O práci

jako o zaměstnání.

Odpusťe příspěvek dnes bez hlavy a paty.

Napřed to mělo být jen o tom jednom pomníku.
Ale než jsem to napsala, tak se toho nastřádalo…

***

Občas to přijde. Jedna věc, na kterou si nikdy úplně nezvyknu. U pomníků s portréty.
Gravírování portrétu je poměrně drahé. Často do něj investují pejskaři, občas dělám kočičky. Jednou dokonce i morče.
Z portrétů lidí jsou tak tři čtvrtiny lidi mladí.
Něčí děti.
A ze všech nejhorší jsou děti malé.

Nikdy se s tím nesrovnám. Nikdy se proti tomu neobrním tak, aby mě nevykolejilo, když fotku k úpravě na jednobit nahraju do editoru a podívám se na ni, pečlivě, soustředěně, abych si nechala projít očima i citem, co a jak s ní při úpravách…
Nikdy nezapomenu na tu holčičku s kočičkou v náručí před pár lety.
Nikdy nezapomenu na chlapečka s blonďatými vlásky letos.
Byly mu tři roky. Maminka si přála, aby ty vlásky na té desce byly vidět.
Pořád jsem to zvládala, divně mi bylo, ale zvládala, dokud jsem jen upravovala fotku, z těch čtyř poslaných dost hodně mizerných jednu asi tak nejmíň neostrou, s viditelnými vlásky. A pak jsem posílala náhled celého pomníku tomu kameníkovi, který si to u nás zadal, a on povídá – Já su pi.a, já sem tam zapomněl ten citát… – A poslal mi ten citát.

Nedopsala jsem ho tam hned. Až za hodinu. Hodinu jsem seděla u monitoru a tekly mi slzy.

Tříletý chlapeček s blonďatými vlásky, dívající se zpod těch vlásků maličko vzhůru, vážně, přestože na zbylých třech pro zvětšení nepoužitelných fotkách se smál, ten smích z tam kdesi předtím jsem měla v paměti, ale tady se teď díval vážně, vážně až vyčítavě, to, že umřel, byla nehoda, a pod tím bělavě zářícím portrétem na černi desky citát věty, kterou říkával – „…jsem maminky i tatínky…“

Slyšela jsem ho. Ten hlásek, jak to říká, i ten smích, i ten hlas, co to říká teď, v tom pohledu…

Odkládala jsem dodělání té desky až na poslední den, kdy se měla nakládat na auto k odvozu.
Vygravírovat, vypískovat nápisy, natřít portrét bílou, aby v kameni líp vynikl, byl vidět i za mokra. Začistit.
A pak se zalknutým krkem stát nad hotovou deskou na pracovním stolku, nikdo tam nebyl, jen já, a ten pohled, vážný až vyčítavý, a vždycky znova tentýž děs, jak strašlivě živý ten portrét je, když se správně povede… „…jsem maminky i tatínky…“ – natáhla jsem dva prsty a pohladila ho po vláskách.

Je morbidní, že ti, kteří umírají, se pro mě stávají živými.

A že mrtvým vděčím za to, jak mi mění můj vlastní život. Jeho vidění. Jeho hodnoty.

Jen tu a tam mám pocit, že už je toho na mě moc.

***

Jezdí k nám taky jeden, pohřebák. Na každém jeho povolání nechá stopu, každému se jeho já změní tak, aby uneslo to, co nese. On je hodně… jiný.
Nikdy jsme s ním žádná ženská nechtěla zůstat o samotě, s těma jeho pichlavým hadíma očima, s jazykem kterým kmitá jako zmije, když nabízí orál nebo dělá jiné, i na mě hodně oplzlé narážky. Pronášené buď vyšším rychlým ostrým hlasem plným chtíče – to se opravdu nedá popsat výstižněji – a nebo unyle melancholicky posmutnělým, rezignovaným pohřebním tónem. Tak jak tak vždycky dvojsmysly. Na cokoli, co mu člověk řekne, dokáže nějaký vymyslet. Nikdy jsem mu nevěřila a neměla ho ráda, protože se nemůžu zbavit pocitu, že zalže cokoli a podrazí kohokoli. Koneckonců i na mě udělal habaďůru, když jsem byla na dovolené a obelhal mou kolegyni kvůli tomu, aby něco získal…
Odporný slizký hadovitý tvor, ďáblík.
Přestože šéf se ho proti mně občas tu a tam zlehka zastal, že jako při tom jeho povolání… odsekávala jsem mu a stírala ho při každém setkání podle receptury Na hrubý pytel hrubá záplata. Bylo mi z něj fyzicky hnusně, jen jsem ho zahlídla vystupovat z auta.

Až jsem mu nedávno na jednom nápisu spletla datum.

A málem jsem se zhroutila, že zrovna jemu.
Bude mě mít v hrsti. To si smlsne. To mu bude jazyk kmitat a očička jiskřit..

Nesmlsl. Přívezl desku zpátky na přebroušení, pokorně jsem se omluvila, že moje chyba. Povídá – „Mně to ani nenapadlo to po vás kontrolovat, paní.“ – „No, to mi věříte,“ já na to, – „No, věřím.“ – „To já si teda zdaleka tak nevěřím.“ – „Já si taky nevěřím, z toho si nic nedělejte,“ řekl on tím melancholicky posmutnělým pohřebním hlasem a zase v tom byl dvojsmysl. Ale jinej.
A dál nic. Vůbec nic neřešil, nerozebíral, neponižoval.

Přestal mi vadit. Odjel a přijel a já neměla hnusnej pocit, když vystupoval z auta. Přišel, usmála jsem se na něj.

Jak strašnou sílu má vlídnost a velkorysost. A vděčnost za obojí.
To kdyby věděli všichni ti chlapi, co si respekt a lásku ženských vydupávají pravým opakem…

***

Přípis na černé sklo. Povědomý opaxit, podle obrázku vlevo na něm i podle zvláštního nedigitálního hranatého patkového písma dělaného kdysi dávno takovou specifickou metodou škrábání, kterou už dneska asi nikdo nedělá… a já ji neumím… Tedy zčásti tak dělané. Ta první tři jména na skle. Proto je mi to sklo povědomé, další dvě už jsou dopískovaná, mnou, mají stejný tvar ale jinou barvu, tvary dokážu napodobit k nerozeznání, to škrábání žádným barvením úplně přesně napodobit nejde.
Domalovala jsem v počítači další jméno, nápisy na těchhle starých sklech se musejí domalovávat ručně jako obrázky, neexistují v žádné sazbě, řezávaly se žiletkou do předmalované folie většinou večer u televize. Piplačka.
Nalepila, vypískovala, vystříbřila. Sklo je plné, žádné další jméno se tam už nevejde. Tři jména bronzovostříbrně škrabaná, tři jména stříbřitě pískovaná. Všecka ta tři nová jsem postupně dělala já.
Jsem tu už tři mrtvé.
(Logická otázka – kolik mrtvých je celý život?)

