.. to je zajímavá otázka….nabízí se odpověď, co by člověk chtěl změnit.

 • rulisa

  34
  Znát jeho osud a věřiřt, že ho můžu změnit, jsou dvě dost rozdílné věci.
  Ty věříš tomu, že jeden jedinec může změnit osud celého/našeho světa?

  Leda že by obětoval svůj život doživotnímu žaláři nebo popravě za vraždu a zabil někoho, kdo ten svět může jedním přílkazem zlikvidovat. Ale otázka je, za jak dlouho se objeví místo toho jednoho jinej debil, co ten svět zahubí i tak…

  A nebo jak v té povídce od – aha, a teď už nevím, jestli to byl Clark, nebo Bradbury – jak z naší budoucnosti dělali výpravy do prehistorické minulosti a měli se držet předepsaných zpevněných cest a jeden nedisciplinovaný arogatní boháč udělal krok bokem a zašlápl motýla, pročež když se vrátili pak zpátky do svého času, bylo v něm všechno jinak…
  Ale už tehdy jsem dumala, jak vlastně ti první objevitelé minulosti postavili ty předepsané zpevněné cesty, aniž by přitom taky něco zašlápli…

  To jsou fakt jen takový moralistický a moralizujícně manipulativní cobykdyby dilemata umělců. V reálu jeden obyčejný jedinec (tedy ne třeba prezident USA) takovou moc nemá.

 • rulisa

  36
  Já váhám. Z důvodů finančních a výhledových, i bezpečnostních.
  Bojím se ho a nechce se mi do toho vrážet tak nekřesťanský peníze s rizikem, že za rok na to nás odstřihne Rusko a od nás se odstřihnou státy, které se s námi prozatím ještě dělí o náklady na plynovod, a že se nedoplatím nebo budou dodávky plynu regulovány. Plus že někde mi něco bouchne, když si paralelně přitopím klasikou. Na otrávený vzduch hlásič by asi byl řešení.
  Hrubý odhad investice do rekonstrukce mého otopného systému v případě plynu je právě od těch odborníků řemeslníků cca 150 tisíc.

 • rulisa

  37
  Mně je to jasné naprosto – přepsala jsem se. :-))
  Samozřejmě máme dva pade.
  A to mi taky dva odborníci nezávisle na sobě a k tomu i můj tatínek řekli, že je to dost na hraně ještě to nějak dál snižovat.
  Tak myslíš, že není? To by se mi líbilo, zateplit ještě i strop, aby to teplo neutíkalo k panu T.

 • rulisa

  38
  Čili je to tak, jak jsem psala – nikoli otázka pohlaví, natož větší náročnosti nějakého pohlaví, ale otázka konkrétních lidí a jejich kombinací. :-)

 • ratka

  43. to předpokládám jako samozřejmost… :-)) nadstandard je dělat si z toho legraci :-)

 • ratka

  42. dočetla jsem se že norma předepisuje min. 2,30 tedy pod to by ti to již nikdo neschválil. ale pokud je nad tebou byt, je zbytečné zateplovat nahoru.

  rozpočet na plynový rozvod se mi zdá celkem vysoký…tedy asi v tom budou nějaké další náklady (zateplení?) obyčejný kombinovaný kotel máš kolem 35 tis. a radiátory taky nic moc náklady. Hm…. něco v tom ještě je. Co se týče plynua jeho nebezpečí… když do toho nikdo nevrtá, tedy nemontuje si to na koleně… není to nebezpečné :-)

 • ratka

  a co dotace? :-)

 • aTeo

  Zdravím všechny, co ještě žijí a blogují!

 • Liška

  aTeo
  Nazdáár!!

 • rulisa

  44
  Legrace se pozná podle smajlíku, ten jsi v 15 neměla. :-) Navíc podotek „a to si opravdu myslím“ je naopak ujištění, že určitě o legraci nejde.

 • rulisa

  45
  Úpravy uvnitř v bytě, pokud nesahám do nosných prvků nebo veřejných rozvodů, mi nikdo schvalovat nemusí. Je to můj byt, a i kdybych si sádrošem snížila stropy na ten metr pade, každýmu je to jedno.

 • rulisa

  45
  Dneska už musí být kondenzační.
  Dál je v tom zavedení rozvodů na mou půlku domu, čtyři nové radiátory, nové rozvody od kotle (tam, co stojí uhelný, být plynový nesmí), nová tlaková expanzka a vyvložkování komína. A práce, samozřejmě.

 • rulisa

  46
  Když mi vypátráš nějaké, které by se na mě vztahovaly, poděkuju ti na kolenou. Mně se to nepovedlo za celých těch pět let a ani nikdo z těch tvých odborníků řemeslníků o žádných takových neví. :-)

 • rulisa

  aTeo, taky zdravím, to jsou k nám hosti! :-)

 • rulisa

  O víkendu třeba budu mít čas to ještě znovu všechno projít a seskládat si cenu, třeba i tihle odoborníci kecali, aby mě ukecali na elektriku, navzájem si dohazujou kšefty, co já vím.
  Ale už před těmi pěti lety mi dělal jeden topenář odhad na plyn a bylo to přes osmdesát tisíc.

 • Liška

  13,14
  ru, na mě jsi taky spíš rychlý střelec – ty všechny úpravy, co už jste udělali a co budou… když to porovnám se sebou, tak u mě je to nula nebo něco možná v budoucnu, ale nehrnu se do toho (my jsme s matkou obě takové, že radši nic neděláme, otravuje nás něco zařizovat). To mi připomíná, že musíme objednat kocoura na veterinu… uběhlo 6 týdnů a neudělaly jsme to.

 • Liška

  Snídám sekt ze verejšího večírku a jsem děsně ráda, že mám chíli na to, kouknout se, co tu všichni píšete v komentářích. Hurá! To mám krásné ráno.
  Pak budu celý den pohlcena činnostmi.

 • ratka

  51. raději už se do ničeho nepletu… „naše“ kotle byly na vodu i na topení a přímo v bytech, takže žádné extra rozvody nebyly potřeba, ani expanzky nebo bojlery. jen trubky tk radiátorům a vývody splodin. u tebe to vypadá asi mnohem složitěji.

 • Liška

  21 ru
  nojo, je vidět, že bys tu ráda slyšela i nějaký názor na něco technického / řemeslnného / ekonomického a jak je kdo s jakou variantou spokojen (pragmaticky). Já jsem v tom úplně mimo; pořád říkám, že chci něco do koupelny, fukar či čo, ale s mým tempem ho pořídím tak za deset let.
  Teď vpráci zrovna v naší pracovně je největší zima, je rohová. zeď studená evidentně nezateplená. br. Topení se tam měnilo za nová tělesa, jenže ´to jsou beztak chcípaci, malá plocha, prdítka, je tam zima. ještě že většinou jsem v kamrlíku, co je vedle toho kanclu. Ten je malej a má starej dobrej vysokej radiátor a tam je teplo.
  V minulosti jsme to řešili přímotopem leektrickým do zásuvky (takovej ten za tisícovku i míň), ale už shořel :)

 • ratka

  54. na osmdesát až sto bych to tipla taky…ale jestli ti doporučují elektřinu, asi mají na to důvod. akorát s těmi rohožemi a pod… bych byla opatrná. ze subjektivních důvodů.

 • Liška

  Komorebi 30
  mně to přijde podobný v tom dobrodružství, akorát jinej přístup; když znám ty události a můžu se snažit je měnit. Taky by to bylo rajcovní, pokud by bylo možno měnit. Jenže ta otázka celá je absurdní:
  pokud by bylo možno měnit cestu, kterou znám, tak jsem zase tam, kde jsem teď, kdy nevím, jaká bude. Je to nonsens.

 • rulisa

  55
  Když mě to budování a zvelebování baví a vždycky bavilo, vyrostla jsem v tom, že na majetku se musí dělat, aby se udržoval a zveleboval, a že co se neudržuje, to chátrá a ztrácí na funkčnosti i hodnotě.

 • Liška

  34 Komorebi
  jo tak tento typ úvah podle mě nevede nikam, nevede k životu. Když řeknu natvrdo názor (nic jinýho to není, OK?). Je to ulítávání ve vzduchu, není to zemitý a nepřipadá mi, že to má smysl.

 • rulisa

  57
  No právě! Všechno už jste měli v bytě. Já mám kotel ve sklepě pod bytem, všechno tlustý samotížný trubky sto let starý a kilometry napříč sklepů.
  Takže od plynovýho kotle to budu muset ponatahovat znovu, jinak.

  A vývody splodin jste měli kam? Přes zeď? To u nás právě asi taky už nepude, zpřísnily normy vzdáleností od oken, střech a země, navíc pokud bych to chtěla vyvést přes plášť budovy ven, tak bych pak skutečně už musela mít souhlas ostatních vlastníků domu a pan T. se na to šklebil, že prý to by se mu nelíbilo.

  Pokud jsi ale plynem topila, tak expanzku jste mít museli, jak jinak byste tu vodu do těch radiátorů dotlačili? Nebo teda nevím, ale myslím, že bez ní to nejde s žádným způsobem ohřevu, pokud je to teplovodní rozvod…

 • rulisa

  Doodpovím pozdějc,musím zas pracovat.

 • Liška

  61 správně.
  Bohužel mě v tom nevychovali (ten byt byl vždycky nájem), viděla jsem to u příbuzných, ale to už jsem vnímala jako hemžení pro mě s otázkou, kde na to berou lidi peníze.

 • ratka

  63. nemáme expanzku, nevím ani co to je… ani boiler nemáme. z kotle vedou trubky (i do patra), myslím že v kotli je čerpadlo které vodu točí v radiátorech. (laick názor) čím méně trubek, tím lépe. Taky ten boiler je navíc. voda se v kotli předehřívá…a teče teplá.

 • ratka

  65. někdo se musí starat… když ne vy tak majitel. jinak funguje přirozený rozpad… proti tomu je treba pořád dělat opatření. vše se rozpadá stářím. i věci.

 • ratka

  62. co se týče Komorebiho a jeho otázek… kdybychom věděli co se stane. To je otázka i současná. Jsem stará, kdyby se mě někdo zeptal zda bych chtěla žít svůj život (stejně) ještě jednou, odpovděla bych NE.

 • fousek

  63: expanzka může být i schovaná přímo v kotli.

 • rulisa

  59
  S foliemi. :-)
  A nebo teď prostě naflákat ty přímotopy a folie dát časem s tím, že buď to utopí, nebo jen budou předtápět, dělat komfort na nohy a sušit vlhký rohy podél vnější zdi. O téhle variantě taky uvažuju.

 • rulisa

  62
  dtto

 • rulisa

  66
  Mám sníženou sazbu na elektriku, bylo by škoda likvidovat elektrický bojler na noční proud.
  Maximálně ho přehodit na kombinovaný, aby se dohřívala voda i přes den plynem, když se topí, ale nevím, jestli by to mělo nějaký úsporný efekt.
  Daleko úspornější by bylo mít sníženou sazbu místo osmi hodin těch výtopných/přímotopových dvacet.

 • rulisa

  68
  To nebyla otázka, jestli JEŠTĚ JEDNOU, ale jestli bych chtěla žít něco, o čem bych předem věděla, jaké to bude. Aspoň tak jsem tomu rozuměla. Ale není ani tak důležité, co konkrétně jsem žila, ale k čemu se dožila.
  Chtěla jsem o tom taky napsat článek, ale usnula jsem. :-))

 • rulisa

  69
  Ajo… tak to potom Ratku omlouvá, že neví o její existenci. :-)
  Holt my vyrostlí na uhlí to máme jinak. :-) Tam se ani do poloautomatu expanzka neschovala, musela být vedle.

 • ratka

  73. vím že se tak neptal, ale tak to přece máme. Máme život hodně odžitý (tedy mě je téměř šedesát) a tak vím co by mě v životě čekalo. Od dětství, dospívání, první lásky, děti, zaměstnání etc… život jako na dlani. Takže bych věděla co by mě čekalo a tudíž se mohu zamyslet nad otázkou Komorebiho….kdybych věděla co mě čeká.

 • rulisa

  Myslím, že nejsem střelec – naopak v práci mi chlapi hubují, že nad vším moc přemýšlím a moc všechno prozkoumávám, než se pro něco rozhodnu – ale jsem prostě akční. Když je něco potřeba udělat nebo když pojmu podezření, že je potřeba něco udělat, tak to jdu dělat. A makám na tom. :-) Což neznamená nutně hned se vrhnout do výroby, ale i jen prostudovat všechno kolem.

 • ratka

  72. to by nebyla úspora… buď jedno nebo druhé. Pokud si chceš nechat boiler, a to asi chceš tak pak zbývá elektřina – akulumační (nebo solár)

 • rulisa

  75
  Rámcově čeká každého totéž, samozřejmě, ale o tom asi Komorebiho otázka nebyla. Ptal se na zodpovědnost za svoje činy, na možnost něco změnit. Čili na konkrétní situace a rozhodnutí se v nich.