***

Dnes u oběda jsme od šéfa dostali obvyklý příděl různého šéfem v průběhu roku coby pozornosti od zákazníků obdrženého aklkoholu. „To jsou dušičky.“ Řekne vždycky. Mimořádně vždycky těsně před koncem dušičkového stresu, nejhoršího blázince z celé sezóny, když i zavilí odmítači přesčasů přijdou ve svátek a v sobotu a někteří jiní už chodí domů jenom přespat. Jinak pijem samozřejmě jakože potajmu, jakože se to nesmí a on nás nesmí u regálu s flaškama za bruskama načapat. Po Dušičkách smí.

„A rozdělte si to jak chcete.“ Dodává.
„Hmmm,“ říká jeden, mláďátko, co mělo loni tak moc rozbitou hlavu, že v ní má destičku, a od té doby nepije, „a já zas nic. Čokoláda by nebyla?“ Šéf se jen omluvně zašklebí.

Jak už melu z posledního, drží mě nad vodou jen to, že ještě kecám. S bradou na dlaních položených na stole z hladiny toho stolu koukám na ty tři flašky na stole a říkám: „Na tuhle se těším,“ – to je ta s barvou medu v trojhranné láhvi s anglickými nápisy – „tuhle ať si vemou montážníci“- ta bezbarvá v lahvi očividně neoriginál, slivovici na dílně pijem skoro pořád, i my dostáváme pozornosti – „a tuhle necháme babám.“ Jelcin lepotlam.

Šéf mi sedí ob jedno po pravici, čelo „hlavního“ stolu. S přehledem po všech ostatních. Tak trochu zvedne obočí.
„Ty nejseš baba?“
„Ne, já su babochlap.“
Čistokrevní chlapi se zasmáli. „To jako že seš baba, co chlastá jako chlap?“
„To jako že chlastám s babama aji s chlapama.“

A pak jsem se zvedla, došla vedle do svého ajtý kumbálu a před toho s destičkou v hlavě položila bonboniérku. „Tady máš, ať máš taky nějaký Dušičky.“ Načal pohyb s nádechem. „Nemel a ber, neboj, nekupovala jsem to, to je úplatek.“
„A proč já?“
„Protože je to čokoláda.“
Šéf se směje, všichni se smějou, jsem ráda, že se smějou, jsem ráda, že si Míno tu bonboniéru vzal. Odpoledne z něj vyleze, že jeho ségra včera porodila a on jede za ní do porodnice rovnou z práce a nemá ani kytku, tak jí dá aspoň tu bonboniéru.

Odpoledne, už vlastně skoro navečír, jsem si na dílně dala vespolek jednoho frťana. Už jsem měla pro dnešek z nejhoršího hotovo, už mě nečekalo žádné rozměřování na žádném složitém tvaru desky, žádná jemná ruční práce…
A pak už šéf balil v kanceláři, zrovna jsem se tam tak nějak nachomejtla u firemního mejlu, a jak jsem tak měla v té škebli nikoli perlu, nýbrž situaci, kdy jsme se spolu tak trošku přeli a já ho zkoušela přetlačit, aby cosi kdesi z mého pohledu ne úplně dokonalého ještě trošku poupravil, práci, co obyčejně dělám já, ale tentokrát ji vzal za mě, abych se s tím nepiplala necizelovala a bylo to rychlejc… tak jak jsem tohle měla v té škebli a ještě k tomu i toho frťana, tak mu povídám: „Ty víš, že to nedělám pro peníze…“ – „Vím.“ Bylo vidět, že i ví, co ze mě leze, kam mířím. – „…že mám ráda tu práci, těší mě dělat věci, co jsou dobrý…“ – „Ale to mě taky, ale když nás tlačí čas..“ Začal vyjmenovávat všecky problémy, co nás potkaly v poslední době a zkomplikovaly stíhání „do Dušiček“. – „Ale já přeci vím. Musí to být kompromis. Nemyslela jsem to tak, že bych tě chtěla na něco lámat. Já jen…“ Sedím na židli jako idiot, koukám na šéfa, co už by rád domů a já ho zdržuju, jako idiot, protože chci říct něco, co je úplně na palici říkat šéfovi, když po něm taky za čas budu chtít zvednout plat, to by řek jen idiot… „Jsem tady prostě šťastná…“ Idiot, no.

Zítra mu budu muset říct, že se omlouvám, ale že holt babochlap sice chlastá jako chlap, ale následky obzvlášť při únavě má jako baba.

Komentáře:

 • Liška

  Vydatný.

  Ad první příběh o portrétu chlapečka
  „že mrtvým vděčím za to, jak mi mění můj vlastní život. Jeho vidění. Jeho hodnoty.“
  – a je to tak? Není to tak, že už jsi taková byla, to v sobě měla a na tomhle se to ukazuje?

  Mně to připomnělo totiž, jak mi v tramvaji onehdá začaly téct slzy z toho, jak jsem začala psát záv.práci a propadla se asi na půl hodiny do háje, do otázek (člověk by řekl méně dojemných ve srovnání s pomníkem dítěte) „A jak se pozná, že je to psychoterapie? Podle toho, že tam je psychoterapeut? Nebo že on si myslí, že dělá psychoterapii? Nebo že ten klient si to myslí?“
  A řekla jsemto na individuálu, kde jsem klient.
  A moje doktorka – že mě to nenapadlo samotnou, ale když je člověk uvnitř, je jedno i kdyby byl psychoterapeut, něco mu prostě nepřijde na mysl, ale aspoň to vezme na ten svůj individuál – povídá:
  „A co vás rozplakalo?“ a že za tím musí bejt něco mýho, samozřejmě, něco rozplakávacího. Tak se odmlčet, kroužit kolem, nebo i slovně, on za chvíli ten pocit trošku naskočí a dá se najít, na co reaguje, co to asi bude.
  A abych řekla pravdu, když to tak rozkecávám od tebe směrem k sobě (což jsem nechtěla) – směřovalo to k tomu, že je mi ve skutečnosti hrozně líto těch hroznějch příběhů, který někteří lidi mají ve svý historii, klientů je mi strašně líto. (A neprojevuju to skoro nikdy, normálně s nimi pracuju a ani to necejtim.) Nojo, ale taková reakce nemůže bejt jen na bolest světa, ta musí být na bolest moji. Nějakou soukromou. Je mi líto mejch nějakejch věcí, co už nikdy nebudou, nějakejch ztrát nebo nějakého odmítnutí, kdy jsem šla s otevřenou náručí, ale rodiče řekli Stop?
  Něco takovýho se mi asi stalo, ale v tu chvíli jsem jen kroužila kolem. Ona totiž mě ta doktorka spíš zastrašila, protože z jejích výroků mám dojem, že mám čekat odkrytí nějaké neskutečně bolestné tragédie. Tak do toho jsem nešla, byť většinou jdu. Přitom vím, že kdyby se mi stala děsná tragédie v dětství (ta paní je v podstatě psychoanalytická, tak věci směřuje do dětství), tak nemám duševní zdraví jaký mám. Většinou nejde o příšernosti,ale nějaké banální příhody z dětství, jak mám zkušenost. No a to jí příště asi řeknu a pak už to půjde :)

  Prostě ten zlatovlasý chlapeček není asi zlatovlasý chlapeček jako takový. Něco hlubšího.
  A kdy do toho vrtat, to si čas řekne sám, bez ohledu na doktorky :)

 • rulisa

  Myslím, že tady jsi tentokrát vedle.
  Omlouvám se, že je to takto zas „nemáš – nepochopíš´“, ale asi to v tomhle případě tak je. Dokud jsem neměla svoje děti, tragické či dramatické příběhy jiných lidí s dětmi mě dojímaly, ale byla jsem schopná je absorbovat. Kočárky s panenkama jsem nevozila, z blonďatých hlaviček s mašličkama se nedojímala, děti mi byly víceméně fuk, prostě jen malý jiný lidi. Tu milejší, tu nepříjemný, ale víceméně všechny mi lhostejný.

  Ale jakmile se mi narodil ten první, nedokázala jsem se dodívat, ani dívat na jakýkoli film, kde děti trpí, Den pro mou lásku býval můj oblíbený film, rázem se z něj stala skoro noční můra. Každé dítě je jako moje dítě, každou bolest rodičů při ztrátě toho dítěte cítím až do morku kostí, až nemůžu dýchat…
  A nemám to jen já, vím, že to tak mají i jiný ženský s dětma.
  Prostě mateřství v tobě probudí spoustu síly, ale i spoustu slabosti. Vnímání.
  Asi je to jedno s druhým, něco za něco jako vždycky.

 • Liška

  A to není úplně vedle – téma dětí, když máš svoje děti. To oživuje nějakej strach o ně, o děti, to je osobní téma.

 • rulisa

  3
  Jo.
  A navíc jsem teď chvíli lepila dole a slepilo se mi v hlavě, že je v tom právě i strašně moc toho soucítění s těmi rodiči. Cítím jejich žal nad tím, že jeden den v jedné vteřině hlásek byl a další vteřinou už nikdy ne, že se smál a žil, a oni ho sledovali a chtěli žít a stárnout s ním, těšili se na to, na něj, jak poroste co všechno prožije a oni s ním, průvodci – a najednou nic, nikdy už ho neuvidí poporůst ani o centimetr, nikdy už mu nebudou kupovat větší botičky, chystat ho do školy, vybírat dárek na Vánoce…
  Tyvole, já toho musím nechat, nebo mě to zas položí.
  Jiné téma, prosím.

 • rulisa

  Chtěla jsem tím jen napsat, že máš pravdu s tím brečením pro něco v sobě, protože ani já už nikdy žádný takový hlásek ve mně vyrostlý neuslyším. Už nikdy. A je mi to hodně líto.

 • barča

  sakra, to je téma :-( no jo no, na dušičky….
  nikdy nezapomenu na klučíka sedmiletého, kterého přivezli po nehodě na lůžkové ARO – porazilo ho auto, světle hnědý kudrnatý vlásky, modrý oči, ve vlasech zaschlou krev – mrtvý, smrt mozku, měli jsme ho tam téměř celou noc – k ránu přiletěl vrtulník, vezli ho do Prahy na dárcovství orgánů – on byl dárce. Na Aro u nás šlo jen o zajištění „těla“ a přípravu k transportu, aby dárcovství proběhlo uspěšně. :-(

 • barča

  6. probrečela jsem to…..klepaly se mi ruce….všechny ty ukony – napojení na ventilátor a takový ty další věci……jak v transu, odletěl a pak jsem se sesypala. jen si pamatuju ty vlásky a oči…..prostě příšerný.

 • ratka

  Téma mrtvých či umírajících dětí, rodiče kteří trpí když jejích děti umírají… silné téma. a souhlas s Liškou. Je to tak intenzivně psané a prožívané, že jsem ochotna věřit (uvěřit) že právě toto je tvoje nosné téma které zpracováváš… něco hlubokého uvnitř, zaražený trn o kterém my nic nevíme, netušíme.

 • barča

  4. jo, promiň. jen jsem přečetla článek….s husí kůží….a napsala, co to ve mě vyvolalo za vzpomínku. už mlčím.

 • Liška

  ruliso
  4 (a 6)
  Hrrrozný téma:(, hrrr od toho.

  5
  šmarjá, tenhle koment je pro mě důležitej – definitivně mi ilustruje, o co jde v emoci zvané lítost. I když jasně že mi bylo jasné, co je lítost; teď je mi to ale jasné zřetelně. Té zřetelnosti jsem se trochu vyhýbala a říkala si „přece ničeho nelituju; co jsem udělala, jsem udělala podle nejlepších možností v tu chvíli, líp to nešlo.“ Jenže kdysi kdysi když jsem byla malá, na můj pláč konstatovali „Ty jsi lítostivá.“ Tak jsem chtěla být o něco míň lítostivá, než mi patří, než k životu patří.

 • ratka

  10. mě říkali uplakánek. chodila jsem jako dítě po hřbitově a plakala nad hrobečky dětí. tak malé …nemohla jsem to pochopit. Byly mladší než já a mě byly v té době tak 4 roky. Plakala jsem nad nimi lítostí i nad rodiči. Věděla jsem jak moc je to smutné, a plakala nad tím. Pláču i dnes. ale je to jiné… Pláču i nad kresleným filmem. Lítostivost mi zůstala jako povahový rys.

 • rulisa

  barčo a ostatní:
  nešlo mi o to povídat si tady o mrtvých dětech, které kdo za život potkal. Taky jsem jich malovala víc. Jen tyhle dvě dík dobrým portrétům ožily, proto jsem to psala.

  A tím tohle téma opravdu prosím končit. Máte ve článku na výběr dost jiných námětů.

 • rulisa

  10, 11 Já byla tvrďák. Kluk. Když mi bylo něco líto, prala jsem se.
  Procitla – od slova cítit – jsem až s dospělostí, tedy s těmi vlastními dětmi.
  A bulím teď na starý kolena.
  Ale nad hrobečky teda ne. Tam už je jen prach.
  Líto některých rodin z nápisů mi je.

 • ratka

  ten závěr mi není dost jasný. chtěla jsi přidat nebo ne…? a nakonec jsi si neřekla o přidání, že to necháš na jindy.

 • rulisa

  14
  Eeee… ou… víš co, nejjednodušší bude, když tu zmínku o přidání na platu vynecháš, jako že tam vůbec není a nikdy jsi ji nečetla. Nelam si s ní hlavu, je naprosto nepodstatná, o přidání nešlo ani teď ani potom.