  To bych nechtěla. Vědět přesně, co kdy jak udělám a co budu cítit a co se pak stane, přesně, co mi kdo řekne, udělá, kdy mě chytne za ruku a kdy mě opustí… umře…

  Ale rámcově druhej život i s tím trápením se v dětství a dospívání a jiným duhem trápení se v dospělosti bych brala. Líbilo se mi to jako celek. Líbí se mi to.

 • rulisa

  77
  Akumulační vychází dráž než přímotopy.
  Solár je taky obrovská investice.

  No, a tak jsme se obloukem dostali k tomu, co píšu hned na začátku – že elektrika. :-))

 • ratka

  78. trápení se nebojím… tedy nejde o to že by mi to nějak vadilo. spíše že to vědění je něco jako pevný plán, linearita… posloupnost děje odněkud někam horizontálně… to je pro mě dost hrůzostrašné, točení se dokola jako had.

 • rulisa

  80
  Tak se netoč.
  Je to jen o tvém vlastním pohledu.

 • Komorebi

  A co když ten člověk jelikož jako jedinej ví co se může odehrát za desítky let a může tomu předejít tím že přesvědčí původce té události nebo ty kteří jí můžou zastavit včas? Když by to bylo něco globálního charakteru…v týhle teorii věřím že jedinec může změnit osud celého světa..

  To s tím motýlem si vybavuju ale viděl jsem před několika roky pouze film podle inspirace toho Bradburyho http://www.csfd.cz/film/43146-lovci-dinosauru/prehled/
  když člověk mění minulost tak tím mění přítomnost, zatímco při změně budoucnosti nezasahuješ do přítomnosti, skvělej film o cestování v čase je Osudový dotek

 • rulisa

  82
  A jak teda postavili ty zpevněný cesty, aniž by zašlápli jiného motýla? :-)

  A jak je možný, že by jedinej člověk na celým světě věděl budoucnost a nikdo jinej ne?
  A jakou má ten člověk jistotu, že to, co ví, je fakt a ne nějakej na něj nahranej blud?

  Taky si pamatuju film (ale jako obvykle ne název), kde hlavní hrdina v podobné jistotě vědění budoucnosti na konci filmu v totální beznaději zabil celou svou rodinu, všechny své milované, aby je ušetřil utrpení – načež se zvedl dým a on zjistil, že všechno bylo jen jakýsi cvičení či co, jeho omyl…

  Prostě tyhle filmy a příběhy musíš brát jen jako morální apely a náměty k zamyšlení, ne jako skutečná dilemata a možné reálné hrozby nutnosti volit.

 • Komorebi

  68

  Zajímavá odpověď, proč by odpověď byla NE?

  78

  Taky se mi to líbí, tedy to propojení mezi dětstvím a dospělostí, protože teď jsem někde v bodě, kterej je nezařaditelnej mezi tyhle dva a upřímně bych v tom bodě chtěl pokračovat co nejdéle je to dost zajímavý, rozumíš tak asi nejvíc oběma těm kategoriím, aspoň myslím a cítím to tak..věci a události co jsem nechápal v pubertě že se dějí, mi teď až docházejí a je to tak krásnej pocit když zjistíš po několika letech že to měl v tý době smysl i když jsi ho dlouho dobu nemohl objevit, naučí to věřit v to co děláš, pokud je tam dobrý záměr a víra v to rozhodnutí tak v tu chvíli nemám strach..

  82

  Na to se musíš zeptat Bradburyho :)))

  No napadá mě s tím spojený, že jsem měl několikrát v životě moment kdy jsem věděl co se stane za nějakou dobu, ale to měl asi každý, já třeba věřím že se určité momenty opakují v cyklech a jejich postup je tak na základě vývoje v minulosti třeba dost podobný a dá se dobře předpovědět.. po čase když to potvrzení té předpovědi tak dopadne, je taky zvláštní okamžik kdy si přijdu neuvěřitelně živej a ve spojení s tou naší realitou

 • rulisa

  82
  poslední odstavec:
  I historie se neustále opakuje. Lidi jsou pořád stejní a procházejí jako jedinci i jako skupiny pořád týmiž cykly vývojů.
  Ale z toho nemůžeš vyvodit, že v určitý konkrétní okamžik musíš/máš právo/není jiné cesty než zabít nějakého jiného konkrétního člověka, abys změnil běh světa.

  Ad Bradbury – právěže se ptát nemusím, pokud to vidím tak, jak píšu, čili ne jako fakt, ale jen jako morální apel (scifi jsem svého času sjížděla hodně, i Strugacké a české autory).

  ad 78
  A to odteď už budeš mít celej život, ten pocit, že vidíš víc než předtím a že už konečně správně chápeš to, co bylo, i nahlížíš to, co tě teprve čeká. :-))

 • Komorebi

  85

  Počkej kde mluvím o zabití člověka?

 • Komorebi

  85

  Podstatou je umět to v životě aplikovat a správně použít, popřípadě to dobře předat dál, těm co to ještě netuší..

 • rulisa

  86
  Ty ne, já. Tys mluvil strašně obecně, tak jsem to dala jako příklad.
  87
  Umět správně aplikovat – znamená taky umět neaplikovat maximalisticky, vzít si jen jako ten morální apel. Tudíž třeba si i přiznat, že nejde změnit běh světa jedním konkrétním činem.

 • rulisa

  Nezměníš nic, maximálně jen o něco odložíš.
  Když lidstvo jako celek dospěje k samozáhubě, tak si nakonec způsob najde.
  Jedinec není nic jiného, než výběžek celku

 • rulisa

  A nebo jinak řečeno – nesu odpovědnost za sebe, případně za ty lidi, které jsem na svět přivedla ze svojí vůle.
  Ale odmítám nést odpovědnost za celý svět.

 • Komorebi

  89

  Celek nesměřuje k záhubě, ale jednotlivci celků, stejně jako nezměníš celek ale jednotlivce, kteří jej tvoří..

 • Komorebi

  90

  Ten rozsah odpovědnosti je širší než jen já a můj potomek myslím, copak jsi nenesla nikdy odpovědnost za někoho koho jsi svou přítomností ať už v jakékoliv formě, změnila?

 • SV

  „pro lustr po shořelém předešlém lustru pověšených“
  na prvé rýchle prečítanie som to pochopila tak, že predošlí majitelia bytu sa obesili ;-)

  ako prvé by si mala tie vyriešiť okná, to nie je také drahé, a je to dobrý efekt, a rýchlo.
  do budúcna vlastný agregát, ktorý vyrába teplo aj teplú vodu zároveň. jedna vec, jeden servisný technik.
  nikam nevešať nad hlavu, mať v byte, aby si ho mala pod kontrolou. ten bojler ;-)

 • SV

  nikdy by som plynový, ale ani elektrický, ani nijaký prístroj nedávala si do pivnice.
  nám sa napr. stalo, že prichádzame domov z chaty, cítim plyn, letím hore vyvalím dvere, lapám Murku, vyvalím všetky okná, volám na maminku, nechoď sem, plyn! no šok, des. Murka bola sama doma. hlavný prívod plynu vypnúť, volať havarijnú službu, noc, dážď, víchrica. no nechcelo sa im. prišli, že nič necítia. trvala som na tom, že ale ja cítim plyn, vytiahli meráky, hľadali, a čumeli. že sa uvoľnil holander. to je taký obrovský šroub na agregáte. a prepúšťal. že to v živote nevideli.
  a taky čumeli, že som nosom cítila tak malinký únik plynu, ktorý bol na hranici detekovateľnosti ich prístrojov…..
  našťastie máme staré blbé totál netesniace okná, takže Murinka bola ok ;-)

 • rulisa

  91
  Celek podle mě směřuje k záhubě. Jsme složeni z příliš mnoha pro celek špatných jednotlivců.

  92
  Nepíšu, že nemám širší rozsah odpovědnosti, občas, nárazově, tu a tam, ale že odmítám nést odpovědnost za celý svět.
  To ani nikdo unést nemůže. Zkust to a zblázníš se. Nebo minimálně začneš jednat úplně scestně.

 • rulisa

  93
  Obecný trend je právě převěšovat bojler do sklepů.
  Aby ti nevisel nad nohama či hlavou při koupání.
  Stejně tam dolů chodím skoro každý den, mám tam i pračku. :-)

 • Komorebi

  95

  Se mi nelíbí že máš tak negativní přístup, sama jsi zmiňovala před chvíli prehistorickou minulost a myslíš, že k té záhubě o které mluvíš lidí v ní nesměřovali? V tom případě k ní směřujeme od úplného počátku lidské existence, což je třeba pravda, nevím, anebo je to přirozený vývoj naší planety a nás lidí, já věřím, že příroda a svět se o tohle postará, nemám o to strach a nevěřím tomu, že bysme se tu zahubili nějakým způsobem, denně dochází k spousta změnám a nic není navždy, přesto si myslím a věřím že úplný konec neexistuje, lidé nejsou dnes jiní než před sto, tisíci lety..

 • rulisa

  94
  Ten plyn – žejo!!
  Taky cítím ledasco a jsem na to háklá a plyn mi prostě msrdí i při normálním provozu, kdy se nic neuvolnilo. I tady v práci ho cítím, i kdekoli v bytě, kde ho mají a třeba na něm vaří, cítím to, i když zrovna nevaří. Vadí mi to a děsí mě to.

  A nevěřím, že nemůže dojít k žádné závadě, pokud do toho nikdo nevrtá. Všechno se opotřebovává i jen pouhou činností, každý stroj a každé zařízení, kdyby nic nehrozilo, nebyly by nařízeny ty revizní prolídky odborným technikem – ale i ten technik je jen člověk a nevěřím, že všechno proměří a vůbec je schopen proměřit tak, aby odhalil i malou netěsnost nebo chybku, která teprve hrozí havárií.

 • rulisa

  97
  Samozřejmě že k ní směřujeme od začátku.
  Akorát že dřív se navzájem vyhubila nějaká tlupa s jinou tlupou, pak kmen či rod, časem to vemem z gruntu. Ničíme se pořád stejně, jen naše ničivá síla se úměrně našim technickým schopnostem zvyšuje.
  Na druhou stranu – co bys jako chtěl, abychom se takhle množili a všechno kolem sebe devastovali donekonečna? Jednou to musí skončit. Bylo by logické, kdyby naší vlastní rukou.
  Konec konců i to se v historii opakuje, je to model vzrůstu, rozkvětu a pak úpadku a zániku velkých říší.

 • Komorebi

  95

  No já nevím co si představuješ pod odpovědností za celý svět? To samozřejmě myslím, že není schopný jednotlivec unést, ale můžeš mít odpovědnost za určitý okruh lidí které ovlivňuješ svým bytím a tam si myslím že může odpovědnost opravdu vzniknout, příklad:

  Máš určitou odpovědnost, za lidi které ovlivňují tvé články na blogu.

  Protože odpovědnost za věci které říkáme a děláme bychom měli mít.

 • Komorebi

  99

  No okej, ale tak potom mluvíme o vyhubení určitých národů/ras a ne lidstva a světa ne?

 • rulisa

  101
  Úměrně našim technickým možnostem a moci jedinců, jejichž agresivita a mocenský pud převyšují jejich inteligenci. Protože ti vždycky budou nahoře. Vždycky se tam nahoru proboxujou.

 • SV

  „Tak, jak to mají, to cítí jako správné.“ notak potom je všetko v poriadku ;-)

  aj keď sa to mne teda správne nezdá ani trochu….
  nechápem, ako sa môže niekto k svojmu životnému partnerovi a otcovi svojich mláďat takto správať…..

 • rulisa

  100
  Ano, to mám a proto třeba taky věčně bojuju s Ratkou, abych uvedla na pravou míru to, co ona zamlží, protože chci, aby věci vyzněly tak, jak jsem je myslela já, ne překrouceně, protože je to moje odpovědnost, pokud je na začátku moje sdělení.
  Nicméně nemám odpovědnost za to, že někdo něco udělá jakože „rulisa to tak napsala“. Třeba jestli se někdo odstřelí poté, co si teď přečetl něco z mých defétistických prohlášení.

  Já mám odpovědnost za to, že vleju do řeky svůj pramen, dám ho k dispozici, případně nebudu mlčet, pokdu se mi nezdá pramen od někoho jiného – na ostatních je, aby si ty prameny, co kolem nich tečou, poskládali ve svou řeku nebo rozhodli, co z toho patří rovnou do čističky. :-)

  Moje odpovědnost končí tam, kde začíná odpovědnost někoho jiného. A za svůj život ji má každý dospělý a soudný člověk sám.