 • Liška

  14 asi ne, jen šlo o to připravit si k tomu půdu, resp. tu půdu nekontaminovat a neobehnat vlastním štěstím natolik, aby byly jakékoli prachy navíc v budoucnu odepřeny.

  Mi připomíná, že kdyby mě šéf přeřadil do jiné kategorie, měla bych taky o trochu víc peněz. A to by mě teda přeřadit pomalu moh, když povedu stacionární skupinu dvakrát týdně, žejo… to už nejsem jen koterapeut. Možná projevím zájem ještě o jednu skupinu, co bude od ledna bez terapeuta (beztak tam opakovaně zaskakuju) a pak v lednu na šéfa skočím :)

 • Liška

  15
  Eeee… ou… tak já už taky k prachům nic, jo :-))

 • ratka

  13. bože těch slz co jsem odplakala…jedna věc mi ale není jasná dodnes. Když někdo řekne: nepláááč, nebo přestaň brečet… nevím jak to dělá. mě když se spustí stavidlo, tak slzy tryskají na metr. proudem.Nevím jak to druzí dělají, jak ovládají pláč, když se jim chce plakat.

  Domnívala jsem se, že se dá naučit určité tvrdosti… ale vzdala jsem to.

 • rulisa

  Nee, to prostě bylo jen sledování sebe sama, jak plácám hovadiny, protože je naprosto absurdní svému šéfovi jakžto člověku, který rozhoduje o výši mého platu, sdělovat, že nepracuju pro peníze!! Dovedete si představit, jak byste vypadaly třeba u pohovoru, kde byste pronesly tohle? Kolik by vám asi nabídli? Jiným čtyřicet a vám patnáct! Prostě to bylo jen paralelní myšlení na několik věcí současně a pozorování sebe sama komentované taky sebou samou. Nic víc.
  Můj šéf je naštěstí poměrně inteligentní, takže to pofrťanový blekotání pochopil správně, dneska jsme se tomu zasmáli a tím to zvadlo. O peníze nešlo!!

 • rulisa

  18
  Pláč je zdravej.

 • ratka

  19. hmmmm. tuto větu jsem řekla každému šéfovi… s kterým jsem pracovala. že mi o peníze nejde… může to mít i opačný účinek. že tam nejsi kvůli penězům…že tu práci děláš ráda a že když tam ráda nebudeš, není důvod aby jsi tam byla. někdo to může pochopit….i jako varování. že se má o tebe dobře starat a že si tě penězi nepodplatí :-)

 • rulisa

  21
  Na tom něco je.

 • Liška

  18
  kdo říká Přestaň brečet, neví, co činí.
  Spíš tím upozorní ještě víc na to, že ten druhý brečí, navíc ho postaví do pozice, že brečí neadekvátně. grr:((((

 • rulisa

  A nejhorší je „prosímtě hlavně zas nebreč…“ – to je člověku blbě a do breku už jen z toho, že toho druhýho, kterej by s ním měl cítíit, akorát obtěžuje. To je míjení se jaxviň, jak píšívá Fousek.

 • ratka

  24. nejhorší je když brečí již velké dítě…. to člověk cítí absolutní bezmoc. šel by zabíjet lvy … kdyby mohl, ale nemůže. totální bezmoc, dodnes cítím pachuť v pusi… maminko, ty ani nevíš jak je to hrozné. si to vůbec neumíš představit.

 • Liška

  24 ru
  Jo!!

  25 ratko
  No spíš tě vyděsilo to dospělé dítě víc, než by bylo reálný. Když řeklo, že si to ani neumíš představit.
  Proč by sis to nemohla představit, žejo…

 • Jirka*

  K výplatě – „Šéfe, jak jsem už řekla… pracuju tady ráda! Proto by mě moc mrzelo, a věřím, že i Vás, kdyby to měla zkazit menší výplata, než kterou opravdu nutně potřebuju!“ :-)

  K pohřebákovi – je to tvůj úspěch, Ruliso. Málokdo dá druhému šanci, když už má první dojem tak utvrzený.

  K počtu mrtvých na celý život – něco podobného mi říkala nedávno známá, která dělá na naší matrice. Říká, že se až stydí, kolik toho o lidech, celých rodinách z přímého okolí ví. A ptá se, kolik se ještě bude muset dozvědět.
  Nemůžu najít rodokmen naší rodiny, ale někde bude, ve skříni, dočasně otočené šuplíky ke zdi. Jednoduchý náčrtek na čtverečkovaném papíru, dolepovaný někdy doprava, jindy doleva, anebo dolů. Nic zdobeného, beru to jako papírovou zálohu, jistinu, méně hodnotné elektronické verze. Na papíře našich přípisů jsou znát tři rukopisy, ten třetí je můj a líbí se mi, že umím bez zaváhání rozpoznat ty dva předchozí, ikdyž nikdy nebudu mít jistotu, že to tak bude dál.

 • rulisa

  25
  Nevím. Když brečely moje děti jako velké, tak to zatím bylo vždycky proto, že měly průser.
  Ale hodně mě vzal kdysi pán, co přinesl sklo na přípis, zabalené v dece – posadila jsem ho dozadu do sedačky k podlouhlému stolečku, kam se to sklo dalo položit, že objednávku sepíšem tam. Pán si sedal, „Chtěl bych připsat svou paní…“ a současně začal rozbalovat to sklo z deky, odmlčel se, zalknul – a dál nemohl. Plakal.
  Hodně. Nemohl ani mluvit ani nic. Nechala jsem ho, že nevadí, že není spěch, za chvíli tiše řekl, Moc jsem ji miloval…
  Měla jsem chuť ho obejmout, vzít do náruče na tom gauči od sedačky, nechat ho vyplakat… ta bezmoc, jeho i moje…

 • rulisa

  27
  Dík za koment! Zvlášť ten třetí odstavec je supr.

 • ratka

  26. -27. to je pravda, je možné to posuzovat různě….

 • ratka

  eeeehm nee 27. myslela jsm 28. k tomu pláči velkých dětí…

 • Liška

  28
  Tak to si umím představit.
  Achjo, to mě rozbrečovává.
  Určitě mu nějak pomohlo, žes tam s ním byla, jaks byla!

 • Liška

  A vůbec, ru, takové krátké příhody vydat, kdybys je pak někdy sepsala, by bylo dobrý. Tahle tématika je teď potřeba, mluví se o tom, vznikají projekty, knihy, teprve to začíná…

 • rulisa

  Nevím, to jsou přesně ty okamžiky, kdy mám pocit, že mají lidi k sobě blízko, ale přitom strašně daleko…

 • rulisa

  Jako bych byla za zdí, z té bezmoci…

 • Liška

  34, 35
  tak to je zajímavý: zároveň ta nejhlubší, existenciání blízkost,a přitom i ta obří vzdálenost, daná časovostí toho prožívání u jednotlivých osob?

 • rulisa

  Asi ne časovostí… Čím víc s ním cítíš, tím víc cítíš i tu bezmoc a svazuje tě… nevím, jak to popsat… tím víc cítíš, že se k němu stejně do té hloubky nedostaneš, že je v tom sám, že si to musí stejně prožít sám? Nevím. Opravdu.

 • ratka

  37. myslím že ano.

 • Liška

  37, 38
  Jo, tak to bude ono, to jsem asi neuměle myslela v 37 – že je v tom sám, protože jemu se to stalo / děje teď, kdežto ostatním jindy (krom toho že trochu jinak). Přitom je i jim jasné, že jde o tu hlubokou ztrátu. A nějak se jich dotkne to téma, když jsou s tím člověkem.

  no, to už rozmazávám zbytečně takovou věc, co si rozmaz nezaslouží.

 • fousek

  když byl starší syn malý, děsně se mě dotýkalo i jenom číst o dětských neštěstích. I když byly třeba ze starověkého Egypta. Takové to, že se otevřou dveře k něčemu, co si člověk předtím neuměl ani představit.

 • rulisa

  40
  …že se otevřou dveře… Přesně.

 • Saul

  Jo,presne a vubec to neni az tak iraconalni,jak by se mohlo zdat.
  I pouhe predstavy proste takove dvere oteviraji,nebo otevrit muzou.
  V jine,lehci rovinne mam vecnej spor se svou matkou,kdy na jeji negativismus jsem si uz zvyknul,ale porad mne nejak vytaci,kdyz zacne barvite a do poslednich detailu licit sve katastroficke scenare.
  Pritom dobre vi,ze by je sama neustala.
  Nadruhou stranu naivne verit,ze zadne dvere nejsou a nebo ze za nimi nemuze byt neco,co se ustat neda,nebo s takovymi ztratami,ze uz to ani nestoji za to,je mozna stejne nebezpecne,jako ten negativismus.
  Zjednodusenne bych to definoval tak,ze spatnych veci se muzeme bat a tim padem byt obezretnej na naznaky,kdy se zacnou blizit,ale nikdo je nesmi privolavat.Ani predstavou.

 • Liška

  42 Saulr
  hmmm,to ukazuje, že myslíš navybalancování věcí? To se mi líbí; inspirující.

 • anonym

  kua, ruliska, ty si vaaasne, divosamorost

  poklona

 • rulisa

  Když já nevím, jestli je to na poklonu…
  Ale to je fuk.
  Momentálně jsem hrozně unavenej samorost. A včera, když jsem večer stála v koupelně a hledala nějakej ten pocit obří úlevy a radosti z dobře odvedené kupy práce, co tam někde měl bejt, a byla jen ta únava a smutek, tak jsem na sebe koukala do zrcadla, jak mi stářím klesají škraně kolem té mojí na pidičelisti vzadu utopené pidibrady, jak se mi tam dělají pleskadla jak boxerovi s podkusem, nebo spíš mopsovi, jak podivně to vypadá skoro až degenerovaně, tatínek tu malou dozadu ustupující bradu má taky, ale jinej tvar obličeje, nepůsobí to tak degene, a v jeho rodině žádná příbuzenská plemenitba – herdek, jak se to říká u lidí – a všichni spíš hodně nadprůměrně inteligentní…
  Proč vypadám jako blbeček?
  A teď k stáru už to bude jenom víc a víc…
  Celá ta moje originální samorostlost je beztak jen sebeobranná reakce jak se vyrovnat s tím, že jsem dycky vypadala trochu jako děcko a trochu jako blbeček… Že to, co jsem cítila a chtěla, často nějak nešlo dohromady s tím, jak vypadám… Jak působím na lidi… Na chlapy…

  Jenže logika mi říká, že každej vypadá/působí tak, jakej prostě je.

  Takže buď se nechci smířit s tím, jaká jsem, nebo se nechci smířit s tím, že chci něco, co není možný mít, a nebo… musím počkat, až se zvetím a tyhle myšlenky mě přejdou samy.
  Nepřejdou, jen zas budu mít sílu je udržet v pozadí.

  Asi se potřebuju taky vybrečet. Ke konci v práci už jsem měla pocit, že začínám ztrácet dech pod tou tíží smrti a bolesti všude kolem. Že to všechno vstřebávám a končí to ve mně.

 • rulisa

  Moct se k někomu stočit do klubíčka a nechat to tam všechno uvolnit, odejít…

 • fousek

  forty five: Víš, že se mi zdá, že takové nějaké pocity při pohledu do zrcadla mají prakticky všichni? Kromě lidí, pro které je to už moc složitá úvaha a „když se dívám na sebe, tak se musím pochválit“ Ivana, který tím ale beztak pitomé myšlenky jenom zkouší přerazit/zahnat.

 • rulisa

  Jo, taky mě to napadlo. A že každýmu přijde, že spousta těch ostatních na sobě vidí úplný kraviny, kdežto on sám vidí jedinej tu pravdu. :-)

  Dík, že ses ozval.

 • ratka

  45. jo, mám to stejné

 • fousek

  v některé denní hodiny by člověk neměl přemýšlet :-) spíš noční hodiny

 • rulisa

  Dík oběma.
  Chvíli jsem se teď vrtala v zahrádce – mám náhradní volno za ty nepřetržitý dvanáctky, aspoň jeden den – a je mi trochu líp. Sluníčko a vzduch jsou dobří psychiatři. :-)

 • ratka

  jdu se vrtat taky. Kočka odešla… asi definitivně. Každý mě utěšuje, že kočky to tak dělají. odejdou někam do křoví chcípnout, je to instinkt… už jí nijak nešlo pomoci. jak byla popletená, zdržovala se pořád u naších nohou. pak najednou vystřelila, ačkoliv sotva chodí a padá i za chůze a byla pryč…
  https://www.kockaapravo.cz/zdravi-clanek.php?id=42

 • rulisa

  Myslíš, že měla FIPku? A váš doktor tester na to neměl?
  Uvidíš. Udělali jste, co jste mohli.

 • rulisa

  A zase smrt… :-)

 • ratka

  tester to ukáže u 80% koček. to ale neznamená že tu nemoc dostane… většina koček si ji v sobě nese. zejména když je venkovní, tak jsou to fakticky všecky. teď jsem sse dozvděla že sousedce na to zemřel kocour před 3 lety a druhé kočička minulý rok. takže se to zde vyskytuje… přímo kolem nás.

  na druhé straně měla naše kočka vždycky dobré instinkty. tedy …. asi se už neukáže.

 • Liška

  45 ru, 54
  52 ratko

  No, já jsem dnes tak unavená…
  a připadá mi, že když naskočí pocit ad 45 „něco co není možný mít,“ je to horší!
  A ta obklopenost smrtí a těžkými tématy určitě hraje velkou roli, protože včera skupina s tématama existenciálníma a to u každého člena jinak (a v noci se mi po dlouhý době zdál blbej sen, něco o traumatu, jak mě někdo unesl a já se s tím vyrovnávám – určitě to souviselo), dneska dopoledne skupina s neskutečnou únavou, která na mě přešla a drží se doteď a to ještě je půl dne práce přede mnou.