 • SV

  Ratka 10: „co se týče matriachátu v rodině….ono to tak je. ženy jsou náročné a nakonec záleží na jejích inteligenci. zda chtějí mít muže jakž takž zachovalého :-) “

  nejak som to nepochopila…..
  Ratka ty máš dojem, že matriarchiát je nejaká bežná samozrejmá vec? 8 – )
  že všetky ženy sú náročné? 8 – )

  no a tá posledná veta, to som už z toho los ;-)
  takže ak chcem mať partnera jakž takž zachovalého, tak sa k nemu mám správať ako k handre?! ;-)

 • SV

  „A prý bych si taky měla někoho najít, abych nebyla na stáří sama.“
  to záleží na tom, ako to cítiš ako správne ty sama.
  btw, sa ich opýtaj, ako sa to robí, bo ja som túto vetu doteraz nepochopila.
  viem si predstaviť nájsť si vhodný byt, auto, ponožky, dokonca aj psa, ale partnera? 8 – )

 • rulisa

  106
  :-))

 • ratka

  81. snad se dalo pochopit z řečeného, že pod točením myslím vědět předem každý krok. Jaký vývoj? jaké poznání? když je vše předem dané. neříkám že se točím teď. to mě špatně chápšš.

 • ratka

  105. poslední věta. naopak :-) tedy žádnou pánvičkou přes hlavu :-)))

 • Liška

  82 Komorebi
  díííky za tip, koukám, že ten Osudový dotek jsem měla poznamenaný jako jeden z filmů, co chci vidět. Možná se na něj sthnu kouknout ráno.
  On se anglicky jmenuje The Butterfly effect – což mluví o tom, co říkala ru o zašlápnutí motýla.

 • Liška

  aha, mně to sežralo koment, protože v něm bylo anglicky motýl.

 • ratka

  a souhlas s komentem 94. tedy s první větou. uvolnění šroubu… je velmi vážná závada.

 • rulisa

  108
  Nedalo, protože 80 navazovala na 78 a ta na 75. – „Máme život hodně odžitý (tedy mě je téměř šedesát) a tak vím co by mě v životě čekalo. Od dětství, dospívání, první lásky, děti, zaměstnání etc… život jako na dlani.“ – Čili mi z toho vyšlo že ti nejde o každý krok, ale o to, že tím, že už máš hodně odžito, už víš, co tě čeká – obecně. To, co se opakuje v každém životě.

  O nechuti žít to detailně známé jsem psala já, s tím, že vědět kostru mi nevadí, ale vadilo by mi vědět každý krok.

  Že neříkáš, že se netočíš teď ve svém životě, jsem taky pochopila, ale seplo mi, že se vlastně už teď točíš.

 • rulisa

  112
  No, to se taky točíš, přečti si poslední odstavec svojí 45. :-))

 • rulisa

  Ratko, teď při obnovování Liščina komentáře s motýlem po anglicku jsem našla tvůj do spamu ztracený komentář s odkazem na ten kombinovaný kotel. Už ho nebudu obnovovat, musela bych přepisovat moc čísel komentářů. Nicméně odpovím:
  Tyhle „obyčejné“ kotle jsou teď v ohromných slevách, protože od konce roku 2015 se smějí instalovat už jen jako náhrada za stávající jiný kotel. Nesmějí do nových instalací, tam už musejí být kondenzační.

 • Liška

  110 liščí koment:
  právě teď sleduju ten film Osudový dotek. Docela napínavý. A hned na začátku bylo motto, ne o zašlápnutí motýla, jak jsem mylně předpokládala, ale o tom, že mávnutí křídel motýla na jednom konci země může způsobit něco velkýho, uragán, někde jinde.

 • Liška

  17
  ajo, když jsem to četla, vybavila se mi ta část, že je taky pravděpodobný, že motýli, co máchnou na druhý straně, ten efekt zase zrušej :- )

 • rulisa

  :-)
  Ale záleží, jak zrovna fouká vítr.
  Takže nic není nemožné, nic není zaručeno. :-)

 • ratka

  114. nerozumí, ale nevadí… pokaždé když mě odpálkuješ snažím se psát co nejvíc věcně. něco technického nebo nějakou neosobní poznámku. takž nic…

 • ratka

  tedy nerozumím já…nikoliv někdo :-) cítím to již delší dobu… volím slova opatrně. ano i ty jsi psala o nechuti žít to známé detailně. a psala jsem to i já, protože taky bych nechtěla žít detailně to známé. Kostru máme danou… mládí, dospělost, stáří. To neznámé je způsobilost dvě identické situace vidět různě a to prvděpodobně na základě zkušeností, z toho vyplývají i různé reakce a následně i osud. A to by v tom případě daného nebylo možné … jelikož vnitřní reakce (myšlení, slova, skutky) by musely být stejné. Jedinou variantou by asi bylo násilné ukončení osudu. Tak jsem ten KOmorebiho komentář pochopila.

 • ratka

  Film Osudový dotek jsem viděla… asi je to tak dva roky. Vzpomenula jsem si když jsem koukala na recenze….Jo, je to zajímavé v tom jak to chce člověk dobře ve smyslu správně pořešit a pokaždé z toho vyleze něco nedobrého. Po mě je pointa v tom… že je dobré být neviditelný. (tedy občas)

 • rulisa

  120
  No to tedy nerozumím, protože v 94 jsem tě neodpálkovala já, a to, že v komentáři 45 projevuješ zcela opačný názor než v komentáři 112, se mi zdá pořád, o důvodu jsem nepřemýšlela, to je pravda. Ale když mně jako jediný důvod, proč měnit názor, přijde, že mi někdo přinesl argumenty či fakta, o kterých jsem nevěděla nebo si je neuvědomila, tudíž udělám „Aha…“ – a pak vskutku mám důvod změnit názor.
  Ale napsat něco zcela opačného jen proto, že mě někdo osolil, setřel… to nevím.
  I když chápu, že to člověka asi nutí. Že je to obrana, aby mu dal ten druhý pokoj. Ale nenepadlo mě tohle brát v úvahu – top byhc nikomu nemohl anic říct, pokud si to myslím jinak, ne?

 • rulisa

  121
  No jasněěě! O to mi šlo! O to, že individuální prožívání je na té kostře vždycky trošku jinačí, dáno změnou tebe sama v jiném průběhu života, zkušeností…

  A teď je otázka, která mi leží v hlavě od začátku, a dík které to pořád točím já do toho individuálního prožívání, páč vyšší principy mravní jsou pro mě tady odsud z toho cobykdyby jasné, prostě musím udělat všecko jinak a co nejsprávnějc, a realitu zase zvořu:

  Pokud Komorebiho otázka zněla: „Kdybyste znali celou cestu svého života od začátku do konce, změnili byste ji?“ – tak to znamená, že znám jen všechno to, co bych udělala, nebo i to, co bych cítila?!

 • rulisa

  122
  Ano, čili mozaiku sebe máme pořád stejnou, jen kamínky můžem přeskládávat – co bychom někde opravili, jinde bychom zas něco jiného naopak zhnojili. Vždycky je to něco za něco. Rovnováha.

 • rulisa

  1eště ad 125
  Čili je úplně jedno, co žijem, a rozdíl mezi různými cestami je právě to „cítit“.

 • rulisa

  A naučit se unést, že nesjme dokonalí, že vždycky budem dělat chyby a že to je tak v pořádku, patří to k rovnováze. Ty chyby nás posunují dopředu, umožňují nám cítit a přemýšlet jinak, ne to bezchybné.
  Naše viny nejsou naše chyby, ale to, jak s nimi pak dál uvnitř sebe naložíme či nenaložíme.

 • ratka

  124. jo ta otázka zněla: Kdybyste znali celou cestu svého života od začátku do konce, změnili byste jí? tedy pak nechápu jak bychom ji mohli změnit kdybychom ji znali. přece každá změna, znamená něco jiného… akžže by to bylo jiné a nikoliv známé. Buď znám osud a pak na něm není co měnit, protože osud je známý. Anebo je neznámý. tedy …

 • rulisa

  128
  No právě, a proto jsem se taky hned na začátku ptala, jetsli bych tedy znala i tu alternativu, na kterou bych tu původní cestu změnila.

  Jenže to jsou právě ty nelogičnosti uměleckého ztvárnění podobných morálních apelů. Prostě nejde z toho udělat příběh, aby nikde, respektive na více místech nedrhl a neskřípal, aby tě nenutil přemýšlet, proč se co stalo takhle a ne jinak, když logicčtější by bylo onohle a vůbec nejlogičtější by bylo, kdyby k támhletomu vůbec nedošlo… A proč tvůrci vůbec kladou takovouhle manipulativní otázku, když je to jasná améba a samožer…

 • ratka

  129. mě to logicky evokovalo případ… že bych třeba trpěla a nakonec bych byla zabita (viz případ ukřižování) Zda bych měla podvědomé nutkání se utrpení vyhnout nebo zda bych svůj osud přijala a tím spasila lidstvo. Tedy takto postavené mi to dává smysl

 • rulisa

  130
  To záleží asi právě i na tom, jaká sama o sobě jsi (a nakolik si uvědomuješ, že když se nenecháš ukřižovat, nejspíš té svojí dávce bolesti a zřejmě i předčasné smrti beztak neuhneš, jen bude mít jinou formu) a nakolik bys tam v tom „vím“ měla i to cítění.

 • Liška

  124
  no žejo – to podtržené.
  bych cítila něco jinýho, prootže bych předem věděla, že to bude. Asi bych se víc nudila nwbo se cítila víc bezmocně, vůči průběhu a
  změně. a to by mě přece muselo ovlivnit, tkže nic by nebylo tak, jak jinak. Krom toho jsem si jistá, že kdyby (cobykdyby nemám ráda…) takhle šel život jedne nebo všechny, stejně bychom našli nějakou rovinu, skulinu, něco, co se dá objevovat, a na tom ujížděli, tudy šli. Bylo by to víc jiné, než si nějaký blbý cobydkyby úvahy uměj představit. Neberou do úvahy věechno, tyhle cobykdyby planý úvahy jsou prostě hodně omezený a proto pro mě lichý a naprd. ztráta čas, pokud nevezmu do hry něco víc, třeba ten nápad, co je ve filmu Osudivý dotek. Nebo jinej. Když to film do hry neezme, je to blbábol a nefunguje stejně jako by nefungoval ten život nalinkovanej nalinkovaně. Nebyl by nalinkoanej, i kdyby byl zdánlivě cobykdyby nalinkovanej.

 • Liška

  128
  no právě, ta otázka byla marná.

 • liška

  129 JO

 • rulisa

  Blbábol je krásnej překlep. :-)

 • fousek

  jinak si ale myslím, že v případě, že by se musely instalovat nové trubky a radiátory, jaou přímotopy dobrá volba.

 • rulisa

  Dík.

 • Jirka*

  Náš bojler nad hlavou jsem měl vždycky za strašáka a nebezpečnou věc. Kapala z něj studená rezavá voda, na vaně, přes celou délku, protože odpad byl na druhé straně, se vinula rezavá Rio Grande (za mých dětských let). Sedal jsem si radši opačně, nohama k té plechové krávě, jenže trpěl zadek, masírovaný špuntem s utrženým řetízkem. Pak jsme ho vyměnili za nový, rezavá řeka vybledla, ale těm závěsům ve zdi jsem furt nevěřil.
  Dnes mám bojler nad pračkou, mezi vanou a sprchou. Přestal fungovat, to udělal schválně (rok po přemístění do nové koupelny), musím koupit nový, což oddaluju jak můžu, nemám rád bojlery :-)

  Nevím, jestli ses už nějak rozhodla ohledně vytápění – ty přímotopy stojí za zvážení, ale zkus se podívat spíš po infrapanelech (nebo kombinaci infra a sálavých), klasický přímotop je nejdražší provozní varianta. Nevýhoda je, že hraje roli víc drobností okolo (vybavení nábytkem a jeho poloha, vhodné místo na stěnách, apod.), výhodou je možnost ověření jejich funkčnosti tím, že si koupím jeden na zkoušku (nebo sestavu do jedné místnosti) a zbytek až ve chvíli, kdy tomu budeš věřit (i za cenu dočasně vyššího el. tarifu, než po kompletní instalaci).
  Ale jestli máš někde komín, krbová kamna (nebo klasická) bych si koupil ještě dřív – pokud o tom byla řeč, omlouvám se, nečetl jsem všechny komentáře.
  Přeju dobré rozhodnutí ;-)

 • rulisa

  138
  Dík, Jirko, na tebe jsem čekala.
  (Jako fakt.)

  Já musím mít bojler bohužel zatím nad vanou, protože jenom tam je silná zeď – visí na komíně. Všude vedle je jen příčka, do předsíně a do takové té šachty s trubkama a odpadama mezi kuchyní a koupelnou.
  O krbových kamnech jsem přemýšlela, jenže byt je 2+1 a obýváme ho se synem, každý v jednom pokoji, obývák žádný – nevím, kam ta kamna dát, aby mi to neubralo drahocenný prostor.

  Na celkové náklady nejdražší varianta je elektrokotel a akumulačky. Prý, podle tzb.info. U elektrokotle je to jasné – ztráta na rozvodech. U mě i nutnost investice do částečně nových rozvodů (většiny) a tří radiátorů. (Pokud neprdne i ten deskovej v koupelně a na záchodě). Akumulačky pak asi i pořizovací, případně obnovovací cenou a cenou za nutné navýšení jističů – je na ně totiž sazba jen d25d, takže aby se nahřály na celý den, musejí mít daleko vyšší příkon. Čímž pádem současně odpadá jeden faktor výhodnosti topení na elektriku – výhodnější tarif na VŠECHNY elektrospotřebiče v domácnosti.

  Od infrapanelů mě odrazovali proto, že nevyhřívají vzduch, ale jen objekty, čili dělají tepelné díry v místnosti. Pocit tepla jen přímo pod/před nimi. Nebo tak nějak. Ale do kuchyně ho zvažuju, stačil by mi dát ho nad pracovní místo u kuchyňské linbky a nad jídelní stůl – a aspoň by se mi nepřehřívala lednička. :-)

  Takže jinak jsem váhala mezi obyč přímotopy a kombinovanými sálavokonvekčními přímotopy, případně uvažovala i o akumulačních přímotopech (ale jestli to má cenu, za hodinu proluky bez topení by byt neměl zas tak výrazně vychladnout, nevím…). Případně o tom podlahovém topení foliemi (max 80W/m2) coby formě příjemnějšího zdroje tepla a určité akumulace.
  S tím, že když by něco bouchlo v ekonomice tragicky a my svítili svíčkami víc než jen tu hodinu či den, tak nějaký kabourky nebo petry bych snad do komína v obýváku narychlo taky ještě sehnala…
  Taky nevím. :-)

  Jediný, co vím, že o tom sice intenzívně přemýšlím, ale oddaluju nikoli z důvodu prokrastinace, ale proto, že mám ten starej kotel s rozpadlým roštěm jednoduše ráda, chození k němu, pohyb spojený s jeho obsluhou, jeho vůni, zvuky při zatápění, stát a dívat se, jak se rozhořívá, ohřívá, jak teploměr pomaličku šplhá nahoru… a už teď vím, že se mi po něm bude stýskat. :-)

 • rulisa

  Jinak v současnosti protopím v tom starém kotli za cca 14 tisíc ročně (kupuju tak 35 metráků vždycky na jaře v akci hned po vratce daní), za elektriku platím zálohu 1000.

 • Jirka*

  Jo, to je dobrej rituál, zatápění :-)
  My jsme topili v jednotlivých místnostech kamnama na uhlí a občas mi to chybí. Povinnostmi okolo rodinného tepla mě rodiče vychovávali, zatímco já skřípal zubama. Potřeboval jsem nutně ven, ale vždycky tam stály dva prázdný uhláky, jak napotvoru… Teplo bylo zasloužený, to dneska si ho tolik nevážím :)
  Nevešel by se vám někam do bytu malý elektrokotel? Krátké rozvody, málo radiátorů, žádné komplikace s odkouřením, všechno v jednom podlaží. Třeba Protherm Ray 6K (cca 15.000,-Kč) by bohatě stačil i na ohřev TV a hlavní jištění bytu stačí 3x25A.

 • rulisa

  TAK VÁŽENÍ!
  Střelec nestřelec, ráno jsem přišla ke kotli, páč jsem tam v noci blbě dosypala a on mi vyhasnul, otevřela jsem topeniště a v pravém dolním rožku u dvířek to udělalo …kap…
  Je to studený, zatopila jsem a za chvilku se pudu podívat, jak moc to dělá kap teplý.
  Aspoň do jara kdyby to nějak dotopilo… mám půl sklepa uhlí…

 • ratka

  Dobré ráno, tak snad se podaří… nastartovat a dotopit.

  Mám dobrou zkušenost s infrapanely. Měli je moji rodiče když jsme udělali půdní vestavbu ve starém domě. Měli 3+1 a v každé místnosti panel. Bylo to opravdu nejlevnější řešení, stačilo koupit panel, zavěsit a připojit na elektřinu. Bylo to rychlé a levné. Tepelná pohoda velmi dobrá, rodiče byli staří a měli rádi teplo. Ovšem měli to napojené na noční a denní proud a tak jim panely asi 3 hoďky netopily a to naříkali že jim je zima.
  Spotřeba elektřiny vycházela asi tak jak u tebe… tedy dohromady uhlí a elektřina. TAky prvotní investice minimální jelikož žádné trubky nebyly třeba. Když rodiče z bytu odešli, rozvedli jsme plynové topení. Tedy investovali jsme. Ale to jen proto aby se zvedl nabízený komfort…(zmizí boiler a je možné instalovat termostat) Panely si někdo odvezl. Vím že nestály téměř nic.

 • rulisa

  143
  Jo, zrovna pročítám to o infrapanelech, po podnětu (dalším) od Jirky, a jo, asi by to bylo lepší než klasické přímotopy. Případně zkombinovat dva menší infra na různá místa v místnosti. Taky se mi to zdá asi jako momentální řešení pro mě to nej.

  A že to hodinu chladne… – dneska v sedm ráno bylo venku mínus devět. Kotel vyhasl někdy po jedné hodině v noci (to jsem tak šikovně dosypala, že jsem to udusila). A to už na radiátorech bylo jen mírně teplo, teploměr na kotli ukazoval třicet. Ráno v těch sedm byly všechny radiátory studené. Na nos v posteli to mírně chladilo, ale spát se dalo, i vstát, neotřásala mě zima. Takže proluka hodinu při „celodenním“ topném tarifu by byla prd, pokud nebudu při topení jen bzdít na hraně únosnosti, ale normálně topit na nějakých dvacet až dvaadvacet. To by nahřáté zdi měly udržet.

  (Jinak do kuchyně mi to blbě topí už celá léta, momentálně tam mám taky radiátor studený, teploměr v kuchyni nicméně ukazuje 19° – a dá se to.)

 • rulisa

  Ratko, a zeptám se – když ty panely topily, svítily? Někde jsem zahlídla info o tom, že v z nich v noci jde světlo, že to kohosi rušilo při spaní…

 • ratka

  145. ne, nesvítily…. byly bílé, obyčejné, drsné, bez rámečku a když hřály tak byly normálně teplé tj. dalo se jich dotýkat. Byli spokojeni…. jen když seděli přímo pod panelem tak se jim moc ohřívala hlava….tedy to se jim nelíbilo, že jim hřeje na hlavu. ale záleží jak se umístí, jak se pak točí vzduch. myslím že to je dobrý kompromis. a investuje se opravdu jen do panelů….a pak je třeba i zateplit úniky.

 • rulisa

  Jinak mně zmizí bojler pak pozdějc při předělávce koupelny taky, dám ho dolů do sklepa, a termostat můžeš instalovat k jakémukoli topnému systému krom krbovek a klasického kotle s pevným roštem. Ale výhodou přímotopů a kombinovaných infrapřímotopů je, že máš termostat na každém topném tělese, takže si můžeš nastavovat každou místnost jinak.

 • rulisa

  147
  Tak tak. Investovat málo do rekonstrukce topení, více do rekonstrukce zateplení. :-)

 • ratka

  ještě přehled: http://www.primotopy.eu/infrapanely-a83

  myslím že jsou to ony, ale jistá si fakt nejsem. někdo by měl pak spočítat jakou velkost potřebuješ. Rodičům sloužily 20 let bez problémů.

 • rulisa

  Jo, dík za link.
  Asi začnu tím, že budu hledat někoho, kdo mi to fakt spočítá a ne jen odhadne.
  Ale odhadem potřebuju do kuchyně a mého pokoje po dvou kilowatech, do synova pokoje jedenapůlku, do chodby a záchodu s koupelnou stačí prdítko.

 • ratka

  Tak jsem se byla podívat do starého projektu… v bytě 3+1 (cca 80 m2) bylo potřeba 6x500W panelů infra (obyčejných) tedy celkem 3000W. protože topily furt nebylo třeba ještě nějaké přídavné funkce. mohli některé vypnut když je nechtěli. celé je to stálo v té době 14 tis. CZK (komplet)

 • rulisa

  Super díky. Zrovna čtu další dvě diskuze, kde ty infrapanely totálně poplivali, jak nic nevyhřejí, tři metry od nich je zima, ztrácejí výkon a za pár let mají topnou plochu zčernalou. Jak kdekdo, kdo si je pořídil, přešel zpátky na kamna.
  A pak si z něčeho vyber. :-))

 • rulisa

  Kotel zatím jede, asi když se rozpálí, tak se trochu zatáhne a nebo prosakující voda nestíhá kapat, protože se odpaří. Ideální by bylo držet teplotu kotle cca furt stejnou, furt co nejstejnějc topit, nenechat vyhasnout a nenechat převřít. Což znamená nikam o Vánocích neodjet.

  Já si všimla už loni, že mám tam v rožku horní části topeništních dvířek jaksi divně víc napečeno, ale myslela jsem, že je to proto, že jsou nějak křivý ty dvířka a že to tam třeba víc dehtuje, když kotel celej pozavírám. A ono asi ne, asi to tam, už provlhá delší dobu.

  Kdybych to byla věděla, na celou revizi kotle bych se vy… mohla jsem uštřit 14 set, do jara by mi to nejspíš prošlo.

 • Jirka*

  Psal jsem v noci ještě další komentář, myslel jsem, že tady bude nakopírovaný dvakrát až třikrát – asi nebyla správná chvíle a systém ho sám odboural :-)
  Zmínil jsem ještě variantu malého elektrokotle někde v bytě, s krátkými rozvody k radiátorům (možná i stávajícím). Třeba Protherm RAY 6K (cca 15.000,-Kč) by stačil i na ohřev TV v kombinovaném bojleru a stačila by elektropřípojka 3x25A.
  Ale teď čtu další komentáře, kde píšeš o rozložení nákladů, takže je to asi bezpředmětný…
  Topný výkon se vždycky počítal v úrovni 30 až 50W na 1m3 prostoru (špatně zateplený objekt 50W, nová, dobře zateplená stavba 30W) a pak se jen přihlíželo k typu místnosti a k velikosti oken, s porovnáním světových stran. Ale to asi už víš – podle tvého odhadu výkonu to odpovídá běžným rozměrům obytných místností.

 • ratka

  154. jj. to už je pak otázkou komfortu. za málo peněz, málo muziky…tedy není to stejný jako radiátory s regulací. Proto jsme přešli na plynový kotel. I když sloužily panely 20 let (bez problémů) bylo to takové provizorium. Rodiče nechtěli investovat….a my jim do toho nekafrali. teprve po jejich odchodu jsme to renovovali. vyměnili okna, vylepšili zateplení a instalovali plynové topení.

 • rulisa

  156
  Jirko, napadals do spamu, asi kvůli anglickým názvům takto vyhodnocen antispamovým filtrem. Už jsem to obnovila.

  Takže: Jištění mám zatím 3×16, na přímotopy bych taky musela žádat o zvýšení na 3×25.

  Byt má podle plánku přiloženého ke kupní smlouvě 64 m2, krát cca 2,55 = cca 163 m3. Krát 50 W by bylo cca 8,2 kilowat (zaokrouhluju nahoru). Ale okna jsou plastová, problém je jen s tím osazením parapetů, ty by stačilo sundat, dopěnit a zas nandat. Takže snad by mohlo stačit počítat třeba jen 40 – 45 W, pak by to celkem dělalo 5,5 – 7,5 kW, což odpovídá docela přesně tomu, co mi tu odhadli od oka na sobě nezávisle čtyři řemeslníci (dva topenáři a dva elektrikáři) – říkali „tak sedm kilowatt by mělo stačit určitě“. :-)

 • rulisa

  A vyměnit vchodové dveře! Teď jsem se ohnula k zemi, cosi zvednout, a neskutečně spodem táhne. :-(

 • Jirka*

  Děkuju za pomoc :)
  Ty tepelné ztráty je potřeba počítat pro místnosti zvlášť, půjde to ještě trochu dolů, asi tam budete mít prostor, který není potřeba přímo vytápět (například chodba). Při výběru kotle je pak nutná minimální úroveň výkonu, abyste ho správně uškrtili – třeba u toho… radši nebudu značku psát, abych zas nespadl do spamu :-) u toho modelu byly dvě ohřívací tyče, každá po třech kilowatech, takže by to mělo být 3 až 6kW (u devítky ještě třetí). Vzhledem k tomu, že účinnost elektrokotle je téměř stoprocentní, dá se dobře porovnávat příkon a topný výkon – třeba s těma přímotopama, které by byly náročnější na jističe.
  Chtělo by to pozvat topenáře, aby ti řekl, jestli půjdou použít staré radiátory a kalkkulovat jen přívodní trubky a drobné úpravy vodovodních trubek (když půjde umístění nějak dobře vyřešit).
  Držím palce.

 • Jirka*

  ad 159:
  stačí těsnící kartáč pod dveře, zítra pro něj jdu, mám stejný problém :-)

 • rulisa

  160
  Na jističe by to mělo být stejné…
  Topenáře jsem tam měla, elektrikáře též.
  Vyjadřují se mlhavě, elektrikář kalkulaci slíbil, ale zatím nedodal a topenář teď od rána do noci lítá po revizích a kotlíkových dotacích, co musejí být do termínů. Tak mou kalkulaci až po novém roce.
  Ale předběžně to viděl na výměnu právě těch tří radiátorů v místnostech, co jsou ještě staré žebrované litěné a u dvou z nich nejde otočit kolečkem. Trubky jsou dělané na samotíž, takže tlusté a vytahané ze sklepa v různých rozích bytu, takže po umístění elektrokotle do bytu (třeba do předsíně) by musely být prakticky všechny nové. Natažené jinak.