 • Liška

  … a ještě jedna skupina.

  Jak jsem chtěla doma uklízet, to teda zase padá. Na to nemam.

  Někdy mně pomůže se s někým sejít nebo mluvit, to je dobrý. Ale teď to není ten případ, teď to chce fakt si lehnout. Nejlépe do horké vany (kdybychom tak měli v koupelně s vysokým stropem topení…). Nebo nějakou něžnou vůni by to chtělo. A nebejt sám, to asi jo, ale když jsem tak unavená, že pojedu v sedm z práce a nemám na to s nikým telefonovat nebo někam jít. Ale zejtra jo! To už mám v plánu.
  Co vy?

 • ratka

  u mě smutno… poplakávám s přestávkama

 • ratka

  kočka byla moje něžná struna…něha sama. teď budu akorát stříhat koňské nehty mojí švagrové a mít záda babičce.

 • ratka

  kurňa … mýt :-))

 • Liška

  59
  éééé, nojo, to je pravda, kočky jsou něžná struna. :(
  (Teda ten mámy kocour ani ne, ten se rozeznívá v noci až běda.)

  To jsou dušičky…

 • rulisa

  57
  Infrazářič.
  U mě lepší. Sny jsem sice měla taky blbý, ale zahrádka zas kousek prokoukla a v mejlu mi přistála pozvánka na sraz ze základky po 35 letech. Docela se těším. Hezky se oblíknu a vemu si dostatečnou hotvost na útratu, prý tam dobře vaří, ale točej bohužel plzeň. Tak si dám nějakou mňamku k tomu vínko a těším se na spolužáky, i když ta nejlepší kamarádka už tam není, už skoro patnáct let, už nikdy nebude…
  Dušičky zas, sakra.

 • Liška

  62
  nojo, zase dušičky…
  právě jsem si prohlídla fotoalbum svojí kočky Kitty. Vůbec to nesouviselo ani s mrtvejma ani s ratky koš´čkou, hledala jsem fotku stromu za oknem. A nenašla. A přestala jsem věřit, že to byla náhoda – nápad se podívat na to album. Nerozesmutnilo mě to, protože už jsem rozháraná i bez toho. Přišla jsem domů v osm a rovnou do postele. ty dušičkový časy mi dávaj zabrat. To jsem nečekala.

  Přeju vám, ať se z toho vyspíte a je dobře. Vyhnout se tomu dušičkaření asi nejde a za druhý by to bylo srabský a to my nejsme. A vlastně bychom ani nevzdali úctu svým milým zesnulým, kdybychom neprožívali nic!!

 • ratka

  63. jsem neskutečně smutná a na druhé straně i vděčná. že následovala instinkt… někde si lehne, přestane jíst a zhasne. Tady jsem do ní furt něco ládovala, ona pak zvracela. nepoznávala nás, byla zmatená… nešťastná. ale instinkt ji zůstal. Víte jak byla velká, tlustá… tak pak jen poloviční. Kostra.

  Je mi to hrozně líto. Omlouvám se… ale byl to přítel. Milovala jsem ji z celéh srdce. Teď někde venku leží… Je to hrozné. Byla jme ji hledat, včera i dnes. Potkala jsem zahradníky co tady sprvují zeleň a ptám se jich jeslti ji neviděli, že je již popletená, nemocná. a pán se na mě tak laskavě podíváa říká mi. nechte ji umřít, ona si zaleze. Kočky to tak dělají. A tak jsem ji přestala hledat.

 • rulisa

  64
  Nemáš se zač omlouvat. Tak to prostě je, takovej čas.

 • Liška

  64
  taky bych hledala. A taky předtím do ní kdeco ládovala… dělala jsem to a vyčítala si to pak.
  Moje kočky byly přátelé, tři.
  Teď jsem našla svoje starý básničky a tam jsem psala, když mi umřela kočka (bylo mi 24) na konci básničky „nic krásnějšího už nepotkám.“ Takže chápu.

 • ratka

  díky :-) jdu to vybrečet do vany. Hezký večer. Dušičkový.

 • Liška

  66…měla jsem pocit, že ta kočka mě vychovala (je to srandovní, já vím, ale v tu dobu, kdy umřela, jsem v tom byla položená). Měla jsem ji od svžých 6 let.

 • rulisa

  Vzpomněla jsem si na Flinta. Našeho jediného a nejlepšího psa, co mi vychoval děti.
  Hezký večer všem dušičkám vzpomínajícím…

 • ratka

  tak.

 • SV

  SV 44: to som nepísala ja……

  (nemám doma internet, a 22.22 som v pondelok v práci rozhodne nebola….a btw, slovo kua vôbec nepoužívam…..)

 • SV

  Ratko…to je mi moc líto…pohladenie vlčí tlapičkou posielam…..

  Liško….mne pomáha to rozchodiť (teda aspoň ten smútok, pri ktorom som ešte schopná chodiť….)

  Rulisa…síce som to nepísala ja, ale celkom súhlas, si ok, takéto pocity mávame naozaj všetci, ako písal fousek, a to ani nepracujeme tam, kde pracuješ ty, je to záťaž, a veľká, a ty to zvládaš naozaj na poklonu!

 • rulisa

  To byla moje oprava anonymu, blbě, protože jsem se přehlídla v IP. Omlouvám se.
  Nevím, kdo to psal. Vrátila jsem označení „anonym“.

 • SV

  Rulisa 73: jáj, aha. ok, nemáš sa za čo. chybyčka se vloudí ;-)

 • rulisa

  :-))

 • Saul

  No jo no.
  To ja si dnes cestou z prace pochvaloval,jak se mi dari,ale ze je to preci jen trochu stresujici a ejhle,najednou na mne za vyjezdem z vesnice mavaly dve divciny a vypadaly docela vyzyvave.
  Tak jsem jim zastavil,proc se po pernem dnu trochu neodreagovat,ze?
  A daly mi.
  Obe.
  Dokonce jen za 300Kc!!!

  Na 64km v obci dobry,ne?
  To by mohlo jit do tisicu.
  Jen ty dva body mne serou,ale uz jsem to radsi neresil,jeste bych jim misto nich nabidl dve cisla a buhvijak by to dopadlo:-0)

 • Saul

  Jeste,ze je nezajimaly ty moje gumy,to by mohlo byt jeste drazsi,jsou uz dost jety.
  No ale mely mit svoje,ze jo:-O

 • Saul

  s tema bodama jsem to vlastne resil,nebo se spis ptal,protoze v tomto jsem panic.
  Vysvetlily mi,ze mam byt v klidu,ze jich ted mam jeste 10 a po roce mi to smaznou….
  Asi lepsi zustat panicem:-)))

 • Saul

  Ratko,kocek na tvoji nehu cekajicich a to same nabizejicich je plno.
  Ale zadna neni jako nejaka jina.
  To kocky a zensky nemaji rady,kdyz z nich nekdo dela nahrazku a vyciti to.

 • rulisa

  79
  Chlapi ne?

  Zrovna jsem si říkala, že bych se měla zeptat, jak v nové práci. Tak zdá se, že jsi začal naplno. :-)

 • rulisa

  44 dívala jsem se na tu IP na netu, možná by mě někdo napadal, zkusím – Čulo?

 • Saul

  80:
  chlapi taky,ale az pozdeji.
  Coz uz je vetsinou pozde:-)

  Tak,hned druhej den jsme s novym kolegou nasli nejen kurarnu,ale i moznost,jak ojebat pichacky,aby nam pri kazde navsteve nestrhavala pulhodinu.
  Jsme tam proste flexibilni ,jak jsme se chlubili a jak nas zamestnavatel ocekaval:-))

 • Saul

  Ale tem holkam,co tam s nama byly na nastupu spadla brada,kdyz se dozvedely,ze nemuzou do prace namalovany.
  To je firma co?:-)

 • ratka

  83 to už jste jak u potravinářů :-)) ani nehty… ani pirsing

 • rulisa

  Píchačky, co strhnou půlhodinu za kuřárnu…
  Mám krásné zaměstnání. Bez píchaček.

 • ratka

  85. ty jsi tam přes čas dobrovolně :-)))

 • rulisa

  No, jo…
  Hlavně když prší. :-)

 • ratka

  79. nevrátila se, odešla způsobně umřít někm do houští :-(

 • Saul

  88:
  neser Ratko,ja svyho kocoura odnes vecer do boudy na zahradu,kde mel pelech,kdyz umiral a kde jsem ho rano mrtvyho nasel.
  I dnes si jeste vycitam,ze jsem si ho nevzal do postele,kde mi v detstvi obcas vrnel.
  Ale to je prece kockam jedno.
  Tak nebul:-)

 • ratka

  Jsem ji vděčná… že nemusím řešit co s ní. Umyla jsem ji záchodek, stejně poslední dva týdny nevěděla k čemu je… i misky z kterých už nemohla žrát protože jen blila. nemohla jsem si jí vzít k sobě, protože trpěla a nepoznala lidi… rozpadla se jí osobnost. Ale v ten den kdy odešla, jakoby najednou věděla přesně co má dělat. Tak snad je příroda milosrdná ke svým dětem.

 • Liška

  89
  jakto dnes, když už tam byl??

  Teď jsem přišla domu, včera byl koc ukázkvě hodnej a máma přijede z Dušiček až zítra – a dneska pochcal v obýváku jak ubrus, tak přehoz, co byl prozřetelně na židlokřesle. Mno, vlastnětam dal velkou dávku, takže to prochcal až na potah. Hm. Dohoda, je, že v listoúadu jde na vykastrování. A už je listopad. Takže jestli to matka v pátek nedomluví,tak eee, to asi mám vzít do rukou já nebo co!? nebo bych ho nechala asi zastřelit, mně to v tomto případě připadá stejný.
  ¨Sice jsem milovnice koček. ale až těch ke kterejm mám leta vytvořenej vztah. Takovýhle chcáče snad ani nemůžu počítat k bytostem; taková jsem já :((

 • ratka

  91 vykastruj ho sama :-)

 • Liška

  90
  jo ona nemohla žrát, blilla :((( ledviny?
  Mně připadá, že ty kočky před smrtí vystřelej někam do prostoru… a pak záleží, jestli jsou mobilní, nebo ne… no smutný. Snad příroda milosrdná, Snad, snad jo.
  Kastrace v tom případě nevyznívá jako krutost, ale jako milosrdnost, protože s tímhle bydlet… nejde.

 • Liška

  92
  néé, to neumím. Odborník a nazdar. A brzo! Konec matčiných výmluv :(

 • ratka

  kolik mu je :-)

 • Saul

  Uf,ted jsem na chvili vypadl,beru to pozpatku a jsem rad,ze je rec porad o kocourech:-))

 • Liška

  95
  jsou mu 4 roky. A právě nedávno to rozjel. Teda na můj vkus je to už dlouho.

 • ratka

  97. to už měl být dávno vykastrován :-)tedy bydlí v bytě, pokud se nepletu.. to jsou mu kulky k ničemu.

 • Liška

  98 to mi povídej.

 • ratka

  budeš ho tam možná muset odnést sama… anebo někdy přijde veterinář domů….

 • rulisa

  Problém je, že čím pozdějc se vykastruje, tím větší je pravděpodobnost, že ty ochcávací zvyky mu zůstanou. Nebo že se jich bude zbavovat ještě docela dlouhý čas.

 • rulisa

  100
  Spíš už jen úplně vyjímečně po známosti, a v Praze nesjpíš ani to ne. Budou muset za ním.

 • Liška

  101
  to si myslím. Můj kocour to neni :( musela jsem vyzvědět, proč to ještě není, v čem je konkrétní problém – tj. různý obavy, že se nevejde do přepravky a podobně. Aledoprdele celý to zařizovat nebudu, protože já bych si kočku jen do bytu už fakt nepořídila, moje volba to nebyla. Do mýho pokoje už ho nepouštím. Štve mě, že já\si mám brát dovolenou kvůli tomu, že majitelka kocoura se staví, jako by nebyla scholná to zařídit. despekt ke mně, v podstatě.
  Klidně tomu kocourovi zanadává, přitom on za to nemůže, ale ona sama!

 • ratka

  103. a proč ho nedala vykastrovat hned? tedy když je na to vhodná doba?

 • Liška

  Doháje, mě právě našel na mým blogu kolega. Zrovna když tu je něco s hufnáglem. A zejtra se sejdem… Napřed byla první reakce se smát, ale teď brečet. To jsem si nadrobila.
  tady aspoň mě nenajde, snad.

 • ratka

  To je mazec :-)

 • rulisa

  105
  Nespolíhej, já bych tě už našla všude, kde by ses pod svým nickem mihla, natož někde, kde to máš v odkazech. Ale nevím, jak je kolega na netu zběhlej.
  A nevím, jakej je Richard, i někteří chlapi jsou svině s ženskýma rysama potřeby napravovat svět podle jejich představ a pro svoje ego. Ale většina se jen pobaví, ušklíbne a kašle na to.
  Odepsala jsem ti.

 • rulisa

  No, a eště když z práce sice píšu komentáře z formuláře bez odkazu na svoje stránky, ale z domu mi tam naskakuje link automaticky. :-))

  Dobrý no.
  To jsou letos ale dušičky ukrutný…

 • Saul

  Rekl bych,ze budete mit s Richardem takove male spolecne tajemstvi a to je vse:-)
  I kdyz chapu,ze pro tebe to moc prijemny neni.