 • rulisa

  161
  Tím si nejsem jistá, už jsem tam lepila i těsnění, ale na vrstvy, protože dveře jsou mírně zkroucené v dolním rohu pod klikou, takže doléhají nerovnoměrně.
  Ale zkusit to můžu.

 • Jirka*

  163 – Ten kartáč by to mohl líp pobrat, i nerovnoměrně – u mě třeba kvůli velké mezeře u nedopoložené dlažbě. Akorát mám problém s všudypřítomnýma psíma chlupama.
  Trubky určitě nové – trasy podle možností – třeba i do sklepa a pod stropem do stávajících prostupů, ale kratší, levnější a bez nutnosti izolace radši u zdi v bytě, jestli ti to nevadí pohledově.

 • rulisa

  164
  To jsou stejně trubky kolem dokola tří čtvrtin bytu…
  Nevím, musím si nechat projít hlavou.
  Ty přímotopy kombi s infra mi zatím přijdou praktičtější. Nataženej drát v liště… I s tím, že časem bych třeba při dalších přestavbách přidala místy folii do podlahy.
  Nevím. Navrhujte, sdělujte zkušenosti či i „odslyšenosti“, budu ráda.

 • rulisa

  Teď jsem byla osahávat podklahy, a ono to od dveří asi až tak úplně není, spíš prostě táhne chlad po podlaze v místech, kde to není zatepleno zespoda od těch sklepů.
  Takže po likvidaci teplovodních rozvodů od uhelného kotle to ještě bude chtít podlepit polystyrénem společné sklepní prostory.
  Ty dva sklepy pana T. už asi nezvládnu prosadit, ale čert to vem. Aspoň něco.

 • rulisa

  Bože… jdu radši uklízet, nebo mě klepne z toho úsilovnýho přemýšlení.

 • ratka

  166. opět mohu dát k „dobru“ jen subjektivní zkušenost. Zateplení zespoda (od sklepů) nevede ke kýženému výsledku pokud není zateplena venkovní zeď… teplo uniká po tepelných mostech bokem. U švagrové se velmi osvědčilo zateplení zevnitř i když to odborníci nedoporučují ale ona si tam bydlí jako krtek v díře a má tam teplo. Na podlaze dřevo a na dřevě koberec. Co se týče dveří, souhlas s Jirkou, že kartáč to jistí… ideální je takový výsuvný co vyjede po zavření dveří, ale stačí obyč. Někdy stačí dřevo (nebo i plovoucí podlaha) a pořádně zalištovat dokola, před dveře se nakonec položí vycpaná žížala :-))

 • rulisa

  Když ony ty dveře táhnou nejvíc cca v úrovni spodku pantů…

 • rulisa

  Kotel zatím vytéct nehodlá. Udělám tohle: Obvolám ještě tak dva až tři topenáře plynových kotlů a nechám si udělat konkrétní cenovou nabídku se vším všudy. S variantou přes zeď a do komína.
  A totéž s tou elektrikou.
  Pak, už s cenama v ruce, pudu za panem Tichým a napřímo se zeptám na to odkouření přes zeď a na to zateplení.
  Pak se rozhodnu.

 • rulisa

  A někde mezi tím je „pudu za šéfem a sdělím, že mě má na přesčasy zas nejmíň na dva roky, jestli mi na to zas pučí…“

 • ratka

  171 :-))

 • Saul

  171:
  S topenim nevim,ale radu bych mel.
  Nech si ty prescasy zaplatit a nemusis si pujcovat:-)

 • rulisa

  Platí mi je. Proto mu můžu vracet. :-)
  Na hotovosti mám tak na ty přímotopy. Pokud bych chtěla do plynu, musím si půjčit.

 • rulisa

  Ehm, před chvílí jsem řekla synkovi: „…no a když pudem do plynu…“ – „Tak dík,“ odvětil.

 • Liška

  175
  Uááá

 • SV

  175 Ru: :-)))

 • fousek

  158: varianta s elektrokotlem a novýma trubkama, jak říkal Jirka, se mi nezdá špatná. K přímotopům se zase musí natahat dráty, takže by to nebylo ani moc složitější. Cenově ale nevím.
  Jirkou jmenovaný nejmenovaný kotel (česky by se jmenoval Profesionální Teplák Paprsek) mám v 9kW variantě a v pohodě stačí na celý barák – 120m2. Na dobře izolovaný barák. Taky ten kotel trochu hučí, ale určitě míň, než plynový.

 • rulisa

  Plynovej kotel hučí?
  Elektrokotel je podle všech možných tabulek a výpočtů na vytápění elektrikou nejmíň hospodárná varianta.

 • ratka

  179. trochu jo… když běží tak vrní, a někdy i bouchají

 • fousek

  179. určitě. Bývá slyšet blafnutí plynu při zapálení, dýchavý hukot, když hoří a oběhové čerpadlo.

 • fousek

  179. neumím posoudit. S přímotopama jsem nikdy dlouhodobě nebydlel. I když mi není jasné, proč by měly být hospodárnější, než teplovodní elektro. Pokud teda trubky nevedou přes místa, která se nemají vytápět.

 • ratka

  182. proto je důležité mít „vše“ pouze ve vytápěném prostoru. netahat to někde přes beton či překlady.

 • rulisa

  Jednak asi s přihlédnutím k pořizovací ceně a nákladům na údržbu a jednak argumentují potřebností nahřívat na menší teplotu, tedy ty sálavé přímotopy či infra.
  Jenže bych řekla, že 90 % z těch výpočtů a pochvalných recenzí je spíš od prodejců.
  Nevím. Počkám na přesný cenový odhad toho plynu.
  A pak budu zas řešit, jestli vložkovat komín, nebo přežít hukot v bytě.

 • ratka

  184. tady asi musí nastoupit selský rozum, a taky se podívat do různých domácností jak jim to funguje. Třeba ten soused u Vás v domě s plynem. Jak to má on a je spokojeny?

 • rulisa

  Oba sousedi v domě mají plyn už dávno instalovaný, takže kotle, které už dneska mít nejde, nekondenzační, ten nahoře má turbo skrz střechu, ale v místnosti, kde se moc nebydlí (to je ten velký spojený byt), můj soused na patře má kotel ve sklepě dole s vývodem do komína, ale vložkováno za krále Klacka, čili za úplně jiné ceny.

  A prý měli hezčí teplo, když topili uhlím, ale žádný z nich zpátky na uhlí nepřešel. :-)
  Soused na patře protopí cca o tři až čtyři tisíce víc než já. Ale má severnější byt.

 • ratka

  186. a opravdu není možné instalovat obyčejný kotel? Někde jsem četla že se jen nesmí vyrábět… tedy se doprodávají zásoby. Možná špatně čtu nebo chápu, ale ten zákaz instalace by měl přijít až v roce 2020.

 • rulisa

  Nesmí se instalovat v nových systémech, prý. Smí se jen vyměňovat už instalované.
  Ale nemám to na sto procent.

  Jenže i kdyby se to ještě nějak dalo zašolichat – tak co když to bude jako s kotli na tuhá paliva? Od roku 2022 nesmíš mít horší třídu, jinak pokuta jak kráva. A na všechno předkládáš revizi. Co když si vymyslej páni nahoře totéž pro plyn? Víš kolik lidí dneska pláče, protože mají pár let novej litěnej kotel poloautomat na uhlí, ale musejí ho dát za pět let pryč, protože nesplňuje třídu? Nerada bych takhle dopadla s kotlem na plyn.

  Je to buzerace ukrutná. Draní z kůže nejobyčejnějších lidí kvůli obratům a zisku výrobců a obchodníků. A úředníků.:-( Kamuflovaná nějakou ochranou životního prostředí. Co je na tom ochrannýho, když se budou likvidovat tisíce výrobků zbytečně… Kvalita kouře z uhlí a dřeva stejně nejvíc závisí na způsobu topení, ne na typu kotle.

 • ratka

  188. asi bych to přece jen prověřila… dívala jsem se ale, že kondenzovaný kotel může přes zeď (do 3 metrů) tedy ušetříš za komín a kotel se dodává (většinou) i s odkouřením tedy komínem. taky jsem četla že litinové radiátory si můžeš ponechat… akorát je nájezd pomalejší, ovšem zase voda déle topí. jenže u kondenzáků jde o to že je výhodné topit furt… tedy nenechat vychladnout otopnou soustavu. TAkže teoreticky by jsi mohla použít to co máš a vyměnit teprve až bude nutné. Tedy jako šetřivec ( to jsem) vždycky koukám na nejjednodušší (primitivní) řešení. Kotel bych si dala do bytu… někam do kuchyně pokud by to šlo nebo do koupelny. Hned přes zeď odkouření a pokud by bylo možné napojit na stávající radiátory. Pokud by to nešlo tak bohužel … ale všecky trubky vevnitř a vzít to nejlevnější provedení jaké existuje :-)) V tomto nemám zábrany, není co zkazit. Boiler nebudeš potřebovat, zbytečně žere, takže se pak nabízí otázka… že když už ho máš, tak zda ještě nepočkat až si našetříš dost peněz na rekonstrukci. žádné půjčky. tuto zimu ještě přežiješ. a budeš to řešit až za rok. tedy tak bych to dělala já, jsem velký pragmatik. Kotle půjdou asi s cenou dolů… to jsou jen takové úvahy za mne, jak bych uvažovala kdybych to musela řešit. Sama říkáš že uhlí ještě máš. Takže to nespěchá

 • rulisa

  Jo, kondenzačnímu kotli spíš vyhovuje víc vody v soustavě než míň. Ale jde o to, jestli ty starý litěný radiátory nezačnou týct, jakmile se v nich zvětší tlak po přechodu ze samotíže na nucený oběh – což bývá v drtivé většině. V Ch. jsme to po instalaci automatu taky prubli, že jako že by to mohlo vydržet, a nevydrželo. :-) Tekly uprostřed topné sezóny, nic moc…

 • ratka

  tedy pod obyčejným myslím bežný plynový kotel s účinností kolem 90-92 procent… nikoliv kondenzační ktrý má mít (teoreticky) přes stovku. zákaz se měl týkat nějakých starých nevýkonných kotlů (70-80%) Ty nojvějí typy jsou všecky přes 90 a tudíž by se jich zákaz týkat neměl. Ale to píšu bez detailního nastudování… tedy jen z toho co jsem nakoukla zběžně.
  Tedy běžný levný plynový kotel by zakázán být neměl…
  tady přehled a harmonogram účinnosti
  http://energie21.cz/revize-kotlu-se-blizi-je-na-case-si-poridit-novy/

 • ratka

  190. asi bych to zkonzultovala s nějakou firmou, které důvěřuješ… stejně si někoho nějakou musíš vybrat a nechat to nich. tedy nechat je v klidu dělat jejich práci :-))

  Pokud máte plyn… tak bych asi šla „do plynu“ :-)))

 • rulisa

  189
  Jinak tu instalaci vidím podobně, pokud to půjde a není zas nějaké další nové nařízení, které by to zhatilo.

  Ad bojler – mám na něj lacinou sazbu D25d, není to dražší než plyn, možná o pár halířů. Díky tomu ale zas za lacino peru a meju v myčce, když teda v myčce meju, většinu spíš v ruce. Ale peru často a na dvě máchání, tam se ta bojlerová sazba vyplatí. I pečení třeba buchet nebo cukroví se snažím trefit do nízkýho tarifu.

  Ale až budu dělat rekonstrukci koupelny, můžu to vzít i s výměnou bojleru za kombinovaný – v zimě to ušetří, v létě zas taková spotřeba teplé vody není, to se koupu většinou v rybníkách a lomech. :-))

 • rulisa

  192
  Ve středu mi přijde na cenový odhad zavedení plynu chlapík, kterého mi doporučili kolegové v práci, že je solidní a že s ním byli všichni spokojení. Tak uvidíme.

 • Saul

  194:
  Ajaj…:-;

 • rulisa

  Co zas? :-))

 • Saul

  No nic no,jen mi tak napadlo,ze pristi clanek bude o nasi solidnosti:-)))

 • rulisa

  Ajo, už mi to asi docvaklo. :-))
  Ne, tenhle podle popisu bude opravdu jen v rámci řemesla.
  Zato onen topenář už ví, že mi kotel kape, a chytal se za hlavu, že teď zrovna neví o žádným, co by se tam dal v nejhorším strčit do jara. Všichni, co teď měnili kotle, to dělali v rámci kotlíkových dotací, a to se musí starej kotel ekologicky s dokladem zlikvidovat. Ale prý se bude koukat. A tu revizi bychom prý když tak přepsali na ten druhej, kdyby bylo potřeba.
  Eště se budu zkoušet ptát taky po něčem všude po známých, kape to o trošku víc než včera.