  Kdyby te chtel nabonzovat,tak to udela potajnu a nezverejni se u tebe.
  Proste mu to nedalo se pochlubit a tim to pro nej konci.
  Teda pokud je to normalni chlap.

 • ratka

  109. může být normální ale sichr je sichr :-))

 • Žena s moly

  Myslím, že to má hlavu a patu dost.

  Sorry, že zase vytáhnu téma mrtvých dětí. Dělám práci, která se týká poměrně hodně nemocných lidí. I dětí. Ale ke mně se to dostává jenom papírově. Kdybych nechtěla, tak osmdesát procent informací nemusím vůbec mít, prostě kdybych se rozhodla nepátrat, tak se ke mně nedostanou. Ale stejně to dělám. Ne že bych brečela před počítačem nebo si to přímo tahala domů, ale někdy stačí jeden řádek v diagnóze a pak pár kliknutí na googlu, abych si zjistila, co všechno to obnáší a jaká je očekávaná délka a kvalita života, a vím, jak bych to na místě těch rodičům naprosto nedala.¨

  Teď si nejsem jistá, jestli má hlavu a patu můj komentář.

 • rulisa

  111
  Má, děkuju.

 • Saul

  110:
  Na netu nikdo nema sichr Ratko.
  To riziko tam proste kazdy nese.
  Ale urcite ne kazdej je ochoten a schopen to zneuzit.
  Jak jsem psal,tohle je v poho.
  Richardovi se zadarilo najit co hledal,dokonc e mnohem vic a jestli to bude chtit dal resit,tak prvne s Liskou.

 • Liška

  Díky vám, už to trochu lepší.
  R. je určitě fajn, velice.

  Ale stejně – zejtra tam celej den sedět se všema pohromadě i s ním… to si schválně zakážu nereagovat na PH. Ok. To klidně. Hlavně nepsat, žejo. Proč to vypadá tak anonymně a nedohledatelně, když jsem přece věděla že před cca 9 lety o mně věděl šéf, že letos mě našla bez problémů kolegyně (ta ale ví přímo ode mně celkem totéž, co je psáno) a že mě před pár lety našly dvě kamarádky ze starý partičky…
  Já chci bejt anonymní a zároveň to psát. Asi jsem na bednu nebo co?

 • rulisa

  114
  Nejsi, mám to podobně a taky s ledasčím bojuju, chci psát pro lidi, o sobě a ze sebe pro lidi, ale přitom je to to nehorší na unesení a nejnebezpečnější pro klidnej reál…
  Ti, co nepíšou, tohle nepochopí. Tu potřebu.

 • Liš

  115
  jo? Já ani nepřemýšlím, jestli pro lidi, spíš chci psát prostě pro ty lidi,co to čtou. jenže moje představa byla, že je to pět lidí pravidelně a ostatní občas a nic neprozkoumávaj, třeba si nečtou komentáře.

 • rulisa

  Máš z nás nejpočetnější čtenářskou obec, jsi archivovaná Národní knihovnou a ve vyhledávačích stojíš poměrně vysoko. To, že nemáš počítadlo návštěv, neznamená, že nemáš návštěvy, tedy pokud nejsi pštros. :-)

 • Saul

  116:
  Ti ostatni ctou vetsinou jen komentare.

 • rulisa

  118
  :-)))

 • Saul

  Proste dejte rano s R. nekde v koute kafe a jeste se tomu oba zasmejete.
  Neboli „rano moudrejsi vecera“
  Dobrou.

 • rulisa

  Tak nějak. Chtěla jsem napsat, ať ho na to kafe pozveš. :-)
  Dobrou.

 • Liš

  117, 118
  ahá. Mně připadalo, že s koncem Bloguje už nikdo číst takovýhle soukroš blogy nebude. Jen ty o vaření a kosmetice nebo co. A politice možná. Ne ty moje trapárenský výlevy o něžnostuí a chlapech – fakt pitomý tohle vědět, že čte kolega chlap. Ale určitě poznal dobře, že anonymita byla nějak nahnutá, tak šel do akce.

  nedávno jsem jedný známý napsala na FB něco, jestli je ještě etický, co píše, a napsala jí tam vzory kometářů,co by oh napsat někdo, kdo by se rozpoznal (šlo o terapeutku a napsala fakt jen celkem nevinný věci, jenže zdánlivě…) No a ona to smazala.

  A teď jsem to zas já :((

 • Liš

  Dobrou, lidi!
  Jdu pít uklidňující čaj.

 • ratka

  122. vypadá to jako oživení :-) celkově

 • Anonym

  81.

  ne, rulisko, matko predcajk nejny tajny ctitel popelek, zeyo…

  ilem

 • rulisa

  Jej…
  Tak tebe bych se vůbec nenadála.
  Že ty popelky mají takovou sílu, že z paměti nevypadnu a za návštěvu v úplně jiných krajích (ne-místně) díky nim stojím…
  Děkuju. :-)

 • Anonym

  popelky maji silu obrazu, macecha od bybycek tak nejako silu z podstaty

  na poklone moheme trvat za oboje,O)

 • rulisa

  Tak jo. :-) Jsem ráda.
  Pod tlakem takové zodpovědnosti z vědomí vzácné návštěvy jsem si i opravila překlepy v článku. Já to snad psala ouplně opilá či co. :-))

 • Anonym

  :O)

  teda, jak pravil 1en uceny muz – usmev jako nejvyssi forma kritiky

  (oupne opila je dobre, dybych si byl byval dovolil hod notit, asi – nejstrasnejsi jsou jakobyni, pac dyz se neco dela jenom jako, tak se snad ani nemusi, ci co…)

 • Liška

  120
  My chcem jít příští týden spolu na pivo, ale to mu dlužím už dlouho. Jinak nic neprojevuje, tak se kloním z 85 % k názoru, že R. nebyl pravej R.

  Pište něcoo, mně se chce číst něco inteligentního a kde jinde to hledat…

 • ratka

  u mě těžko :-))

 • Saul

  Ru dnes asi dnes inteligentne odhrnovala snih,jak jsem videl ve zpravach(Ru tam teda zatim neukazovali:-)

 • ratka

  dnes jsem viděla hrozně ošklivého nahého chrápajícího rakušáka :-(

 • Saul

  Schwarzenberg se uz i svlika?:-)

 • rulisa

  134 :-))
  Sníh naštěstí stihl roztát, než jsem přišla z práce, protože jinak bych skutečně odhrnovala, majíc službu v bytovce.
  Ale jinak řeším furt ještě maminku a bráchu kvůli ní a kvůli tomu vytopení a tatínka se stromkama na sázení v neděli a revizi kotle a zatoulanou zásilku a…
  Nepřijdu si inteligentní. Přijdu si už značně vygumovaná.

 • Saul

  132:
  a to dnes nepisu z hospody,ale z postele.
  Jestli ja tam dnes nakonec jeste dnes nepujdu:-)))

 • ratka

  136. jdu do postele :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.