 • rulisa

  Mám strach. Topenář říkal, že se to sice i může zatáhnout, ale že pravděpodobnější je, že jednoho dne přijdu ke kotli a ten bude bez vody. Rovná se voda bude všude okolo.
  Měřila jsem spád podlahy, poteče to ke mně do sklepa, kde suším prádlo a skladuju kdeco, a vedle do sklepa k panu T., kde nevím, co má.

  Za chvíli půjdem se synkem přeskládat ty pytle lepidla na polystyren a stěrky, co mám v tom svém sklepě. Vyslovila jsem nahlas myšlenku, že bych měla varovat pana T. , aby si taky mohl něco přeskládat, a syn vyskočil jak čert z krabičky, že Jen to ne, proboha to ne… – protože když pana T. jenom vyplavíme, bude nasranej, ale bude to prostě havárie, kdežto když ho přijdu varovat, bude mě prudit a dusit, abych tomu předešla okamžitou výměnou nebo vypuštěním kotle, a když to neudělám a vytopím ho, tak to bude nejspíš chtít i zaplatit a vynadá mi strašně, dostanu to vyžrat aji s úrokama až do středověku.

  Tak na to prdím. Jsem zbabělec. :-)

 • Saul

  klid Ru!!
  Ciste hypoteticky…predstav si,ze mas idealniho partnera,laska jak svina a zrovna toho topenare.
  A on ti rekne,at se o nic nestaras,ze to zaridi.
  A bylo by po lasce:-)

 • rulisa

  200
  Proč? :o)

 • Saul

  199:
  Dnes jsou lepidla a tmely,ktery zalepi vsechno,ne na veky,ale na dost dlouho,aby z toho nekdo nemusel mit strach.
  Pan topenar asi rad subinky:-0)

 • rulisa

  Ty máš zas dneska nějaký zaroh myšlenky… Proč by mělo být po lásce, kdyby mi řek, ať se o nic nestarám, že všechno zařídí?
  A jaks přišel na to, že má rád subinky? :-)

 • Saul

  201
  Protoze by ses starala:-)

  Ale ta 199 je tezce schizofrenni:-0

 • rulisa

  Kotel ničím nezalepíš, vodním sklem se to dá zkusit zevnitř, ale to musíš natlakovat do skoro vypuštěnýho kotle a prohnat jím ten roztok za horka a nepustit do okruhu. Nevím,jak bych to dělala. Není tam kohout. A někdy se dá kotel zavařit, ale ne devětatřicet let starej.

 • rulisa

  204
  Ajo, já myslela, že by bylo po lásce z mojí strany. :-))
  Tak to jo, už to chápu.
  A co je na té 199 schizofrenního?

 • Saul

  203:
  Ale houby zaroh…
  Je mi fajn.
  Prisel jsem dnes vecer do spolecnosti,kde jsem byl pravidelne zvan a pravidelne jsem se nedostavoval a ted mi to tak nejak vyslo,tak jsem tam na jedno pozvani prisel,snazil se byt v koutku neviditelnej a ta spolecnost si mne nasla a krasne prijala,jakobych si odskocil jen na cigaro.
  co je proti tomu laska a topenari:-)

 • Jirka*

  199) – a teď si představ, jak bude pan T. nasraný, až po havárii zjistí, že sis dala v předstihu všechny důležitý věci stranou a jemu nic neřekla ;-)

  Ještě malá agitace za elektrokotel:
  – nízký tarif na vytápění elektrokotlem je dvacet hodin denně
  – kondenzační plynový kotel vyžaduje nízkoteplotní návrh těles (musí být výkonnější, respektive větší tělesa)

  Zkoušela jsi tohle porovnání nákladů? :

  http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

 • rulisa

  207
  A to není za roh, když napíšu, že máš myšlenky za roh, a pro tebe to vyzní jako že ti sděluju, že je ti blbě? :-))
  Co to bylo za společnost? Stačí přibližně. :-)

 • rulisa

  208
  Obě odrážky vím, a protože s tzb pracuju pravidelně a dlouhodobě (viz komentář 20) :-), mám dík tomu i spočteno, že těch 20 hodin denně nižšího tarifu mi nejspíš nevykompenzuje rozdíl ceny kilowatty. Nemáme tolik spotřeby ve vysokém tarifu (viz komentář 193).
  Ale ještě zjišťuju ceny přesnějc.

 • rulisa

  Pro info poslední roční faktura za elektřinu, sazba D25d (8 hod NT):
  Vysoký tarif: 1 303 kWh
  Nízký tarif: 2 362 kWh

 • Saul

  209:
  1.odstavec
  Na otazky vytunene zenskou iracionalitou odpovidam ANo,mas pravdu,dikybohu ze mi je ta pravda nedostupna:-)

  Amateri to byli:-)
  Opravdu to maji i v nazvu spolku,ktereho jsem prej furt clenem
  Ale fakt mne to potesilo,jak se ke mne po mesicich nepritomnosti hlasili a zvali mne na svoje dalsi akce.
  Kdyz se proste clovek nekam zaradi,tak tam je.
  A kdyz tam nechce byt,da to vyrazeni vic prace,nez kdyz chtel.
  Ale ja jsem chtel a chci,jen se do toho pripletly jiny veci.

 • rulisa

  212
  2. odstavec
  Hezký. :-)

 • Liška

  207 Saule
  dobrýý :- )

 • Jirka*

  210) Pardon, mělo mě to trknout, přeřadím příště na vyšší level :-)
  Ještě jsem chtěl drobnost k tomu zateplení, které zmiňovala Ratka – ano, největší problém je u otvorů, pak nejsou na řadě zdi, ale strop (nad hlavou). U podlahy je spíš důležitý povrch pro nohy, zateplení ve sklepě má smysl v případě hodně studeného prostoru, ale téměř jistě se někde objeví plíseň, což, bohužel, platí často i pro zateplované zdivo zvenčí. Je to těžký rozhodnout – buďto uškodím zavřením konstrukce, která pak nebude přirozeně vysychat, nebo budu částečně topit kolemjsoucím – ten překlep s/d ani nemusím opravovat :-))

 • rulisa

  Vidíš, a o stropu mě Ratka i můj tatínek ujišťují, že není třeba zateplovat, pokud nade mnou někdo bydlí.
  Jenže tady jsou stropy jen železobeton a pak už krytina, tak si myslím, že sousedy nad sebou asi vytápím docela dost.

  Ve sklepě, pokud tam nebudu topit v kotli na uhlí či dřevo, bude zimní teplota kolem šesti stupňů.
  Plíseň se v bytě v rozích a na vnějších zdech objevovala před zateplením těch stropů, teď už téměř ne.

  Taťka mi radí zateplit vnější plášť minerální vatou, prý to takhle udělal u vepřovicovo kamenného baráčku po babičce a ten naopak pěkně vyschl. Plíseň žádná.

 • Jirka*

  Aha… stropem to utíká, ale já pořád přemýšlím podle sebe, na půdě mi mrzne. U sousedních obytných místností to samozřejmě není tak akutní, ale je to podobné, jako ohřívání zdí za radiátory – když zajistíš jen malou odraznou konstrukci, bude to hodně znát. Minerální vata s kolmým vláknem určitě ano, ještě pohlídat prodyšnost omítky a nátěru, má i lepší požární vlastnosti.

 • rulisa

  Jaká by měla být ta malá odrazná konstrukce, aby se moc nesnížil strop?

 • Jirka*

  Tady bude asi nevhodná kombinace žb stropní desky a malé světlé výšky místností, takže se možnosti asi zúží jen na lepenou tepelnou izolaci. Tím výrazem „malá“ jsem myslel menší tloušťku tepelné izolace, která nemá klasickou úlohu kompletního odizolování nevytápěného prostoru, ale jen oddělit konstrukci, která teplo odvádí (i když to není v tomhle případě tak drastické). Nalepit a místy přišroubovat polystyren, nebo bezpečnější vatu a přes síťovinu omítnout – jestli to jde, tak aspoň 30mm.
  To jsou panely, nebo vyztužená litá deska?

 • rulisa

  Ičko a mezi tím beton, bytovka z padesátých, to ještě panely nebyly.
  Polystyren 3 cm snad ani nemá smysl, nebo má? Vata nevím, co konkrétně je, jestli nějaký desky… Mohl bys mi to prosím nalinkovat do mejlu?

 • ratka

  220. i 3 cm má smysl… předpokládá se že nahoře v bytě nemrzne :-))) nebo jen polystyrenové (ozdobné) kazety. ty se taky dávají.

 • rulisa

  O těch jsem taky přemýšlela, nemusely by se omítat, ale nenašla jsem zatím žádný, co by na mě nepůsobily jako ukrutnej kýč. A jako pěst na oko v tomhle bytě.

 • ratka

  :-) ale jsou levné a zas tak hrozně nevypadají. třeba jen bíle a bez vzoru

 • Saul

  Ja zacinam mit mrazivy pocit Ru,ze to dopadne jako s tim autem.
  Budes sice odbornice na kotle,ale znalosti o nich si budes doplnovat v pokoji nad ohynkem z parket:-0)

 • ratka

  224. bude přesně vědět co nechce :-)

 • Saul

  No prinejhorsim se obetuju a zajdu do sklepni vycepny prezdivane U smradlave ryby,kde mne pred lety skoro marne vyhazovalo 5 dvoumetrovych chlapu.:-)
  Tam chodi muj spoluzak z ucnovskych let.
  PAN topenar.
  Info ale predam jen s uctenkou za obcersveni,ktere k predani presnych informaci ten odbornik potrebuje.
  Jen nevim,jestli se to takto vubec vyplati:-)

 • rulisa

  224
  Ano, tato možnost mě již též napadla. :-))

 • rulisa

  225
  Jo. :-))

  226
  Každá pomoc i rada dobrá. :-)

  Ale víte co, zatím jsem v pohodě. Spíš se mi to líbí, konečně se ledy hnuly a musela jsem to přestat odkládat. A musím konat.
  Konám já ráda.
  A navíc mám letos pocit, že bych na vánoce nemusela omarodit.

 • Saul

  226:
  On ale neni je pan topenar,ale taky tak trochu pan Lorenc ze Sverakova Tam na samote u lesa.
  Pred par lety spadl ze strechy(co delal jako topenar na strese mi nikdy nedokazal uspokojive vysvetlit),chodi o berlich,zasadne v monterkach , opravdu jako pan Lorenc funguje a je velmi vazen:-)

 • rulisa

  Super. Když tak mu pošlu fotky bytu, plánek už mám v počítači v práci. :-)

 • Saul

  230:
  Tak jak ho znam,fotky bytu by mu nestacily:-)
  Layout:-) bytu posli me,ja uz to nejak zmanageruju:-)
  Teda pokud se uz neuchlastal,nebo se neuchlastam ja,nez se potkame.
  To je holt ten boj nas jemnych duchovnich bytosti s hmotou:-)

 • rulisa

  Tak zítra z práce. :-)

 • Saul

  Tak jeste ho mam ulozenyho v mobilu.
  No,to zas bude akce…5 vodek na stare vzpominky,dalsich 5 na soucastnost a potom budeme u piv resit tve topeni.
  Ale ver nam-)))

 • rulisa

  Věřím!

 • Jirka*

  220)
  Třeba Isover NF333
  ale omítá se hůř, než polystyren (ten má navíc lepší tepelný odpor) jenže polystyren není moc dobrý z požárního hlediska – plánujete v dohledné době zákládat požáry? :-)

 • rulisa

  Už ne, ten první nás moc nenadchnul. Dost to pak smrdělo.

 • rulisa

  Koukám, že ten isover NF333 je psanej jako fasádní…
  A jak se liší ve vlastnostech kolmé a podélné vlákno?

 • Liška

  224 :-)
  226 to bude akce!

 • Liška

  ru,
  asi neomarodíš na vánoce, protože jsi ve svým živlu – nějakou oblast prozkoumat, všechny výhody a nevýhody posoudit… no a pak možná 224 :) ale rozhodně informovaně!!
  Taky bych chtěla umět se tak ponořit do něčeho, co potom vede k nějakému budování. Pořád mě to ještě nezačalo bavit. Jen málokdy, ale končím tím, čím začnu – u prohlížení fotek (bytu apod.).

 • rulisa

  239
  Každý je na něco. Mně zas chybí to tvoje tvoření pro tvoření – byt dokážu vymyslet, nakreslit nábytek a technický řešení, spočítat, poshánět – a pak nevím, co dát na zeď.
  A než to vymyslím, tak si zvyknu, že na té zdi nic není, a tím to končí. :-))
  Mám takových v bytě několik. Včetně nedodělaného zrcadla do předsíně a vestavěných polic ve výklenku v kuchyni.

 • Jirka*

  237)
  Fasádní jo, ale i na kontaktní lepené podhledy – původně jsem měl zato, že kolmé vlákno líp zajišťuje paropropustnost, ale asi je to nastejno. Hlavní rozdíl je v tuhosti materiálu (podélné vlákno víc pruží) a navazujícími postupy montážního uchycení a zatížitelnosti fasády/podhledu omítkami, obklady apod. Kolmé vlákno má o trochu menší tepelný odpor.
  Ten polystyren je na práci a izolaci lepší, jenže pořád nikdo nevymyslel, jak zlepšit jeho reakci na požár – šedý grafitový polystyren sice něco takového řeší, jenže v oficiálních tabulkách je pořád ve špatné kategorii (ve stejné, jako všechny ostatní polystyreny). Problém je, že při požáru hoří plamenem a teče. Kamarád, který je v aktivní službě říká, že hasiči nemají tenhle materiál rádi a moc nechápou, jak je rozšířený.

 • rulisa

  Super info, dík.
  Takže dovnitř nee.

 • Liška

  To bude byteček!

 • Saul

  242:
  :-0)))

 • barča

  panejo, tady se plánujou velký rekonstrukce :-)…..super.
  vzpomněla jsem si na tvůj článek – seriál o rekonstrukci kuchyně…..tak přeju at se daří… krok za krokem!

 • ratka

  245. ahoj Barčo :-))) vítám tě zpět a mám radost

 • barča

  Ratko, díky:-)
  taky mám radost…..velkou!
  máte holky nové články, těšila jsem se na ně :-)

 • rulisa

  Barčo! Už zpátky, to je dobře, že se hlásíš. :-)

  Já zrovna dorazila v mírně podroušeném stavu od soousedů na patře, pan N. během debat o vytápění a jiných přestavbách bytu, jakož i o panu T., otevřel lahvinku, no, původně jsem se tam stavila jen na chvilku, za dvě hodiny mě naháněl syn po telefonu, že ví, že jsem se v práci praštila do té hlavy, tak jestli někdee neležím v bezvědomí po otřesu mozku… :-))

 • rulisa

  Opravy překlepů s emi evidentně nevedou na sto procent, jedno opravím jiné napáchám, tak už to nechám tak. :-))

 • ratka

  248. to je moc pěkné, že si dělá starosti. velmi…

 • rulisa

  250
  Je. Taky si toho cením.

 • Saul

  248,50,51
  To je pekne,ale az se ti jednou nedejbuh neco fakt stane,tak te synek uz nahanet nebude a rekne si
  „no co,matka zas nekde nasava:-0)

 • barča

  248. :-))) je to náročný ty rekonstrukce.
  no, je potřeba probrat všechny podrobnosti a plány, mít informace, aby se pak někde neudělala chyba.

 • ratka

  253. ta se stejně udělá :-))

 • Saul

  254:
  Chyba SE neudela Ratko.
  Chybu udela nekdo.
  Jsem si vzdycky myslel
  ,ze takove vysvetleni staci.
  Po tydennim pracovnim skoleni mi nalili do hlavy,ze nestaci.
  „Human error is not root cause“jsem slysel snad stokrat:-))
  A mozna na tom neco je.
  Lidi proste chyby delaji,musime s tim pocitat a musime tomu predchazet.
  Dokonce i sami u sebe.
  Mozna jsem tomu manikovi,co kurz vedl mohl povykladat nas vystizny vtip,jak si chlap pere trenyrky a nadava“ nikomu uz clovek nemuze verit,nikomu,ani sam sobe“:-)

 • ratka

  255. tedy nevím co je podstatou sdělení… že se chyba udělá je jasné jak facka. Hledání viníků je jaksi subjektivní kratochvíle pro mstivé :-) tedy ehm… funguje to jen jako krycí manévr, mimikry :-)) to oni! já ne :-))

 • Saul

  O hledani viniku mstivosti ta 255 neni.
  Naopak.
  Na tom skoleni jsem se probral z letargie teprve kdyz ten prednasejici kritizoval napravna opatreni ve forme trestani operatoru a jejich lidskych chyb.
  AHA!!!

 • ratka

  no vidíš… trestání! a co je trestání? :-))

 • ratka

  257. jsem ráda, že je to za mnou a že to nemusím ani poslouchat… natož se vymlouvat že tentokrát nikoho trestat nebudu. nebo topit papíry s pokutami.:-(

 • Saul

  256
  Podstatou sdeleni bylo ze prave ne oni,ale ja.

 • ratka

  256. no tak ty, je to jedno :-)) prostě se to děje…. jedna chyba za druhou jak na běžícím páse

 • Saul

  to si delas prdel Ratko?
  Vnimas ty moje(nase)komentare a argumenty ,na ktere odpovidas?
  ty to mas mozna za sebou,ale ja si ten „luxus“ jeste dovolit nemuzu a dojizdim 45km do prace,ktera mi dava nejakej smysl,kde je nastavenej nejakej smer….a ze ktere mne treba ve zkusebce vyhodi…..
  a najdu si jinou a bliz a za vic.
  A budu treba ublizenej jako ty.

 • ratka

  262. uvidíš, jestli ti z toho nehrábne… mě hrabat začalo a musela jsem se rozhodnout. Zda budu sabotér nebo půjdu do prdele. V posledním zaměstnání pobíhal šílený šéf na berlích, honil lidi s holí a rozdával pokuty, které musel vždycky nějaký vyděšený člověk sepsat za jeho dohledu a donést mi na stůl. A já je zahodila. Nikdo se dále nepídil co se s tím papírem stalo. Chyb nadělal ředitel mraky, stejně jako jeho pohůnci… dělníci se to snažili nějak udržet v chodu, tedy jeli si dle zkušeností :-) i s rizikem pojebu, protože věděli že jinak to nejde.

 • ratka

  Vlastně co tady povídám, nevšímej si mě… byl jsi na školení :-))

 • Saul

  259:
  Ja napsat na formular sice spravny,ale datum v jinym formatu,nez je predepsany,tak letim i po zkusebce.
  Ne tak necim topit.
  Takze nezobecnuj sve osobni zkusenosti.
  Kdybych to udelal ja,tak ten zlatej padak,co jsem dostal prochlastam a….a nic.
  Proste staci se rozhlidnout a vnimat.

 • barča

  263. jo, takhle to funguje i v naší fabrice…..k tomu není co dodat. naprosto souhlasím.
  vize šéfů jsou mimo reál….reál se nebere v potaz.

 • ratka

  265. tak jo. To bude pořádkem. Asi tam máte pořádek :-)

 • Saul

  263:
  Proboha Ratko,co to placas?
  Samozrejme,ze mi z toho bude hrabat a jeste vic,nez mi hrabe ted.
  Ale ja proste prijem z prace potrebuji.
  a vybral jsem si praci,kde mi to dava smysl a kde to je sice pakarna,ale ne svinarna.
  a ja jsem si tema svinarnama prosel mozna vic nez ty.

  A tu 264 ti Ru po tvem uprimnem pokani mozna vymaze.:-(

 • ratka

  268. práce jsou různé… po mě moje zaměstnání nabývala hrůzostrašných rozměrů čím víc jsem znala a rozuměla souvislostem. Nedávno jsem byla v Třebíči. Moje první zaměstnání…nevěděla jsem nic, neviděla jsem nic ale suverénní jsem byla ažaž. Dodnes mám z té práce noční můry. Posléze jsme viděla pořád více a více a chápala souvislosti. A noční můry jsem neměla :-)) všecko jsem si poctivě odžila a odtrpěla. Sviňárna to nebyla, ale pakárna jaksviňa, to teda jo :-))

 • ratka

  268. takže ta 269 je o tom, že to pakárna bude a že ti určitě bude hrabat :-) tedy samozřejmě. No nic…

 • barča

  jsem to taky nepochopila tyhle Saulovy výlevy. ale odkejvu, že je to vážný, náročný, stresový protože zkušební doba, peníze…..a celkově tenhle blbej stres blbě zvládá…..leze mu to i ušima….stačilo by možná fyzický chlapský uvolnění …..pak by to nebylo tak hustý třeba a natlakovaný tak jak to ted prezentuje…..

 • Saul

  269:
  V 259 o pracovnich svinarnach pises.
  A ja celou dobu psal ,ze se jim snazim vyhnout i za cenu ustupku,ktery nekomu pripadaji zvlastni.
  To jsem ale asi chytl na tom skoleni,ze?

 • barča

  271. jsem možná drzá, ale prostě toho si nejde nevšimnout……:-) prostě sex by to spravil malinko a ne samozřejmě všechno, ale bylo by to lepší.

 • ratka

  272. ne nepřijdou mi zvláštní…ústupky. Ale asi jsi víc přímější, já spíše vykličkuju doblba.

 • Saul

  27:Jo,doblba.:-)
  To mas za tu 264:-)

 • Saul

  v praci muzes byt natolik prima,nakolik te v tom podpori tvy nadrizeni.
  Jinak ustupky.
  Ja jsem byl primy mimo tu praci,kdy jsem mel nabidky i jine a „lepsi“ moznosti profesni realizace.
  Takze zadne hrdinstvi .
  Ale ani klickovani!

 • Saul

  Jen se obavam,ze Ru tentokrat ten otres mozku ma.
  A pokud ne,tak ho po precteni diskuse dostane:-)

 • barča

  277. nevím proč by mělo….
  jen mi prostě přijde nepraktický ve zkušební době jít hlavou proti zdi……
  naopak, pokud možno moc nevyčnívat, jed s proudem a spíše tedy přemýšlet o tom jak to zvládat všechno……jak si nevyrábět další nepříjemný stres, pokud teda mi na té práci a penězích – místu záleží……

  jasně, poznání v tý zkušební době je mimojiné o tom, že na tu práci mám, nebo nemám a nezvládám…..zapadnu, nezapadnu…..

  a jasně, že je to náročný…..nové věci, nebo věci oproti předchozí práci jinak, nové, možná větší nároky…..

  práce je holt práce s nějakým zajetým neměnným řádem…..zvyknout si na to…..a spíš hledat ve volným čase to uvolnění pro sebe, aby to v tý práci bylo zvládnutellnější, tedy pokud o tu práci stojím.

 • barča

  278. tohle je třeba daleko náročnější pro ženský s dětmi…..protože prostě doma druhá směna. nebo i těžší pro lidi co skutečně žijí sami a řeší prostě další věci, kolem svojí existence.

 • rulisa

  277
  Ru měla včera firemní vánoční veselici a blinkat byla naposledy dneska v pět odpoledne, tak si klidně povídejte, ten otřes mozku tehdá vypadal podobě, co si myslím o vaší debatě, sesumíruju do písmenek asi až zítra. Dnes jen – Saule, nedej se. ;-)

 • rulisa

  Ru už dostřízlivěla, zrovna se chystá na chvilku ven, naseje pupalku a klejichu a ušmikne a zasadí jeden či oba výhonky toho koupenýho bílýho rybízu, aby měl tatínek přespříští rok na roubování.
  Takže jen tolik – posledních cca 40 komentářů je takovým výstižným příkladem, že lidi diskutují, protože potřebují vydat něco ze sebe, a někdy to potřebují víc než vnímat tutéž potřebu u druhého.

  Je dobré občas se nemoct zapojit a jen uvidět. Budu si to připomínat, až se zas budu zapojovat.

 • ratka

  281. to se mi stává, když jsem na cestách… :-)

 • Saul

  281:
  Mozna je lepsi nepripojovat se vubec.
  Diskuse je pro mne hra,souhra,nebo klidne i souboj argumentu.
  Kdyz je argumentace shozena tvrzenim,ze je to stejne jedno,tak uz to neni nic z toho,
  To je proste hozeni vidli do nazoru oponenta.
  Nez takova diskuse,to uz je fakt lepsi jit si zasukat a nepohorsovat zdejsi diskusni elitu nejakou argumentacni logikou.

 • rulisa

  281
  Hledám, kde tě kdo shodil tvrzením, že je to stejně jedno…

  Jestli myslíš Ratku ve 261, tak to mi nepřijde jako shození argumentace, ale spíš jako snaha vysvětlit, co měla na mysli ona, že je jedno, kdo ty chyby dělá, ale že je prostě fakt, že je bude dělat pořád, i přes jakákoli školení (jejichž cílem je – podle mě k úžasu správná, fakt čumím AHA – výchova menežmentu nést odpovědnost a neházet ji na podřízené, snažit se chybám podřízených předcházet vlastními rozhodnutími), že se tomu prostě úplně vyhnout nedá.
  Nikdy nejde žádnými směrnicemi, poučeními a opatřeními postihnout všechny situace, které můžou nastat.

  Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tady se říká „Kde člověk, tam chyba.“

 • ratka

  284. přesně tak :-) pokud to vypadalo že někoho shazuji tak to nebylo záměrem…

 • rulisa

  Ale jinak mi z té tvojí „zdravé“ firmy trošku naskakuje husí kůže, v tomhle oboru to bývá hodně „amerika“, povinný optimismus ba pozitivismus, a přitom styl řízení, disciplina a preciznost až nemilosrdné, někdy… Asi je to tam potřeba.
  By mě zajímalo, kdes nabral těch pět hodin. :-)

 • rulisa

  Jo a eště ad Barča… podle mě tři měsíce zkušebky je v mnoha zaměstnáních velmi krátká zkušební doba na to, aby člověk skutečně poznal, jestli na tu práci má, nebo nemá.
  Pokud by na ni vysloveně neměl, tak ho do takové pozice většinou ani nepřijmou.
  Moje zkušenosti jsou na „zajetí se“ v nové práci půl roku až rok. Třeba tady v kamenictví nebo v učitelství určitě ten rok.
  I když u nás dost adeptů odpadne už po prvním dnu.

  A z té 279 ti moc lidí nezbude, jen těch, co žijí v páru bez dětí a mají vše zajištěné, protože žijí jen jeden s druhým už dostatečně dlouho… no, těch fakt moc není.
  Takže těžší to mají v podstatě skoro všichni. :-)

 • ratka

  287. všichni to mají těžké… život se nemazlí s nikým.

 • Saul

  284,5
  Ja jsem nekde psal,ze mne tady Ratka shodila?
  Psal jsem o shozeni me argumentace a ano,to 261 jako reakce na moji 260,257…jednoznacne je.
  Jine shazovaci komenty nereaguji,protoze je rec o argumentaci a jejim smyslu,ne o ad hominem,kam to obracite dokonfe i vy dve.

 • barča

  souhlas – první odstavec.
  za sebe řeknu tři roky. – se vším všudy i s těmi nenadálými situacemi. včetně rozhodování se sám za sebe ve směně, odpovědnosti apd. a ani to, jak se ukázalo třeba letos v září nestačí…….chyba se udělá více shodou okolnostmi…..viz. policie.
  dál k tomu moc nemám, škoda jen Saulovy ublíženosti…..nikdo nic neshazuje…..vnímám za sebe ten jeho stres.
  a souhlas i s tím, že u nás už nikdo raději nenastupuje, ten kdo u nás zažil praxi – ví a je rád, že tu nemusí být nastálo.

 • rulisa

  289
  Tomu nerozumím. Asi prostě myslíme nějak jinak.

 • rulisa

  290
  A ani mi to nepřijde jako ublíženost. Spíš jako trošku dopal, že protistrana nevnímá a mele si svoje.

 • Saul

  286:
  Nepsal jsem,ze je zdrava.
  Je tam dost vysoka fluktuace i na managerskych pozicich,coz neco naznacuje.
  Je zdrava v tom smyslu,ze tam jsou,protoze musi byt,nastaveny set sakra vysoky a zdravy pravidla na vyrobu,kvalitu,kontrolu,rizeni…
  To byl obsah meho puvodniho a sdeleni a hle,kam jsme se az vsude dostali,ze?…..

  Tech 5 hodin jse nechal na kurarne:-)

 • rulisa

  293
  Napsala jsem zdravá ve smyslu jejího výrobního zaměření, není to hodnocení jejího zdraví. :-)

  Takže jsem to napsala stejně, jakos to myslel, ne? :-)

 • barča

  292. Saulova Nasranost je od začátku, mi přijde……nasranost právěže jako nahromaděný stres….ublíženost malinko dál…..ale ted je to vlastně opravdu jedno. :-)

  jen si právě nemyslím, že bychom Saula nevnímaly…..vnímáme, ale jen jinak než by rád….

 • rulisa

  293
  A jaký ti nabídli řešení? Můžeš si to zpětně naddělat?

 • barča

  a to je vše. odpojuji se. :-)

 • rulisa

  295
  A není součást vnímání i schopnost poznat, kdy nelpět na tom, co si já myslím, že je správné, a dát tomu druhému to, oč volá?

 • Saul

  289:
  Cemu nerozumis?
  argumentaci a faulum ad hominem,tedy proti osobe,ktera neco tvrdi,misto proti jejim argumentum?
  Mas tu ted malo prikladu?

 • barča

  298. popravdě u Saula si nikdy nejsem jistá – po čem volá. snad to jako vysvětlení stačí. asi jsem prostě málo vnímavá, nebo nejsem tak chytrá, nechápu….. vše z toho je možné…….konkrétně u něj mi lítají hodně protipoly, nevyxznám se v tom. takže dělám jen momentálně co můžu….no, nejsem dokonalá.

  a na druhou stranu – litovat ho nechci je chlap. dělat mu maminku taky ne.
  takže nechat být a jen dát najevo, že s ním tak trochu cítím…..a nechat ho vypovídat…je to málo?

 • rulisa

  299
  Nerozumím, v čem jsem se závadně dopustila obracení ad hominem já, nebo v čem to obracení bylo. A nerozumím, v čem Ratka, protože ta jen reaguje jako vždycky, tj. jede po svojí ose.

 • rulisa

  300
  No a tak nebylo by lepší tyhle úvahy o něm na veřejnosti úplně vynechat?

 • barča

  297. 298. bylo.

 • ratka

  Domnívám se že nenapadám osobu… pokud řeknu, že něco dělám a myslím tím i druhého, dávám mu tím svobodu si to myslet jen o mě a o sobě ne. tedy nenutím ho v žádném případě si myslet totéž… osobní nejsem. Barča osobní je. Píše něco o neuspokojeném sexu, že nebude dělat maminku etc… To bych třeba nikdy nenapsala, a to ani z legrace ne. I když si Barči vážím a není to kritika. Jen že takto neargumentuji

  řekla jsem že mi z mé práce hrabalo, a možná bude hrabat i Saulovi, ale to je víceméně legrace. Je na jiné pozici. Bůhví jak to tam mají. Chtěla jsem ho povzbudit, že na podobných pozicích je to na pytel. že s tím nelze nic dělat. Z mého pohledu.

 • Saul

  302:
  Bylo.
  O to jsem taky pozadal a nabidl to i protejsku.
  No nic,zadosti sice vysliseno nebylo ,ale ma nabidka presto plati a zatim ji dodrzuji.
  Zatim!!

 • ratka

  Barčo, doufám moc že tě 304 neurazí. Vím že to píšeš z legrace a takto se kamarádi špičkují… Když to udělám já a ten druhý mi to vrátí, tak se zhroutím :-)))

 • rulisa

  302:
  Hlavně 271, 273, 290, 295…

  305
  Výborně. Takže tím bych tohle téma uzavřela a odteď v této diskuzi všechno, co se mi bude zdát jako podpásovka, mažu. Ok? :-)

 • Saul

  304:
  Smarja Ratko,ja uz tu pisu podruhy,ze jsi mne nenapadla.
  To bych byl jinak nasranej:-)
  Proste jsi napadla a shodila ne mne,ale moji argumentaci.
  Ber to jako spor o princip,ne o mne,nebo moji praci,……

 • ratka

  308. souhlas. souhlasím s tím aby Ru vymazala všecko co bude podpásovka. protože už jsem úplně zblblá… nevím co jsem provedla a protože se tyto výtky množí, opravdu si přeji aby jste mě na to upozornili i když se budu kroutit jak žížala. přece nejsem úplný kretén

 • barča

  306. ne neurazí. nepíšu to z legrace.
  304. o neuspokojivém sexu – jak jsem to psala já – není pochopena.
  myslela jsem to jinak – myslím, že to není žádné veřejné tajemství. chlapi jedou na výkon, chlapi s náročnou prací ……prostě mají to jinak než my ženský……potřebují ventil……pro ně sex…..

  takže shrnuto podtrženo – nedobírám si Saulla kvůli sexu – vnímám jeho náročnou práci a jak se s tím pere….takže moje veškeré komentáře v původní včerejší diskuzi byly o tom …..jak si udělat ventil a nezbláznit se…..zvládnout to, pokud možno…..

  sama dělám v náročný práci……zhruba malinko zlomek tuším co se na něj valí…..
  sama bojuju, bojovala jsem se stresem……jen jinak…..

  není v tom mým případě žádná zlomyslnost, ani podpásovka.
  přímost jo.

 • barča

  307. ok.
  tvůj blog, tvoje pravidla.
  udělej co uznáš za vhodný.

 • ratka

  310. aby mohl někdo mít sex, potřebuje k tomu partnera … A jak má partnera, tak má stres :-) tedy jsou to víceméně takové rady na figu. přece nebude sexovat s dírou ve zdi.

 • rulisa

  310
  Ale on asi nestál o rady, jak to zvládnout. Řekla bych, že chtěl prostě diskutovat.

 • barča

  310. jak to říct jinak…ne nadarmo vzniklo tolik povídaček o setrách a doktorech co dělají o noční…zvláště na chirurgii třeba . :-)

 • rulisa

  314
  Šuká se všude.
  Jen ti doktoři jsou víc ega a páni, tak jsou holt i víc středem keců.

 • barča

  312. 313. fajn. nechala bych to ted už opravdu být. Ru a ty maž :-)

 • Saul

  312:
  No vidis Ratko,jak ti logicka argumentace jde,kdyz chces:-)))))

 • rulisa

  316
  Jo, mažu, dosít tu klejichu, páč předtím mě vyhnala přeháňka. :-)

 • Saul

  318:
  Hlavne nezapomen,ze co zasejes,to zklidis:-)

 • barča

  318. :-)
  já mám sice vycházky, ale psa by ven nevyhnal – hroznej vichr, déšt….

 • rulisa

  319
  To právě moc nechci, tak to seju na obecní. :-))
  Ale ještě jsem dělala řízky z těch rybízů, jeden natvrdo do země, jeden do zaříznuté petky do substrátu s pískem a teprv pak do země na kraj pařeniště, ten dám na jaře taťkovi, a taky srovnám, co se chytí líp.

 • rulisa

  320
  Vichr a přepršky jsou tu taky, ale to mi nějak moc neva, vítr není ledovej a zahrádka je před ním i trochu schovaná. A je nad nulou, takže docela teplo, venku se dá bejt.

 • barča

  Ru, ale klidně opravdu vymaž co uznáš za vhodné.
  …a já si jdu zkusit pomaličku smolit něco k sobě na svůj blog …..už to dozrává. :-)

 • rulisa

  323
  No vždyť jo, bez obav.

 • ratka

  vykopala jsem kýbl petržele :-) polovinu jsem dala mamince, a druhá je v ledničce… ještě stejné množství je v zemi. Na vánoce :-)

 • rulisa

  Petržel na záhoně v poho vydrží až do jara.
  I jabka se dají trhat až po prvním mrazu, jen se musejí nechat rozmrznout na stromě, nebo aspoň opatrně a pomalu, neomačkat je, když jsou zmrzlý. V Ch. jsem pravidelně nestíhala a nejpozdnější strom takhle dosbírávala až kdoví kdy. :-)

 • ratka

  326. to je dobrá zpráva… petržel je úplně sladká, jako mrkev nebo ještě sladší. asi tím jak prošla mrazem. Dávám ji teď do všeho. dnes jsme měli zelňačku se zelím a petrželí :-))

 • rulisa

  327
  Jo, víš, že jsem mívala tentýž pocit?
  Posledních pár let z petržele moc nevařím, ale třeba když teď mám tu zahrádku…

 • ratka

  Mě petržel nikdy nešla… letos poprvé, mám ji namíchanou s česnekem. a tak vykopu petržel a česnek dohromady. Většina česneku zůstala v zemi a tak bude příští rok…a do volného místa přijde petržel. Letošní hit a absolutní jednička. :-))

 • rulisa

  Česnek???
  Dyk ti poroste…
  Tos ho pěstovala z pacibulek?

 • rulisa

  Ale česnek se dycky v létě vyndává a na podzim nebo zjara sadí znova, i ten z pacibulek… Měnit místo kvůli chorobám, dát prostor…

 • ratka

  331. to je teorie… pravda je taková, že již pátým rokem mám česnek kde ho najdu :-) většinu nenajdu, tedy nevykopu ale pořád je ho hodně

 • rulisa

  :-))
  Takže z pacibulek.

 • rulisa

  Ale je to zajímavej návod, nechám jeden rok jeden česnek do palice a pak rozhodím po zahradě a nechám bejt a uvidím.

 • ratka

  a jak poznám že je z pacibulek? nikdy mi to nevyroste nahoru, tedy do květu.

 • rulisa

  Aha, tak to je nepaličák, tudíž bez pacibulek.
  No tak to musím zkonzultovat s tatínkem, co to vlastně děláš za novošlechtění. :-))

 • ratka

  336. nedělám vůbec nic. Správně bych měla vykopat všecko, ale pokaždé něco zapomenu a na jaro mi vylezou zelené trsy… i 12 kousku dohromady (asi zapomenutá palice) Tak je rozesadím a mám z takových 5 trsů i plný záhon česneků. některévyrostoujako velké koule a některé jako malé hlavy… (tak do 3 cm) ty koule mají tak 2 cm. Problém je, že se vtahují hodně hluboko… takže je prostě jen nenajdu a na jaro už jsou venku

 • rulisa

  337
  Mně je jasný, že neděláš nic, proto píšu, že co to děláš za novošlechtění. :-))
  Ten česnek musí být mimořádně odolný vůči všem plísním i parazitům.
  Škoda, že jsem si nenechala dovízt pár stroužků, kdyžs byla tady. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.